Gjest piropa Skrevet 7. juni 2007 #1 Skrevet 7. juni 2007 Macbook vs. Pc Har ikke veldig god peiling på datamaskiner, skal kjøpe meg en nå snart. Valget står vel egentlig mellom en Acer (søstra mi har en, virker som en grei maskin), omtrent som denne modellen og en macbook, siden venninna mi synes den er helt fantastisk. Jeg skal for det meste bruke datamaskinen til endlastning av film og musikk, legge innpå massevis av bilder (trenger derfor litt plass...) og være på internett.
Gjest Solsikke Skrevet 7. juni 2007 #2 Skrevet 7. juni 2007 Jeg jobber daglig på mac på jobb, og har pc hjemme. Hvis du ikke holder på med grafisk arbeid og filmredigering etc. så syns jeg så absolutt du skal gå for pc'en. Du får mye mer for pengene - mer plass også, som du skriver at du vil ha til filmer og musikk!
Gjest itla Skrevet 8. juni 2007 #3 Skrevet 8. juni 2007 Jeg jobber daglig på mac på jobb, og har pc hjemme. Hvis du ikke holder på med grafisk arbeid og filmredigering etc. så syns jeg så absolutt du skal gå for pc'en. Du får mye mer for pengene - mer plass også, som du skriver at du vil ha til filmer og musikk! ... og jeg er av akkurat motsatt oppfatning. Jeg har PC på jobb, Mac hjemme, og synes veldig ofte det er veldig mye styr med jobb-maskinene. Med Mac'en min er det aldri noe krøll, den krasjer ikke, låser seg ikke, og fungerer som den skal, i motsetning til på jobb. Jeg har også massevis av både filmer, musikk og bilder liggende på Mac'en. Den tåler også kjøring av "tunge" programmer bedre enn PC'en jeg hadde tidligere. Jobbmaskinen er forøvrig en Fujitsu Siemens, som er noe bedre enn Acer-maskinene vi hadde tidligere.
messy Skrevet 9. juni 2007 #5 Skrevet 9. juni 2007 Gaa for Macbooken. Med den kan du bruke baade Windows og Mac OSX uten problemer, enten ved bruk av Boot Camp (tungvint!) eller Parallels (lettvint!). (Man kan installere OSX paa PCer ogsaa, men det er en annen diskusjon, og en veeeeldig tungvint og avansert prosess). Da vil jeg tro at du faar baade i pose og sekk. Et enkelt valg spor du meg. *vil ha MacBook*
Gjest Tweek Skrevet 9. juni 2007 #7 Skrevet 9. juni 2007 Enig med over her. Mac er tingen Iphoto er genial til bildene samt itunes til musikken din. Det blir ikke enkelere og greiere. Dessuten så er batterikapasiteten myyye bedre på macen. Det ser lekkert ut og er enkelt å bruke, men litt uvant blir det nok de første dagene hvis du ikke har prøvd før. Som over nevnte noen paralells o jeg skal snart få somlet meg til å gjøre det samme selv. Da får du jo og windows delen hvis du vil ha.
Gjest Vampyra Skrevet 10. juni 2007 #8 Skrevet 10. juni 2007 Da får jeg gi deg mitt syn som sitter på brukerstøtte da Dersom du går for en mac bør du ha god greie på pc generelt, være interessert i å lære og utforske på egenhånd. De aller fleste brukerne jeg har av mac, er de som kjøper den fordi den ser kul ut og er "in". Jeg har tilgode å se mange gode macbrukere. De aller fleste pc-brukere har god greie på hvordan den fungerer, i motsetning til macbrukere. Kjøp for all del ikke en mac fordi du synes den er kul! Kjøp den fordi du er interessert og liker å pusle med slike tekniske ting. En mac er super så lenge den funker, men med en gang den ikke gjør som den skal er det et helvete hvis man ikke kan den godt. Det er mye lettere å få hjelp og finne informasjon om en pc. Du kan evt velge å kjøpe en mac og kjøre windows på den hvis du på død og liv skal ha den menikke kan den. Dersom du liker mange av de kule maceffektene kan jeg anbefale deg å titte på Linux.
Gjest Tweek Skrevet 10. juni 2007 #9 Skrevet 10. juni 2007 Vampyra kom med et poeng det med å kunne en mac. Kan si selv at hvis det skulle gått galt med macen min så vet jeg ikke hvordan jeg skulle fisken den (ved forsåvidt ikke det med en pc heller). Men kjæresten min er nerd og digger sånn så det ville blitt min løsning. Jeg for min del kjøpte mac fordi jeg er designer og da macen er bedre til mitt bruk i tillegg til at den er lekkr osm bare det Hvis ikke du kjenner noen som har peiling på data så har du jo alltids mac1-forumet
Gjest El Patron Skrevet 10. juni 2007 #10 Skrevet 10. juni 2007 (endret) -- Endret 8. juli 2007 av El Patron
Ce'Nedra Skrevet 10. juni 2007 #11 Skrevet 10. juni 2007 Jeg jobber daglig på mac på jobb, og har pc hjemme. Hvis du ikke holder på med grafisk arbeid og filmredigering etc. så syns jeg så absolutt du skal gå for pc'en. Du får mye mer for pengene - mer plass også, som du skriver at du vil ha til filmer og musikk! Enig her
TheHairyToothfairy Skrevet 11. juni 2007 #12 Skrevet 11. juni 2007 Uten at jeg akkurat nå orker å legge ut så mange grunner og for/imot, så legger jeg inn et godt ord for PC.
Gjest Gjest Skrevet 11. juni 2007 #13 Skrevet 11. juni 2007 Jeg har mac, og bruker den til grafisk arbeid, og er veldig godt fornøyd. Men til vanlig bruk synes jeg egentlig Macen er overpriset, og ikke bedre enn tilsvarende, rimeligere pc-er. Så jeg ville vel anbefalt en pc selv om jeg er glad jeg selv har gått over til Mac (dog ikke uten problemer med filstøtte, intel-tull osv på tross av hva folk sier). Samtidig er jeg ikke helt enig med Vampyra i det med å ha peiling, selv om jeg er enig i deler av innlegget. Jeg har selv sånn passe greie på pc, og har venner som har pc som enten har MASSE peiling, eller ingenting. De med ingen peiling sitter på maskiner som knapt nok fungerer mellom hver gang noen er innom og finner virus, sletter, formaterer osv. Macen fungerer stort sett bra selv om man ikke har peiling - selvsagt helt til du får hardware-krasj og du møter kjipe Apple-support. Og da tror jeg kanskje ikke det hjelper så mye å ha peiling... Bare kjøp Mac i butikk, ikke på nettet, av hensyn til forbrukerlovgivning. Dessuten - når noe er galt med hardwaren til en laptop er det ikke alltid så lett å finne ut av det, eller skru opp og bytte ut defekte deler selv (unntatt ram og harddisk på macen min). En annen ting er at siden det finnes såpass få modeller av macene er det ganske lett å finne andre som har hatt samme problem - og som har en løsning/forklaring...Mens i pc-verden er det hundreogørtivariabler... Men kanskje bedre support fra forhandler. Så rent teknisk ville jeg kanskje ikke brydd meg så mye, da er det viktigere hva man får av ytelse for pengene, og om man trives med operativsystemet.
IsaCathrine Skrevet 12. juni 2007 #14 Skrevet 12. juni 2007 (endret) Holdt på å gå på veggen av PCene vi har hjemme! Det skjedde ditt og datt hele tiden. Virus og andr ting. Dataene levde sin egen verden. Nå har jeg hat Mac siden onsdag og er strålende fornøyd. En del å sette seg inn i med en gang, men virker som om ting er langt enklere enn på en data når man først kan det (f.eks. tar det 1 sekund å installere ett program, 2 sekunder å skru på datan osv). Jeg bruker den til MSN, forumer og datascrapping. Ikke noe jeg ikke kunne gjort på en PC, men jeg elsker Macen fordet! Sjekk ut dette Macforumet: Mac1 forum Har selv ikke peiling på hverken data eller Mac, så uansett hva jeg skulle hatt måtte jeg lære meg ALT! Så da var det jo like greit å lære seg Mac som å lære seg PC (forøvrig er Mac også en PC og en data.. Men den er ikke Windowsbasert). Endret 12. juni 2007 av IsaCathrine
messy Skrevet 12. juni 2007 #15 Skrevet 12. juni 2007 Nå har jeg hat Mac siden onsdag og er strålende fornøyd. En del å sette seg inn i med en gang, men virker som om ting er langt enklere enn på en data når man først kan det (f.eks. tar det 1 sekund å installere ett program, 2 sekunder å skru på datan osv). (forøvrig er Mac også en PC og en data.. Men den er ikke Windowsbasert). Det kommer vel strengt tatt an på hvor stort programmet er hvor lang tid det tar å installere... Greit nok at Mac nå produseres med Intel prosessorer (dvs at arkitekturen er nesten lik), som gjør at Mac ligner mer på PC enn før og lett kan bruke samme programmer (eller operativsystem, f.eks. Windows), men en Mac er en Mac, en PC er en PC. Kanskje ikke en diskusjon å ta her, men jeg måtte... :slåss: - kjæresten til messy
IsaCathrine Skrevet 12. juni 2007 #16 Skrevet 12. juni 2007 Det kommer vel strengt tatt an på hvor stort programmet er hvor lang tid det tar å installere... Greit nok at Mac nå produseres med Intel prosessorer (dvs at arkitekturen er nesten lik), som gjør at Mac ligner mer på PC enn før og lett kan bruke samme programmer (eller operativsystem, f.eks. Windows), men en Mac er en Mac, en PC er en PC. Kanskje ikke en diskusjon å ta her, men jeg måtte... :slåss: - kjæresten til messy En Mac ER en PC men den er ikke Windowsbasert men OS basert. Såklart tar det litt an på hvor stort programmet er, og noen programmer må installeres på ca samme måte som windows.. men mange programmer går mye kjappere. Helt klart noen ulemper med Mac, men mange fordeler også. Jeg var dritt lei Windowsbasert og klar for noe nytt. Skal ikke legge skjul på at jeg liker designet på Macen. Men når det er in ting jeg skal se på daglig i mange år så er det jo greit at jeg liker utseendet. Hadde Macen vært skikkelig rævva hadde jeg ikke kjøpt den bare på grunn av utseende da. Det tar ok egentlig ikke så mye lenger til å lære seg en Mac en en Windowsbasert, men de fleste kan litt om Windows, og derfor går det fortere/enklere. Hadde du ikke kunnet noe om Windows hadde det nok blitt hips om haps hva du valgte.
lillesky Skrevet 12. juni 2007 #17 Skrevet 12. juni 2007 Vampyra kom med et poeng det med å kunne en mac. Kan si selv at hvis det skulle gått galt med macen min så vet jeg ikke hvordan jeg skulle fisken den (ved forsåvidt ikke det med en pc heller).Jeg synes ikke det var et godt poeng. For som du nevner, kan man ikke mekke mac kan man sikkert ikke mekke pc heller. Vi hadde pc før, som krasjet og fikk opp blå-skjerm hele tiden. Nå har vi hatt Mac i 3 år og ikke hatt noen problemer. Hver gang vi er hos folk med pc, må samboeren min mekke... Apples kundeservice er veldig god, jeg har ikke hatt noen problemer med dem når jeg har tatt kontakt. Jeg har ikke Mac pga. utseende eller fordi jeg holder på med grafikk, men fordi jeg ønsker en velfungerende datamaskin. Jeg synes Mac er mer logisk og enklere lagt opp enn pc. Jeg vil anbefale de som vurderer Mac å gå innom en Apple-forhandler og prøve Macen litt. Lykke til!
Gjest Tweek Skrevet 12. juni 2007 #18 Skrevet 12. juni 2007 Etter at jeg har lært litt mer av min imac som er den beste maskinen jeg har brukt noen gang så skjønner jeg en god del mer. Jeg har aldri vært opptatt av datanes oppbygging og hvordan ejg fikser og bytter deler osv. Men har funnet ut for diskusjonenes skyld både her og med typen til veninne som hater mac og kommer med usaklige argumenter så vil jeg lære. Så klart, de fleste kan pc for det er det som er mest vanlig å bruke, men de fleste leser seg til det og prøver seg frem noe man å gjøre med mac. Min imac er ganske simpel. Jeg har bestilt masse ram som jeg får i morgen, da skrur jeg opp en lite lokk under skjermen og setter inn mer ram siden det ligger helt der ute. Samme er visst med hardisk og det var jo sinnsykt fet! Tilogmed jeg kan gjøre det Jeg er enig i at macen er brukervenlig og etter min mening er alt veldig logisk plassert å gjør det enkelt å holde et system i maskinen. Min har å fungert utrolig bra utenom i det siste hvor den har blitt litt treg. Men skal ta en opprydding en gang de neste ukene og har kjøpt ekstern hardisk så jeg er klar for leopard og timemachine etterhvert :-D (gleder meg masse til leopard, det blir kult) Dette ble litt rart innlegg da..
IsaCathrine Skrevet 13. juni 2007 #19 Skrevet 13. juni 2007 men fordi jeg ønsker en velfungerende datamaskin. Jeg synes Mac er mer logisk og enklere lagt opp enn pc. Jeg vil anbefale de som vurderer Mac å gå innom en Apple-forhandler og prøve Macen litt. Samme her! Har ett intrykk av at de fleste som ikke liker Mac aldri har prøvd Mac skikkelig. Det er en del nytt så det nytter ikke å prøve den bare noen timer og si at den er bra eller dårlig. Mange vil ikke ha Mac fordi de vil ha mulighet til å bygge om og opgradere datan.. for meg så er ikke det noe jeg ønsker, så det er ikke noe problem for meg. Men som Tweek sier så kan man jo gjøre noen ting selv. Har også veldig god erfaring med Aplle/Eplehuset og god service. De kan masse om Mac!
Gjest Tweek Skrevet 13. juni 2007 #20 Skrevet 13. juni 2007 Enig det isa sier. De som ikke liker mac har aldri prøvd skikkelig eller så har de prøvd bittelitt på en apple-maskin fra tidlig 90-tallet.. Du kan ogsaå bygge om en kabinett, men for de som har interesse av å gjøre slikt liker også wow og dermed har dem pc Oppgradiering er fint og i dag skla jeg det :-D
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå