Gå til innhold

Bidrag..


Gjest anonym

Anbefalte innlegg

[bidragsregelverk som faktisk sier at samværsforelder IKKE har noe økonomisk ansvar for sine barn.

Hvor i loven/forskriften står dette Sissi

Mvh

håret i suppa

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

Gjest ikke innlogget Sissi

Det står selvsagt ikke noe sted i det nye bidragsregelverket at samværsforelder nå ikke lenger har noe selvstendig økononomisk ansvar for barna, men det er en konsekvens av det.

I det nye regelverket er det slik at omsorgsforelders inntekt er avgjørende for hvor mye samværsforelder skal betale. Jo høyere inntekt omsorgsforelder har, jo mindre økonomisk ansvar for barna har samværsforelder.

All den stund det hyles og skrikes om hvor urettferdig det er at fars lønn under svangerskapspermisjon er avhenig av mors opptjening og ikke hans egen, syns jeg det er underlig at når det gjelder bidrag så er det helt greit at bidraget er avhengig av - i praksis - mors inntekt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Anonymous

Til sissi

Det samme gjelder jo andre veien, hvis BM tjener lite og BY mye så er den største forsørgelsesbyrden på BY, for ikke snakk om tidligere regelverk, der BM sin inntekt ikke spilte noen rolle. Der var og er fortsatt MANGE BY som betaler det meste til barna. Men verken nå eller før ble det ropt om dette!

tidligere enslig mor, nå mor og stemor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest sexysadie

Det er synd på disse fyrene som må betal på barna sine...

D merkelige er d at d er fars nye kjæreste som klager på bidraget....

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Ikke innlogget Sissi

Det er ikke "mange BY som betaler det meste til barna". Den som bor sammen med barn vet at inntekten går til forsørgelsen av barn.

Denne holdningen - BY betaler mest - er tragisk, og viser den underliggende holdningen til alenemødre som fremdeles er fremherskende: "dere får så mye...." Den logiske konsekvens er da det nye regleverket med sin kostnadsmodell, dvs. man har satt en pris på barna. Nå "koster" en 8-åring xx kr. og dette skal så deles forholdsmessig mellom foreldrenes inntekt.

Nå har det seg sånn da, at dersom BY har lav inntekt så slipper h*n med lite bidrag, bl.a. fordi man nå har innført begrepet "bidragsevne". Dette gjelder imidlertid kun for BY. BMs bidragsevne måles ikke, h*n må forsørge barna okke som.

Det er forsåvidt riktig at BY må betale en større andel av underholdskostnaden dersom BMs inntekt er lav. Problemet er bare at det BY skal betale faktisk er avhengig av BMs inntekt. Dvs: har BM høy inntekt så slipper BY å delta i forsørgelsen av egne barn. Det samme om BM har moderat inntekt, mens BY har lav inntekt, da slipper også BY å delta i forsørgelsen.

Det er denne avhengigheten som er problemet, burde ikke BY være økonomisk ansvarlig for barna uansett BMs inntekt? Burde ikke BY ha et selvstendig ansvar for dette?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...