Gjest Gjest Skrevet 20. juli 2006 #1 Skrevet 20. juli 2006 For et år siden eller så (muligens enda lenger siden også), merket jeg at to av visdomstennene mine var på vei (de to oppe). De kom ikke opp helt, bare spissene på dem liksom, og sånn har de nå vært en god stund da. Ikke hatt noen plager eller noe siden de ikke var helt oppe. For et par dager siden fikk jeg plutselig litt vondt i kjeven på den ene siden, og i går hadde det blitt litt værre. I dag greier jeg nesten ikke å snakke eller spise eller svelge eller noe som helst, fordi det blir så vondt i kjeven. Vet ikke helt hvordan jeg skal beskrive smertene, men når jeg svelger kjennes det littegrann ut som hovne mandler, bare for å ha noe å sammenligne med. Så til dere som har hatt plager med visdomstennene, hvordan kjentes det når de kom opp? Kan det være noe annet som er galt i munnen min, eller er det mest sannsynlig visdomstanna som holder på å bryte seg ordentlig frem? Er jo litt rart at det skal stå stille såpass lenge og at den plutselig skal poppe frem også, synes jeg, men jeg greier ikke helt å finne ut hva annet det kan være. Greier ikke å lokalisere smerten helt sikkert heller, men det er ihvertfall i nærheten av tanna et sted.
Gjest Gjesta Skrevet 21. juli 2006 #2 Skrevet 21. juli 2006 Kan det være at du har fått en betennelse i området rundt visdomstanna? Mine visdomstenner har bare kommet halvveis opp, sånn har de vært i årevis, og iblant blir det betent rundt tanna. Da blir det skikkelig ømt i området rundt, og om jeg er skikkelig uheldig blir det så ille at det er vondt å svelge, tygge o.l.. Det som hjelper for meg er å pusse ekstra nøye og ekstra ofte i det betente område, og å bruke munnskyllevann ofte. Da går det som regel over i løpet av noen få dager. Antagelig burde jeg fått fjernet visdomstennene, men pga tannlegeskrekk foretrekker jeg faktisk en betennelse i ny og ne framfor å la tannlegen gjøre fæle ting med meg.
Gjest Tibz Skrevet 21. juli 2006 #3 Skrevet 21. juli 2006 Kan bare si at jeg anbefaler deg å få de operert ut! Dess eldre man blir, jo bedre fester de seg i kjevebenet ERGO (og her snakker jeg av erfaring) jo eldre man blir dess verre blir det å fjerne dævelskapen
Gjest Gjesta Skrevet 21. juli 2006 #4 Skrevet 21. juli 2006 (endret) Kan bare si at jeg anbefaler deg å få de operert ut! Dess eldre man blir, jo bedre fester de seg i kjevebenet ERGO (og her snakker jeg av erfaring) jo eldre man blir dess verre blir det å fjerne dævelskapen ← Iiik Da burde jeg kanskje gjøre noe med det da, men da tror jeg at noen må dra meg til tannlegen og binde meg fast så jeg ikke stikker av. Sist jeg var hos tannlegen slo jeg til ham for å få han til å slutte å gjøre vonde ting . Ikke særlig populært, så jeg burde nok finne en annen. Men er det noen som vet om det er mulig å få full narkose for å trekke visdomstenner? Litt ekstremt kanskje, men det er den eneste måten jeg kan se for meg at dette kommer til å skje . Edit: Og unnskyld trådstarter for at jeg kuppet tråden din... Endret 21. juli 2006 av Fairy
Gjest Gjest Skrevet 21. juli 2006 #5 Skrevet 21. juli 2006 Det er litt sårt rundt området, så det kan hende det er betennelse ja. Meeen, det er jo så vondt i kjeven når jeg ÅPNER munnen begynte jeg å tenke på, akkyrat i "låsen" på en måte, er ikke det littt rart da, hvis det er betennelse i tanna?
Snupplupp Skrevet 21. juli 2006 #6 Skrevet 21. juli 2006 Hei.. Jeg hadde samme problem da jeg fikk visdomstenner.. De kom litt og litt opp, og det kunne gjøre veldig vondt i perioder. Akkurat som det beskrives hær.. Trakk faktisk en visdomstann idag. Hadde gruet meg i en lengre periode, og det skjønner jeg IKKE.. Fikk bedøvelse.. Noen små stikk bare.. Da bedøvelsen virket og hun begynte til tannen var ute tok det under 1min.. Jeg ble totalt overrasket. Kjente at hun brøt på tannen, men hadde det ikke vondt. Var like før jeg tok de 2 andre i samme slengen.. Ikke gru deg hvis du må trekke iallefall.. kan også være greit å få dem ut. Di er utsatte for hull og når den først er "skadet" kan det iblant være verre å få den ut..
tuji Skrevet 21. juli 2006 #7 Skrevet 21. juli 2006 Bare tannlegen kan svare på hva dette er, så bestill deg en time, du. Mine visdomstenner kommer opp skjevt, slik at når de er helt ute klarer jeg ikke å bite sammen uten å tygge på meg selv. Sånt blir det betennelse av. Jeg har bare fjernet en, og det var ingen sak! Det tok 15 minutter fra jeg kom inn til jeg var ute uten tann, og det var ikke vondt. Bare propp deg med smertestillende det neste døgnet, så kommer du ikke til å merke noe.
iingvild Skrevet 21. juli 2006 #8 Skrevet 21. juli 2006 Helt enig at det er best å få dem ut. Jeg har tatt bort alle fire, og lykkelig eier av en munn uten noe "au au". Ikke noe å grue seg til. Gled deg til de er ute! iingvild
Gjest Gjest Skrevet 21. juli 2006 #9 Skrevet 21. juli 2006 Vel.....når jeg var til tannlegen å skulle trekke en visdomstann, så ok det over 2 timer........det var helt forferdelig, tanna satt skikkelig godt fast. Men ser jo at for alle de andre som har svart her, så gikk det greit... Var vel et litt spesielt tilfelle jeg da. Men for min del er dette absolutt IKKE noe jeg hadde gjort igjen. Sorry viss jeg skremmer deg TS, men dette var min realitet
Gjest Gjest Skrevet 21. juli 2006 #10 Skrevet 21. juli 2006 Dette er skummelt! Har ringt tannlegen og fikk time litt senere i dag. Spørs om de får gjort unna noe "storoperasjon" på meg siden hun går av på ferie i dag og hadde fullt opp med pasienter, men vi får vel se. Får sikkert et eller annet som kan dempe betennelsen om ikke annet. Så spørs det hvordan i huleste jeg skal greie å ligge der og gape når jeg ikke får opp munnen såpass at jeg får tatt en bit av ei brødskve en gang.
Gjest Tibz Skrevet 21. juli 2006 #11 Skrevet 21. juli 2006 Dette er skummelt! Har ringt tannlegen og fikk time litt senere i dag. Spørs om de får gjort unna noe "storoperasjon" på meg siden hun går av på ferie i dag og hadde fullt opp med pasienter, men vi får vel se. Får sikkert et eller annet som kan dempe betennelsen om ikke annet. Så spørs det hvordan i huleste jeg skal greie å ligge der og gape når jeg ikke får opp munnen såpass at jeg får tatt en bit av ei brødskve en gang. ← Mulig at du må spise penicillin før de opererer bort tanna, BRA at du kommer deg til tannlege! Det kommer til å gå bra! Masse lykke til og kjempe god bedring!
mee mee Skrevet 21. juli 2006 #12 Skrevet 21. juli 2006 jeg fikk lignende smerter av mine tenner, bare periodevis. men gadd ikke mer, så tok dem ut.. og angrer ikke.
Gjest Gjest Skrevet 21. juli 2006 #13 Skrevet 21. juli 2006 Da har jeg vært hos tannlegen. Skal gå på penicilinkur, så bestiller jeg time for å få trukket når jeg bare får mannet meg opp litt. Gruer meg, men det må vel gjøres, for dette her gidder jeg ikke å gå igjennom flere ganger! Så nå skal det nok bli bra får jeg håpe.
Gjest Tibz Skrevet 21. juli 2006 #14 Skrevet 21. juli 2006 Da har jeg vært hos tannlegen. Skal gå på penicilinkur, så bestiller jeg time for å få trukket når jeg bare får mannet meg opp litt. Gruer meg, men det må vel gjøres, for dette her gidder jeg ikke å gå igjennom flere ganger! Så nå skal det nok bli bra får jeg håpe. ← -ikke glem hvor vondt du har nå, når penicilinen tar knekken på smertene... Fjern de! Var det i overkjeven du hadde vondt? Hvis det er det, så kan du trøste deg selv med at de sitter mye "løsere" pga at overkjeven er mer porøs enn underkjeven! Fremdeles god bedring!
Gjest Gjest Skrevet 22. juli 2006 #15 Skrevet 22. juli 2006 Jeg askjønner ikke vitsen med å skrike "fjern de!!!", de trenger bare fjernes om de trenger å fjernes for å si det sånn. Ja, det gjør periodevis vondt når de vokser opp, men noen har det verre enn andre. Og noen ganger er det aldeles god grunn til å ta de. Tips: rens godt og skyll med hextril. Unngå skyllemiddel som misfarger tennene. Du får kjøpt en spesiell tannsbørste som kommer til på vanskelige steder(på apoteket). Og sånne små koster til reguleringen er fine å dirke opp matrester med om det setter seg fast ved siden av tanna.
Gjest Gjest Skrevet 22. juli 2006 #16 Skrevet 22. juli 2006 -ikke glem hvor vondt du har nå, når penicilinen tar knekken på smertene... Fjern de! Var det i overkjeven du hadde vondt? Hvis det er det, så kan du trøste deg selv med at de sitter mye "løsere" pga at overkjeven er mer porøs enn underkjeven! Fremdeles god bedring! ← Takk, det beroliget meg faktisk litt. Det er i overkjeven ja, håper jeg slipper å lide alt for mye da. Og jeg skal PRØVE å huske hvor vondt dette her er etter at det er over også.
Gjest Gjest Skrevet 22. juli 2006 #17 Skrevet 22. juli 2006 Jeg askjønner ikke vitsen med å skrike "fjern de!!!", de trenger bare fjernes om de trenger å fjernes for å si det sånn. Ja, det gjør periodevis vondt når de vokser opp, men noen har det verre enn andre. Og noen ganger er det aldeles god grunn til å ta de. Tips: rens godt og skyll med hextril. Unngå skyllemiddel som misfarger tennene. Du får kjøpt en spesiell tannsbørste som kommer til på vanskelige steder(på apoteket). Og sånne små koster til reguleringen er fine å dirke opp matrester med om det setter seg fast ved siden av tanna. ← Takk for tipsene. Når man får betennelse i en visdomstann så er det jo ganske sannsynlig at de ligger kinkig til da, og det er fare for gjentatte betennelser. Jeg fikk ihvertfall beskjed fra tannlegen om at det var best å fjerne denne tanna.
Gjest Gjest Skrevet 22. juli 2006 #18 Skrevet 22. juli 2006 Jeg hadde slik betennelse i/ved den ene visdomstannen bare en gang. Den hadde da ligget og "tittet opp" en god stund. Etter betennelsen kom den litt mer frem. Jeg har nå hatt alle sammen helt fremme i flere år, uten noen problemer
Gjest gjesta Skrevet 22. juli 2006 #19 Skrevet 22. juli 2006 -ikke glem hvor vondt du har nå, når penicilinen tar knekken på smertene... Fjern de! Var det i overkjeven du hadde vondt? Hvis det er det, så kan du trøste deg selv med at de sitter mye "løsere" pga at overkjeven er mer porøs enn underkjeven! Fremdeles god bedring! ← Eeeh, det er jo ikke derfor det er lettere å trekke de i overkjeven da, det er pga at de i underkjeven nesten er dobbelt så store som de i overkjeven. De i overkjeven har to "rotgrener" mens de i underkjeven har 4.
Sniglå Skrevet 22. juli 2006 #20 Skrevet 22. juli 2006 Eeeh, det er jo ikke derfor det er lettere å trekke de i overkjeven da, det er pga at de i underkjeven nesten er dobbelt så store som de i overkjeven. De i overkjeven har to "rotgrener" mens de i underkjeven har 4. ← Eeeh, nei. Overkjeven har mer porøst bein som det blir sagt, og underkjevebeinet er mer kompakt. Hvordan røttene er på visdomstennene er veldig variabelt, men vanligvis har overkjevetennene et samlet rotsysten, som gjør de lette å trekke, og underkjevens visdomstenner to røtter (derfor må en ofte dele tanna i to for å få den ut).
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå