Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2008 #1 Skrevet 18. februar 2008 jeg vet det høres helt grusomt ut, og det er det og. Min venninne klarer ikke å ta seg av ungene sine, og hun ser det ikke selv. de har det helt forferdelig hjemme og det er søppel og skitbleier overalt, klærne til barna er for små og de stinker. hun er alene mor. og hun følger aldri opp barna sine men sitter ved datamaskinen mens de hyler etter oppmersomhet... og hun gir dem nesten aldri sunn mat men forer dem med godteri og usunn mat. hun kjører bil uten seter til barna i. Minstegutten er to og eldste jenta snart fem. de skulle jo hatt seter begge to. og det er stadig fremmede folk og nye kjærester som passer barna. de virker usikre og redde begge to. jeg har hentet eldstejenta noen ganger i barnehagen og det lukter fælt av henne. personale tok meg til side og lurte på om di ikke hadde vaskemaskin.. men det var egentlig ikke det jeg skulle fram til. min venninne trenger seriøst hjelp, og hun nekter for det selv. vil ikke høre. hva gjør jeg? jeg kan ikke ta helt over for henne heller for jeg har egen familie...
Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2008 #2 Skrevet 18. februar 2008 Hvor lenge har du vært vitne til dette uten at du har hatt vett til å si fra? Du ringer barnevernet I DAG! Det skylder du barna. Kom igjen! Her er det ingen tid å miste!
Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2008 #3 Skrevet 18. februar 2008 Hvor lenge har du vært vitne til dette uten at du har hatt vett til å si fra? Du ringer barnevernet I DAG! Det skylder du barna. Kom igjen! Her er det ingen tid å miste! Er det nødvendig å være ufin da?! TS spør om konkret hjelp her, så kanskje du heller skal fokusere på det? Jeg vet ikke helt hvordan du skal gå frem...men kanskje begynne med en tlf til barnevernet hvor du forklarer saken. De vil sikkert også innhente info fra barnehagen. Så får de ta det derfra. Man får håpe dama får hjelp så hun klarer å ta hånd om barna. For de kan ikke fortsette å ha det sånn som du forteller om her. Jeg mener jo at dama setter barna i fare ved å la gud og hvermann passe ungene, tenker da på overgrep. Lykke til!
Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2008 #4 Skrevet 18. februar 2008 Jeg mener jo at dama setter barna i fare ved å la gud og hvermann passe ungene, tenker da på overgrep. Nettopp! Og det kan skje allerede i kveld at noen utsetter barna for (ytterligere) overgrep. Nei, ts skal ringe barnevernet NÅ!
Tiit Skrevet 18. februar 2008 #5 Skrevet 18. februar 2008 Til TS. Fint at du bryr deg om din venninne og hennes barn. Det høres ut som om du har forsøkt å snakke med henne om dine bekymringer, men ikke nådd frem. Jeg vil anbefale deg at du sier til henne hva du er bekymret over, at hun ikke ser det slik som deg, og at du ønsker at hun og barna skal få hjelp slik at nå kontakter du barneverntjenesten for å inngi dine bekymringer. Det er tøft å gjøre det, men du har mye igjen for være åpen med venninnen din. Og om det er så graverende som du sier, er det ikke noe å spekulere på. Lykke til.
Gjest Gjest-M- Skrevet 18. februar 2008 #6 Skrevet 18. februar 2008 Du kan ta en telefon til barnevernet, og spørre dem på generelt grunnlag hva du skal gjøre. Du kan sende en anonym bekymringsmelding i første omgang. Når det er gjort, har du egentlig gjort det du kan. Husk at tankene dine skal være på barnas beste, ikke på om din venninne blir sur eller sint på deg. Det hun driver med er grov omsorgssvikt, og skal ikke tas lett på. Det gjelder faktisk livskvaliteten og framtiden til to små barn her.
Gjest Førskolelæreren Skrevet 18. februar 2008 #7 Skrevet 18. februar 2008 Ped.lederen i barnehagen har meldeplikt til barnevernet hvis hun/ han har mistanke om omsorgssvikt. Hvis barnet kommer i barnehagen og er skitten og lukter vondt, må de ha sine mistanker. Hvis de ikke har medlt fra til barnevernet, er det noen som ikke har gjort jobben sin. Et annet alternativ er som gjest-M- sier, å ringe barnevernet anonymt. Synes det er fint at du ser barnas behov i denne saken. Lykke til.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå