Lefsa Skrevet 11. desember 2008 #1 Skrevet 11. desember 2008 Var hos legen i forrige uke og tok diverse vanlige prøve, blant annet blodsukker. Det var ørlite for høyt. Så jeg var tilbake på fastende mage i morges og fikk sjekket det på nytt og det var fortsatt ørlite for høyt. det skal visst være 6,7 eller lavere og mitt var på 6,8. Skal tilbake neste torsdag for å ta en glukosebelastning (uuuæææærrrghh!) for de mistenker sterkt at jeg har diabetes 2. Satt og sjekket litt på egenhånd på nett og finner diverse om at det kan være skadelig for fosteret! Det kan føre til diverse forsterskader/mangelfull organutvikling og i verste fall abort. det sa ikke legen et kvidder om til meg, så nå får jeg litt dilla kjenner jeg. Aner jo ikke hvor lenge jeg har hatt det heller. Om det kom pga graviditeten eller om jeg hadde det før jeg ble gravid...Om fosteret allerede HAR tatt skade... :-( Noen her med erfaringer eller peiling? legen min er litt lite meddelsom til tider, noe jeg forbanner ham ekstra for nå. Så hjelp meg. Hva skal jeg gjøre, hva skla jeg ikke gjøre, hva skal jeg spise, hva skal jeg absolutt ikke spise? faen ta, jeg må droppe sjokoladen og jeg som er visepresident i sjokoholikerforeningen!
Gjest Gjest Skrevet 11. desember 2008 #2 Skrevet 11. desember 2008 Var hos legen i forrige uke og tok diverse vanlige prøve, blant annet blodsukker. Det var ørlite for høyt. Så jeg var tilbake på fastende mage i morges og fikk sjekket det på nytt og det var fortsatt ørlite for høyt. det skal visst være 6,7 eller lavere og mitt var på 6,8. Skal tilbake neste torsdag for å ta en glukosebelastning (uuuæææærrrghh!) for de mistenker sterkt at jeg har diabetes 2. Satt og sjekket litt på egenhånd på nett og finner diverse om at det kan være skadelig for fosteret! Det kan føre til diverse forsterskader/mangelfull organutvikling og i verste fall abort. det sa ikke legen et kvidder om til meg, så nå får jeg litt dilla kjenner jeg. Aner jo ikke hvor lenge jeg har hatt det heller. Om det kom pga graviditeten eller om jeg hadde det før jeg ble gravid...Om fosteret allerede HAR tatt skade... :-( Noen her med erfaringer eller peiling? legen min er litt lite meddelsom til tider, noe jeg forbanner ham ekstra for nå. Så hjelp meg. Hva skal jeg gjøre, hva skla jeg ikke gjøre, hva skal jeg spise, hva skal jeg absolutt ikke spise? faen ta, jeg må droppe sjokoladen og jeg som er visepresident i sjokoholikerforeningen! Hei! Det kan jo vere bare en svangerskapsdiabetes som er nokså vanlig. Ikke stress, men vent til torsdag, da får du vite om du har diabetes eller ikke. Grunnen til at legen informerte lite er sikkert for å ikke stresse deg. 0,1 over øvre grenser er jo lite, så mulig du stresser for null og nada nå Men å ikke spise sjokolade er sikkert et bra tiltak okke som:)
helenaa Skrevet 11. desember 2008 #3 Skrevet 11. desember 2008 Jeg trodde en så liten forhøyning i sukkernivået kunne reguleres med maten. Prøv å spise sunt, og forhåpentlig får du god/bedre informasjon når du tar testen. Lykke til!
LilleMy28 Skrevet 11. desember 2008 #4 Skrevet 11. desember 2008 Jeg hadde grenseland svangerskapsdiabetes, trengte ikke medisiner, men fikk kostholdsråd. Jeg lå på rundt 8 etter to timer etter sukkervannet i glukosebelastningstesten. Så lenge en følger rådene så er ikke svangerskapsdiabetes noe å være redd for, det som er største risikoen for er å få et større barn og større barn har noen ganger litt mer problem med pusting like etter fødselen, og det er ikke noe særlig å føde et stort barn for det kan føre til komplikasjoner. Men dersom en holder seg til kostholdsrådene så blir barna stort sett normale i størrelse ved fødsel. Skulle det vise seg at du har høyere nivå vil du bli medisinert. Inntil du har fått svar på testen kan du prøve å spise minst mulig sukker, melk, hvete, poteter, ris, pasta og søt frukt. Alt dette bidrar til at blodsukkeret ikke oppfører seg som det skal når en har diabetes. Spis grove kornprodukter, rent kjøtt (ikke pølser og farser som inneholder stivelse), mye grønnsaker, yoghurt, kulturmelk, melon.
LilleMy28 Skrevet 11. desember 2008 #5 Skrevet 11. desember 2008 Glemte en ting: Trim minst 30 min hver dag, gå en tur eller annen form for moderat trening.
Mamma1 Skrevet 12. desember 2008 #6 Skrevet 12. desember 2008 (endret) De nivåene du hadde er da ganske normale og regnes ikke som diabetes. For å få diagnosen må man ligge over 7.8 to timer etter sukkerbelastning. Med verdier fra 7.8 til 9 så er det kun kostholdsveiledning. Går du over ni må du inn til samtale på sykehuset og evt insulin. Endret 12. desember 2008 av Mamma1
Mamma1 Skrevet 12. desember 2008 #7 Skrevet 12. desember 2008 Jeg finner det ikke igjen nå, men jeg fant en studie som viste at å legge om kostholdet pga svangerskapsdiabetes hadde liten eller ingen effekt på størrelsen av barnet..Ikke særlig oppløftende med andre ord. Leste vel ikke innlegget ditt skikkelig, men du hadde 6.8 uten å ha spist på mange timer? Det er litt høyt, men uansett må du over 7.8 etter den glukosebelastningstesten for å få en diagnose. Da kaller de det i utgangspunktet bare nedsatt glukosetoleranse, men det er jo svangerskapsdiabetes.
puls Skrevet 12. desember 2008 #8 Skrevet 12. desember 2008 Eg har hatt diabetes 1 i fem år, og fekk ein nydeleg gut i sommar. Eg vart tett fulgt opp under svangerskapet, og blodsukkeret mitt låg på eit nivå som om eg ikkje hadde diabetes. Men guten vart likevel større enn normalt, slik var det alltid når mor har diabetes, sa legane, uansett kor godt regulert blodsukkeret er. Men, det kan hende det kjem av insulinet som eg tilfører kroppen, og då er det jo ikkje sikkert ungen treng å bli stor viss ein berre er kostholdsregulert. Uansett, eg ville eigentleg berre sei at det går fint å vera gravid og få barn sjølv med diabetes. Ja, det er nokre aukte risikoar, men det betyr ikkje at det må gå gale. Ein får jo tettare oppfølging gjennom heile svangerskapet, så ein kan plukka opp ting viss det skulle skje noko. Litt ekstra styr er det, både under svangerskapet og etter fødselen, men det er absolutt verdt det
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå