Gjest Gjest Skrevet 8. november 2005 #1 Skrevet 8. november 2005 Ok, dette høres ille ut. Det er en veldig lang historie, og jeg er ingen vanlig skulker - det er en god grunn til at jeg trenger noen dagers sykemelding. Er det noen som har noen tips; hva er det som ikke er observerbart og som jeg kan "fake" overfor en lege?
Gjest gjest1 Skrevet 8. november 2005 #2 Skrevet 8. november 2005 Tviler veldig sterkt på at du får sykemelding, leger har heldigvis blitt strengere på sykemeldinger. Å ha imaginære sykdommer på journalen kan gi komplikasjoner de også
Mrs. K Skrevet 8. november 2005 #3 Skrevet 8. november 2005 Kan du ikke ta noen feriedager eller avspassering
Gjest Gjest Skrevet 8. november 2005 #4 Skrevet 8. november 2005 Hvordan du skulker? Om du har en virkelig god grunn, hva med ferie eller avspasering? Hva med å ta det opp med din sjef om du kan få fri? At det går an...
Gjest StoreSky Skrevet 8. november 2005 #5 Skrevet 8. november 2005 Hvis du sier litt om hva som er grunnen, så er det kanskje letter å gi råd...
Gjest lilletroll Skrevet 8. november 2005 #7 Skrevet 8. november 2005 Depresjon - konflikter på jobben - Smerter et eller annet sted hvor det må testing til for å finne ut hva som er galt(sånn for å kjøpe deg tid mener jeg) Ikke vet jeg....har aldri gjort det selv..
Retz Skrevet 8. november 2005 #8 Skrevet 8. november 2005 Amputasjoner av diverse lemmer pleier å funke bra. Sett i gang med litt selvhogst, du! 1
Gjest Gjest Skrevet 8. november 2005 #9 Skrevet 8. november 2005 Ja det er jo smart. Legen kommer sikkert til å tro deg når du kommer og er VIRKELIG syk engang.
Gjest vimse Skrevet 8. november 2005 #10 Skrevet 8. november 2005 Hvis det er en veldig god grunn til noen dager vekk fra jobb, somatisk eller ikke, og du har behov for sykemelding for det, synes jeg du skal fortelle grunnen til legen din, så får det bli opp til h*n å vurdere om det er grunnlag nok for sykemelding. Hvis ikke, må det vel være en mulighet for å snakke med sjefen din, og enten bruke egenmelding, ferie eller avspasering, hvis du har noe å gå på av dette.
Gjest Aloha Skrevet 8. november 2005 #11 Skrevet 8. november 2005 Det er vel ikke annet å gjøre enn å gå til legen og LYVE, dersom du klarer det. Eller ta en 3 dagers egenmelding, om det holder. Men når det er sagt: jeg ville aldri gjort det!!!! Har større lojalitet til arbeidsplassen enn som så, det håper jeg også mine kolleger har.. Nei, dersom det var noe helt spesielt som jeg følte jeg bare MÅTTE gjøre, ville jeg tatt en prat med nærmeste overordnede og bedt om permisjon uten lønn.
Gjest Gjest Skrevet 8. november 2005 #12 Skrevet 8. november 2005 Nå er jeg virkelig forbannet, akkurat sånne som deg er med på å ødelegge sykelønnsordningen vi har!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeg fatter ikke at det går an å være så dum, en dag så trenger du VIRKELIG den sykmeldingen som du kanskje ikke får pga misbruk.
Gjest Bellatrix Skrevet 8. november 2005 #13 Skrevet 8. november 2005 Nå er jeg virkelig forbannet, akkurat sånne som deg er med på å ødelegge sykelønnsordningen vi har!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ← Skulle akkurat til å si det samme. Det er sånne som deg som gjør at syelønnsordningene strammes inn og at folk belønnes for å være friske. Men hvis du virkelig sliter med noe seriøst synes jeg du skal si det som det er til legen eller arbeidsgiver så går det sikkert i orden at du får litt fri.
Gjest Gjest Skrevet 8. november 2005 #14 Skrevet 8. november 2005 Hvis grunnen er at du skal slippe fengselsstraff, så har det jo de siste dagene kommet fram i media hvilke leger du skal kontakte Men seriøst, så tror jeg faktisk at ærlighet varer lengst. Hvis du feks har problemer på hjemmebane, så bør en sjef ha forståelse for at du trenger å ta noen dager fri (da blir du trukket i lønn, men det bør jo ikke være så avgjørende hvis det er en krisesit). Når det er sagt, så var jeg faktisk selv i en sit der jeg måtte ha fri fra jobb, pga div problemer jeg ikke vil legge ut her. Min sjef hadde null forståelse, og ville ikke la meg ha fri uten lønn i noen dager. Sit endte ikke godt, og jeg angrer fortsatt i ettertid på at jeg ikke fikk tatt meg fri i de dagene. Hvis en liknende situasjon oppstår, kommer jeg faktisk til å ta ut egenmelding. Dette var en meget spesiell situasjon, og jeg har kun tatt ut én egenmelding de fem årene jeg har vært yreksaktiv. Hvis grunnen er at du skal på ferie el må du nesten lære deg å prioritere jobben foran fornøyelse. Hvis situasjonen er alvorlig, men likevel ikke dekkes av egenmelding bør egentlig en arbeidsgiver være forståelsesfull og kunne gi deg permisjon. Men å lyve for legen er en veldig dårlig ide, uansett hvor viktig det erå få fri!
Shagya Skrevet 8. november 2005 #15 Skrevet 8. november 2005 Nå er det vel dumt å hogge hodet av folk som sier de har en god grunn med en lang historie bak, for å trenge sykemelding. Man kan faktisk ha en god grunn uten at man ønsker å fortelle den her. Det er vanskelig for oss å råde deg til om du skal lyve for legen din, eller fortelle sannheten. Det kommer jo også an på hvor forståelsesfull legen din er, og hvilke grunner du har for at du ikke kan gå på jobb. Sannheten er nok det greieste i lengden uansett, trenger du en sykemelding og har en reell grunn for det, så er legen din der for å hjelpe deg.
Gjest Gjest Skrevet 9. november 2005 #16 Skrevet 9. november 2005 Takk til Arara. Det er faktisk ikke alltid slik at det er mulighet for å ta ut feriedager eller avspasere når det virkelig trengs, og det er sjefer her ute som er hakke pine gæærne og ikke har et snev av medmenneskelighet i seg. I fire yrkesaktive år har jeg enda ikke vært borte på grunn av sykdom en eneste dag, så jeg tror neppe jeg er en av dem som saboterer sykelønnsordningen.
Gjest Gjest Skrevet 9. november 2005 #17 Skrevet 9. november 2005 Takk til Arara. Det er faktisk ikke alltid slik at det er mulighet for å ta ut feriedager eller avspasere når det virkelig trengs, og det er sjefer her ute som er hakke pine gæærne og ikke har et snev av medmenneskelighet i seg. ← Men hva med å forsøke å si sannheten til legen da? Om du lyver så kan du ikke regne med at han kommer til å være like behjelpelig når du trenger det en annen gang. Det kan også straffe seg å ha imaginære sykdommer i journalen. Om du ikke har noe fravær så har du jo de tre egenmeldingsdagene å ta av og.
Gjest vimse Skrevet 9. november 2005 #18 Skrevet 9. november 2005 Og er bedriften der du jobber en IA-bedrift, har du åtte dager du kan ta i strekk, med egenmelding.
Gjest Gjest Skrevet 9. november 2005 #19 Skrevet 9. november 2005 Det kan også straffe seg å ha imaginære sykdommer i journalen. ← Hva mener du?
lillesky Skrevet 9. november 2005 #20 Skrevet 9. november 2005 Hva med å bruke egenmelding? På legekontoret fikk jeg beskjed om å bruke opp egenmeldingene mine, før jeg kunne få sykemelding.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå