Gamle Alex Skrevet 14. desember 2006 #1 Skrevet 14. desember 2006 Nå blir sangen " Lille Hoa"til Egner fjernet fra sangboken hans. Alle skjønner jo at han ikke mente noe nedsettende når han skrev sangen ,men synes det er fint at familien føler såpass med i tiden at de tar hensyn til ordbrok somm ikke passer inn i verden i 2006. http://www.nesteklikk.no/20061214/121270.html
Gjest Dallandra Skrevet 14. desember 2006 #2 Skrevet 14. desember 2006 Så da blir det «Kaptein Sorte Bill og 39 andre Egnerviser» da? Enig i beslutningen.
Gjest Miss Guided Skrevet 14. desember 2006 #3 Skrevet 14. desember 2006 Lille Hoa som var mine barns favoritt da de var små. Det er tydeligvis en tid for alt og nå er tiden over for små hottentotter. Jeg vet ikke helt hva jeg synes om fjerningen av Hoa og at pappan til Pippi ikke er negerkonge lenger, er det noe bedre med sydhavskonge da - minner ikke det om britisk kolonimakt? Jeg skjønner at noen kan bli støtt og jeg vil jo ikke støte noen heller da, men det må gå an å se bøker i historisk perspektiv også, og se det som en historie om de dagers naive tanker og bilder om folk fra andre land. Og heller lage et forord i boken som sier noe om dette.
gladidag Skrevet 14. desember 2006 #4 Skrevet 14. desember 2006 Jeg vet ikke helt hva jeg synes om fjerningen av Hoa og at pappan til Pippi ikke er negerkonge lenger, er det noe bedre med sydhavskonge da - minner ikke det om britisk kolonimakt? Jeg skjønner at noen kan bli støtt og jeg vil jo ikke støte noen heller da, men det må gå an å se bøker i historisk perspektiv også, og se det som en historie om de dagers naive tanker og bilder om folk fra andre land. Og heller lage et forord i boken som sier noe om dette. ←
Gjest baby-E Skrevet 14. desember 2006 #5 Skrevet 14. desember 2006 syns det er tåpelig jeg. Rett og slett.
Gjest Blondie65 Skrevet 14. desember 2006 #6 Skrevet 14. desember 2006 Jeg forventer nå at vi går gjennom alle sanger og eventyr som forteller om mødre som er hjemme og far som jobber på kontoret og skriver det om. Magrethe Munte, over og ut. Helt enig i at man kan bevare den kunsten som er laget, og heller forklare i et forord hva slags tid den var skrevet i og hva som var ment. Dette er omskriving av historie og det synes jeg er skremmende, mer skremmende enn "lille Hoa". Vi er blitt så redde for å være politisk ukorrekt i dette landet at jeg snart lurer på om vi er blitt amerikanere hele gjengen.
liv Skrevet 14. desember 2006 #7 Skrevet 14. desember 2006 Men at pappaen til Pippi er sydhavskonge kan ikke være noe nytt da, mener det står det i den gamle pippiboken min jeg.
Gjest Elfrida Skrevet 14. desember 2006 #8 Skrevet 14. desember 2006 Dette er omskriving av historie og det synes jeg er skremmende, mer skremmende enn "lille Hoa".←Historien skrives om i ett sett, for eksempel var jo alle nordmenn 'på skauen' under krigen, og ingen hjalp tyskerne med noe som helst. Right. Denne fjerningen av en sang gjøres helt åpent, og ikke i det skjulte. Jeg ser ikke helt hvordan det er omskriving av historien når man slutter å bruke barnesanger man ikke liker. Det har skjedd før og det vil skje igjen. Munthes barnesanger er jo ikke så populære at det gjør noe lenger, bortsett fra kanskje 'Å jeg vet en seter' og et par andre som ikke er så utrolig moraliserende.
Gjest Gjesta Skrevet 14. desember 2006 #9 Skrevet 14. desember 2006 syns det er tåpelig jeg. Rett og slett. ← Jeg også.
Gjest lurven Skrevet 14. desember 2006 #10 Skrevet 14. desember 2006 stokker man litt om på bokstavene så blir egnerviser faktisk negerviser, det er jo et tankekors i seg selv
Evenstar Skrevet 14. desember 2006 #11 Skrevet 14. desember 2006 Vi er blitt så redde for å være politisk ukorrekt i dette landet at jeg snart lurer på om vi er blitt amerikanere hele gjengen. ← Og det sier ganske mye! Det er merkverdig at det ikke lengere er lov til å si "neger", jeg trodde det var et akseptert ord i dagens samfunn.
Gjest Fruktfat Skrevet 14. desember 2006 #12 Skrevet 14. desember 2006 stokker man litt om på bokstavene så blir egnerviser faktisk negerviser, det er jo et tankekors i seg selv ←
Gjest Gjesta Skrevet 14. desember 2006 #13 Skrevet 14. desember 2006 Og det sier ganske mye! Det er merkverdig at det ikke lengere er lov til å si "neger", jeg trodde det var et akseptert ord i dagens samfunn. ← Ordet neger står jo til og med i ordboka. Det jeg lurer på er hva det nye politisk korrekte ordet for neger er nå?
Gjest baby-E Skrevet 14. desember 2006 #14 Skrevet 14. desember 2006 Det jeg lurer på er hva det nye politisk korrekte ordet for neger er nå? ← afroamerikaner?
Gjest Gjesta Skrevet 14. desember 2006 #15 Skrevet 14. desember 2006 Eller afroafrikaner?, brunofrikaner kanskje? afribrunokaner?
Gjest baby-E Skrevet 14. desember 2006 #16 Skrevet 14. desember 2006 Eller afroafrikaner?, brunofrikaner kanskje? afribrunokaner? ← Akkurat! Nei du, jeg veit ikke jeg... :klø:
Evenstar Skrevet 14. desember 2006 #17 Skrevet 14. desember 2006 afroamerikaner? ← Hmm, fungerer bra hvis personen faktisk er fra USA... Men hva hvis personen er fra Afrika? Afro-Afrikaner?? Snart blir det vel fy-fy å si at man er Nordmann også.
Gjest baby-E Skrevet 14. desember 2006 #18 Skrevet 14. desember 2006 Snart blir det vel fy-fy å si at man er Nordmann også. ← Ja, uff, vi må nok fjerne alle eventyr og sanger med det ordet i seg snart nå..
Gjest Elfrida Skrevet 14. desember 2006 #19 Skrevet 14. desember 2006 Ordet neger står jo til og med i ordboka. Det jeg lurer på er hva det nye politisk korrekte ordet for neger er nå? ← Hvis man skal bruke ordboka som veiledning på hvilke ord som er ok å bruke er det jammen mye rart man kan kalle folk... Jeg tror ikke det er ett ord som erstatter neger, man må faktisk tenke seg om en ekstra gang og finne ut hvem det er man beskriver. Det er ikke så lett å finne et alternativ rett og slett, men jeg syns at man bør prøve all den tid de fleste som kommer under denne betegnelsen ikke ønsker å bli kalt det.
hjertesukka Skrevet 14. desember 2006 #20 Skrevet 14. desember 2006 Man skal jammen få litt av en jobb hvis man skal luke ut alt som er politisk ukorrekt i litteratur feks.- i denne sammenheng kom jeg på at Arne Garborg flere ganger i sine bøker har omtalt tyrkere som et merkelig folkeferd og gitt dem negative karakteristikker m.m. Jeg synes imidlertid det er interessant og spennende å få et innblikk i hvilket verdensbilde man hadde på den tiden. Også via barnesanger.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå