Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Gjest Hanne Gunvor
Skrevet

Hei

Har funnet en bolig jeg er interessert i, og skal gå på visning.

Jeg spurte på eiendomsmekler kontoret ( da jeg hentet salgsoppgaven) om det var mulig og få se boligen før selve visningsdagen? Men det gikk ikke sa hun, for alle skulle få se den samtidig første visningen. Ok, tenkte jeg, så kjipt for jeg har virkelig lyst på denne boligen. Men så fant jeg http://www.dinside.no/php/art.php?id=94790 på dinside.no Og nå føler jeg meg litt snytt!! :-?

" Be om privat visning

Det er fortsatt håp selv om du ikke er på meglernes ringeliste. Trikset er å be om å få se boligen før den offisielle visningsdatoen. Skal det være offisiell visning på lørdag og søndag? Be om å få se boligen på torsdag.

Lever boligen opp til forventningene har du da mulighet til å legge inn bud allerede på fredagen. Budet skal selvsagt ha kort akseptfrist. Er du heldig kan du skaffe deg boligen allerede før dine konkurrenter finner ut at startskuddet har gått. "

Hva er egentlig riktig her? (Har ikke kjøpt bolig før)

Videoannonse
Annonse
Gjest gjesta
Skrevet

Det er vel opp til selger å avgjøre? Hva med å be megler om å undersøke med selger om det er ok at du får se?

Gjest Mayamor
Skrevet

Har solgt 2 leiligheter.

Da lot jeg folk få se leiligheten da de spurte.

Ville ikke ha fellesvisninger m/megler.

Kanskje selger er interessert i at flest mulig kommer.

Ville spurt en gang til jeg... :wink:

På den annen side.

Vi har nettopp kjøpt oss hus.

Vi gikk på felles visning første gangen.

Så ringte vi huseier og ba om en visning til før vi la inn bud.

Var ikke noe problem det...

Mayamor

Skrevet

Litt av grunnen til at man ikke vil holde egne visninger FØR den egentlige visningen er vel at man ønsker at flere skal bli med i budrunden og dra prisen opp.

Om du hadde fått lov å se på leiligheten før alle andre og deretter lagt inn et bud med kort frist rett etter felles-visningen, så hadde ikke alle fått ordnet med bank og tenkt seg om. Selgeren hadde derfor mistet flere potensielle kjøpere.

En annen grunn kan jo være at de ønsker å kunne forberede seg godt til visningen. Uka før jeg hadde visning på min forrige leilighet var det totalt kaos.

Selgeren vil nok gå ut fra at dere møter opp på fellesvisningen hvis dere VIRKELIG er interessert.

Jeg hadde ikke gått med på å ha visning for enkeltpersoner/par før den annonserte visningen tror jeg. Mest fordi jeg ville hatt flest mulig med i budrunden, men også fordi djeg hadde stått med hodet i ei vaskebøtte og hatt gardinene til rens.

Gjest Poirot
Skrevet

Du kan spørre, men ikke kreve å få privat visning. Om man får lov vil ofte være avhengig av markedet.

Gjest Mayamor
Skrevet

Og pr i dag er det faktisk selgers marked pga lav rente.

Latterlig men sant:

Vi lar husprisene styres over at renten er lav.

Om 1 år...

Hvem vet hvordan renten er da...?

Hvorfor ikke ha en ekstra visning etter felles dersom det er intressant...?

Et lite hjertesukk:

Hvorfor gir folk så korte frister.

Her er det snakk om en viktig avgjørelse.

Hvor en skal bo.

Ikke hva en skal ha til middag eller bryllupsantrekk... :-?

Selv om sistnevnte kan være viktig nok for enkelte... :ler:

Mayamor

Skrevet
Et lite hjertesukk:

Hvorfor gir folk så korte frister.

For å presse selger og for å gjøre det umulig for andre potensielle kjøpere å bestemme seg/skaffe finansiering (finansiering bør jo selvsagt være på plass før man går på visning...).

Mange tror meglerne ønsker dette - det gjør de normalt IKKE. Jo lengre frist, jo bedre sjanse for at noen andre kommer inn med et høyere bud. Jo kortere frist, jo større sannsynlighet for at selgere uten is i magen takker ja fordi de er nervøse for ikke å få solgt til høyere pris senere.

Meglerne har retningslinjer som gjør at de skal prøve å motvirke denne trenden. Jeg tror det eneste som kan endre korte frister er en lovendring. Enhver er seg selv nærmest i bolighandelen.

Skrevet
Jeg spurte på eiendomsmekler kontoret ( da jeg hentet salgsoppgaven) om det var mulig og få se boligen før selve visningsdagen? Men det gikk ikke sa hun' date=' for alle skulle få se den samtidig første visningen.[/quote']

Et alternativ da - er selvsagt å ringe selgeren direkte og spørre dem. Kanskje de har en annen holdning til dette, og ønsker at flest mulig skal få se? I tillegg, sier du at du ikke på noen måte har anledning under fellesvisning, og at du ser på flere eiendommer, og derfor gjerne vil komme før og ikke etter disse. Og så sier du at det ikke gjør noe at leiligheten ikke er helt strøken, at du tåler litt rot eller noe sånt, så slapper selgeren av.

Megleren har mer enn nok jobb med fellesvisningene (en megler selger gjerne opp mot 100 eiendommer i året som alle har flere visninger), og har nok liten lyst til å ta på seg ekstrajobb. Om de ikke vil gi deg selgers telefonnummer, slår du opp i telefonkatalogen. Du har jo adressen deres allerede :wink:

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...