AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #1 Skrevet 24. mars 2012 Hvis man kommer inn på sykehuset med et skuddsår, ringer de politiet da? Slik som i USA? Eller har de fortsatt taushetsplikt? Og hva må man tenke på hvis man skal rense et skuddsår? Man må fjerne kulen ihvertfall. Hvorfor? Og om det ikke er en kule i såret, er det da nok å helle noe desinfeksjon gjennom såret?
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #2 Skrevet 24. mars 2012 de kommer iallefall til å stikke spørsmål... jeg vet ikke om de ringer politiet...men ikke rens det hjemme allefall !!
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #3 Skrevet 24. mars 2012 Tror nok ikke taushetsplikten går foran alvorlig kriminalitet, men det var kanskje en jsktulykke?
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #4 Skrevet 24. mars 2012 Hva om man sier at det er noe annet? F.eks. at man har blitt spiddet av noe. Går det an?
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #5 Skrevet 24. mars 2012 Hva om man sier at det er noe annet? F.eks. at man har blitt spiddet av noe. Går det an? spidda av et spidd som hadde en kule på enden? også en kule går betraktelig fortere enn vis man kjører inn et spidd. vet ikke hvordan det ser ut i kroppen egentlig men vil tro man ser ganske stor forskjell på de to... 1
Gjest Badabing Skrevet 24. mars 2012 #6 Skrevet 24. mars 2012 (endret) En skuddskade gir ofte høyenergiskade, den ødelegger vevet på en helt annen måte enn det et spyd/kniv etc ville gjort. Hvordan skaden er og hva slags behandling som trengs, kommer an på hvilket skytevåpen man ble skutt med og hvor omfattende skaden er. Endret 24. mars 2012 av Badabing
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #7 Skrevet 24. mars 2012 Man ser stor forskjell på stikksår og skuddskår. Det ligner ikke på noe annet heller. Helsepersonell har taushetsplikt. De kommer sikkert til å spørre hva som har skjedd, men de ringer ikke politiet hvis du ikke ønsker det.
Pene sko... Skrevet 24. mars 2012 #8 Skrevet 24. mars 2012 (endret) Og hva må man tenke på hvis man skal rense et skuddsår? Man må fjerne kulen ihvertfall. Hvorfor? Og om det ikke er en kule i såret, er det da nok å helle noe desinfeksjon gjennom såret? Å rense et skuddsår er vanskelig. Helmantel går tvers gjennom, men drar med seg tøystykker inn i såret og sørger for infeksjoner. Hulspiss ødelegger kroppen din. Med hulspiss har du i praksis fått en dødsdom om du ikke behandles veldig raskt. Kula må jo ut av kroppen sammen med tøystykker og annet som kan skape infeksjoner i såret. Indre blødninger er ikke bestandig lette å stanse. Om du, TS, nettopp har vært innblandet i et mislykket hjemmeran og blitt skutt, bør du bite i det sure eplet og komme deg til sykehuset og ta straffen når politiet henter deg. Endret 24. mars 2012 av Pene sko... 2
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #9 Skrevet 24. mars 2012 Jaktulykke da? Da vil kanskje ikke legen føle at det er nødvendig å ringe politiet? Leser dette her: http://tidsskriftet.no/article/846205 Men jaktulykke kl 2 på natta? Sett at det ikke er noen kule, at den har gått gjennom, eller blir fjernet før legevakten? Tror ikke jeg hadde sett forskjell på skudd og spyd. Utenfra i alle fall. Hvordan får man stoppet en slik blødning uten legehjelp? Ved å svi vevet sånn som på film? :gjeiper:
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #10 Skrevet 24. mars 2012 Nei fyyy TS nå må du slutte å skyte folk...
Birgitta Skrevet 24. mars 2012 #12 Skrevet 24. mars 2012 Tror ikke Legevakten lurer noe mindre om du kommer med et infisert skuddsår om en uke. 6
Pene sko... Skrevet 24. mars 2012 #13 Skrevet 24. mars 2012 Alvorlig talt, TS. Du vil dø uten legehjelp om du har blitt skutt og vitale deler har blitt skadet.
Gjest Badabing Skrevet 24. mars 2012 #14 Skrevet 24. mars 2012 (endret) Jaktulykke da? Da vil kanskje ikke legen føle at det er nødvendig å ringe politiet? Leser dette her: http://tidsskriftet.no/article/846205 Men jaktulykke kl 2 på natta? Sett at det ikke er noen kule, at den har gått gjennom, eller blir fjernet før legevakten? Tror ikke jeg hadde sett forskjell på skudd og spyd. Utenfra i alle fall. Hvordan får man stoppet en slik blødning uten legehjelp? Ved å svi vevet sånn som på film? :gjeiper: Man ser forskjell på vevet inni kroppen. Men det kommer jo an på kula/kaliberet hvordan det ser ut. Forskjell på spyd/kule ser man uansett. Det hjelper ikke å svi vevet utenpå om det inni er skadet. Legehjelp umiddelbart er som regel å foretrekke. Mulig politi vs mulig død burde være et lett valg. Edit: om dette ikke bare er et veddemål, trolling eller lignende, kom deg til lege med en gang, TS! Selv om skaden er liten er det stor risiko for infeksjon ved skuddskader. Infeksjon kan føre til sepsis (blodforgiftning) med påfølgende organsvikt. Det er altså ikke noe å spøke med. Altså. Lege. Nuh. Endret 24. mars 2012 av Badabing 2
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #15 Skrevet 24. mars 2012 De ringer ikke politiet, du kan være helt trygg. Det er ikke legers oppgave å oppklare kriminelle handlinger eller utføre justis, de skal hjelpe deg med å få den medisinske hjelpen du trenger. Dette er et viktig prinsipp slik at folk ikke blir redde for å oppsøke medisinsk hjelp. Eneste grunnen til at de skulle tilkalle politi, er hvis du oppfører deg truende. Og det kommer du vel ikke til å gjøre? Si at du hadde et uhell med geværet/pistolen eller hva du nå har blitt skutt med.
Pene sko... Skrevet 24. mars 2012 #16 Skrevet 24. mars 2012 (endret) Hva er du skutt med, om jeg tør spørre? Selv har jeg skutt meg selv i tommelen med luftpistol uten at det gjorde noe, men om du har blitt truffet i magen eller i låret med en 45 acp eller 308, så har du et alvorlig problem. Endret 24. mars 2012 av Pene sko...
amonyn Skrevet 24. mars 2012 #17 Skrevet 24. mars 2012 (endret) De ringer ikke politiet, du kan være helt trygg. Det er ikke legers oppgave å oppklare kriminelle handlinger eller utføre justis, de skal hjelpe deg med å få den medisinske hjelpen du trenger. Dette er et viktig prinsipp slik at folk ikke blir redde for å oppsøke medisinsk hjelp. Eneste grunnen til at de skulle tilkalle politi, er hvis du oppfører deg truende. Og det kommer du vel ikke til å gjøre? Si at du hadde et uhell med geværet/pistolen eller hva du nå har blitt skutt med. "Etter § 139 i straffeloven (lov av 22. mai 1902 nr. 10) er enhver borger pålagt opplysningsplikt til politiet for å avverge gjentakelse av alvorlige forbrytelser som er oppregnet i bestemmelsen. Bestemmelsen forutsetter at det allerede er begått en straffbar handling, og at det er nødvendig å avverge nye tilsvarende handlinger ................ Alvorlige forbrytelser mot enkeltpersoner, som voldtekt, incest, grov legemsbeskadigelse og drap, er også omfattet." "Dersom det foreligger en situasjon der informasjon er nødvendig for å avverge alvorlig skade på person eller eiendom, skal leger eller annet helsepersonell utlevere informasjon, jf. helsepersonelloven § 31. " Vil ikke skuddskade passe inn i disse beskrivelsene? Jeg vil tro de ringer politiet. Endret 24. mars 2012 av amonyn
AnonymBruker Skrevet 24. mars 2012 #18 Skrevet 24. mars 2012 "Etter § 139 i straffeloven (lov av 22. mai 1902 nr. 10) er enhver borger pålagt opplysningsplikt til politiet for å avverge gjentakelse av alvorlige forbrytelser som er oppregnet i bestemmelsen. Bestemmelsen forutsetter at det allerede er begått en straffbar handling, og at det er nødvendig å avverge nye tilsvarende handlinger ................ Alvorlige forbrytelser mot enkeltpersoner, som voldtekt, incest, grov legemsbeskadigelse og drap, er også omfattet." "Dersom det foreligger en situasjon der informasjon er nødvendig for å avverge alvorlig skade på person eller eiendom, skal leger eller annet helsepersonell utlevere informasjon, jf. helsepersonelloven § 31. " Vil ikke skuddskade passe inn i disse beskrivelsene? Jeg vil tro de ringer politiet. Siden du ikke forteller hva som har skjedd, er det litt vanskelig å svare på. Men leger har kun informasjonsplikt hvis informasjonen kan avverge alvorlige skader, slik det står i loven du viser til. Det vil si at en skuddskade i seg selv ikke vil gi grunnlag for melding til politiet, så fremt man ikke får mistanke om at du har tenkt å gå ut og skyte andre eller deg selv eller gjøre skade på annen måte. Om du har, som noen har nevnt over her, vært ute på galeien og ranet noen og blitt skutt/skutt deg selv i den anledning, har ikke leger informasjonsplikt. Leger har ikke plikt til å gi opplysninger som kan føre til oppklaring av politisaker. 1
Gjest Gjest Skrevet 24. mars 2012 #19 Skrevet 24. mars 2012 Kan jo f.eks ha skjed i et skytterlag folkens...
Giacomo_P Skrevet 24. mars 2012 #20 Skrevet 24. mars 2012 Det er ikke mulig å lure helsepersonell til å tro at en slik skade skyldes noe andet end skydevåben. Slike lesjoner er uhyre karakteristiske, og gjenkjendes umiddelbart. Taushedsplikten er i praksis opphevet dersom politiet henvender seg til sykehusavdelingen eller legevakten ved såkaldt "ferskt spor", kfr. tidligere nevnte bestemmelse i straffelovens paragraf 139. I tillegg kan jeg vise til helsepersonellovens paragraf 23 pkt. 4. Taushedspllikten beskrevet i paragraf 21 ikke til hinder for at opplysninger kan gives videre "når tungtveiende private eller offentlige interesser gjør det rettmessig å give opplysninger videre." Forøvrig er det stor helsefare forbundet ved å forsøke å behandle slik skade på egenhånd, og du ved ikke hvilke strukturer prosjektilet kan ha skadet inde i kroppen, i tillegg til at infeksjonsfaren er svært stor, særlig hvis bukhinden er perforert.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå