Gjest Gjest Skrevet 11. februar 2010 #1 Skrevet 11. februar 2010 Vet dere om arbeidstimer som det kreves for å produsere en enhet x kapasitet i timer = antall enheter det er mulig å produsere?
Gjest Gjest Skrevet 11. februar 2010 #2 Skrevet 11. februar 2010 F.eks. om bedrift A krever at det må gå med 2 arbeidstimer til et produkt, og bedrift B krever at det må gå med 4 arbeidstimer til et produkt, og i bedrift A er det en arbeidskapasitet i timer pr år på 50 000 og i bedrift B er den på 84 000 timer pr år. Da er det bare å gange arbeidskapasitetstimene med hvor magne timer det tar å produsere en enhet, og da finner vi hvor mange enheter bedriften kan produsere?
Gjest Gjest Skrevet 11. februar 2010 #3 Skrevet 11. februar 2010 Hva får en av resultat om de deles istedenfor ganges?
Eliza Doalot Skrevet 11. februar 2010 #5 Skrevet 11. februar 2010 F.eks. om bedrift A krever at det må gå med 2 arbeidstimer til et produkt, og bedrift B krever at det må gå med 4 arbeidstimer til et produkt, og i bedrift A er det en arbeidskapasitet i timer pr år på 50 000 og i bedrift B er den på 84 000 timer pr år. Da er det bare å gange arbeidskapasitetstimene med hvor magne timer det tar å produsere en enhet, og da finner vi hvor mange enheter bedriften kan produsere? Jeg tror nok jeg ville forsøkt å dele istedenfor...
Sissan Skrevet 11. februar 2010 #6 Skrevet 11. februar 2010 Du må dele kapasiteten på antall timer det tar å produsere. Men aller viktigst må du prøve å sette deg ned og tenke på logikken i hvorfor det er slik. Dette er like enkelt som du har tre epler, spiser ett, hvor mange har du igjen. Du må bare klare å tenke praktisk på problemstillingen og ikke la deg skremme av at det kalles økonomi eller matematikk, slik mange gjør.
Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2010 #7 Skrevet 12. februar 2010 Har gjort det, men hva er "Resultat"? kun basert på de få opplysningene her.... • Lønn per arbeidstime i T1 er kr 28, i T2 er den kr 32. • Direkte materialkostnader for Alpha er kr 80. De indirekte variable kostnadene for Alpha kalkuleres til 10 % av direkte materialkostnader. • Direkte materialkostnader for Beta er kr 140. For dette produktet innkalkuleres de indirekte variable kostnadene med 30 % av direkte lønn. • Faste kostnader per år er kr 1 300 000. • Beta selges for kr 660 per enhet. Hittil har bedriften bare produsert Beta. Bedriften har produsert og solgt maksimalt innenfor kapasitetsrammen av dette produktet.
Sissan Skrevet 12. februar 2010 #8 Skrevet 12. februar 2010 Resultat er pengene bedriften sitter igjen med etter salg av aktuelle varer, og betaling av alle kostnader. Dette er jo bare et regnestykke som du må sette opp, men du må gjøre det selv. Hint: Først finner produksjonsantall så finner du inntektene Så finner du kostnadene ved å produsere det antallet Inntekter minus kostnader er lik resultat.
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2010 #9 Skrevet 13. februar 2010 Må en ikke finne dekningsbidrag og greier også?
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2010 #10 Skrevet 13. februar 2010 Resten av oppgaven lyder: En detaljistkjede ønsker å få leveranser også av Alpha. Forutsatt en tilfredsstillende pris vil denne kjeden overta alt bedriften kan levere av dette produktet. Bedriften ønsker å undersøke dette, men må forutsette at leveranser av Alpha ikke influerer på prisen på Beta. d. Hvilken enhetspris må bedriften få for Alpha dersom det skal bli lønnsomt å gå over til bare å produsere dette produktet? Bedriften ønsker å få minst det resultatet du fant under punkt c). e. Dersom produksjonen skal deles mellom Alpha og Beta slik at kapasiteten i avdelingene nyttes fullt ut, hva blir da minsteprisen per enhet for Alpha? Resultatet skal heller ikke nå bli noe dårligere enn det du fant under punkt c).
Sissan Skrevet 13. februar 2010 #11 Skrevet 13. februar 2010 Må en ikke finne dekningsbidrag og greier også? Ikke hvis oppgaven bare spør om resultatet til bedriften....
Sissan Skrevet 13. februar 2010 #12 Skrevet 13. februar 2010 Resten av oppgaven lyder: En detaljistkjede ønsker å få leveranser også av Alpha. Forutsatt en tilfredsstillende pris vil denne kjeden overta alt bedriften kan levere av dette produktet. Bedriften ønsker å undersøke dette, men må forutsette at leveranser av Alpha ikke influerer på prisen på Beta. d. Hvilken enhetspris må bedriften få for Alpha dersom det skal bli lønnsomt å gå over til bare å produsere dette produktet? Bedriften ønsker å få minst det resultatet du fant under punkt c). e. Dersom produksjonen skal deles mellom Alpha og Beta slik at kapasiteten i avdelingene nyttes fullt ut, hva blir da minsteprisen per enhet for Alpha? Resultatet skal heller ikke nå bli noe dårligere enn det du fant under punkt c).
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2010 #13 Skrevet 13. februar 2010 Skal snart komme opp med et forslag...
Gjest Ts Skrevet 13. februar 2010 #14 Skrevet 13. februar 2010 Blir ikke dette resultatet for Beta enhetene i avdelingene T1 og T2: Omsetning for produkt Beta i T1 og T2 blir kr 17 490 000 Samlet omsetning for de to avdelingenes Beta minus årlige faste kostnader samt de andre kostnadene for Beta blir 12 240 600, og resultatet blir samlet omsetning for Beta i de to avdelingene minus kostnadene som blir kr 5 249 400. Blir dette riktig?
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2010 #15 Skrevet 13. februar 2010 Glemte å ta med lønnskostnadene for Beta i T1 og i T2...skal ta med de også.
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2010 #16 Skrevet 13. februar 2010 Blir ikke dette resultatet for Beta enhetene i avdelingene T1 og T2: Omsetning for produkt Beta i T1 og T2 blir kr 17 490 000 Samlet omsetning for de to avdelingenes Beta minus årlige faste kostnader samt de andre kostnadene for Beta blir 12 240 600, og resultatet blir samlet omsetning for Beta i de to avdelingene minus kostnadene som blir kr 5 249 400. Blir dette riktig? Så i Excel en gang til og det hadde skjedd noe med parantesene...ser at summene blir 17 490 000 minus 17 437 400 = Resultat kr 52 600. Stemmer det?
Gjest Gjest Skrevet 14. februar 2010 #17 Skrevet 14. februar 2010 Så i Excel en gang til og det hadde skjedd noe med parantesene...ser at summene blir 17 490 000 minus 17 437 400 = Resultat kr 52 600. Stemmer det? 17 490 000 - 17 437 400 = Resultat? Spør Sissan!
Gjest Gjest Skrevet 14. februar 2010 #20 Skrevet 14. februar 2010 Hvordan finne prisen for produkt Alpha? Det er ingen pris der.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå