Gå til innhold

Å gi blod?


Fremhevede innlegg

Gjest snoopy_93
Skrevet

Hei!

Jeg har veldig lyst til og begynne å gi blod, men har noen spørsmål jeg ikke finner noe godt svar på.

Har det noe å si om du bruker p-piller?

Har det noe å si om man røyker/snuser?

Hva slags spørsmål må man svare på før man gir blod? (Så på "På liv og død" at de fylte ut noen papirer ang sykdom osv, men lurer på hvilke andre spørsmål man må svare på?)

Jeg lurer vel egentlig på alt man kan stille spørsmål ved unntatt akkurat når det tappes, for da er det vel viktig å drikke nok + at man har spist godt den dagen og slikt.

Er det en fordel å vite hvilken blodtype man har?

På forhånd takk! :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet (endret)

Kan hende at du finner svar her... :)

Endret av Frk.K
Skrevet

Tror nok ikke ppiller har noe å si nei.

Røyk og snus har ingenting å si

Spørsmålene lurer jeg på om du kan finne på giblod.no :)

Blodtypen sjekker de når de tar prøver første gang. Jeg er 0- som er "universalblod" kan gis til alle. Det er ettertraktet.

Viktig å spise før du gir blod og drikke godt. Du får juice eller saft mens du gir blod. Også viktig å ta det rolig resten av dagen

Gjest Daenerys
Skrevet

Så flott du vil gi blod! :)

Blodtype sjekker de første gang du er inne, det er uansett bare en liten blodprøve for å sjekke at du har nok jern/hb i blodet, blodtype, og at du ikke har noen alvorlige sykdommer :)

P-piller har ingenting å si.

Røyking vet jeg ikke noe om, men tror ikke det har noe å si.

Spørsmålene er generelt rundt helse.

Anbefaler deg å lese på giblod.no, der er det MASSE info :)

Skrevet

P-piller, røyk og snus er ok. Diverse andre legemidler også. Det er også et av spørsmålene, om det er noen typer legemidler du bruker. Er du usikker, så er det bare å høre med de!

De finner ut av blodtypen din og sjekker blodet ditt for diverse sykdommer ol, før du får lov å gi blod!

Mange spørsmål handler om deg, slik som alder, kjønn, singel/ikke singel, adresse ol. Ellers en del om sykdomshistorien din, om når du hadde sex sist, om hvilke land du har vært i osv.

Man kan feks. ikke gi blod før etter 6 mnd hvis man har hatt sex med en ny partner. Så hvis man er ung og ikke har en fast partner, så er det kanskje lurt å vente litt med å gi blod til man har en fast en. Har bommet der et par ganger. Men nå er jeg klar igjen!

Også er det diverse karantener for hvis man har vært forskjølet, hatt feber eller har tatt diverse legemidler.

Gjest shockgirl
Skrevet

Jeg skal på intervju på torsdag. Grugleder meg. Min første gang. :)

Skrevet

Er det karantene om en har tatt paracet? Synes jeg husker å ha lest noe om det en gang.

Anonymous poster hash: a2d9b...6c3

Gjest -_Tove_-
Skrevet

Er det karantene om en har tatt paracet? Synes jeg husker å ha lest noe om det en gang.

Anonymous poster hash: a2d9b...6c3

Fra giblod.no:

• Kan jeg gi blod når jeg har tatt ibux eller paracet?

- Hei Det avhenger av hvorfor du har tatt disse preparata. Dersom det er kun pg. som smertestillende pga,hodepine f.eks, godkjennes det. Men er det pga. en infeksjon, febernedsettende, er det 14 d, karantene etter at en er frisk. Men det er veldig viktig at en opplyser om det ved blodgiving, fordi f,eks, Ibux, ødelegger blodplatene.

Gjest Inggolf
Skrevet

Regner med at du har fått svarene du er ute etter, så da har jeg bare en ting jeg gjerne vil si:

Kjempefint at du velger å gi blod!

Det er virkelig noe alle som fyller kravene bør gjøre!

(Organdonor også)

Skrevet

Ikke røyk en halvtime før og etter tapping



Anonymous poster hash: a6f2b...0ac
Skrevet

Det er visse kroniske sykdommer og tidligere sykdommer (eks kreft) som utlukker deg som giver, så det blir du spurt om. Også er vel det meste andre nevnt her tror jeg.

Også kan du ikke trene samme dag som du har gitt blod.

Du kan ikke ha åpne sår heller når du skal gi. Men alt dette får du beskjed om på første møte. Nå som jeg er blodgiver på fast basis pleier jeg å ringe de å høre hvis jeg er usikker på om jeg kommer i karantene for noe før jeg gir, så slipper jeg å dra på bomtur.

Og ikke noe å grue seg til. De er kjempehyggelige folk der oppe. Det gjør ikke vondt heller.



Anonymous poster hash: f2b74...123
Gjest Daenerys
Skrevet (endret)

En ting til som er greit å vite, er at dersom du har tatt f.eks gastroskopi (og andre lignende undersøkelser) får man et halvt års karantene før man kan gi blod igjen. Det står ikke på nett tror jeg, men har blitt fortalt det fra to ulike sykehus når jeg ble spurt om jeg kunne komme ned og gi blod.

Endret av Daenerys

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...