Gjest Anonymous Skrevet 19. september 2004 #1 Skrevet 19. september 2004 Har ett barn med ørebetennelse som er innvitert på kino idag. Er så i tvil om jeg skal sende henne. Hun går på antibiotika og har ikke hatt feber de siste dagene. Hun klager ikke over vondt lenger heller. Men det renner gul væske ut av øret.. Bare lurer på om den høye kinolyden kan ha noe å si..?? Er det noen som kan gi meg ett råd så blir jeg kjempeglad..
Gjest gjest1 Skrevet 19. september 2004 #2 Skrevet 19. september 2004 Jeg tror jenta mi hadde fått dratt på kino hvis formen var bra. Men jeg er ikke lege, og har ikke mulighet til å bedømme om den høye lyden vil ha betydning. Hva med å ringe legevakta å spørre???
Gjest Xavia Skrevet 19. september 2004 #3 Skrevet 19. september 2004 Hva med å ringe legevakta å spørre??? :o Seriøst? :o Ringe til legevakta for å spørre om dattera kan gå på kino? Nei og nei, tenker jeg da. Ta nå en avgjørelse på det selv. Hadde min datter virket frisk og rask, så hadde hun fått ga. Er øret fortsatt vondt, og hun feks hadde feber så seint som o går, så hadde jeg latt henne bli hjemme. Kan hun ikke heller gå på kino en annen dag? Sååå viktig kan da ikke det kinobesøket være?
sommerfuglene Skrevet 19. september 2004 #4 Skrevet 19. september 2004 Vi har også hatt ei med masse ørebetennelser, men klart at jeg hadde sendt henne på kino viss hun var fin i formen og ville gå selv!
Gjest Tex Skrevet 19. september 2004 #5 Skrevet 19. september 2004 Bare husk på at verken som kommer ut inneholder bakterier som kjapt smitter andre. Jeg ville ikke sendt mitt barn på kino med smittsom ørebetennelse.
Gjest Gibban Skrevet 20. september 2004 #6 Skrevet 20. september 2004 Bare husk på at verken som kommer ut inneholder bakterier som kjapt smitter andre. Jeg ville ikke sendt mitt barn på kino med smittsom ørebetennelse. Er det fakta Tex??? Har hatt mye ørebetennelser både jeg og ungene men dette har aldri noen lege sagt til meg???
Gjest Tex Skrevet 20. september 2004 #7 Skrevet 20. september 2004 Hvorfor tror du at man får antibiotika? Jo fordi det er en bakteriell infeksjon. Hvorfor tror du man blir syk? Jo fordi man blir smittet av en som er smittebærer. Hvordan tror du det skjer?
Gjest Xavia Skrevet 20. september 2004 #8 Skrevet 20. september 2004 Tex: Man kan jo få ørebetennelse av å gå lenge med forkjølelse. (Altså, ikke bare bli smitta av gugga som renner ut av øret.) Når mitt barn, eller jeg, har hatt ørebetennelse så har det aldri rent noe ut av øret.
Gjest Tex Skrevet 20. september 2004 #9 Skrevet 20. september 2004 Xavia, Dersom man får ørebetennelse og antibiotika for dette er det ikke slik at man har fått det av å ha gått med forkjølelse så lenge. En bakteriologisk ørebetennelse kommer av dråpesmitte.
Gjest Xavia Skrevet 20. september 2004 #10 Skrevet 20. september 2004 Men, vi har da begge fått antibiotika mot ørebetennelsen vi! Selv om vi har fått den av å gå med forkjølelse. Ja, ja...
Gjest ikke-innlogget ella Skrevet 20. september 2004 #11 Skrevet 20. september 2004 Siste nytt: En fraråder faktisk bruk av antibiotika når det gjelder ørebetennelse og halsbetennelse. Antibiotika har liten effekt i disse tilfellene. Kroppens eget immunsystem skal være bra nok. En mener at leger skriver antibiotika ut til sine pasienter litt for lett. Hilsen Ella
Gjest Tex Skrevet 20. september 2004 #12 Skrevet 20. september 2004 Men, vi har da begge fått antibiotika mot ørebetennelsen vi! Selv om vi har fått den av å gå med forkjølelse. Ja, ja... Kan du være hundre prosent sikker på at du ikke i det hele tatt har hatt kontakt med en som kan være smittebærer? Visste du at det dødelige hjernehinnebetennelsesviruset finnes i halsen på alle og enhver av oss, men at bare noen blir alvorlig syke?
Gjest Claes Skrevet 20. september 2004 #13 Skrevet 20. september 2004 Kan du være hundre prosent sikker på at du ikke i det hele tatt har hatt kontakt med en som kan være smittebærer? Visste du at det dødelige hjernehinnebetennelsesviruset finnes i halsen på alle og enhver av oss' date=' men at bare noen blir alvorlig syke?[/quote'] Du har så besserwisserhodning Tex, måten du snakker på er så nedlatende. Hva har forresten det hjernehinnebetennelsen med saken å gjøre?
BritElin Skrevet 20. september 2004 #14 Skrevet 20. september 2004 Jeg trodde at det dannet seg bakterier i øret pga at væsken ikke fikk renne ut av ørekanalen (feks pga hovne slimhinner), slik som at en får urinveisinfeksjon fordi en ikke får tømt urinblæra skikkelig, Trodde det var derfor de la inn dren i øret for at denne væsken skulle kunne renne uhindret ut og ikke ligge i mellomøret og lage betennelser. Tror deg ikke på dette her, Tex.
Gjest Tex Skrevet 20. september 2004 #15 Skrevet 20. september 2004 Du kan tro hva du vil Begge mine barn har hatt bilateral serøs myringitt flere ganger, de har fjernet polypper og mandler, brent av blodårer i nesen og lagt inn dren i ørene. Så jeg har da vært litt borti det.....
Thea Skrevet 20. september 2004 #16 Skrevet 20. september 2004 Jeg var et såkalt ørebarn og fikk lagt inn dren i ørene da jeg var ca 2 år gammel.Men at ørebetennelse er smittsomt var helt nytt for meg og nå har jeg lett hele nettet rundt etter noe som kan støtte opp om det du sier Tex,uten å finne det. Har du noe som kan overbevise meg,for jeg tror du tar feil nemmelig
Gjest Xavia Skrevet 21. september 2004 #17 Skrevet 21. september 2004 Deler av innlegget er slettet. Remyline Moderator Siden Remyline har slettet deler av innlegget, så velger jeg å slette hele, siden nå ble hele meningen med innlegget forandret... :-?
BritElin Skrevet 21. september 2004 #18 Skrevet 21. september 2004 Jeg ringte min fastlege for å spørre. Fikk bare snakke med kontordama og hun mente bestemt at ørebetennelse ikke er smittsomt.
Litz Skrevet 21. september 2004 #19 Skrevet 21. september 2004 Jeg kan sikkert svare på dette. Min datter på 5 år har hatt kronisk ørebetennelse siden hun var 10 måneder. Trommehinna sprakk med jevne mellomrom, ca 1 gang i måneden fram til hun var 2 år, og det rant konstant grønngul gugge ut av ørene hennes. Hun har vært i barnehage og hos dagmamma nesten hver eneste dag siden hun var 9 måneder. Hun hadde aldri feber eller nedsatt allmenntilstand så fastlegen, ørelegen og allergilegen så ingen grunn til at hun skulle være hjemme. Det har ikke skjedd en eneste gang at hun har smittet noen andre barn, av den enkle grunn at ørebetennelse ikke er smittsomt. Dette er jo ganske logisk da... en betennelse er noe man får hvis det danner seg bakterier i ett sår. Altså på steder der man ikke får renset og vasket ett sår ordntlig er det fare for at man kan få betennelse. Og denne betennelsen må ha ett sårmiljø for å vokse og gro... så om datteren din drar på kino så vil jo ikke denne betennelsen akkurat kunne hoppe over på sidemannen uten videre. Bakteriene i en betennelse er nemlig ikke luftbårne. For at en betennelse skal kunne være smittsom må da verken og bakteriene fra denne betennelsen komme i direkte kontakt med en annen persons åpne sår. Og hvor sannsynlig er det på en kino da? Eller i løpet av en helt vanlig dag i barnehagen? Det er faktisk svært sjelden, verken spruter jo ikke akkurat utover heller da, og selv om noen skulle være uheldig å få verk i ett sår de har så sier det ikke PANG! også er det smittet. Bakteriene må få tid til å feste seg, og selv da er det ikke sikkert at det utvikler seg til en ny betennelse, for det kommer nemlig helt ann på bakteriemiljøet i dette nye såret. Så konklusjonen er vel egentlig den at datteren din helt fint kan gå på kino, hun kan umulig smitte noen med ørebetennelsen sin. Hvis noen mener det motsatte vil jeg gjerne ha referanser til det, for da må jeg ta dette med 3 spesialister som alltid har sagt at ørebetennelse IKKE smitter. 8) Datteren min er forøvrig frisk nå, hun fikk fjernet polypper og satt inn dren da hun var 2. Sannsynligvis går de inn og fjerner mandlene før hun begynner på skolen. Desverre sprakk trommehinna hennes igjen tidlig i vår, og hun har fortsatt hull i trommehinna. Så dette må hun også lukke kirurgisk i løpet av ett års tid. Inntil det så må hun dusje og bade med spesialpropper. Og nå som høsten er kommet må hun gå med pannebånd eller lue så ikke infeksjonen skal blusse opp igjen.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå