AnonymBruker Skrevet 23. oktober 2012 #1 Skrevet 23. oktober 2012 Jeg er organdonor og hvert det i flere år. Men en tanke som slo meg i dag var: Kan en person som har fått donert f.eks et hjerte donere dette hjertet til en annen person? Og kan man være organdonor hvis man har fått en transplantasjon? Anonym poster: 9c01c116ea868ebc112acca57315cf0e
NewYorkNewYork Skrevet 23. oktober 2012 #2 Skrevet 23. oktober 2012 Haha, dette er faktisk noe vi har snakket om i familien min og spøkt med at de i familien som lever med donororganer bare kan gi dem videre for organene er jo allerede godt sauset inn i de medikamentene som transplanterte må ta (har flere transplanterte familiemedlemmer). Uten at jeg faktisk vet dette, så tror jeg likevel ikke at transplanterte pasienter kan gi organer videre. De går på så store doser medisiner at jeg tviler på om legene ønsker å bruke disse. 1
Gjest Belle Gunnes Skrevet 23. oktober 2012 #3 Skrevet 23. oktober 2012 Jeg tviler sterkt på det. Å få satt inn nye organer, er en tøff operasjon. Men veldig bra dere snakker om dette Man får sikkert bedre svar på: http://www.organdonasjon.no/
AnonymBruker Skrevet 23. oktober 2012 #4 Skrevet 23. oktober 2012 Haha, dette er faktisk noe vi har snakket om i familien min og spøkt med at de i familien som lever med donororganer bare kan gi dem videre for organene er jo allerede godt sauset inn i de medikamentene som transplanterte må ta (har flere transplanterte familiemedlemmer). Uten at jeg faktisk vet dette, så tror jeg likevel ikke at transplanterte pasienter kan gi organer videre. De går på så store doser medisiner at jeg tviler på om legene ønsker å bruke disse. Hehe, det hadde vært en lettvint greie. Jeg var faktisk ikke klar over at de gikk på store mengder medisiner, men kan forstå hvorfor. Og ser da lettere at en transplantert pasient ikke kan donere. Anonym poster: 8a574a2414a09952d0dbfcfd355cee6b
Kapteinen Skrevet 24. oktober 2012 #6 Skrevet 24. oktober 2012 (endret) Ifølge denne artikkelen skjer det en sjelden gang dersom mottakeren dør kort etter tid transplantasjon. Må innrømme jeg ble litt skuffet da jeg hadde håpet at hjerte mitt skulle bli sendt rundt som en stafettpinne etter min død. Endret 24. oktober 2012 av Kapteinen
FruLuna Skrevet 24. oktober 2012 #7 Skrevet 24. oktober 2012 Det er jo en viss "holdbarhetstid" på organer også, de eldes jo på samme måte som resten av kroppen. Men det hadde vært fint om man kunne bruke de i flere kropper Når det gjelder om organmottakere kan være donorer, er jeg ikke sikker. Det kommer kanskje an på grunnen til at de måtte få et nytt organ i utgangspunktet? F.eks. vil jeg ikke tro at en som er nyretransplantert pga diabetes kan donere hjerte, siden diabetes har en skadelig innvirkning på hjertet, og man kanskje må anta at dette også er skadet. Men kanskje en som har fått en ny nyre pga. soppforgiftning kan donere andre organer?
Rubies_ Skrevet 24. oktober 2012 #8 Skrevet 24. oktober 2012 Jeg syns det er veldig rart at røykere f.eks. ikke kan donere lunger. Hvis jeg var nesten død fordi jeg trengte nye lunger, ville jeg heller hatt lungene til en røyker enn ingen lunger i det hele tatt.
Wonders Skrevet 25. oktober 2012 #9 Skrevet 25. oktober 2012 man kan nok ikke transplatere samme organ omigjen til ny donor.
Silfen Skrevet 25. oktober 2012 #10 Skrevet 25. oktober 2012 Jeg syns det er veldig rart at røykere f.eks. ikke kan donere lunger. Hvis jeg var nesten død fordi jeg trengte nye lunger, ville jeg heller hatt lungene til en røyker enn ingen lunger i det hele tatt. Røyking nedsetter evnen til å leges. Det er derfor man f.eks. ønsker at folk ikke skal røyke før de skal opereres eller man ikke vil sette inn tannimplantater på røykere, om jeg har forstått det riktig. Et organ fullt i nikotin vil da kanskje ha større sjanse for å avstøtes?
Rubies_ Skrevet 25. oktober 2012 #11 Skrevet 25. oktober 2012 Røyking nedsetter evnen til å leges. Det er derfor man f.eks. ønsker at folk ikke skal røyke før de skal opereres eller man ikke vil sette inn tannimplantater på røykere, om jeg har forstått det riktig. Et organ fullt i nikotin vil da kanskje ha større sjanse for å avstøtes? Ah, det kan hende. Jeg vet jo at røyking reduserer oksygennivået i blodet, og det er jo ganske farlig hvis man skal opereres eller lignende, men jeg har aldri tenkt at det var farlig fra andre siden.. at den som mottok et organ fra en røyker ville få problemer med det. Men det kan jo være sånn som du sier.
Silfen Skrevet 25. oktober 2012 #12 Skrevet 25. oktober 2012 Jeg aner ikke, altså, men innrøykte lunger er jo ikke 100 % friske, noe det bør være så mye som mulig for at det ikke skal bli avstøtt, tenker jeg.
FruLuna Skrevet 25. oktober 2012 #13 Skrevet 25. oktober 2012 Røykere kan ikke donere lunger også fordi man vil sette inn så friske lunger som mulig. En transplantasjon er en voldsom påkjenning, og da vil man han så friske organer som mulig for å unngå risiko for behov for en ny transplantasjon etter kort tid. I tillegg kan lungene fra en storrøyker inneholde mutasjoner som gir økt risiko for kreft, og den immundempende medisinen man går på etter en transplantasjon gir i seg selv økt risiko for kreft. Av samme grunn kan ikke en med en annen type kreft gi organer.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå