Katrinepus Skrevet 22. februar 2011 #1 Skrevet 22. februar 2011 Jeg er ikke helt sikker på om noen har tatt opp dette før, i så fall vis meg, men... Jeg må si jeg reagerer på 1888 sin reklame. Alt de gjør er å disse 1881, og går man inn på hjemmesiden deres, er det første man ser at de er enda raskere enn 1881 enn sist dem sjekka. Har dem virkelig ikke noe mer å gå på? Må de tråkke på andre for å komme seg opp? Flere som blir provosert av den typen reklame? Din mening? 1
AnonymBruker Skrevet 22. februar 2011 #2 Skrevet 22. februar 2011 Jeg har også lagt merke til dette.. Synes det er smålig gjort av 1888.. Viser bare at de er den raskeste og barnsligste nummeropplysningen..... 2
Kråkesaks Skrevet 22. februar 2011 #3 Skrevet 22. februar 2011 Enig. Tåpelig. Like tåpelig som når Coop Extra reklamerer med at de er billigere enn Rema. Det blir litt som når politikerne skal fortelle om sitt eget parti ved å fortelle hva de andre partiene mener. 1
Katana Skrevet 22. februar 2011 #4 Skrevet 22. februar 2011 Ja, man burde være såpass stolt av eget produkt at man lar det stå på egne ben uten å forsøke å tråkke på andre. 1
Pingting Skrevet 22. februar 2011 #5 Skrevet 22. februar 2011 Litt teit, og kan ikke si det overbeviser meg. Om jeg skal finne ut hvem som er raskest eler billigst så går jeg til enb uavhengig kilde. Den eneste gangen jeg har sett den typen reklame funke, er når NetCom har kødda litt med Telenor bl.a. da de skifta logo (sånn som f.eks. denne), men det skjedde liksom på litt andre premisser og hadde glimt i øyet (noe 1888 fullstendig mangler). 4
Katrinepus Skrevet 22. februar 2011 Forfatter #6 Skrevet 22. februar 2011 Samme her, jeg ser det som en litt uetisk handling å disse andre konkurrenter på den måten. Jeg kommer nesten til å ringe 1881 bare for å støtte jeg tror jeg, hvis jeg skulle brukt en sånn tjeneste. Er det ikke noe lovverk for dette? Et råd som kan stoppe sånt?
Kråkesaks Skrevet 22. februar 2011 #7 Skrevet 22. februar 2011 Samme her, jeg ser det som en litt uetisk handling å disse andre konkurrenter på den måten. Jeg kommer nesten til å ringe 1881 bare for å støtte jeg tror jeg, hvis jeg skulle brukt en sånn tjeneste. Er det ikke noe lovverk for dette? Et råd som kan stoppe sånt? Jeg vet ikke om det er blitt forandret, men jeg mener det var forbudt. Hvis jeg ikke husker feil så fikk Rema 1000 søksmål da de gjorde det samme for 15-20 år siden.
Ixnay Skrevet 22. februar 2011 #8 Skrevet 22. februar 2011 (endret) Helt enig med reaksjonene til de over. Jeg synes rett og slett dette er ufint, og jeg oppfatter selskaper som promoterer seg selv på denne måten som useriøse. Jeg er dog enig i unntaket netcom/teleonor, men det er fordi de ikke konkret fokuserer på telenors dårlige sider, samtidig som de fremhever sine egne gode sider. Den er litt mer diskret, samtidig som den er preget av humor. Katrinepus: tror du ikke 1881 alt hadde tatt tak i saken hvis det hadde vært ulovlig eller var noe annet vis å stoppe dette på? De har jo holdt på en stund. Edit for å rette en setning. Endret 22. februar 2011 av Ixnay
Pingting Skrevet 22. februar 2011 #9 Skrevet 22. februar 2011 Jeg vet ikke om det er blitt forandret, men jeg mener det var forbudt. Hvis jeg ikke husker feil så fikk Rema 1000 søksmål da de gjorde det samme for 15-20 år siden. *leteletelete* Det ser faktisk ut til at det har blitt endret. Jeg googlet litt, og fant flere dokumenter som refererer til den gamle Markedsføringsloven. Der var det visst en paragraf som satt ned forbud mot "nedsettende omtale av konkurrent". Den nye loven som tredde i kraft i 2009 har ikke den paragrafen.
Kråkesaks Skrevet 22. februar 2011 #10 Skrevet 22. februar 2011 *leteletelete* Det ser faktisk ut til at det har blitt endret. Jeg googlet litt, og fant flere dokumenter som refererer til den gamle Markedsføringsloven. Der var det visst en paragraf som satt ned forbud mot "nedsettende omtale av konkurrent". Den nye loven som tredde i kraft i 2009 har ikke den paragrafen. Det var det jeg trodde, ja. Så mye dissing som det er nå for tiden så hadde det vært mange søksmål etter den gamle loven.
Gjest Blondie65 Skrevet 22. februar 2011 #11 Skrevet 22. februar 2011 Aha ... endring av lov forklarer hvorfor det helt plutselig er "koscher" av OMO Color å fortelle at de er sååå mye bedre enn Airel Actift. Og jada jeg har reagert på 1888 sin reklame også. Også den der de gjør narr av Opplysningen sine hyggelige damer. Ikke bruker jeg opplysningstjenester og ikke bruker jeg OMO. Og det blir ikke noe mer bruk av dette etter disse reklamestuntene. Et godt reklamestunt lages når selv den som er motstander av produktet synger reklamesangen. Hje-hje-hje-hje-hjemmelaga. Ali, Ali, Ali Ali Ali ... Ingen Kims ingen kos! ... osv.
Pingting Skrevet 22. februar 2011 #12 Skrevet 22. februar 2011 Det var det jeg trodde, ja. Så mye dissing som det er nå for tiden så hadde det vært mange søksmål etter den gamle loven. Det kan jo hende det står noe et eller annet sted som jeg ikke fikk med meg på den lille søkerunden min, men det virker ikke sånn, nei. Det eneste som står i den nye loven er § 2. God markedsføringsskikk mv. Markedsføring må ikke stride mot god markedsføringsskikk. Ved vurderingen legges det vekt på om markedsføringen krenker allmenne etikk- og moraloppfatninger, eller om det tas i bruk støtende virkemidler. Annonsør og den som utformer reklame, skal sørge for at reklamen ikke er i strid med likeverdet mellom kjønnene, og at den ikke utnytter det ene kjønns kropp eller gir inntrykk av en støtende eller nedsettende vurdering av kvinne eller mann. Ved vurderingen av om første eller annet ledd er overtrådt, legges det vekt på om markedsføringen, på grunn av utforming, format, omfang eller andre virkemidler, fremstår som særlig påtrengende. Første ledd kan jo sikkert tolkes på mange måter, men siden det står "særlig påtrengende" i siste leddet er jeg usikker, altså. Også er det et par andre paragrafer som sikkert kunne vært aktuelle ved spesielle tilfeller, f.eks. er det ikke lov å gi villedende opplysninger om ymse.
Pingting Skrevet 22. februar 2011 #13 Skrevet 22. februar 2011 Ali, Ali, Ali Ali Ali ... ...takskarrufaenmegha, der satt DEN fast i hodet. 1
Christiane_W Skrevet 22. februar 2011 #14 Skrevet 22. februar 2011 Jeg blir irritert over disse reklamene og bruker 1881 appen på iPhone enda ivrigere enn før når jeg ser dem. Synes bare det blir dumt og useriøst når man rakker ned på konkurrentene på den måten.
Gjest Blondie65 Skrevet 22. februar 2011 #15 Skrevet 22. februar 2011 (endret) ...takskarrufaenmegha, der satt DEN fast i hodet. Ja hvorfor skal jeg, som ikke ville tatt i en Ali kaffe med en fjernstyrt kopp (Friele, såklart, før du spør (dumt)) lide med en sånn hjerneklistrer alene? Jeg synes forøvrig godt laget og morsom reklame kan være svært underholdende å se på. Jeg synes f.eks. både den DnBNOR reklamen som vant Gullfisken (Young Single and Free) og den Norvegia reklamen (i flere versjoner, også den med damene som kom og gikk, og kjøretøyene ditto), NetCom, Telenor og (Mohahahaha)har svært gode reklamer. Hederlig omtale også til bleieavtalen til Kiwi. Og stabburmakrell (" ..." flere versjoner). Det som nesten alltid er forferdelig patetisk er bind og tampongreklamer. Og shampo. Og makeup. Hederlig omtale også til StatoilHydro og Statkraft for fine reklamer. Endret 22. februar 2011 av Blondie65
Christiane_W Skrevet 22. februar 2011 #16 Skrevet 22. februar 2011 Synes teaterreklamen til Freia er kul:-) 1
Gjest Blondie65 Skrevet 22. februar 2011 #17 Skrevet 22. februar 2011 Synes teaterreklamen til Freia er kul:-) Veldig bra!
Katrinepus Skrevet 23. februar 2011 Forfatter #18 Skrevet 23. februar 2011 Synes teaterreklamen til Freia er kul:-) Den er i en egen klasse! Herlig å se at noen faktisk legger jobb i å lage reklamefilmer fortsatt. Skal sies, ingen lett business, men noen kan godt jobbe litt mer med kampanjene sine jah!
AnonymBruker Skrevet 24. februar 2011 #19 Skrevet 24. februar 2011 Det er helt lov å "rakke" ned på konkurrenter hvis det foregår som en slags sammenligning. Det må være dokumentert skitkasting liksom. Men jeg syns også det er forferdelig umoralsk, og jeg er sikker på at svært få reklamebyråer vil anbefale det, da det er en stor fare for at firmaet i seg selv og merkevarene vil bli svekket. Sannsynligvis er det en eller annen dust på kontoret som har kommet opp med et billig alternativ til reklame, og kjørt på, uten å tenke på langsiktige strategier.
Anglofil Skrevet 24. februar 2011 #20 Skrevet 24. februar 2011 Jeg synes det er tåpelig. Da konkurrenten til bedriften jeg jobber i hadde en slik kampanje som disset oss, opplevde jeg titt og ofte kunder som ønsker å gå over til vårt selskap fordi de syntes vårt selskap var mer profesjonelt som ikke sank så lavt. Det er jeg litt stolt av, og det er faktisk en grunn til at jeg aldri kunne tenkt meg å jobbe for konkurrenten. Mvh Yvonne
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå