Gå til innhold

Plutselig kortere mens-sykluser.. hvorfor?


Fremhevede innlegg

Skrevet

Jeg har alltid hatt litt lange sykluser, helt fra jeg første gang gikk mensen. Dvs 30-33 dager. Etter at jeg fikk mitt siste barn for 3 år siden har dette imidlertid gradvis endret seg og syklusene har blitt kortere. Vil si at siste årene har den ligget på 25-28 dager. Jeg skjønner ikke helt hvorfor, men har tenkt at det er en forbigående endring kanskje, siden den er ganske regelmessig. Dum som jeg var så glemte jeg helt å spørre gynekologen om dette da jeg var der sist :klaske:

Har ikke tenkt så mye over det men tenkte jeg kunne google.. Og da ble jeg jo litt engstelig for det står at det bl.a kan skje når man nærmer seg overgangsalderen! :tristbla: Både lengre og kortere sykluser er vanlig da. Det sto at det også kan skyldes andre ting, som hormonforstyrrelser, stress (men da er det vanligst med lengre sykluser), pco (men det tviler jeg veldig på at det er..)-- Så why? Jeg tviler veldig på at jeg nærmer meg overgangsalderen, egentlig, er 35 år og har ingen grå hår el andre aldringstegn som mine venner klager over at de har. Moren min mistet mensen da hun var 50, så skulle jo enda ha noen år på meg siden dette er genetisk. Leste at noen hadde opplevd det samme etter SA. Er det rett og slett hormonforandringer etter svangerskapet? Hadde ikke det etter første sv.skap, mange år før..

Noen som kan noe om dette, eller har en forklaring, en erfaring eller litt trøst....?unsure.png

Anonym poster: 1f4edda141a64fa60961bb6a7a3ab6c7

Videoannonse
Annonse
Skrevet

PS leste også at det kunne skyldes "defekt lutealfase", uten at jeg egentlig vet hva det innebærer annet enn at det er fasen mellom EL og mens..

Anonym poster: 70f96b2d2d0d9a4ffbd701b83a27870e

Skrevet

dytter......

Anonym poster: 70f96b2d2d0d9a4ffbd701b83a27870e

Skrevet

Det der skulle jeg likt å vite også - hva avgjør syklusens lengde? Jeg har 22 dagers-syklus, og det gjør meg sprø innimellom.

Skrevet

Det som avgjør syklusene er samspillet mellom hormoner i akkurat din kropp. Det er altså helt tilfeldig. Og alt fra 22-35 dager er normalt. Kortere eller lengre syklus kan tyde på at det er problemer, men behøver ikke bety det.

Syklusenes lengde er heller ikke konstant. Det er vanlig at det utvikler seg i den ene eller den andre retningen i løpet av livet. Alt fra er naturlig endring, andre sykdommer/medisiner som påvirker hormonene, barnefødsler og så videre kan føre til at hormonene endrer litt på seg.

Det er altså ingenting å bekymre seg for eller legge for mye i. Det å google når man opplever noe slikt er nytteløst, da får du bare opp mange svar fra de som har fått en "diagnose" uten at kortere sykluser nødvendigvis er årsaken til denne diagnose.

Defekt lutealfase er forresten at tiden mellom eggløsning og mens er så kort at egget ikke rekker å feste seg, noe som medfører at man får problemer med å bli gravid. Dette kan du enkelt kartlegge selv ved å sette deg inn i temping, eller ta eggløsningstester noen sykluser.

Skrevet

Takk for svar!! Nei, kortere sykluser er nok uansett ikke årsaken til noen diagnose, snarere utfallet av en eller annen diagnose ;) Men nå har jeg lest mer om hormonforstyrrelser på nettet og tror jammen meg jeg skal komme meg til lege å få sjekket hormonnivåene mine, for det kan virke som om jeg kanskje lider av østrogen-dominans. Leste et sted at hvis man har vært gjennom svært stressende faser (og det har jeg, de siste par årene) så kan det økede nivået av kortisol (stresshormonet) gjøre at man får for lite progesteron, siden kortisol "krever" progesteron. dermed får man for mye av østrogenet, og kan få diverse plager som følge av det (hodepine, trøtthet, ømme bryster, irritasjon, sinne,g råt-typiske kvinneplager;), også kortere sykluser.. Virket i alle fall plausibelt..

Jeg bruker selv Lady-comp som prevensjon, så jeg har rimelig bra koll på når EL inntreffer. For meg virker det nettopp som om fasen etter el er kortere enn før, ja. Men det har ingenting å si for meg ift graviditet, siden jeg har de barna jeg skal ha :) Mer at det bare er irriterende å ha mensen så ofte (er jo faktisk en uke kortere sykluser enn jeg hadde før), og at jeg vil utelukke at det skyldes sykdom el.l..

Takk igjen :)

Anonym poster: 70f96b2d2d0d9a4ffbd701b83a27870e

Skrevet

Det er veldig vanlig at sykluser forandrer seg etter svangerskap og annen tilsetting av hormoner. Jeg hadde klokkeren 28 dagers sykluser fra jeg var 10 til jeg fikk mitt første barn. Deretter har de variert etter hver fødsel, mellom 26 og 34 dager. Nå ser jeg ut til å ha landet på 30 dager.

Skrevet

Litt klossete formulert i farten, ja, men du forstod hva jeg mente ;)

Det å stikke innom for en blodrpøve skader skjelden, selv om det sannsynligvis ikke er noe som helst. Vær obs på at fastleger generelt kan veldig lite om hormonnivåer, men er glad i å synse likevel, så det er mulig du bør få henvisning til gynekolog for å få en profesjonell tolkning av blodprøvesvarene. Man må også ofte teste flere ganger gjennom syklusen da hormoner har ulike normalverdier avhengig av hvor i syklusen man er.

Skrevet

Ok, flott takk.. google videre på østrogen-dominans nå ;)

Anonym poster: 70f96b2d2d0d9a4ffbd701b83a27870e

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...