Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Hvordan skal en søknad SKRIVES?

Vet man aldri skal skrive at man for eksempel er ryddig og strukturert, men at DET skal SEES GJENNOM selve søknaden at du er.

Hvordan er oppsettet?

Følger man norsk standard?

Hvordan få alt innen èn side.

Hjelp.

HVA skal jeg skrive? Tenker da typisk generell-søknad som kan endres LITT på, og sendes til alle.

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

I søknaden presenterer du deg, forteller kort om hvem du er, hvilken utdannelse du har og litt om hvilken arbeidserfaring du har, samt en kort beskrivelse av dine kvaliteter, hvorfor du søker på jobben og hvilke egenskaper/kvaliteter/utdanning/erfaringer du har som gjør akkurat deg egnet til jobben du søker på.

Vedlagt søknadsbrevet ditt legger du CV. CV kan settes opp på ulike måter. Hvis du søker etter "cv" i Word får du opp ulike maler som du kan bruke og fylle inn din informasjon.



Anonymous poster hash: bc98c...f85
AnonymBruker
Skrevet

I søknaden presenterer du deg, forteller kort om hvem du er, hvilken utdannelse du har og litt om hvilken arbeidserfaring du har,

Anonymous poster hash: bc98c...f85

Nei, det gjør du ikke. CVen forteller om utdannelse og arbeidserfaring, og det er en veldig vanlig tabbe å gjenta dette i søknaden. Arbeidsgiver klarer helt fint å lese seg til dette selv. Men motivasjon og kvaliteter bør med!

Det jobbsøknaden bør si er egentlig to ting:

- hvorfor du søker

- hva du kan bidra med

Det kan være helt relevant å nevne tidligere arbeidserfaring eller utdannelse, men da skal det være for å fremheve noe som ikke kommer frem av CVen. Søker du som f.eks. butikkansatt kan det være greit å nevne hva du mener er dine sterkeste sider og/eller hva du liker best med den type arbeid.

Svar på det de spør om i utlysningsteksten. Søker du på en populær jobb, så bruk gjerne endel av de samme ordene (noen firmaer mottar flere hundre søknader og filtrerer disse elektronisk ut fra stikkordsøk). Unngå klisjeer og selvfølgeligheter. Og få noen til å lese korrektur, skrivefeil gir et dårlig førsteinntrykk.

Det er litt vanskelig å si noe mer presist uten å vite hva slags jobb du søker på. Men om du googler "eksempel på jobbsøknad" så får du masse treff og eksempler - kanskje det kan hjelpe deg litt? :)

Anonymous poster hash: 4b225...c7f

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...