Gå til innhold

Er jeg en alkoholiker?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Under Korona i Oslo ble hverdagsdrikking alene (av alkohol) normalisert for meg. Det var ofte å stå opp, hjemmekontor, drikke, sove. Det var på et nivå hvor jeg selv annerkjente at det var et problem, men det var så lite med alternativ.

Når korona nå er "ferdig" og har vært det en stund, merker jeg fortsatt at litt henger igjen. Det drikkes fortsatt mer enn anbefalt, men fortsatt betydelig mindre enn før. Problemet nå er at jeg kanskje har havna på en sperre for å kutte mer, og jeg lurer oppriktig på om det egentlig er et problem med rutinen jeg har fått.

Drikker omtrent tre six-pack i uka, fordelt på to ukedager og en helgedag. Ukedagene pleier å være alene etter jobb. Har lært meg å drikke 0,5 l vann for hver 1l øl, så våkner skjelden med bakrus eller andre ting som hemmer. Møter alltid på jobb dagen derpå, og drikker aldri samme dag/ i nærheten av møter/seminar osv.

Jeg har sett ekte alkoholikere. Blant annet en onkel. Jeg vil ikke ende opp sånn, men jeg liker å ta noen øl etter jobb og spille ett spill. Jeg drikker sammenlignet med andre mye, men jeg er 23 og føler jeg har kontroll.

Er jeg da alkoholiker for å drikke 3x øl i uka?

Anonymkode: b05c8...a61

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Du er kanskje ikke alkoholiker, men du har et alkoholproblem. 

Anonymkode: 28e59...3db

  • Liker 13
  • Nyttig 2
Skrevet

Test hva som skjer om du prøver uten alkohol en uke eller flere. Da finner du ut om du er avhengig.

Anonymkode: 1f217...500

  • Liker 6
  • Nyttig 2
Gjest Athena Catalina
Skrevet

Nei, men du har problemer med alkohol som kan utvikle seg til alkoholisme. 

Skrevet

Tre sixpack i uka er ingenting. Du er ikke i nærheten av å være alkoholiker. 

Anonymkode: 9d03a...16b

  • Liker 5
  • Hjerte 1
Skrevet

Hvorfor drikker du?

Anonymkode: 0942b...20f

  • Liker 1
  • Nyttig 1
Skrevet

9 liter øl i uken? Jeg tar jevnlig en øl på kveldstid, men ikke 18. 

Anonymkode: 12a51...04b

  • Liker 4
  • Nyttig 1
Skrevet

Det jeg tipper folk flest ikke "liker" med din drikkerytme er at du drikker relativt mye tre dager i uka og ikke etter normen som sier at å drikke deg dritfull én dag i uka er greit. Jeg er litt sånn som deg. Drikker meg aldri drita, men kan fint drikke 2 halvlitere hver dag etter jobb. Dette liker ikke vanlige folk fordi man skal helst drikke sprit og drinker på helg for å ha et normalt forhold til alkohol. Når det er sagt synes jeg personlig at 18 øl i uka er litt mye. Jeg kan ligge på 10-12 en vanlig uke.

Anonymkode: bab24...ee3

Skrevet
13 minutter siden, AnonymBruker said:

Tre sixpack i uka er ingenting. Du er ikke i nærheten av å være alkoholiker. 

Anonymkode: 9d03a...16b

https://youtu.be/lchDB8NYra0

Anonymkode: bab24...ee3

Skrevet
AnonymBruker skrev (19 minutter siden):

Du er kanskje ikke alkoholiker, men du har et alkoholproblem. 

Anonymkode: 28e59...3db

Alkoholproblem = alkoholiker

Anonymkode: 93cb3...9ca

  • Liker 4
  • Nyttig 3
Skrevet

Du kan jo gå igjennom sedvanlig fornektelsesperiode på alt fra 2 til 12 år, tidvis drite deg ut, såre og skuffe de du er glad i og gradvis bli verre, eller innse hva svaret selv er alt nå.

Hvor du er på vei.

Eller hva, TS? 

  • Liker 4
  • Nyttig 3
Skrevet

Du har et alkoholproblem om:

-Alkohol gjør at du ikke får jobbet som du skal

-Andre synes du drikker for mye (f.eks barn/partner) 

-Du føler du trenger drikke for å klare deg gjennom hverdagen. Dvs. takler dårlig å gå en måned uten

Hvor sunt det er å drikke så mye som du gjør er noe annet, eller om det kan eskalere med tiden slik at det er mye bedre å kutte ned nå enn å vente. 

Hilsen en som har kjørt sin far til og fra avrusning alt for mange ganger. (alkoholproblemer hans utviklet seg først ved samlivsbrudd da jeg hadde flyttet ut) 

Anonymkode: a9415...873

  • Liker 3
Skrevet

Siden du allerede er så opptatt av dette, og føler dette er noe du må ha hver uke, så ja. Klarer du deg et halvt år uten?

Anonymkode: acfe0...4e3

  • Liker 4
Skrevet

Du er på en farlig vei. Du bør som tidligere foreslått prøve uten en periode for å få svaret. Hvis du ikke vil eller ikke greier det... Eller du kan bare stoppe med det samme, og holde deg til hyggelige anledninger (uten barn tilstede).

  • Liker 1
Skrevet

Ser ikke noe problem her. Men kanskje lurt å ta en og annen uke helt uten alkohol innimellom bare for å vise at man klarer å unngå fristelsen.

Anonymkode: e1fe5...29e

  • Liker 1
Skrevet

Drikke øl er ikke noe jeg forbinder med alkoholisme da snakker vi sterkere typisk 36%-40% 

Skrevet

Jeg tror du vet at dette ikke er bra for deg. Tenk på hva det gjør med kroppen din. Ville ha gjort noe med denne rutinen.

Anonymkode: f80b2...5e0

  • Liker 4
Skrevet

Du er ikke en alkoholLIKER, du er en alkoholELSKER 😂 hohoo

Anonymkode: bab24...ee3

Skrevet
Maskinfører skrev (4 minutter siden):

Drikke øl er ikke noe jeg forbinder med alkoholisme da snakker vi sterkere typisk 36%-40% 

For noe tull. 

Anonymkode: 42b05...b97

  • Liker 8
Skrevet

Om du må spørre på et forum om du er alkoholiker så er du mest sansyneligvis det. 

  • Liker 4

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...