vivi Skrevet 18. januar 2007 #1 Skrevet 18. januar 2007 Som overskriften sier så er saken altså ungdommen min, og sum lommepenger i måneden. Han får fast 500 kr. + at jeg betaler mobilregninga hans som er fast 400 kr. Vi hadde en diskusjon idag, poden og jeg, hvor han mener han får alt for lite. Jeg mener han får nok. Han får disse pengene kun for å bruke på fornøyelser. Matpakke på skolen tas med hjemmefra. Alt skolemateriell betales av oss. Og klær selvfølgelig. Diskusjonen startet da han fortalte at han og 2 kompiser hadde tenkt seg på fest imorgen kveld. Der er det inngangspenger. " Har du penger igjen til det da?", spør jeg. " Nei", sier han.Og da startet diskusjonen. Han var ikke sint. Bare litt " typisk tenåring" Hva syns dere? Er det flere her inne som har tenåringer og vet om dette er lite,passe,nok eller mye lommepenger?
Gjest Bodillen Skrevet 18. januar 2007 #2 Skrevet 18. januar 2007 (endret) Jeg synes du har lagt deg på et fornuftig nivå, og jeg tviler på at særlig mange andre har mer fett med lommepenger. Vår 16-åring får 100 kroner i uka, men bare hvis han har ryddet rommet sitt på fredagen (utbetalingsdagen). Jeg kjøper et kontantkort (150,-) innimellom hvis han har vært flink til å hjelpe til med barnepass o.l Skjønner jo at poden din gjerne vil ha mer å rutte med, og det er jo lov å prøve seg, men stå på ditt, du Endret 18. januar 2007 av Bodillen
reiseglad Skrevet 18. januar 2007 #3 Skrevet 18. januar 2007 En 17-åring bør få seg en liten jobb i tillegg for å få litt mer å rutte med. Hvis han får alle pengene han ønsker, vil han aldri lære seg å yte noe selv for å ha penger til det forbruket han har.
Gjest niomi Skrevet 18. januar 2007 #4 Skrevet 18. januar 2007 Han har nesten 1.000 kroner i rene lommepenger, og det burde vel holde. Lenge siden jeg selv var tenåring, altså, men broren min er det fortsatt. Ingen av oss hadde faste lommepenger, skal beskrive hvordan min bror hadde det før han fyllte 18. Han fikk ett kontantkort à 250 kr pr måned. Ellers hadde han som sagt ikke fasste lommepenger, men fikk penger til klær, kantinemat én gang i uka og maks to fester i måneden. Samt noe ekstra dersom de skulle på tur med klassen eller noe. Han hadde sommerjobb fra han var 15, og butikkjobb annenhver lørdag fra noen måneder før han fyllte 18. Da han fikk den jobben var det slutt på lommepenger. Han fikk fortsatt ett kontantkort i måneden samt noe klær, men siden han fikk lappen av foreldrene mine, fikk han stå for fest og moro selv.
Gjest gjesta Skrevet 18. januar 2007 #5 Skrevet 18. januar 2007 Hmm, da jeg var 14-15 år og bodde hos min mor fikk jeg barnetrygden selv, og den var da dobbel siden mamma var eneforsørger, altså i underkant av 2000 kroner. Jeg fikk dekket all mat og skolematriell, men kjøpte klær selv. Da hadde jeg forsåvidt ganske god råd, men jeg gikk aldri på fester og lignende. (I tillegg til at jeg fikk mer av min far om jeg spurte om det, og i tillegg hadde veldig gavmilde besteforeldre) Da jeg var 17 og bodde hos pappa fikk jeg ikke fast ukelønn/månedslønn, jeg fikk stort sett det jeg ba om. Men nå hadde vel jeg kanskje mye penger i forhold til jevnaldrende. Det blir altså litt vanskelig å sammenligne, men hvis gutten skal betale kino, snop og snacks, fester og diverse selv rekker vel ikke 500 kroner så veldig langt. Jeg tror kanskje det er litt lite.
vivi Skrevet 18. januar 2007 Forfatter #6 Skrevet 18. januar 2007 Takk for svar Han skal prøve å få seg en jobb etter skoletid,og på helger,for å tjene litt ekstra. Masse fristelser...... Og spesielt nå som førerkortet nærmer seg. Ønskelista på biler er ikke liten, for å si det sånn
Gjest Kikoro Skrevet 18. januar 2007 #7 Skrevet 18. januar 2007 Hei! Jeg mener at du gir han det han trenger og ikke noe mer noe jeg er helt enig i, ville du gitt mer hadde det ikke blitt noe som helst "spark bak" for at han skal få seg en jobb. Det er jo og litt din jobb å presse på fra den fronten Jeg mener selv at det er litt lite tiltak, jeg selv og alle av mine venner hadde alle jobb fra vi var 15-16 gjerne flere dager i uka (og ja vi gjorde det alle bra på skolen). Men jeg vet at det er vanskelig for ungdom nå og få jobb, vi hadde alle muligens flaks alle sammen som kommer fra en liten bygd hvor alle kjenner alle. Kikoro
Rakel Skrevet 19. januar 2007 #8 Skrevet 19. januar 2007 Jeg synes det høres veldig greit og fornuftig ut. Jeg har ei jente på 17, og gir ikke noe fast beløp i måneden. Hun får etter behov, og det er faktisk mindre enn det som du gir i måneden. Hun spør om svært lite, så når hun trenger så får hun. Dersom hun spurte om masse penger, ville jeg avgrenset beløpet som deg.
viren Skrevet 19. januar 2007 #9 Skrevet 19. januar 2007 Når man er 17 er det på tide å begynne og skaffe sine egne lommepenger, så jeg synes ærlig talt han får nok i massevis. Ønsker han å bruke mere penger får han jobbe for det, akkurat som oss andre. Det er en viktig lærdom for ungdom å tjene egne penger og forvalte dem, det tar tid før man lærer verdien av dem og det blir ofte litt anneledes når en må jobbe for dem selv.
Gjest Gjesta Skrevet 19. januar 2007 #10 Skrevet 19. januar 2007 Jeg ville nok ha satt inn 1000 kr mnd på en konto til han jeg, og sagt han fikk betale mobilen sin selv. Da kan han styre ting sjøl.
Laban75 Skrevet 19. januar 2007 #11 Skrevet 19. januar 2007 En 17-åring bør få seg en liten jobb i tillegg for å få litt mer å rutte med. Hvis han får alle pengene han ønsker, vil han aldri lære seg å yte noe selv for å ha penger til det forbruket han har. ← Signerer på denne. Når man er 17 år er det virkelig nødvendig å skaffe seg en jobb.. Man kan ikke leve på mor og far evig.. Mener i grunnen det er litt latskap når en 17-åring ikke jobber ved siden av skolen. Jeg hadde 1200,- i mnd når jeg var på ungdomsskolen og gymnas (og jobbet i tillegg). Pengene skulle dekke fornøyelser og klær (bodde på landet så det gikk ikke mye penger der).. Dette er ca 15 år siden.. Jeg ser for meg at mine kommer til å få 2000,- hver i mnd (slik pengene er verdt nå) for så å klare seg med lommepenger og klær på dette. Jeg mener også at de må få seg en liten jobb for å lære seg verdien av penger man har jobbet og slitt for..
Gjest *Snart medlem* Skrevet 19. januar 2007 #12 Skrevet 19. januar 2007 Synes det er et fornuftig nivå. Hvis han vil ha mer å rutte med, må han få seg en liten jobb. Synes ikke det er latskap når 17-åringer ikke jobber ved siden av skolen. Hvis man tar skolen seriøst er det nok å gjøre. Men i så fall må man ta de økonomiske konsekvensene av det. Hvis man mener man har for lite penger, ja, så får man heller være litt overarbeidet i en periode. Du kan jo oppmuntre ham til å ta en feriejobb, slik at han hvertfall har mer å rutte med i en periode etter jobben er over.
Karamba Skrevet 19. januar 2007 #13 Skrevet 19. januar 2007 Synes heller ikke at du bør gi ham mer. Du bør heller oppmuntre ham til å få seg en jobb!
Laban75 Skrevet 19. januar 2007 #14 Skrevet 19. januar 2007 Synes det er et fornuftig nivå. Hvis han vil ha mer å rutte med, må han få seg en liten jobb. Synes ikke det er latskap når 17-åringer ikke jobber ved siden av skolen. Hvis man tar skolen seriøst er det nok å gjøre. Men i så fall må man ta de økonomiske konsekvensene av det. Hvis man mener man har for lite penger, ja, så får man heller være litt overarbeidet i en periode. Du kan jo oppmuntre ham til å ta en feriejobb, slik at han hvertfall har mer å rutte med i en periode etter jobben er over. ← Jeg vil nok si at dersom man har tid til å bruke penger har man tid til å tjene penger. Og - mener fortsatt det er latskap når en 17-åring ikke har jobb ved siden av skolen. Det er mye jobb å gå på skolen, men han har åpenbart tid når han har for lite penger å rutte med... Hadde selv aldri problemer med å jobbe noen timer i uken, samtidig som det ble gjort skolearbeid og eksamenforberedelser.
Rakel Skrevet 19. januar 2007 #15 Skrevet 19. januar 2007 Tror jobbønske kommer som et resultat at han selv innser at han tenger mer penger. Datteren min skal reise til syden med venninder i sommer. Hun sparer stipend og har fått seg jobb annen hver helg. Får ikke mer enn 70 kr. timen til hun er 18 år i sommer. Da økes det til 100 kr. Hun får av meg til aktiviteter som teater og dans som hun går fast på, og dersom hun skal i bursdag. Andre ting må hun jobbe for. Får bl.a faste penger for å passe lillesøster mens jeg er på jobb. Jeg er overrasket over hvor målbevisst hun er. Hun har klart å spare, har satt opp eget budsjett som hun følger, og har betalt inn deler til reisen. Dette hadde jeg aldri trodd. Hun er jo mye flinkere enn jeg noen gang har vært. Jeg praktiserte som trådstarter, og synes det er fornuftig. Da skjønner de selv når behovet for jobb melder seg..
Porcelain Skrevet 19. januar 2007 #16 Skrevet 19. januar 2007 det høres ut som ett greit beløp det ja:) ang det dere sier med jobb, er ikke mange år siden jeg selv gikk på videregående og da hadde jeg ikke tid til jobb i tillegg. jeg brukte mye tid på skolen, mye tid på fotballen og resten av tida hadde jeg ikke ork til å jobbe, rett og slett. i tillegg til at enkelte steder er det veldig vanskelig å få seg en jobb som tar hensyn til at man faktisk er student, og ikke kan jobbe til enhver tid osv..
L.v.b.s Skrevet 19. januar 2007 #17 Skrevet 19. januar 2007 Det blir ikke mere enn ca 17kr dagen det,altså av de 500 han får i hånda. Jeg synes det er lite,men når han er 17år så kan han prøve å få seg en liten jobb ,for han har sikkert litt tid evt.etter skolen eller i helgen.Eller gi ham arbeidsoppgaver hjemme han kan tjene litt penger for. Jeg vet ikke hva som er vanlig jamt over....men å jobbe litt,ha litt ansvar er da bare sunt
L.v.b.s Skrevet 19. januar 2007 #18 Skrevet 19. januar 2007 Jeg ville nok ha satt inn 1000 kr mnd på en konto til han jeg, og sagt han fikk betale mobilen sin selv. Da kan han styre ting sjøl. Enig med evelina,da ville han kanskje blitt mere forsiktig med mobilbruken sin og at han føler at han "får mere" av dere.
Gjest Kristin_ Skrevet 19. januar 2007 #19 Skrevet 19. januar 2007 Når man er 17 er det på tide å begynne og skaffe sine egne lommepenger, så jeg synes ærlig talt han får nok i massevis. Ønsker han å bruke mere penger får han jobbe for det, akkurat som oss andre. Det er en viktig lærdom for ungdom å tjene egne penger og forvalte dem, det tar tid før man lærer verdien av dem og det blir ofte litt anneledes når en må jobbe for dem selv. ← Uff, etter å ha sett så mange venner og klassekamerater falle i "jeg driter i om skolen går til helvete så lenge jeg jobber så mye at jeg kan bruke så mye penger jeg vil"-fellen vil jeg fraråde dette. 17åringer skal konsentrere seg om skolen.
Gjest Mayamor Skrevet 19. januar 2007 #20 Skrevet 19. januar 2007 Men hva med at han yter litt ekstra hjemme og dere foreldre betaler ham for jobben han utfører da? Eks vaske bilen, klippe hekken, male huset/gjerdet/entreèn etc, passe yngre søsken, måke snø, rydde i garagen, på loftet, i kjelleren...? Og dere betaler eksempel 50/75 kroner timen eller det som passer dere. Eller for besteforeldre, en nabo etc. Alltid noen som ønsker hjelp... Dessuten vil jeg si at det hadde kommet ann på 17 åringen: en slappfisk som har liggesår eller en stå-på ungdom...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå