salsera Skrevet 10. juni 2006 #1 Skrevet 10. juni 2006 Noen jeg kjenner la barnet spise veldig mye søtsaker og drikke sukkerholdig drikke. Det er ikke snakke om å skeie ut en gang i blant, men daglig og ofte flere ganger daglig. F.eks. fikk hun is to ganger og både brus og nektar til å drikke de timene vi var sammen i går. I går så jeg tilfeldigvis tennene til dette barnet (snart fem) og ble sjokkert. Jeg har ikke barn selv og mener derfor at jeg ikke har noen rett til å gi folk råd om barneoppdragelse og barneernæring. Men jeg frykter at tannproblemene kan få alvorlige konsekvenser framover og synes jeg bør snakke med moren om dette. Hva ville dere ha gjort? Hvordan kan man ta opp et slikt tema?
Veronal Skrevet 10. juni 2006 #2 Skrevet 10. juni 2006 Hva så du da du så tennene til barnet? Har barnet hatt hull i tennene? Pusser de tennene til barnet 2 ganger pr. dag med fluortannkrem?
salsera Skrevet 10. juni 2006 Forfatter #3 Skrevet 10. juni 2006 Mye karies og det har moren også nevnt. Tannpuss har jeg ikke spurt om.
Veronal Skrevet 10. juni 2006 #4 Skrevet 10. juni 2006 Tror du det hjelper om du sier noe? Tannhelse er et tema på helsestasjonen og barna blir innkalt til tannhelsetjenesten fra de er 3 år, hvis jeg ikke husker feil - dermed antar jeg at det ikke er noe *nytt* du i så fall kan fortelle foreldrene.
salsera Skrevet 10. juni 2006 Forfatter #5 Skrevet 10. juni 2006 Mora snakker ikke så bra norsk, så jeg tror hun kanskje ikke har forstått så mye av informasjonen. Jeg vet heller ikke om det hjelper noe, men jeg hater selv å gå til tannlege med hull, og tenker med gru på hva som venter jenta hvis det fortsetter slik. Hvis jeg velger å ta det opp, hvordan bør jeg i så fall gjøre det?
Veronal Skrevet 10. juni 2006 #6 Skrevet 10. juni 2006 (endret) Hm. Godt spørsmål. Kjenner du dem så godt at du kan spørre om barnet har vært hos tannlegen og om helsestasjonen har snakket om tannhelse? Så kan du ta det derfra. Her er litt informasjon om småbarn og tannhelse: http://www.busklein.no/tannhelse.asp?sid=37 Endret 10. juni 2006 av Veronal
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå