Gjest Gjest Skrevet 19. september 2012 #21 Skrevet 19. september 2012 Nei det er de ikke, i 90 % av tilfellene jeg har blitt klådd på, gnikka på, tatt på rumpa, blitt grepet i puppen, blitt ropt etter så er det av innvandrere! Det er mulig at formen for trakassering utført av innvandrere er noe forskjellig fra måten etniske nordmenn trakasserer på. Det er følgelig mulig at du lettere erkjenner når du blir trakassert av en innvandrer enn av en nordmann. Prøv å ha øynene (og ørene) åpne slik at du også oppfatter norske menns dårlige oppførsel i så henseende. Du vil snart innse at de fleste menn er notoriske kvinneundertrykkere og skadedyr.
Gjest :( Skrevet 19. september 2012 #22 Skrevet 19. september 2012 Jøsses, det var da mange. Føler meg plutselig veldig lite sexuelt attraktiv... Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? Ehhh, nei, aldrig eller.no? Kan noen som har opplved dette fenomenet gi noen exempler?
Djungelvrål Skrevet 20. september 2012 #23 Skrevet 20. september 2012 Det er mulig at formen for trakassering utført av innvandrere er noe forskjellig fra måten etniske nordmenn trakasserer på. Det er følgelig mulig at du lettere erkjenner når du blir trakassert av en innvandrer enn av en nordmann. Prøv å ha øynene (og ørene) åpne slik at du også oppfatter norske menns dårlige oppførsel i så henseende. Du vil snart innse at de fleste menn er notoriske kvinneundertrykkere og skadedyr. Jeg vet vel selv hva jeg har opplevd og erfart. Øynene og ørene mine fungerer greit. De fleste menn er ikke undertrykkere og skadedyr, det fins bare flere av dem blant innvandrere. 3
melly666 Skrevet 20. september 2012 #24 Skrevet 20. september 2012 Deler opp i to forskjelige jeg. Alvorlig trakassering: Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? 1 Hvilket kjønn er du? Kvinne Hvor gammel er/var du? Var 16 Hvor skjedde det? På toget Hvordan reagerte du? Redd, kvalm, gråt Situasjonen: Fyr som snakket med meg og uten at jeg viste det satt meg i en situasjon hvor han kunne klå på låret mitt uten mye risiko. Skjedde tre ganger hvor jeg hver gang tok bort hånden hans med en gang. Siste gangen kjappet han seg sånn at han fikk tatt på skrittet mitt (utenpå buksen heldigvis) og for å toppe det hele "betalte" han meg for det. (Jeg nektet å ta imot pengene, men etter mye frem og tilbake (bokstavlig talt) kastet han pengene på meg og forlot toget rett før det skulle videre). Hyggelig fyr... Ikke alvorlig: Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? en del ganger Hvor gammel er/var du? Er 21, men skjedde hovedsaklig som tenåring Hvor skjedde det? På ferie hovedsaklig - b.la. Italia, Hellas og Sverige Hvordan reagerte du? litt ubehagelig
Gjest Gjest Skrevet 20. september 2012 #25 Skrevet 20. september 2012 Deler opp i to forskjelige jeg. Alvorlig trakassering: Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? 1 Hvilket kjønn er du? Kvinne Hvor gammel er/var du? Var 16 Hvor skjedde det? På toget Hvordan reagerte du? Redd, kvalm, gråt Situasjonen: Fyr som snakket med meg og uten at jeg viste det satt meg i en situasjon hvor han kunne klå på låret mitt uten mye risiko. Skjedde tre ganger hvor jeg hver gang tok bort hånden hans med en gang. Siste gangen kjappet han seg sånn at han fikk tatt på skrittet mitt (utenpå buksen heldigvis) og for å toppe det hele "betalte" han meg for det. (Jeg nektet å ta imot pengene, men etter mye frem og tilbake (bokstavlig talt) kastet han pengene på meg og forlot toget rett før det skulle videre). Hyggelig fyr... Dette er noe langt mer enn kun trakassering. Dette er et seksuelt overgrep på grensen til voldtekt.
Gjest gnækvåg Skrevet 22. september 2012 #26 Skrevet 22. september 2012 Bruker hairextensions og sminke så det blir en del. Det viktigste er å ta igjen.
Gjest Gjest Skrevet 22. september 2012 #27 Skrevet 22. september 2012 Deler opp i to forskjelige jeg. Alvorlig trakassering: Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? 1 Hvilket kjønn er du? Kvinne Hvor gammel er/var du? Var 16 Hvor skjedde det? På toget Hvordan reagerte du? Redd, kvalm, gråt Situasjonen: Fyr som snakket med meg og uten at jeg viste det satt meg i en situasjon hvor han kunne klå på låret mitt uten mye risiko. Skjedde tre ganger hvor jeg hver gang tok bort hånden hans med en gang. Siste gangen kjappet han seg sånn at han fikk tatt på skrittet mitt (utenpå buksen heldigvis) og for å toppe det hele "betalte" han meg for det. (Jeg nektet å ta imot pengene, men etter mye frem og tilbake (bokstavlig talt) kastet han pengene på meg og forlot toget rett før det skulle videre). Hyggelig fyr... Plukket du opp pengene da? Og hvor mye penger var det?
pingeline Skrevet 23. september 2012 #28 Skrevet 23. september 2012 En gang da jeg var 18 tok en fyr på over 40 meg på rumpa på et utested, og jeg var "sperret litt inne" pga mye folk og stoler så jeg kom meg ikke så lett unna, men det er vel det nærmeste jeg har kommet. Jeg er ikke enig i at noe så uskyldig som plystring skal regnes som seksuell trakassering. Hvis all uønsket seksuell interesse fra en mann skal regnes som trakassering, så tar det fokus i fra det virkelige problemet. 2
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2012 #29 Skrevet 23. september 2012 Jeg er ikke enig i at noe så uskyldig som plystring skal regnes som seksuell trakassering. Hvis all uønsket seksuell interesse fra en mann skal regnes som trakassering, så tar det fokus i fra det virkelige problemet. Jeg er naturligvis enig i at de alvorligste former for seksuell trakassering må få mest fokus, og det er disse tilfellene som det er viktigst at blir politianmeldt slik at den skyldige kan få sin straff. Jeg synes likevel ikke at noen form for seksuell trakassering skal tolereres, og all seksuell trakassering er straffbar. Alle tilfeller av seksuell trakassering bør straks politianmeldes, selv om plystring neppe straffes med mer enn bøter (?). Alle kvinner skal ha rett til å kunne bevege seg hvor som helst i samfunnet uten å bli utsatt for slik ubehagelig og nedverdigende, og i mange tilfeller skremmende oppmerksomhet.
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2012 #30 Skrevet 23. september 2012 En gang da jeg var 18 tok en fyr på over 40 meg på rumpa på et utested, og jeg var "sperret litt inne" pga mye folk og stoler så jeg kom meg ikke så lett unna, men det er vel det nærmeste jeg har kommet. Jeg er ikke enig i at noe så uskyldig som plystring skal regnes som seksuell trakassering. Hvis all uønsket seksuell interesse fra en mann skal regnes som trakassering, så tar det fokus i fra det virkelige problemet. Jeg håper du passet på å anmelde tildragelsen.
Cata Skrevet 23. september 2012 #31 Skrevet 23. september 2012 Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? 3-4 ganger som jeg kan huske Hvilket kjønn er du? Kvinne Hvor gammel er/var du? 14-15 år Hvor skjedde det? På skolen Hvordan reagerte du? Jeg prøvde først å si "nei" og "stopp", da det ikke virket gav jeg fyren en ørefik den ene gangen og en albu i mellomgulvet den andre... Husker ikke om jeg rett og slett klarte bare å vri meg unna de andre gangene, men den med ørefiken husker jeg klart den dag i dag.
Gjest Tja Skrevet 23. september 2012 #32 Skrevet 23. september 2012 Mest sannsynlig har du ikke tolket trakasseringen som det det var. Seksuell trakassering som menn utsetter kvinner for, er så alminnelig at mange kvinner regner dette som normal oppførsel for menn, uten at dette er uttrykk for naivitet hos den som blir trakassert. Dette gjør likevel ikke mennenes oppførsel akseptabel!! Det er viktig at kvinner lærer å erkjenne når de blir trakassert, og at de gjør oppmerksom på at slik oppførsel ikke kan tolereres. Seksuell trakassering er faktisk straffbart. Hmm, dette var interessant. ALLE damer blir trakassert HELE tiden, de bare så dumme at de ikke vet det? Kan vel også hende at ikke alle mennesker er like lettkrenkte som deg eller ? Om du er en av de som mener at blunking, smiling eller plystring er seksuellt trakasseri så er faktisk ikke det straffbart nei...
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2012 #33 Skrevet 23. september 2012 Hmm, dette var interessant. ALLE damer blir trakassert HELE tiden, de bare så dumme at de ikke vet det? Kan vel også hende at ikke alle mennesker er like lettkrenkte som deg eller ? Om du er en av de som mener at blunking, smiling eller plystring er seksuellt trakasseri så er faktisk ikke det straffbart nei... Jeg har da ikke sagt at alle kvinner blir trakassert hele tiden, kun at dette er noe menn gjør seg skyldig stadig vekk (ikke vedvarende og kontinuerlig)¨. Jeg vil ikke tolke et smil som seksuell trakassering, men mindre det er kombinert med glaning. Plystring og blunking mener jeg derimot er eksempler på seksuell trakassering, om enn ikke av det alvorligste slaget, og kanskje noe utdatert som trakasseringsmetode.
AnonymBruker Skrevet 23. september 2012 #34 Skrevet 23. september 2012 Hvor mange ganger har du blitt utsatt for seksuell trakassering? Kun en gang som virkleig har fått pluggene til å tenne, men verbal trakasering har skjedd oftere.... Hvilket kjønn er du? 24 Hvor gammel er/var du? 23 Hvor skjedde det? Jobb Hvordan reagerte du? Ble steik forbanna, slo armen til vedkommende bort og gikk rett på politistasjonen og anmeldte vedkommende etter at arbeidsdagen var over. Vedkommende har også utsatt meg (og mange andre) for (seksuell) verbal trakasering tidligere, så han fortjener å få den smellen han nå får. Anonym poster: a9d863954e3879cd71af5e800d4b6d73
Gjest imli Skrevet 23. september 2012 #35 Skrevet 23. september 2012 (endret) Eg har vorte utsett for seksuell trakassering mange gonger, heldigvis sjeldan alvorleg. Eg hugsar best den gongen eg var 16-17 år. Ein litt eldre mann eg/familien kjente, dreiv og snakka med meg ein gong me tilfeldigvis var åleine. Han skulle absolutt sitje tett inntil meg, ville lukte på meg (!) og dreiv og spurte meg ut om eg hadde kyssa mange gutar og om eg var jomfru. Det syntest eg var skikkeleg ekkelt, kan enno hugse den kjensla... Æsj. Andre hendingar har vore mindre alvorlege, og ikkje noko eg har tenkt på i ettertid, men likevel ubehageleg der og da. Endret 23. september 2012 av imli 1
melly666 Skrevet 23. september 2012 #36 Skrevet 23. september 2012 (endret) Plukket du opp pengene da? Og hvor mye penger var det? Var bare snakk om 200 kr. Han ga meg de først, jeg ga tilbake med en gang. Litt senere spurte han å se på ipoden min, og la pengene i den tingen hadde hadde utenpå (ipod classic, følger sånn skinnting med). Jeg ga de tilbake. Slik gikk det iløpet av togturen, før toget var fremme og jeg gikk videre til neste tog. Jeg hadde dessverre snakket med han før han ble creepy, så han visste hvor jeg skulle. Kom og satt seg på toget med meg(han skulle ikke ta det), smalltalket og rett før toget skulle starte å kjøre reiste han seg, sa god påske og la 200-lappen og lapp med navn og nummer på fanget mitt og gikk. Det første jeg gjorde da toget mitt kom frem var å gi begge deler til kjæresten min og ba han kaste det. Endret 23. september 2012 av melly666
pingeline Skrevet 23. september 2012 #37 Skrevet 23. september 2012 Hvis man skal snakke om plystring og blunking og de mest uskyldige ting som seksuell trakassering så kjenner jeg at jeg blir veldig utilpass bare med tanken. Jeg synes det blir feil å lage et problem ut av noe som ikke er det, og jeg nekter å ta på meg offerrollen ved å lete etter uskyldige seksuelle tilnærmelser. - Hvis det står en gjeng unge menn som plystrer på meg når jeg går forbi, kan det hendes jeg synes det er ubhagelig, ja. Dette har jeg opplevd. - Hvis det står en haug med unge mennesker som bjeffer på hunden min og ler når jeg går tur med den, så synes jeg det er ubehagelig. Dette har jeg også opplevd. Disse to hendelsene skiller jeg ikke på, selv om den ene har seksuelle undertoner mens den andre ikke har det. Det er mildt ubehag som kanskje får hjertet til å slå litt raskere og får meg til å tenke "for noen idioter." Jeg mener derimot at man heller skal ha fokus på seksuell trakassering i form av fysisk kontakt og slibrige kommentarer og sexpress, spesielt da i sammenheng med at en person har makt gjennom f.eks. sjefsrolle. Dette er like viktig uansett kjønn. 1
Gjest inox Skrevet 23. september 2012 #38 Skrevet 23. september 2012 Jeg mener derimot at man heller skal ha fokus på seksuell trakassering i form av fysisk kontakt og slibrige kommentarer og sexpress, spesielt da i sammenheng med at en person har makt gjennom f.eks. sjefsrolle. Dette er like viktig uansett kjønn. Hva du vil ha fokus på er en ting, men skal en diskutere seksuell trakassering må en sjekke hva det faktisk er definert som - seksuell trakassering er definert til "uønsket seksuell oppmerksomhet".: Ved å definere seksuell trakassering som uønsket seksuell oppmerksomhet, unngår man at den som trakasserer kan befri seg ved å si at han ikke oppfattet handlingen som seksuelt trakasserende. Seksuell trakassering kan deles inn i tre hovedgrupper: Verbal, ikke-verbal og fysisk trakassering. Verbal trakassering er for eksempel nærgående kommentarer om kropp, klær eller privatliv, «spøk» med seksuelle undertoner, og forslag eller krav om seksuelle tjenester eller seksuelt forhold. Ikke-verbal seksuell trakassering kan for eksempel være nærgående blikk, blotting, visning av bilder eller gjenstander med seksuelle undertoner. Fysisk trakassering er for eksempel uønsket berøring, «plukking», voldtektsforsøk eller voldtekt. 2 Felles for de ulike variantene av seksuell trakassering er at de oppleves som overgrep mot den enkeltes personlige integritet. (min uthevning) Om noen av disse formene for seksuell trakassering oppleves som mindre problematisk for deg personlig betyr ikke at det ikke er "et overgrep mot den enkeltes personlige integritet".
Gjest Gjest Skrevet 23. september 2012 #39 Skrevet 23. september 2012 Hva du vil ha fokus på er en ting, men skal en diskutere seksuell trakassering må en sjekke hva det faktisk er definert som - seksuell trakassering er definert til "uønsket seksuell oppmerksomhet".: Om noen av disse formene for seksuell trakassering oppleves som mindre problematisk for deg personlig betyr ikke at det ikke er "et overgrep mot den enkeltes personlige integritet". Det som er viktig og fint med denne definisjonen, er at det er offerets opplevelse av tildragelsen som er avgjørende for hva som skal regnes som seksuell trakassering. Straffeutmålingen ved forskjellige former for trakassering vil være vidt forskjellig. Det skal nok mye til før uønskede blikk eller plystring fører til reaksjon med fengselsstraff, mens "plukking" helt klart bør føre til en streng straffereaksjon. Uønsket berøring av tilsynelatende mer "uskyldig" art og kommentarer vedrørende utseende og klær kommer vel i en mellomstilling. Uansett bør alle slike episoder politianmeldes, og det er mulig at strenge avhør av overgriperen/ trakassøren langt på vei kan fungere som straff som gjør at han ikke gjør noe liknende igjen siden, forutsatt at trakasseringen var av det "milde" slaget.
pingeline Skrevet 23. september 2012 #40 Skrevet 23. september 2012 Problemet med at den fornermede skal bestemme hva som er seksuell trakassering er at hvis en fyr sier til meg: "fin kjole, den kler du virkelig!" så kan det godt hende at han mener dette på en helt uskyldig måte, liker kjolen eller bare ønsker å gjøre et menneske i bedre humør ved å gi et kompliment. Jeg kan likevel føle at det er upassende at han står å betrakter kroppen min på den måten. Og hus jeg prøver å komme meg forbi noen på en butikk når de blokkerer veien, så berører jeg dem ofte lett på armen for å få dem til å oppfatte at jeg er der. Dette vil jo også kunne betraktes som seksuell trakassering. Skal man faktisk følge dette kan man til slutt ikke ha omgang fremmede mennesker i det hele tatt, da selv et uskyldig smil/blikk kan bli feiltolket.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå