Gå til innhold

Blir det regnet med fyllekjøring hvis man sitter i en parkert bil og sniffer narkotika?


Fremhevede innlegg

Skrevet

Selv om man ikke kjører?



Anonymous poster hash: 3628d...97b
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Har hørt det ja. Iallefall om en sitter i førersetet.



Anonymous poster hash: 3cc90...de1
Skrevet

Sitter du i førersetet med motoren igang kan du nok få problemer, ja.

Anonymous poster hash: 0c1cf...2cd

Skrevet

Narkotika er et forbudt stoff, så uansett hvor du inntar det eller oppbevarer det får du trøbbel.

Anonymous poster hash: 83d62...b45

  • Liker 1
Skrevet

Med en gang du starter bilen, selv om du ikke kjører 1 cm er det fyllekjøring.

Sitte i en parkert bil, er ikke det mener jeg på.

Gjest Olivia Benson
Skrevet

Da må de bevise at du forsøkte å kjøre bilen, at du hadde som intensjon å kjøre da du satte deg inn.

Skrevet

Sitter du i førersetet med nøkkel vil de kunne anta at intensjonen var å kjøre.

Du vil jo få glattcelle pga narkotikaen uansett og så får du din dag i retten der du kan forsvare deg ift intensjonen.

  • Liker 1
Skrevet

Med en gang du starter bilen, selv om du ikke kjører 1 cm er det fyllekjøring.

Sitte i en parkert bil, er ikke det mener jeg på.

Da må de bevise at du forsøkte å kjøre bilen, at du hadde som intensjon å kjøre da du satte deg inn.

Oppholder du deg i en bil i påvirket tilstand med nøkler så holder det for å bli tatt.

Muligens er nok er å bare å sitte i bilen uten nøkler også.

Skrevet

Man må ikke bevise noen ting, man blir tatt som fyllekjører om man bare sitter i førersetet. Du vil nok få flere ting på deg når du blir tatt med narkotika.

Skrevet

Hmm, det spørs nok veldig på situasjonen. I en rettssak må de kunne bevise at du hadde intensjoner om å kjøre, så med en dyktig forsvarer kan du sikkert klare å komme deg unna. Det spørs også på situasjonen da. Det er stor forskjell på å sitte i baksetet og innta den, enn om man sitter i førersetet med nøkkelen i tenningen og bilbeltet fastspent.

Skrevet (endret)

Oppholder du deg i en bil i påvirket tilstand med nøkler så holder det for å bli tatt.

Muligens er nok er å bare å sitte i bilen uten nøkler også.Man fører motorvognen når ”bevegelsen realiserer det farlige ved motorvognen”, som høyesterett sier. Dette innebærer at motorvogner som beveger seg for egen motor alltid føres. Dette gjelder uavhengig av hvor langt den har beveget seg. F.eks. vil det anses som føring når bilen har beveget seg noen centimeter ved hjelp av startmotoren. Sleping anses som føring. Her vil den som sitter bak rattet i den slepte bilen innvirke på motorvognens manøvrering.

Promillekjøring - oversikt over reglene

Når motorvognen triller p.g.a. sin egen tyngde er man av og til i et grenseområde. Det legges vekt på fart, distanse, trafikk, forholdene på stedet og andre faktorer som innvirker på den fare som skapes. Dersom bilen triller mer enn noen få meter, og farten er mer enn gangfart, vil nok dette alltid anses som føring i lovens forstand.

Også forsøk på promillekjøring er straffbart. Derfor vil det normalt være nok at føreren har vridd om tenningsnøkkelen eller løsnet håndbrekket for å kunne dømmes. I tillegg må føreren ha hatt til hensikt å føre motorvognen.

Endret av Leini

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...