I Grosny Skrevet 10. september 2012 #1 Skrevet 10. september 2012 Innenfor det offentlige er det krav til anbudsrunder ved dyre anskaffelser, men det ser ut som det blir mer og mer vanlig å kutte ut dette, og innføre rammeavtaler med ett fåtall leverandører. Det ser ut som om man velger f.eks tre leverandører, som bare får alle oppdrag, mens alle andre blir utestengt. Stemmer dette? Er det slik dette fungerer? Er det lovlig? Er det etisk ok? Hvordan går man fram dersom man har lyst på en rammeavtale selv?
Larsern Skrevet 10. september 2012 #2 Skrevet 10. september 2012 Innenfor det offentlige er det krav til anbudsrunder ved dyre anskaffelser, men det ser ut som det blir mer og mer vanlig å kutte ut dette, og innføre rammeavtaler med ett fåtall leverandører. Det ser ut som om man velger f.eks tre leverandører, som bare får alle oppdrag, mens alle andre blir utestengt. Stemmer dette? Er det slik dette fungerer? Er det lovlig? Er det etisk ok? Hvordan går man fram dersom man har lyst på en rammeavtale selv? Tja.. Ofte er jo anbudsrunder veldig tid- og ressurskrevende. I oljesektoren f.eks så vil en utsettelse pga anbudsrunder kanskje koste flere titalls ganger mer enn differansen i pris mellom leverandørene, og samtidig vil et fast forhold til en leverandør være en langt større garanti for kvalitet. Skulle ikke forundre meg om ikke dette gjalt i det offentlige forøvrig. Byråkrati og sommel er ikke produktivt for andre enn de som hever lønna. 1
AnonymBruker Skrevet 10. september 2012 #3 Skrevet 10. september 2012 Innenfor det offentlige er det krav til anbudsrunder ved dyre anskaffelser, men det ser ut som det blir mer og mer vanlig å kutte ut dette, og innføre rammeavtaler med ett fåtall leverandører. Det ser ut som om man velger f.eks tre leverandører, som bare får alle oppdrag, mens alle andre blir utestengt. Stemmer dette? Er det slik dette fungerer? Er det lovlig? Er det etisk ok? Hvordan går man fram dersom man har lyst på en rammeavtale selv? Nei, nei og nei. Det er ikke lovlig, det er ikke etisk ok og det er ikke slik det gjøres. Rammeavtaler skal ut på anbud akkurat som ALLE andre anskaffelser i offentlig sektor over 500 000,-. Forskjellen er at rammeavtaler ofte blir inngått når anskaffer har et kontinuerlig behov for etter eller annet, men ikke vet hvor mye eller når. Man inngår en avtale om rammene i påfølgende leveranser av f.eks. penner, kopipapir eller konsulenttjenester. Så man går ut med anbud og skriver i kunngjøringen at det er en rammeavtale som utlyses og i konkurransegrunnlaget at den sannsynligvis er verdt så og så mye basert på et anslag av behovet. Man får inn tilbud og velger leverandør avhengig av kvalifiserings- og tildelingskriteriene. X måneder senere, når man er tom for penner, kontakter man leverandøren og avtaler nærmere vilkårene for leveransen - volum og tid. Hvis en kontrakt er verdt over en viss sum (EØS-terskel, husker ikke hvor mye) så må man inngå rammeavtale med minimum tre parter. Da holder man gjerne minikonkurranser mellom de tre leverandørene hver gang man skal anskaffe noe. Men det er et helt nytt kapittel.. Følg med på doffin.no. Anonym poster: f552bd346072685aeaf030954cb50d4f Anonym poster: f552bd346072685aeaf030954cb50d4f 1
Larsern Skrevet 10. september 2012 #4 Skrevet 10. september 2012 Nei, nei og nei. Det er ikke lovlig, det er ikke etisk ok og det er ikke slik det gjøres. Rammeavtaler skal ut på anbud akkurat som ALLE andre anskaffelser i offentlig sektor over 500 000,-. Forskjellen er at rammeavtaler ofte blir inngått når anskaffer har et kontinuerlig behov for etter eller annet, men ikke vet hvor mye eller når. Man inngår en avtale om rammene i påfølgende leveranser av f.eks. penner, kopipapir eller konsulenttjenester. Så man går ut med anbud og skriver i kunngjøringen at det er en rammeavtale som utlyses og i konkurransegrunnlaget at den sannsynligvis er verdt så og så mye basert på et anslag av behovet. Man får inn tilbud og velger leverandør avhengig av kvalifiserings- og tildelingskriteriene. X måneder senere, når man er tom for penner, kontakter man leverandøren og avtaler nærmere vilkårene for leveransen - volum og tid. Hvis en kontrakt er verdt over en viss sum (EØS-terskel, husker ikke hvor mye) så må man inngå rammeavtale med minimum tre parter. Da holder man gjerne minikonkurranser mellom de tre leverandørene hver gang man skal anskaffe noe. Men det er et helt nytt kapittel.. Følg med på doffin.no. Anonym poster: f552bd346072685aeaf030954cb50d4f Anonym poster: f552bd346072685aeaf030954cb50d4f Rammeavtalene er går jo på anbud, gjør de ikke? Hva er så problemet med at kontrakter på f.eks vedlikeholdsarbeid eller faste forsyninger (samferdsel/olje&gass/offentlig bygningsmasse etc), som går over en viss periode tillegges en fast leverandør? Når kontrakten går ut så legges nye anbud ut og kontrakter inngås. Dette er langt mer effektivt enn at man for hver nye ting skal gjennom en ny mølle hvor kostbare ressurser sløses bort på byråkrati mens ansvar og eierskap smuldrer bort underveis?
I Grosny Skrevet 10. september 2012 Forfatter #5 Skrevet 10. september 2012 Tusen takk for gode innspill. Rammeavtaler, er de offentlige, og kan jeg kreve å få se de?
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå