Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2009 #1 Skrevet 14. januar 2009 Jeg går på et studie som går for å være vanskelig å komme inn på. Karakterpresset underveis i studiet er enormt, og det har vært flere medieoppslag om studenter som sliter psykisk av dette.. Selv jobber jeg mye med fagene, men oppnår stort sett gjennomsnittlige karakterer (+ - C). Blir like skuffet hver gang eksamensresultatene kommer, men biter sammen tennene og fortsetter, for jeg synes faget er så interessant. Jeg har en jobb som er særdeles studierelevant, hvor jeg virkelig får benyttet kunnskapene mine, og her får jeg tilbakemeldinger om at jeg er svært kunnskapsrik på fagområdet. Problemet mitt er vel at jeg fungerer veldig bra i arbeidssituasjoner, men ikke i eksamenssituasjon. Når studiet nærmer seg slutten er jeg bekymret for at mine middelmådige karakterer fører til at jeg ikke får en jobb.. Jeg tenker mye på dette, og bekymrer meg veldig. Sier jeg at jeg har fått en C til andre på studiet, får jeg utsagn av typen "stakkars deg, du skal ta den om igjen ja?! Ellers blir det vel ingen jobb på deg". Og jeg er i grunnen enige med dem, og frykter det verste. Mange av mine medstudenter går om igjen år etter år for å få karkaterene A og B i alle fag. Og man kan vel si at jeg også kunne gjort dette etc. Og ja, det har man sikkert rett i. Men jeg blir så psykisk utslitt av dette stadige karakterpresset, og frykten om ikke å få jobb etter endt utdanning... For å oppsummere så føler jeg meg mislykket i studiesituasjon, men veldig tilfreds i arbeidssituasjon.. Og jeg blir litt gal av den følelsen.. Jeg er ikke ute etter medlidenhet.. Innlegget er mer ment som en slags utblåsning av innestengt frustrasjon, da jeg ikke kan snakke om dette til særlig mange og føler meg til tider ganske så mislykket med mine C'er.
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2009 #2 Skrevet 14. januar 2009 Synes det har blitt svært stort karakterpress på mange studier. Merker det der hvor jeg studerer også. Trist egentlig, for mange kan gjøre en vel så bra jobb selv om man ikke har bare A-er og B-er. Kan jeg spørre hva det er du studerer?
Gjest Gjest_Mari_* Skrevet 14. januar 2009 #3 Skrevet 14. januar 2009 Det høres ut som juss studie du er i gang med?
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2009 #4 Skrevet 14. januar 2009 Hva med å senke skuldrene, slappe av og anta at ting faktisk ordner seg? Du har jo allerede en studierelevant jobb så vidt jeg forstår.? Det betyr vel at noen har verdsatt deg og dine kunnskaper, selv om du har middelmådige karakterer og gjennomsnittlige karakterer er akkurat det - ikke alle kan være over gjennomsnittet!
Gjest Gjest_Ellen_* Skrevet 14. januar 2009 #5 Skrevet 14. januar 2009 Papirer teller mye - men de kan aldri erstatte relevant arbeidserfaring. Skolepapirer viser at du i prinsippet skal være kompetent innen et spesifikt felt/spesiell jobb. Arbeidserfaring viser at du faktisk ER kompetent. Det at du snart har begge deler vil bringe deg langt, uansett om snittet ditt ligger på C. Ja-da,
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2009 #6 Skrevet 14. januar 2009 Jeg går på et studie er presset for så vidt ikke finnes, men jeg legger likevel et press på meg selv om et snitt på B/C. Det er selvsagt ikke det beste, men jeg vet at dette er det jeg stort sett kan prestere, noen fag er jeg mye bedre i enn andre, og det er jeg fornøyd med. Så lenge jeg presterer noe jeg vet jeg kan leve med og være stolt over, da er det godt nok for meg. Skjønner godt at karakterpresset er uutholdelig, det er noe utrolig slit med sånt. Om det er jus du går, som noen hintet over, fikk søsteren til en venn av meg jobb som nyutdannet uten at de så på vitnemålet. Intervjuet dreide seg stort sett mest om henne som person sosialt sett. Det er sjelden det er karaterene det dreier seg om, selvsagt til en viss grad, men med rundt C viser du at du kan prestere, du har peiling på fagene, du har en god utdanning. Ikke minst har du en relevant arbeidserfaring, og i motsetning til mange i klassen din sitter du ikke igjen med mange års utdanning med lån fordi du må ta det opp igjen. For å få en A. Nei. Jeg tror du er minst like god som de. Om ikke bedre, som kan være stolt at ting du gjør på første forsøk, og vet at alt ikke er like forståelig førsteåret som det kan være tredjeåret. Lykke til! Jeg tror du klarer deg fint. Drit i de andre. Du har absolutt gode nok karakterer.
Gjest ts Skrevet 15. januar 2009 #7 Skrevet 15. januar 2009 Takk for både oppmuntrende og konstruktive svar Jeg føler vel at karakterpresset er noe oppkonstruert på studiet mitt, men jeg bidrar vel til det selv, i og med at jeg ikke er mer åpen om mitt karaktersnitt.. Jeg har omtrent to år igjen, og ser med gru på å skulle ha denne følelsen/usikkerheten i to år til.. Eller flere, om jeg ikke får meg jobb Kanskje det må bli mitt nyttårsforsett: å ikke skjule mine gjennomsnittlige karakterer? Er litt redd for å bli "sett ned på" av mine medstudenter da. Nå har vel jobbmarkedet vært relativt bra fram til nå, mens det skifter mot arbeidsgivers marked så vidt jeg forstår, men jeg spør likevel (inspirert av innlegget over): er det noen (uavhengig av yrke) som gikk gjennom studiet med gjennomsnittlige karakterer, og likevel fikk seg jobb? Hvor mye vektla de karakterer i forhold til personlige egenskaper og tidligere arbeidserfaring? Det er klart at vitnemålet ofte blir det eneste man har å vise til når man søker på arbeid etter endt studium. Og jeg skjemmes ved tanken på å skulle framlegge mitt til en potensiell arbeidsgiver.. Jeg kan kanskje fokusere på min arbeidserfaring og at studiet er fullendt på normert tid, men blir ikke det en slags unnskyldning for at jeg ikke har bare toppkarakterer, og at dette vil tolkes ekstra negativt av arbeidsgiver?
Gjest Gjest Skrevet 15. januar 2009 #8 Skrevet 15. januar 2009 Takk for både oppmuntrende og konstruktive svar Jeg føler vel at karakterpresset er noe oppkonstruert på studiet mitt, men jeg bidrar vel til det selv, i og med at jeg ikke er mer åpen om mitt karaktersnitt.. Jeg har omtrent to år igjen, og ser med gru på å skulle ha denne følelsen/usikkerheten i to år til.. Eller flere, om jeg ikke får meg jobb Kanskje det må bli mitt nyttårsforsett: å ikke skjule mine gjennomsnittlige karakterer? Er litt redd for å bli "sett ned på" av mine medstudenter da. Nå har vel jobbmarkedet vært relativt bra fram til nå, mens det skifter mot arbeidsgivers marked så vidt jeg forstår, men jeg spør likevel (inspirert av innlegget over): er det noen (uavhengig av yrke) som gikk gjennom studiet med gjennomsnittlige karakterer, og likevel fikk seg jobb? Hvor mye vektla de karakterer i forhold til personlige egenskaper og tidligere arbeidserfaring? Det er klart at vitnemålet ofte blir det eneste man har å vise til når man søker på arbeid etter endt studium. Og jeg skjemmes ved tanken på å skulle framlegge mitt til en potensiell arbeidsgiver.. Jeg kan kanskje fokusere på min arbeidserfaring og at studiet er fullendt på normert tid, men blir ikke det en slags unnskyldning for at jeg ikke har bare toppkarakterer, og at dette vil tolkes ekstra negativt av arbeidsgiver? C er ikke en dårlig karakter. Det er ikke en god karakter heller, men en helt grei karakter. Husk at C er den gjennomsnittlige ståkarakteren, altså kan du regne med at det er den karakteren som er mest vanlig å få. At du får inntrykk av at "alle andre" har A'er og B'er, kommer vel hovedsaklig av at de som ikke har det holder godt kjeft om det, slik som du gjør Det er helt klart mulig å få jobb også for dem som ikke bare har toppkarakterer. Ellers hadde det vært veldig veldig stor arbeidsledighet her i landet Du har arbeidserfaring, og det virker som om de der er veldig positiv til jobben du gjør. Det er kjempebra for deg! Det spiller veldig positivt inn på en jobbsøknad, når du kan vise til relevant arbeidserfaring, og i tillegg har attester som sier at du gjør en bra jobb. Det er tross alt å gjøre en bra jobb som er viktig, ikke å ha bra karakterer. Man kan ha gode karakterer, og likevel ikke være flink til å gjøre jobben i praksis. Dette er noe arbeidsgivere vet, derfor kan det godt være at de ser mer positivt på en med middels karakterer, men som de VET gjør en bra jobb, enn på en som kun kan vise til gode karakterer, men som de ikke vet noe om hvordan fungerer i en jobbsituasjon. Det er litt mer gambling å ansette en helt uten erfaring, siden teori og praksis er ganske så forskjellige ting, og det her er praksisen som teller. Og den er det du som har.
Gjest Gjest Skrevet 15. januar 2009 #9 Skrevet 15. januar 2009 Du høres ut som venninna mi for noen år siden. Hun gikk også et studie hvor fokus ganske konstant var på karakterer. Helt sykt! Og det var liksom alt folk pratet om på fritiden og greier.. Men hun fikk seg da jobb, med hele sammensuriet av karakterer (a - e), for de ville ha henne.
Gjest Gjest Skrevet 16. januar 2009 #10 Skrevet 16. januar 2009 Ikke for å være frekk, men jeg syns folk som klager over karakterene burde tatt seg sammen og satset mer! Alle kan få A, bare de prøver. Studiekameratene dine som tar eksamen flere ganger viser at de virkelig ønsker å oppnå A. Jeg ville tatt meg sammen, og stått på, i stedet for å sitte på forum å klage...
Gjest pasta Skrevet 16. januar 2009 #11 Skrevet 16. januar 2009 Alle kan få A, bare de prøver. Nei, det går faktisk ikke. Hvis alle hadde fått A, ville A blitt delt inn i 5 karakterer som heter A, B, C, D og E.
Gjest Gjest Skrevet 16. januar 2009 #12 Skrevet 16. januar 2009 Nei, det går faktisk ikke. Hvis alle hadde fått A, ville A blitt delt inn i 5 karakterer som heter A, B, C, D og E. hvis de tar opp igjen og opp igjen eksamen så?! alle får vel ikke a første gangen, men etterhvert så vil de få en a om de bare står på, og så kan alle få a på vitenmålet - ts må bare slutte å sitte på forum og heller lese
Gjest Gjest Skrevet 16. januar 2009 #13 Skrevet 16. januar 2009 Og hva er poenget med gode karakterer? Får alle med gode karakterer også god lønn? Nei, jeg tror ikke det. Ofte handler det nok om nettverk om man får en bra jobb med god lønn! Har sett stillinger med meget lav lønn der de søker etter A-kandidater...hva er vitsen? Jeg vet jo at enkelte er "åndsnobber"...men!
Gjest Gjest_Ellen_* Skrevet 16. januar 2009 #14 Skrevet 16. januar 2009 hvis de tar opp igjen og opp igjen eksamen så?! alle får vel ikke a første gangen, men etterhvert så vil de få en a om de bare står på, og så kan alle få a på vitenmålet - ts må bare slutte å sitte på forum og heller lese Nei, alle kan ikke få A. Alle kan få BRA karakterer, men A skal gis til dem som viser at de kan mer enn pensum. De skal kunne behandle og analysere stoffet selvstendig, og sette det i kontekst. De skal skrive bra, og de skal forstå oppgaveteksten. Dette kan ikke nødvendigvis tillæres. Men: alle kan lære seg pensum på rams, og få en B. Om folk skulle ta eksamener om igjen og om igjen for hver ikke-A de fikk, så hadde det lagt en unødvendig belastning på utdannings-systemet. Synes ikke det er en god løsning.
Gjest Gjest Skrevet 17. januar 2009 #15 Skrevet 17. januar 2009 Nå har vel jobbmarkedet vært relativt bra fram til nå, mens det skifter mot arbeidsgivers marked så vidt jeg forstår, men jeg spør likevel (inspirert av innlegget over): er det noen (uavhengig av yrke) som gikk gjennom studiet med gjennomsnittlige karakterer, og likevel fikk seg jobb? Hvor mye vektla de karakterer i forhold til personlige egenskaper og tidligere arbeidserfaring? Det er klart at vitnemålet ofte blir det eneste man har å vise til når man søker på arbeid etter endt studium. Og jeg skjemmes ved tanken på å skulle framlegge mitt til en potensiell arbeidsgiver.. Jeg kan kanskje fokusere på min arbeidserfaring og at studiet er fullendt på normert tid, men blir ikke det en slags unnskyldning for at jeg ikke har bare toppkarakterer, og at dette vil tolkes ekstra negativt av arbeidsgiver? Jeg har inntrykk av at personlig egnethet er like viktig som karakterer. Karakterer viser om du har fått noe kunnskap, mens en attest fra en arbeidsgiver viser om du klarer å bruke kunnskapen din i praktiske oppgaver. Det er bra at du tar studiet på normert tid. Hvis du bruker mye lengre tid må du jo få mye bedre karakterer for å forklare grunnen til at du har gått utenom den normerte tiden... Sjefer liker folk som leverer det de skal, når de skal. Selv har jeg ingen videre utdannelse etter videregående, likevel har jeg en jobb som andre kun får ved å ha tatt en bachelor eller lignende, fordi jeg har relevant arbeidserfaring og jeg vet litt om hva arbeidsgiveren ser etter. Når du søker jobb skal du fokusere på dine positive egenskaper og hva du kan tilføye din eventuelle nye arbeidsplass.
Gjest Gjest_Kristin_* Skrevet 18. januar 2009 #16 Skrevet 18. januar 2009 Hei TS! Litt sent ute med svar, så ikke sikkert du ser dette. Dersom det er jus du går på så har du min fulle medlidenhet. Folk som ikke har studert dette vet faktisk ikke hvor ille det er. Selv er det noen år siden jeg var ferdig nå, men jeg blir stresset bare jeg tenker tilbake likevel For det første vil jeg bare si at det helt sikkert ordner seg med jobb for deg når du er ferdig. Du skriver at du har igjen en to års tid, og da vil markedet nok være på bedringens vei i forhold til situasjonen slik den er nå. Det finnes et hav av jobber for en nyutdannet jurist. Så lenge livets lykke ikke er advokatfullmektig i et av de fire store i Oslo, så har du mange muligheter. En av mine studievenninner hadde C-snitt, og hun jobber nå hos et av de større konsulentselskapene, som fullmektig. En annen hadde snitt ned mot D, og hun jobber i NAV. Så har vi atter en med C, hun jobbet noen år i skatteetaten, og jobber nå i privat næringsliv som skatterådgiver. Og som litt insideinformasjon kan jeg opplyse at en av de relativt ferske partnerne i et større firma i Oslo, faktisk fikk C på store deler av studiet. Så der kan du se. Ikke la deg lure av presset på studiet. Jeg skjønner at det er ubehagelig å være ærlig å karakterene dine - ingen liker jo å bli sett på som en idiot (som man altså blir på dette studiet om man ikke holder lauden). Prøv imidlertid likevel å holde fokus - ikke la deg suge inn i spiralen der alle lurer hverandre til å tro at du må ha A og B for å få jobb, uansett om man da bruker 8 år på studiet. Du har alt to viktige ting til din fordel fremfor disse medstudentene - du har for det første gått studiet på normert tid, og du har for det andre relevant erfaring med gode skussmål. Så slapp av, fokuser på de to gjenstående årene, forsøk gjerne å skaffe deg et nettverk da dette letter arbeidssøkingen vesentlig, og hev deg over flertallets stakkarslige, virkelighetsfjerne oppfatning av arbeidsmarkedet. Lykke til!!
Gjest Gjest Skrevet 18. januar 2009 #17 Skrevet 18. januar 2009 Er så nysgjerrig nå, hvilket studie går du ts?
Gjest ts Skrevet 18. januar 2009 #18 Skrevet 18. januar 2009 Er så nysgjerrig nå, hvilket studie går du ts? Takk for alle kommentarer! Selv om jeg innledningsvis påsto at jeg ikke var ute etter medlidenhet, så hjelper det likevel på med oppmuntrende ord. Og de tips om å fokusere på mine fordeler framfor unnskylde mine karakterer på evt. intervjuer, det skal jeg ta med meg videre. Jeg må vel kanskje svare her igjen, slik at dere slipper å undre over hvilket studie jeg går.. Ut fra kommentarene, forstår jeg det slik at jeg tydeligvis ikke er så alene som jeg hadde trodd, og det hjelper litt på. Det er jusstudiet jeg går ja. Jeg har ingen ambisjoner om å bli fullmektig hos de fire store, kan gjerne bo litt ute i distriktet, men hadde håpet å slippe å gå arbeidsledig lenge..Kanskje jeg må lete fram tråden om to år, og fortelle hvordan jobbsøkingen går? Tusen takk for at dere tok dere tid til å svare meg! Det hjelper med en utblåsning i blant
Gjest Gjest Skrevet 18. januar 2009 #19 Skrevet 18. januar 2009 Hei TS! Litt sent ute med svar, så ikke sikkert du ser dette. Dersom det er jus du går på så har du min fulle medlidenhet. Folk som ikke har studert dette vet faktisk ikke hvor ille det er. Selv er det noen år siden jeg var ferdig nå, men jeg blir stresset bare jeg tenker tilbake likevel For det første vil jeg bare si at det helt sikkert ordner seg med jobb for deg når du er ferdig. Du skriver at du har igjen en to års tid, og da vil markedet nok være på bedringens vei i forhold til situasjonen slik den er nå. Det finnes et hav av jobber for en nyutdannet jurist. Så lenge livets lykke ikke er advokatfullmektig i et av de fire store i Oslo, så har du mange muligheter. En av mine studievenninner hadde C-snitt, og hun jobber nå hos et av de større konsulentselskapene, som fullmektig. En annen hadde snitt ned mot D, og hun jobber i NAV. Så har vi atter en med C, hun jobbet noen år i skatteetaten, og jobber nå i privat næringsliv som skatterådgiver. Og som litt insideinformasjon kan jeg opplyse at en av de relativt ferske partnerne i et større firma i Oslo, faktisk fikk C på store deler av studiet. Så der kan du se. Ikke la deg lure av presset på studiet. Jeg skjønner at det er ubehagelig å være ærlig å karakterene dine - ingen liker jo å bli sett på som en idiot (som man altså blir på dette studiet om man ikke holder lauden). Prøv imidlertid likevel å holde fokus - ikke la deg suge inn i spiralen der alle lurer hverandre til å tro at du må ha A og B for å få jobb, uansett om man da bruker 8 år på studiet. Du har alt to viktige ting til din fordel fremfor disse medstudentene - du har for det første gått studiet på normert tid, og du har for det andre relevant erfaring med gode skussmål. Så slapp av, fokuser på de to gjenstående årene, forsøk gjerne å skaffe deg et nettverk da dette letter arbeidssøkingen vesentlig, og hev deg over flertallets stakkarslige, virkelighetsfjerne oppfatning av arbeidsmarkedet. Lykke til!! Takk for svar! Det er stort sett ingen som ønsker å fortelle om sine karakterer, så at det i det hele tatt var mulig å få arbeid med karaktersnitt under laud var nesten nytt for meg.. Det hjelper på motivasjonen også, da det ikke framstår som en umulig oppgave å klare seg gjennom studiet, for så å få jobb, selv om jeg ikke er med i studiets "elite"..
Gjest Gjest Skrevet 18. januar 2009 #20 Skrevet 18. januar 2009 Og som litt insideinformasjon kan jeg opplyse at en av de relativt ferske partnerne i et større firma i Oslo, faktisk fikk C på store deler av studiet. Det var ikke bokstavkarakterer på studiet så langt tilbake at en som har rukket å bli partner nå har bokstavkarakterer på vitnemålet.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå