Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #1 Skrevet 21. mai 2007 I dag kom min datter på 7 år hjem fra skolen. Hun var helt stiv i fjeset og jeg så det var noe som plaget henne. Hun fortalte meg at hun ble ertet på veien hjem fra skolen. De dyttet og dro i ranselen hennes. De var så ufine og stygge at jeg nesten ikke trodde mine ører. Det verste som den ene jenta sa var: Du puler din bror om natten (broren er 3 år). Dette hadde hun store problemer med å fortelle meg. Jeg er rasende og skal ringe skolen i morgen. Min datter ble til slutt tvunget å gå helt ned igjen på skolen og vente til de hadde gått. Og dette er en lang,bratt bakke å gå. Hva feiler det folk? Foreldre er vel dem som har skyld i denne utviklingen.
Mischa Skrevet 21. mai 2007 #2 Skrevet 21. mai 2007 Huff, stakkars.. jeg føler med deg og henne. Det må være vanskelig for begge to. Blir like sjokkert hver gang jeg hører om sånt. Det er så vanskelig å forestille seg barn gjøre sånne ting. Selv har jeg heldigvis aldri vært borti eller vitne til noe slikt, men jeg tror ikke det er noe nytt. Barn har vel alltid mobbet og kommer vel til å fortsette med det. Bare viktig å ta fatt i det med en gang.. Lykke til..
Gekko Skrevet 21. mai 2007 #3 Skrevet 21. mai 2007 Tror det blir for enkelt både å skylde på foreldre og å snakke om "barn i dag" i en slik sammenheng. Det er dessverre ikke noe nytt at barn plager andre barn, selv om det selvsagt er trist for dem det gjelder. Jeg ble kalt "hore" da jeg var 8 år. Jeg ante ikke hva det betydde, og det visste ikke de som slang det etter meg, men vi visste at det var et fryktelig stygt ord. Det var vel også grunnen til at det ble brukt...
Rosalie Skrevet 21. mai 2007 #4 Skrevet 21. mai 2007 I dag kom min datter på 7 år hjem fra skolen. Hun var helt stiv i fjeset og jeg så det var noe som plaget henne. Hun fortalte meg at hun ble ertet på veien hjem fra skolen. De dyttet og dro i ranselen hennes. De var så ufine og stygge at jeg nesten ikke trodde mine ører. Det verste som den ene jenta sa var: Du puler din bror om natten (broren er 3 år). Dette hadde hun store problemer med å fortelle meg. Jeg er rasende og skal ringe skolen i morgen. Min datter ble til slutt tvunget å gå helt ned igjen på skolen og vente til de hadde gått. Og dette er en lang,bratt bakke å gå. Hva feiler det folk? Foreldre er vel dem som har skyld i denne utviklingen. Sånn var det da jeg var 7 år for 22 år siden, også¨. Ikke at det gjør det greit, altså, men du kan ikke skylde på "barn i dag".
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #5 Skrevet 21. mai 2007 TS her. Jeg vet at det var gale før også. Men å si at hun har pult sin egen bror er sjokkerende
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #7 Skrevet 21. mai 2007 Ts her igjen. :o Trodde ikke det var så sinnsykt gale.Har aldri opplevd lignende.Ikke når de er så unge som det.
Gjest Lærer Skrevet 21. mai 2007 #8 Skrevet 21. mai 2007 Jeg er ikke overrasket, dessverre. Og det er ikke noe nytt fenomen, det har vært slik lenge, lenge. Men det er ikke sikkert at barna forstår hva de sier, eller rekkevidden av det. Ikke at det er unnskyldende, men det er bare greit å ha i bakhodet. Uansett er det lurt å ta opp dette med skole/foreldre.
Kayli Skrevet 21. mai 2007 #9 Skrevet 21. mai 2007 Stakkars jente. Dette bør ingen barn oppleve på skoleveien! Jeg hadde reagert som du, tror jeg. Det er viktig at skolen får beskjed om hva som har hendt - skolens ansvar for elevene gjelder faktisk også på skoleveien, så de ønsker sikkert å få vite om det.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #10 Skrevet 21. mai 2007 Tror nok det er noe i det at barn ikke helt vet hva de sier. Da jeg var barn var det en gutt som skulle si noe stygt til meg. Han kalte meg for madonna. Det var jo ikke stygt i det hele tatt, men tonefallet hans sa at han trodde det. Dette var før popartisten Madonna.
Helen Skrevet 21. mai 2007 #11 Skrevet 21. mai 2007 Jeg ble ikke overrasket over dette, jeg har hørt flere unger som sier slike ting. Sønnen min og stedattera mi går i samme klasse, de har blitt ertet med at de er kjærester og puler hverandre. Dette måtte taes opp flere ganger på skolen før det ble slutt på den ertingen. De har vært stesøsken siden de var 2 år så de er veldig knyttet til hverandre, dette så vel de andre elevene derfor ble de ertet med dette. Dette gikk veldig hardt inn på min stedatter. De sto heldigvis sammen mot mobben, de går nå i 5. klasse og er fortsatt veldig knyttet til hverandre og stiller opp for hverandre. Jeg synes du bør ta dette opp med skolen, siden det skjedde på skolevegen har skolen et ansvar her.
Gjest =tentacle= Skrevet 21. mai 2007 #12 Skrevet 21. mai 2007 Ts her igjen. :o Trodde ikke det var så sinnsykt gale.Har aldri opplevd lignende.Ikke når de er så unge som det. De lærer nok av større barn og ungdommers språk.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #13 Skrevet 21. mai 2007 Jeg er lærer og slett ikke sjokkert over disse utsagnene. Jeg har selv måttet håndtere ting jeg aldri hadde drømt om å skulle møte i jobben min blant barn. Men ting som blir sagt på skoleveien er ikke mitt eller rektor sitt ansvar, som noen over her sa! Det er nødvendig for oss å få vite om at det har skjedd, slik at vi kan hjelpe til, og holde et øye med de aktuelle elevene. Jeg vil anbefale trådstartermoren å ringe til de aktuelle foreldrene. SAMMEN kan vi gjøre en jobb hva gjelder folkeskikk og omgangsform.
Gjest Gjest Skrevet 21. mai 2007 #14 Skrevet 21. mai 2007 Jeg er lærer og slett ikke sjokkert over disse utsagnene. Jeg har selv måttet håndtere ting jeg aldri hadde drømt om å skulle møte i jobben min blant barn. Men ting som blir sagt på skoleveien er ikke mitt eller rektor sitt ansvar, som noen over her sa! Det er nødvendig for oss å få vite om at det har skjedd, slik at vi kan hjelpe til, og holde et øye med de aktuelle elevene. Jeg vil anbefale trådstartermoren å ringe til de aktuelle foreldrene. SAMMEN kan vi gjøre en jobb hva gjelder folkeskikk og omgangsform. Vet ikke hvem foreldrene er. Men jeg ringer skolen i morgen. Har vært borti problemer på hjemveien og læreren til datteren min har hjulpet.
Eve Luna Skrevet 22. mai 2007 #15 Skrevet 22. mai 2007 (endret) Jeg så en program med Dr Phil hvor det var snakk om mobbing. Syns det programet hadde mange gode poenger. Det var snakk om at når barn mobber så mobber de alltid i grupper. Det er fordi de er feige når de er alene. Og beste måten å konfrontere de barna er ikke når de er samlet (for da føler de seg sterke) med å oppsøke de hjemme når de er alene med foreldrene. Og snakke med hver enkelt barn alene med foreldrene til stede og da forstår barnet bedre hva galt den har gjort og hvor alvorlig det er. Så jeg vil egentlig anbefale deg å gjøre det. Snakk med de som mobbet en og en. Se om det hjelper. Endret 22. mai 2007 av May Helen
lulle Skrevet 22. mai 2007 #16 Skrevet 22. mai 2007 TS her. Jeg vet at det var gale før også. Men å si at hun har pult sin egen bror er sjokkerende Hadde tilsvarende opplevelse med sønnen min for noen år tilbake, tror han var 9. En gutt i klassen sa at sønnen min hadde pult søsteren sin og suget faren. Gutten min opplevde det svært alvorlig, og gråt. Jeg ble rasende men også bekymret for gutten som sa dette. Jeg ringe først skolen, de hadde vurdert det slik at gutten sa verre og verre ting for å sjokkere. Jeg fikk tanker om at gutten hadde sett eller blitt utsatt for ting han ikke burde. På bakgrunn av dette tok jeg kontakt med barnevernet.
Rosalie Skrevet 22. mai 2007 #17 Skrevet 22. mai 2007 Det som er mest fantastisk er at foreldrene til mobbere har en tendens til å innta en skikkelig forsvarsrolle - nei, mine barn er bare snille. Slike ord kan de ikke en gang! Så ja - det er nok ditt barn som lyver for å få oppmerksomhet. Når slike ting skjer på skoleveien mener jeg at skolen har et klart ansvar. Skoleveien er ikke fritid.
MargreteJ Skrevet 22. mai 2007 #18 Skrevet 22. mai 2007 (endret) Dette er helt uakseptabelt. Finn ut hvem ungene er, be om foreldremøte med møteplikt for foreldrene. Fortell de VOKSNE hva slags oppførsel ungene deres har, og hvor vulgært språket er. Spør om det er vanlig omgangstone i hjemmene deres, og hva som skal til for å få en slutt på dette. Min erfaring er at foreldre ofte er de verste mobberne, i sine holdninger, språk og ikke minst hvordan de snakker om andre foreldre og andres barn. Har aldri forstått helt hvorfor man ikke kan ta mobberne ordentlig fatt, i stedet for å verne om og på den måten forsterke at det finnes et "offer" og en "offerrolle". Endret 22. mai 2007 av MargreteJ
Gjest =tentacle= Skrevet 22. mai 2007 #19 Skrevet 22. mai 2007 Når slike ting skjer på skoleveien mener jeg at skolen har et klart ansvar. Skoleveien er ikke fritid. Det må jo være foreldrene som har ansvar for barna i tiden hvor de kommer seg til og fra skolen? Skolen har jo null muligheter til å ta noe ansvar for sikkerhet og oppførsel der, selv om de sannsynligvis vil være behjelpelige med å ta et møte med foreldrene.
Rosalie Skrevet 22. mai 2007 #20 Skrevet 22. mai 2007 Barn skal være trygge til og fra arbeidsplassen sin, som er skolen, uavhengig av hvordan foreldrene deres fungerer og er i stand til å samarbeide - ergo skolen må ta ansvar her.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå