heiduderborte Skrevet 14. november 2013 #1 Skrevet 14. november 2013 Jeg valgte da studiespesialisering med formgivningsfag og vil etter 3 år få generell kompetanse. Jeg er halvveis inn i 1 året og karakterene ligger oppe i 5-6. Jeg lurer på hva slags jobber som jeg kan utdanne meg som. Jeg har tenkt på enten arkitekt eller advokat, Vet ikke!! Har dere noen forslag?
Gjest meh Skrevet 14. november 2013 #2 Skrevet 14. november 2013 Litt lite informasjon med tanke på at det er et utrolig vidt spekter av jobber du kan få som krever generell studiekompetanse. Interesser? Er jo en fordel å gjøre noe du faktisk interesserer deg for. Arkitekt og advokat er jo også to vidt forskjellige yrker som ofte er passende til veldig forskjellige folk, arkitekt er jo et såkalt kreativt yrke, hvordan falt du på det?
Gjest ghej75 Skrevet 14. november 2013 #3 Skrevet 14. november 2013 Les stillingsannonser på finn.no, les jobbeskrivelsene og se om noe ser fristende ut å jobbe med i fremtiden. Sjekk så hva slags utdanning disse jobbene krever. Det er dessverre mange utdanninger som ser fristende ut, men som gir deg en litt udefinerbar kompetanse og ikke nødvendigvis relevant jobb. Prøv å tenk på hvilke fag du trives med og hvorfor. Du har fortsatt mye tid å tenke på, antakelig vil noen av fagene peke seg ut etter to år. Hvis du vil holde alle muligheter åpne bør du velge realfag de neste to årene (mange utdanninger som krever dette, blant annet arkitekt så vidt jeg vet). "Forskning viser" at de fleste angrer på utdanningen de tok uansett, brutalt nok. Det er ikke ønskelig kanskje, men de facto vanlig å prøve og feile litt, særlig om man er flink og interessert i flere ting (eller lite flink og uinteressert i det meste). Jeg oppdaget tilfeldigvis "mitt" fag da jeg tok et enkeltemne utenfor min grad første året av jusstudiet, noe som førte til at jeg senere byttet. Om man er veldig usikker er det mulig å ta et år som enkeltemnestudent og prøve litt forskjellige fag, fremfor å begynne på et spesifikt program.
heiduderborte Skrevet 14. november 2013 Forfatter #4 Skrevet 14. november 2013 Litt lite informasjon med tanke på at det er et utrolig vidt spekter av jobber du kan få som krever generell studiekompetanse. Interesser? Er jo en fordel å gjøre noe du faktisk interesserer deg for. Arkitekt og advokat er jo også to vidt forskjellige yrker som ofte er passende til veldig forskjellige folk, arkitekt er jo et såkalt kreativt yrke, hvordan falt du på det Arkitekt fordi jeg er veldig kreativ og er veldig interessert i å jobbe med noe som har med prosjekter å gjøre. Men samtidig har jeg lyst på en jobb der jeg kan reise masse, og som jeg har mulighet for å studere i utlandet, advokat er helt utelukka
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå