Gjest Overvektig Skrevet 14. mai 2011 #1 Skrevet 14. mai 2011 Hvis man ønsker det, hvem betaler for pasienten eller sykehuset som utfører operasjonen?
AnonymBruker Skrevet 14. mai 2011 #2 Skrevet 14. mai 2011 Det kommer jo helt an på det da. Hvis du bare ønsker det, må du betale det selv, på privat klinikk.
Gjest Overvektig Skrevet 14. mai 2011 #3 Skrevet 14. mai 2011 Det kommer jo helt an på det da. Hvis du bare ønsker det, må du betale det selv, på privat klinikk. Hvis legen også mener at det er best da, i forhold til helsesituasjonen? Veier mye og har høyt blodtrykk. Hatt det flere ganger. Ekstremt høy BMI også.
Gjest Ms. Raggsokk Skrevet 14. mai 2011 #4 Skrevet 14. mai 2011 Det må du høre med legen din om. Mulig du kan få dekket noe av det offentlige.
AnonymBruker Skrevet 14. mai 2011 #5 Skrevet 14. mai 2011 Det må du høre med legen din om. Mulig du kan få dekket noe av det offentlige. Men det er en lang prosess og mye utredning. Lykke til
Brunhilde Skrevet 14. mai 2011 #6 Skrevet 14. mai 2011 Jeg har ikke satt meg veldig godt inn i dette, men jeg søkte litt og fant dette svaret fra lommelegen.no De generelle retningslinjene for dette er som følger: (fra www.pasienthandboka.no) "Du må tilfredstille følgende kriterier: Kroppsmasseindeks (BMI) >;;40 eller Kroppsmasseindeks 35-40 med samtidig forekomst av annen alvorlig sykdom som kan bedres med vektreduksjon." Dette er de objektive medisinske kriteriene som norske offentlige sykehus forholder seg til, når de skal vurdere om en pasient skal bli tilbudt slankeoperasjon eller ikke. Mange tror at slankeoperasjon er en vidunderkur for vektnedgang, men en slik operasjon kan medføre komplikasjoner, og jeg anbefaler deg å sette deg nøye inn i hva du risikerer før du lar deg operere.
Brud84 Skrevet 14. mai 2011 #7 Skrevet 14. mai 2011 Hvis du ønsker en slankeoperasjon har du to valg: Du kan gå til fastlegen som sender henvisning til nærmeste sykehus som utfører slike operasjoner. er du kvalifisert for slik behandling får du operasjonen gratis, men det er ca 3 års ventetid på offentlig sykehus. Eller du kan kontakte en av privatklinikkene og betale operajonen selv. Det går MYE raskere 2-6 uker og oppfølgingen er mye bedre i etterkant. Jeg er Gastric bypass operert selv og har aldri angret ett sekund!! over 60 kg borte, og jeg har fått ett sundt forhold til mat igjen. Mitt beste råd er les litt om di forskjellige metodene som finnes i dag og søk hjelp. En slankeoperasjon er ikke så skummelt som mange skal ha det til. (jeg jobber med det til daglig) Lykke til i prosessen mot ett nytt liv:)
Tabris Skrevet 14. mai 2011 #8 Skrevet 14. mai 2011 Du kan gå til fastlegen som sender henvisning til nærmeste sykehus som utfører slike operasjoner. er du kvalifisert for slik behandling får du operasjonen gratis, men det er ca 3 års ventetid på offentlig sykehus. Det er ikke alltid det er så lang ventetid. Jeg kjenner en som tok en slik operasjon, og da gjennom fastlegen og det offentlige. Han ventet ca et halvt år fra prosessen startet til han var operert.
Gjest Overvektig Skrevet 16. mai 2011 #9 Skrevet 16. mai 2011 Det må du høre med legen din om. Mulig du kan få dekket noe av det offentlige. Hvis man skal gjøre det privat, må man dekke alt selv, mens hvis man går via fastlegen så er det nok staten som dekker.
Gjest Overvektig Skrevet 16. mai 2011 #10 Skrevet 16. mai 2011 Men det er en lang prosess og mye utredning. Lykke til Regner med det da. Tusen takk.
Gjest Overvektig Skrevet 16. mai 2011 #11 Skrevet 16. mai 2011 Jeg har ikke satt meg veldig godt inn i dette, men jeg søkte litt og fant dette svaret fra lommelegen.no Mange tror at slankeoperasjon er en vidunderkur for vektnedgang, men en slik operasjon kan medføre komplikasjoner, og jeg anbefaler deg å sette deg nøye inn i hva du risikerer før du lar deg operere. Det har jeg vel egentlig fått med meg. At en slik operasjon vil forandre på ganske mye. Men jeg tror jeg vil få det bedre på sikt med en slik operasjon.
Gjest Overvektig Skrevet 16. mai 2011 #12 Skrevet 16. mai 2011 Hvis du ønsker en slankeoperasjon har du to valg: Du kan gå til fastlegen som sender henvisning til nærmeste sykehus som utfører slike operasjoner. er du kvalifisert for slik behandling får du operasjonen gratis, men det er ca 3 års ventetid på offentlig sykehus. Eller du kan kontakte en av privatklinikkene og betale operajonen selv. Det går MYE raskere 2-6 uker og oppfølgingen er mye bedre i etterkant. Jeg er Gastric bypass operert selv og har aldri angret ett sekund!! over 60 kg borte, og jeg har fått ett sundt forhold til mat igjen. Mitt beste råd er les litt om di forskjellige metodene som finnes i dag og søk hjelp. En slankeoperasjon er ikke så skummelt som mange skal ha det til. (jeg jobber med det til daglig) Lykke til i prosessen mot ett nytt liv:) Ok. Det er vel det jeg velger og gjøre også. Vekta er vel 118 idag og har sikkert en BMI på 46 eller 47. Hadde jeg hatt penger til det, så hadde jeg kanskje gjort det privat om det var lang ventetid ellers. Jeg har tenkt på det her at dette skal jeg aldri verden gjøre, men jeg ser jo i en alder av 25 at jeg kanskje ikke har så mye annet valg. Er redd for framtiden, hva som vil skje hvis jeg ikke får hjelp. Mange sier jo at du kan trene og bla bla hjemme, men så enkelt er det ikke for alle dessverre. Jeg har sikkert 40-50 kg som må bort, og det er ikke lett syns jeg. Takk takk.
Bodøjenta87 Skrevet 16. mai 2011 #13 Skrevet 16. mai 2011 Hvis man ønsker det, hvem betaler for pasienten eller sykehuset som utfører operasjonen? Jeg har hørt at man må betale for selve operasjonen selv. Rekonstruerende operasjon får man dekket etterpå.. Grunnen til at jeg husker dette er fordi jeg syntes det var noe spesielt, men jeg vet ikke. Hør med legen din du!
Gjest Overvektig Skrevet 16. mai 2011 #14 Skrevet 16. mai 2011 Jeg har hørt at man må betale for selve operasjonen selv. Rekonstruerende operasjon får man dekket etterpå.. Grunnen til at jeg husker dette er fordi jeg syntes det var noe spesielt, men jeg vet ikke. Hør med legen din du! Hvis det er på privat klinikk og ikke i det offentlige, så er det vel sånn. Men legen vet.
Sissan9 Skrevet 16. mai 2011 #15 Skrevet 16. mai 2011 Jeg har hørt at man må betale for selve operasjonen selv. Rekonstruerende operasjon får man dekket etterpå.. Grunnen til at jeg husker dette er fordi jeg syntes det var noe spesielt, men jeg vet ikke. Hør med legen din du! Dette er i allefall ikke regelen. Det er nok en som har dekket operasjonen selv først, pga ventetid e.l., og som har fått dekket plastisk operasjon etterpå pga problemer. Dersom du vurderes innefor kriteriene gitt over her, får du dekket operasjonen også. Rekonstruerende er det ikke alle som får dekket, bare de som sliter med problemer pga løs hud.
Gjest Overvektig Skrevet 19. mai 2011 #16 Skrevet 19. mai 2011 Må man ha utredning og operasjon på samme sykehus, eller kan man velge? Har nå bestilt legetime for å snakke om slankeoperasjon. Er litt spent, siden jeg har lavt stoffskifte, om det går greit i forhold til en slik operasjon.
Sissan9 Skrevet 19. mai 2011 #17 Skrevet 19. mai 2011 Det er vel fritt sykehusvalg, så jeg antar man kan velge? Som jeg har forstått det må du til utredning først for å se om du er i "målgruppa" som får det dekket. Deretter settes du i kø. Denne varierer fra sykehus til sykehus hvor lang er, og jeg tror også man prioriteres om man har spesielle følgesykdommer av overvekten.
Niennas Skrevet 19. mai 2011 #18 Skrevet 19. mai 2011 Min mor er slankeoperert. Det tok lang tid før legen ville at hun skulle opereres, han sende henne på fat-camps og masse greier. Mamma er nå normalvektig, etter å ha vært VELDIG overvektig i 10-15 år. Men hun har fortalt om flere som har slankeoperert seg, som har lagt på seg igjen. Du må forandre hele livet ditt, du kan bli stor igjen, bare fordi du har en liten magesekk. (Det tok også lang tid før hodet til mamma forsto at hun ikke måtte fylle full tallerken. Hun ble ofte dårlig fordi hun spise for mye til å begynne med. I tillegg så fjerner de refleksen som gjør at du kaster opp, så du får det ikke opp igjen hvis du overspiser heller).
Tabris Skrevet 19. mai 2011 #19 Skrevet 19. mai 2011 I tillegg så fjerner de refleksen som gjør at du kaster opp, så du får det ikke opp igjen hvis du overspiser heller. Dette høres veldig feil ut. Hva er det slags operasjon hun har hatt? Han jeg kjenner som har tatt en slik operasjon kastet opp flere ganger, til han lærte seg hva han kunne spise og ikke. Det var en prøve-og-feile periode for å finne ut nøyaktig hva og hvor mye han kunne spise.
AnonymBruker Skrevet 19. mai 2011 #20 Skrevet 19. mai 2011 Deltagerne på Biggest Loser veier 400 pounds når de begynner å kommer lett ned til 150 pounds. Teller du kalorier og trener går du ned i vekt. Vektproblemet ditt forsvinner ikke med operasjon. 1
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå