Gjest loren Skrevet 23. januar 2013 #1 Skrevet 23. januar 2013 Har en gutt på fem som om en liten stund skal fly alene for første gang. Det er under en times flytur, jeg følger han selv til flyplassen og min mor og far møter han på den andre flyplassen. Gutten er flyvant, flyr denne strekningen flere ganger i året pluss at han har flydd andre, lengre strekninger, og har ikke selv uttrykt noen type redsel for å fly alene, han sier selv at det skal gå helt greit. I går kveld ringer bestefaren hans og tilbyr seg at han skal være med på flyet og ta fly ned igjen etterpå, slik at han slipper å fly alene. For det første synes jeg det er en utrolig sløsing med ressurser at han skal kjøpe billetter og reise bare for å reise. For det andre syns jeg det er uødvendig av dem som besteforeldre å skulle involvere seg i en sak som allerede er avgjort mellom meg og min eks. Jeg ser så klart at de ikke gjør det av vrangvilje, de gjør det for å være snille, men likevel føles det som en "vi vet hva som er best for deres sønn"-greie. Jeg vil også nevne at dette ikke er første gang de kommer med velmente råd og etter min mening blander seg litt vel mye inn i oppdragelsen, bare sånn at det ikke ser ut som at jeg blåser meg opp på grunn av bare en ting. Jeg synes det er vanskelig å håndtere denne typen situasjoner av flere grunner, for det første mener de det bare godt, for det andre er det ikke mine foreldre, og jeg er ikke lenger sammen med deres sønn, så jeg har ikke et like nært forhold til dem som jeg hadde tidligere. Jeg vet at jeg kan si at det er helt greit at han flyr opp sammen med barnebarnet, ingen vil forsåvidt ta skade av det, men jeg føler som sagt at det er unødvendig, samt at jeg føler det blir en slags devaluering av våre beslutninger som foreldre. Hvordan håndterer man ekssvigerforeldre som egentlig bare er snille, men som blir litt vel mye noen ganger?
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #2 Skrevet 23. januar 2013 Nå setter jeg umåtelig pris på mine ekssvigerforeldre , da de stiller mye opp der eksen svikter . Jeg ville sagt på en høflig måte , " takk for at dere tilbyr dere , det er veldig generøst , men jeg tror det går veldig bra at han reiser alene . Jeg har lyst til å prøve dette ut ! "
*Mocca* Skrevet 23. januar 2013 #3 Skrevet 23. januar 2013 Jeg skjønner godt at du vil gjøre det slik som planlagt og at din sønn, selv om han "bare" er 5 år føler seg noenlunde trygg på å reise. Men se det positive i forslaget fra dine ekssvigerforeldre. Altså hans besteforeldre. De er villige til å bruke penger på flybilletter for å følge barnebarnet sitt på reisen for at han skal være tryggest mulig. De vil vel bare at han skal ha noen kjente med seg hvis han skulle synes det er skummelt eller noe skulle skje. Gutten er tross alt 5 år, jeg selv ville bare blitt glad hvis jeg fikk et slikt tilbud, vissheten av å vite at barnet mitt reise med noen det var trygg på.... Han er bare såvidt over alderen hvor han kan reise alene, grensen går på 5 år. Og selv da er det restriksjoner og forbehold. 6
AnonymBruker Skrevet 23. januar 2013 #4 Skrevet 23. januar 2013 Ikke vær så hårsår og ta det så voldsomt personlig. Det handler vel neppe om deg fra deres side og er neppe noen indirekte kritikk, de bare føler seg engstlige for barnebarnet og ønsker å følge. Kanskje det er like greit at de får erfare selv hvordan barnet er på reise, så kan gutten reise alene neste gang. At det er sløsing med penger, tid og resursser får stå på deres regning. Min svigermor er veldig engstelig for barnebarna. Hun vil helst mose maten deres (de er to år..) og mate de med skje... Hun undervurderer nok hvor selvstendige de er og at de faktisk fint kan gå trapper. Klart det innimellom er slitsomt for oss som foreldre å høre og se henne rundt ungene, men sånn er hun nå bare. Anonym poster: 5a0cc3f472a653e72cfea0533fe0ad78 3
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #5 Skrevet 23. januar 2013 Må jo være luksus for en femåring å få ha med seg beste på flytur. Å føle seg så elsket at de er villige til å "kaste bort" penger og tid på å følge selv om det "er unødvendig". Alt ettersom hvilke briller man bruker. Jeg synes TS er lite generøs.
skruf Skrevet 23. januar 2013 #6 Skrevet 23. januar 2013 Jeg ville satt pris på om om en av besteforeldrene hadde ville ofret penger og tid på å følge ungen min på en flytur. Iallefall hvis barnet bare hadde vært 5 år. Greit at ungen er vant med å ta fly alene, men det er mye som kan skje som kan gjøre flyturen ubehagelig og føles utrygt. Dessuten så er det fin kvalitetstid for barnet og besteforeldrene:) 3
Gjest loren Skrevet 23. januar 2013 #7 Skrevet 23. januar 2013 Takk for svar alle sammen, og til Gjest: Jeg ser godt med flere briller på denne saken, så lite generøs tror jeg du kan la vær å kalle meg før vi to har hatt en lengre prat om forholdet mellom meg, min eks og hans foreldre, det er mye som ikke får plass i en post på et forum Samtidig som jeg tenker på dette, så setter jeg stor pris på eksens foreldre, ikke misforstå den, de er en stor ressurs i sønnen min sitt liv selv om jeg ikke alltid er enige i alt de gjør og tenker Jeg har latt ballen gå litt til pappaen nå, og sagt at faren hans ringte og tilbydde seg en tur oppover, og spør hva han synes, og så får det egentlig være opp til han. Det er nok fort gjort at man, iallefall jeg, kan ta noen ting de sier mer personlig enn de er ment fra deres side på grunn av vår forhistorie, så derfor setter jeg pris på dere som har tatt dere tid til å svare.
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #8 Skrevet 23. januar 2013 Jeg synes dette er et helt enestående tilbud fra bestefaren. Skulle ønske at mitt barn hadde sånne besteforeldre.
Sorbits! Skrevet 23. januar 2013 #9 Skrevet 23. januar 2013 Jeg tror du kommer lenger med å fokusere på at det er veldig hyggelig for den lille gutten at han har besteforeldre som bryr seg såpass mye at de er villige til å bruke både tid og penger på å følge din sønn på flyet. De gjør jo ikke det for å irritere deg, men han er jo ikke gamle gutten, og de er vel bare velmenende bekymret for at det kan bli litt mye for en liten gutt, selv om han har gjort det aldri så mange ganger før, og samtidig så synes de nok at det er veldig koselig å tilbringe tid med barnebarnet. Om forholdet dere voksne i mellom ikke er på topp, så prøv å tenk på at det er godt for sønnen din å ha engasjerte besteforeldre.
Gjest annemor30 Skrevet 23. januar 2013 #10 Skrevet 23. januar 2013 Syns du gjorde klokt i å ringe far til barnet jeg da;) Hans far,hans avgjørelse;) Trenger gutten følge på turen kunne jo bare ts flydd med barnet selv;) Jeg stoler på at ts vil sitt barns beste og ser at han takler å fly alene;) Jeg kjørte fly alene fra jeg var 6 år,men jeg ville ikke sendt mi på 7 alene;) Selv om hun ville klart det, her er det mor som ikke takler;)
Gjest loren Skrevet 23. januar 2013 #11 Skrevet 23. januar 2013 Syns du gjorde klokt i å ringe far til barnet jeg da;) Hans far,hans avgjørelse;) Trenger gutten følge på turen kunne jo bare ts flydd med barnet selv;) Jeg stoler på at ts vil sitt barns beste og ser at han takler å fly alene;) Jeg kjørte fly alene fra jeg var 6 år,men jeg ville ikke sendt mi på 7 alene;) Selv om hun ville klart det, her er det mor som ikke takler;) Hadde jeg selv vært i minste tvil om han kunne flydd alene hadde jeg selvfølgelig ikke tenkt på å sende han avgårde alene, nei Takk igjen, til dere som har svart, kjekt å se hva folk tenker.
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #12 Skrevet 23. januar 2013 Syns du gjorde klokt i å ringe far til barnet jeg da;) Hans far,hans avgjørelse;) Trenger gutten følge på turen kunne jo bare ts flydd med barnet selv;) Jeg stoler på at ts vil sitt barns beste og ser at han takler å fly alene;) Jeg kjørte fly alene fra jeg var 6 år,men jeg ville ikke sendt mi på 7 alene;) Selv om hun ville klart det, her er det mor som ikke takler;) Det er vel ikke det det er snakk om. Bestefar har lyst til å følge gutten. Det er ikke sånn at små barn må lære seg å fly alene. De færrest gjør vel det, egentlig.
Gjest loren Skrevet 23. januar 2013 #13 Skrevet 23. januar 2013 Det er vel ikke det det er snakk om. Bestefar har lyst til å følge gutten. Det er ikke sånn at små barn må lære seg å fly alene. De færrest gjør vel det, egentlig. Med 80% av nærmeste familie 8 timer med bil unna er det veldig praktisk at de kan fly alene Men om det blir debut nå i februar eller senere for min sin får som nevnt far også ta stilling til. 1
Harlekin Skrevet 23. januar 2013 #14 Skrevet 23. januar 2013 Jeg synes nå at en 5-åring er ganske ung til å reise alene, så jeg hadde absolutt tatt imot tilbudet fra bestefaren. 2
Gjest pysepusen Skrevet 23. januar 2013 #15 Skrevet 23. januar 2013 Jeg synes nå at en 5-åring er ganske ung til å reise alene, så jeg hadde absolutt tatt imot tilbudet fra bestefaren. Samme her. Samtidig så går det vel an å spørre femåringen hva han foretrekker? Si at bestefar kan fly med han om han vil, men om han vil fly selv så er det greit. 1
AnonymBruker Skrevet 23. januar 2013 #16 Skrevet 23. januar 2013 Jeg ville satt pris på om om en av besteforeldrene hadde ville ofret penger og tid på å følge ungen min på en flytur. Iallefall hvis barnet bare hadde vært 5 år. Greit at ungen er vant med å ta fly alene, men det er mye som kan skje som kan gjøre flyturen ubehagelig og føles utrygt. Dessuten så er det fin kvalitetstid for barnet og besteforeldrene:) Ungen er ikke vandt med å fly alene. Aldri gjort det før. Jeg synes det er flott gjort av bestefaren å stille opp. Anonym poster: c68262727c164718eda97605473cd6a3
Chloe- Skrevet 23. januar 2013 #17 Skrevet 23. januar 2013 Åh, for en søt bestefar som vil bruke tid, penger og energi på å følge barnebarnet! Tenk de to kommer til å kose seg på overfarten. Her hadde jeg vært bare takknemlig. Gutten blir nok selvstendig selv om man utsetter "jeg flyr alene" til neste anledning. 1
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #18 Skrevet 23. januar 2013 Samme her. Samtidig så går det vel an å spørre femåringen hva han foretrekker? Si at bestefar kan fly med han om han vil, men om han vil fly selv så er det greit. En femåring skal da ikke ta slike avgjørelser. Dessuten har han jo ikke flydd alene før så han kan ikke vite om det ene alternativet er bedre enn det andre.
Gjest loren Skrevet 23. januar 2013 #19 Skrevet 23. januar 2013 Å involvere guttens mening gjør jeg ikke, han er fem år, og som AB over sier, så har han ikke erfaring til å si det ene eller det andre da han aldri har flydd alene. Som nevnt, far får avgjøre, og det er heller ikke det at jeg ikke synes tilbudet er et fint/koselig tilbud. Det handler nok mer om forholdet mellom oss voksne og måten vi kommuniserer på både i denne saken og ellers, og som noen har nevnt er ikke det noe guttungen skal behøve å lide under/ta stilling til uansett.
Gjest Gjest Skrevet 23. januar 2013 #20 Skrevet 23. januar 2013 Å involvere guttens mening gjør jeg ikke, han er fem år, og som AB over sier, så har han ikke erfaring til å si det ene eller det andre da han aldri har flydd alene. Som nevnt, far får avgjøre, og det er heller ikke det at jeg ikke synes tilbudet er et fint/koselig tilbud. Det handler nok mer om forholdet mellom oss voksne og måten vi kommuniserer på både i denne saken og ellers, og som noen har nevnt er ikke det noe guttungen skal behøve å lide under/ta stilling til uansett. Jeg synes ihvertfall det vil være utrolig smålig å si til bestefaren at han ikke får lov til å følge. Det går virkelig ikke an.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå