Gå til innhold

Svigersøster har beregnet for lite mat


AnonymBruker

Anbefalte innlegg

Hun har ikke ment en sekk poteter og en stor pakke pinnekjøtt? Kanskje noen leverandører tilbyr større mengder i pakka. 

Anonymkode: 90d48...29e

  • Liker 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

9 minutter siden, AnonymBruker said:

Hun burde ha beregnet 15 porsjoner hun, det er 6 kilo pinnekjøtt det. en kilo koster 400-500 kr. 3000 kr i kjøtt da...

 Så forstår jo om hun synes at en kilo er "nok" 

Anonymkode: 22de7...ca7

Slakter tar 399 per kilo, men man får godt pinnekjøtt på butikken til 199 kr/kg. Så man kan komme unna med «bare» 1200 i utgifter for kjøttet 😉

  • Liker 32
Lenke til kommentar
Del på andre sider

12 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Men hva om de ikke har råd til å kjøpe inn kjøtt til 2000-3000 kr?

Anonymkode: 22de7...ca7

Da må man enten la være å invitere flere enn man har råd å fø på, eller gi beskjed når man inviterer at det ikke blir ordentlig julemiddag (jeg hadde ikke dratt til noen som hadde tenkt å servere medisterkaker eller pølser som hovedrett, spiser ingen av delene, og akkurat julaften vil jeg ha god julemat!)

Anonymkode: 1858c...47b

  • Liker 34
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 hour ago, AnonymBruker said:

Men hva om de ikke har råd til å kjøpe inn kjøtt til 2000-3000 kr?

Anonymkode: 22de7...ca7

Da lager man cubusmiddag, dvs ribbe, det er mye billigere 

Anonymkode: 82079...020

  • Liker 21
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

46 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Da må man enten la være å invitere flere enn man har råd å fø på, eller gi beskjed når man inviterer at det ikke blir ordentlig julemiddag (jeg hadde ikke dratt til noen som hadde tenkt å servere medisterkaker eller pølser som hovedrett, spiser ingen av delene, og akkurat julaften vil jeg ha god julemat!)

Anonymkode: 1858c...47b

Vel, det får nok ikke TS og de 13 andre gjestene. Vet ikke om det er 13 biter med pinnekjøtt i en slik pakke en gang jeg.

Anonymkode: 22de7...ca7

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest kruspersilletaco

Spis før dere går? Hadde jeg gjort.. Er litt matvrak, og får umulige barn om de er sultne, som er litt kjedelig på julaften når de skal kose seg å åpne pakker + vi kunne ikke blitt så alt for lenge pga leggetid for de minste (kan ha god kveldsmat når dere kommer hjem) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, AnonymBruker skrev:

Men hva om de ikke har råd til å kjøpe inn kjøtt til 2000-3000 kr?

Anonymkode: 22de7...ca7

TS tilbød jo seg å kjøpe mer

55 minutter siden, Lileep skrev:

Slakter tar 399 per kilo, men man får godt pinnekjøtt på butikken til 199 kr/kg. Så man kan komme unna med «bare» 1200 i utgifter for kjøttet 😉

Dette! 

  • Liker 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, AnonymBruker skrev:

Hun burde ha beregnet 15 porsjoner hun, det er 6 kilo pinnekjøtt det. en kilo koster 400-500 kr. 3000 kr i kjøtt da...

 Så forstår jo om hun synes at en kilo er "nok" 

Anonymkode: 22de7...ca7

Man finner pakker med pinnekjøtt mye rimeligere enn det der, henriettes til rundt 250kr (rett over en kilo i pakken) og det har vunnet flere tester. Så kunne man spedd på med en pakke eller to fra first price eller xtra feks (99kr pakken). Eller evt bedd andre om å bidra (det er vanlig i vår familie), verten står for poteter, tilbehør, dessert og drikke og gjestene står for pinnekjøttet.

Anonymkode: 325e3...f89

  • Liker 12
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, AnonymBruker skrev:

Men hva om de ikke har råd til å kjøpe inn kjøtt til 2000-3000 kr?

Anonymkode: 22de7...ca7

Da kan de:

Invitere ferre gjester. 

Be om at gjestene er med og spleiser. 

Servere noe annet. 

 

  • Liker 33
Lenke til kommentar
Del på andre sider

6 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Da lager man cubusmiddag, dvs ribbe, det er mye billigere 

Anonymkode: 82079...020

Det er tull at ribbe er veldig mye billigere. På lik linje med pinnekjøtt, er kiloprisen veldig varierende. God ribbe koster rundt kr 200,- per kilo. Vanligvis beregner man vesentlig mer ribbe enn pinnekjøtt. I tillegg er tilbehøret dyrere når det lages fra bunn og ikke kjøpes som hel/halvfabrikata.

  • Liker 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

8 minutter siden, Brunello skrev:

Det er tull at ribbe er veldig mye billigere. På lik linje med pinnekjøtt, er kiloprisen veldig varierende. God ribbe koster rundt kr 200,- per kilo. Vanligvis beregner man vesentlig mer ribbe enn pinnekjøtt. I tillegg er tilbehøret dyrere når det lages fra bunn og ikke kjøpes som hel/halvfabrikata.

Men om man har dårlig råd så kjøper man kanskje halvfabrikata og ikke den beste ribba da. 

Anonymkode: 78d7f...50d

  • Liker 21
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Jeg kjøpte pinnekjøtt til halv pris på obs sist helg. Skikkelig pinnekjøtt som endte på 125kr kg. Jeg har kjøpt 4 kg til muligens 5 personer på nyttårsaften.

Anonymkode: dc649...284

  • Liker 11
Lenke til kommentar
Del på andre sider

5 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Men om man har dårlig råd så kjøper man kanskje halvfabrikata og ikke den beste ribba da. 

Anonymkode: 78d7f...50d

Da gjør man vel det ned pinnekjøtt også. Har sett pinnekjøtt til en drøy hundrings. Billigste ribbe i år ligger vel på ca 70,-.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

TS har du tenkt tanken at svigersøster bevisst har oppgitt en pakke av hver, nettopp fordi hun føler at du kan ha blandet deg mer enn hun syns var greit da du kom inn på matmengde. Hun kan jo ha fått store pakker som andre nevner. Da blir det jo dumt for din familie å spise dere mette i forkant. 

Hun kan også ha rådført seg med andre siden midten av desember og selv ha kjøpt inn mer om hun innså at det var lite. Har du sjekket med ektefellen? 

  • Liker 17
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når man inviterer til selskap beregner man sånn at man hvertfall kan forsyne seg med to gode porsjoner. Rester spises en annen dag bare, om det skulle bli noe til overs.

Anonymkode: bf19f...1a5

  • Liker 10
Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, Lileep skrev:

Slakter tar 399 per kilo, men man får godt pinnekjøtt på butikken til 199 kr/kg. Så man kan komme unna med «bare» 1200 i utgifter for kjøttet 😉

Var selv hos slakter og kjøpte til 269 for kiloen (hel side) 

  • Liker 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Her er vi 5 voksne og 2 barn i barneskolealder. Har 2 kilo pinnekjøtt, 3 kilo ribbe og 1 kilo pølse, tror kanskje jeg har bommet på pinnekjøttet og at vi tidligere har hatt 3 kilo. Men om noen må spise ribbe for å bli mett så får det bli slik denne gangen 😊

Anonymkode: 9f056...4bf

  • Liker 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...