Gå til innhold

Bilde på Facebook, misunnelse og "likes" blant jenter ;)


Fremhevede innlegg

Skrevet

Mulig dette har vært oppe her før, men shit; har lagt merke til et påfallende fenomen på fb som jeg antar bunner i renspikka, kvinnelig misunnelse.. Altså; jeg har sett så mange ganger at jenter som ser helt gjennomsnittlige ut (evt også litt under snittet) ofte får SÅ mye feedback om de legger ut et bilde av seg selv, mens en virkelig pen jente knapt får en eneste like!!! Sett dette så ofte at jeg synes det er helt komisk.. Frk gjennomsnittlig får en drøss med kommentarer av typen "åå søteste deg", "nydelig du er", "vakreste deg!", "pena" osv, mens Frk Smellvakker gjerne får et par likes og 0 kommentarer..

Jeg har flere venninner som virkelig er over gjennomsnittet pene jenter, som ikke legger ut hverken skrytete eller tacky bilder av seg selv, men som alle kan se er virkelig flotte (og som på ingen måte er selvopptatte eller hoverende som personer)... men nesten iNGEN kommenterer eller liker bildene deres. Mens andre venner av meg som ikke ville turned heads på gata akkurat får såå mye skryt.. For meg blir dette nesten litt som indirekte mobbing av typen jenter på ungdomsskolen bedriver.. Hun ene venninna har en gang ymtet til meg en gang vi drakk vin at hun blir litt såret av at ingen gir henne feedback. Personlig er jeg ikke typen til å "sleike folk oppetter ryggen" med "ååå nydeligste peningen min"-kommentarer så jeg pleier ikke kommentere profilbildene til folk, men jeg trykker like om det er et pent bilde, uansett av hvem. Antar noen tenker at de pene folka er klar over det selv og nærmest "skryter" om de legger ut et fint bilde av seg selv, mens det er mindre "truende" å like/kommentere bildet til en som er average, stemmer det? Hva tenker dere om dette fenomenet? Liker dere bildet som frk smellvakker legger ut... eller er det lettere ¨å late som man aldri så det....? etter det venninna mi sa til meg så tenker jeg at jeg skal bli litt flinkere til å gi positiv feedback selv om man kan kjenne på sjalusien. Alle trenger skryt, også de peneste. Er slett ikke sikkert de er så selvsikre som det kan fremstå..

Anonym poster: 5eecdac6122c8b081848e2f1a902e4e8

Anonym poster: 5eecdac6122c8b081848e2f1a902e4e8

  • Liker 4
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg har ikke samme oppfattelse. For meg virker det som om det avhenger av hvor mange venner man har på facebook, samt om dine nærmeste venner er veldig aktive brukere eller ikke. De som har masse likes, har ofte fått dem fra så og si de samme menneskene hver gang.

Jeg ser oftere at folk liker eller kommenterer fine, klare (evt spesielle) bilder av god kvalitet, uavhengig om personen er ekstremt attraktiv eller ikke. Selv gidder jeg sjeldent å kommentere 'åh, så fint bilde' på et kornete webcambilde, uansett hvor pen personen er.

Verden består ikke kun av sjalu kvinnfolk, det kan ligge andre grunner bak, eventuelt tilfeldigheter. ;)

Gjest Frk.Franzen
Skrevet

Enig med hun over meg. Forøvrig har den peneste jenta jeg har på mi venneliste 43 likes på sitt bilde. På de andre har hun 38, 40, 27 osv.

Skrevet

Den peneste jenten på min liste har desidert flest likes og kommentarer.

Skrevet

Det er jo ikke noe nytt, dessverre. Men, det har også mye med hvor mange venner man har på face, hvor akitive de er osv. En smellvakker jente som har 3000 venner får nok ganske mange likes, en på 300, neppe. Har atfor mange eksempler på at det du sier faktisk er sant, alle under gjennomsnittet pene på min venneliste tror jeg får sånn 40-50 likes. Detter er jenter som oftest ikke får noe oppmerksomhet utenfor facebook-så da ser man at det er ren misunnelse som skinner gjennom. Men sånn er det bare

Skrevet

Hvor gamle er dere som har slike fenomener gående på FB?

  • Liker 2
Skrevet

Jeg har ikke samme oppfattelse. For meg virker det som om det avhenger av hvor mange venner man har på facebook, samt om dine nærmeste venner er veldig aktive brukere eller ikke. De som har masse likes, har ofte fått dem fra så og si de samme menneskene hver gang.

Jeg ser oftere at folk liker eller kommenterer fine, klare (evt spesielle) bilder av god kvalitet, uavhengig om personen er ekstremt attraktiv eller ikke. Selv gidder jeg sjeldent å kommentere 'åh, så fint bilde' på et kornete webcambilde, uansett hvor pen personen er.

Verden består ikke kun av sjalu kvinnfolk, det kan ligge andre grunner bak, eventuelt tilfeldigheter. ;)

Enig! Syns det er avhengig av hvor mange venner man har, men også hvor aktiv man er selv. Jeg har blitt sløv med å trykke på liker og kommentere så nå får jeg mindre liker og kommentarer enn før. Og når noen får masse likes så er det jo av de samme hver gang, jeg får likes av de samme hver gang, feks de to samme av ca 400 venner.

Men det finnes helt sikkert noen kvinner der ute som aldri skriver "Ååå så fin du er" på venninner som de syns er penere enn seg selv pga sjalu, men det er tull at alle kvinner tenker sånn.

Skrevet

Nå er jeg ikke på facebook selv, men ofte gjenspeiler slike nettsider en sjevhet man ikke hadde våget å stå for i det virkelige liv. Hva gjelder fenomenet du nevner, om det skulle vært et omfattende fenomen, kan det ha noe med at mange sjeldent føler for å hjelpe eller støtte en de ikke tror har godt av det. Muligens føler folk at de som de selv synes er pene, vet det selv og trenger ikke å bli fortalt at alle er vakre på sitt sett, men de man derimot tror kan ha godt av å vite det, forteller man fort. Enten det, eller kanskje sjalusi, eller kanskje at de rett og slett kommenterer på de man kjenner best, hvorav de du anser som pene ikke er inkludert.

Forøvrig gir jeg komplimenter til det jeg anser som verdig å få annerkjennelse på, og da bryr det meg ikke hvor 'stødig' vedkommende virker til å begynne med. I mine yngre dager gratulerte jeg klassens geni med 6'ern like mye som jeg gratulerte klassens litt mindre stødige med en velfortjent 4'er etter mye arbeid. Og det sa jeg oppriktig uavhengig av hvorvid jeg trudde 'en av dem trengte det' eller ei.

Gjest _Blomsten_
Skrevet

Merkelig, jeg får alltid bare 2-3 likes jeg, og de består som regel av mine aller nærmeste venner, mamma, bestemor osv. Kanskje jeg ikke er stygg nok til å få likes av sympati, og ikke pen nok til å få likes av beundrere? :klo:

  • Liker 1
Skrevet

Interessant, ulike opplevelser her. Jeg er ts, og jeg er 30. Derfor jeg synes det er så merkelig, folk burde jo være voksne nok til å anerkjenne at enkelte er flotte, mener jeg, uten å føle at selvbildet "trues" om man sier det til vedkommende.;) Den peneste på min venneliste har fra 0-4 likes på bildene sine; 0 på de åpenbart flotteste... Hun er for øvrig bare en bekjent av meg og de ble lagt ut lenge før vi ble venner på face, så føler det hadde vært litt snålt om jeg skulle like de bildene nå.. ;)

Men kan være et poeng som noen skrev her at man liker bilder som er klare (ikke kornete) og spesielle, med fine farger osv. Og selvsagt er det avhengig av antall venner på lista. Og så er det sikkert en smitte-effekt, slik at de som stadig gir blomstrende komplimenter til andre får det tilbake? But still..

Anonym poster: d939be3a690be5581d8eb13e0f0bfce7

Skrevet

Lite klær, trutemunn og store pupper får mange likes ja :sexy:

Anonym poster: a6236b9a550bb4c8d569290da62b769b

Anonym poster: a6236b9a550bb4c8d569290da62b769b

  • Liker 1
Skrevet

Slenger meg Synnøve Finden. Jeg har en god del venner på facebook, og utifra det jeg ser er det de veldig pene som får flest likes, rundt 2-300 per bilde og lignende.

Skrevet

Hmmmm, kanskje jeg befinner meg i et miljø med a) mye sjalusi, b) eller som ønsker å understreke at de ikke er interessert i utseende/skjønnhet og derfor hyller gjennomsnittskvinnen...? ;) Ellers tror jeg nok yes2yes er inne på noe her, gjelder kanskje å backe opp de man tror trenger det litt ekstra?

Og nei, de jeg beskriver som får mange likes har hverken lite klær, store pupper eller trutmunn, helt average..

Anonym poster: d939be3a690be5581d8eb13e0f0bfce7

Skrevet

Jeg er 31, og av mine venner og kjente får de peneste masse likes og kommentarer. Jeg får sjelden noe, da jeg ikke er spesielt populær eller fotogen.<br /><br /> Anonym poster: d1668f6fc220b035f1ce0a62532411ca

Skrevet

Jeg har heller ikke lagt merke til dette fenomenet. Det jeg derimot legger merke til er hvordan den yngre generasjonen i større grad kommenterer og liker bilder, da spesielt hos jenter. Har noen småsøsken av venner, lillebroren min og familievenner i 14-15-16 årsalderen, og der ser jeg dette tydelig. Veldig mange likes, og mye hjerter og søte ord.

Skrevet

Lite klær, trutemunn og store pupper får mange likes ja :sexy:

Anonym poster: a6236b9a550bb4c8d569290da62b769b

Anonym poster: a6236b9a550bb4c8d569290da62b769b

Ga den en like jeg.

Skrevet

Jenter, kommer ikke skjønnhet innenfra da? Det er det vi gutter blir fortalt når vi faller for de peneste jentene.

Forstår at dette er brennaktuelt for fjortisser, men når det er damer rundt 30 som klager på for få likes så er det på tide å bli voksen og ikke legge hele selvbildet sitt i utseendet. Akkurat på dette området er det ikke forskjell på en 30 år gammel dame og fjortisser da jeg opplever akkurat det samme fenomenet blant mine kvinnelige venner på FB.

Skrevet

Jeg har mer inntrykk av at det kommer an på hva slags folk man har på vennelista. De jeg har på Face som har veldig mange likes er unge ungdommer, gjerne med en venneliste på over tusen, og har alle litt fjortisfaktor. Her er det mange "fina", "neei, du er fin!-kommentarer og slikt. Dette gjelder de fleste, uansett utseende. De som er litt eldre, og ikke er i denne fjortisfasen mere tiltrekker seg som regel ikke slike venner igjen, og det roer seg litt mer.

Gjest Badebuksa
Skrevet

Der ser du resultatet av drittfacebook!

FOlk får dårlig selvbilde fordi de ikke får like mange "Likes" og "comments" som andre på facebook.

Jeg liker ingen bilder noen legger ut, om det er av dem selv, hahaha.

Synes andre ting enn mennesker er flott å se på :)

Skrevet

Ja, det er nok en side ved fb dessverre, Badebuksa! Og spesielt sårbare er da de yngre, selvsagt..Som Noteknekk sier lenger opp så er det et litt rart fenomen blant facebook-brukere i tenåra at "alle" skal like profilbildene til hverandre, og det er om å gjøre å skrive mest mulig kommentarer av typen "fina/pena/kjekken/sexy/woooow hot/vakreste deg/nydelingen min/peeeeen" med hundre hjerter bak.. Snakket i går med mammaen til en venn av barnet mitt og hun har også en datter på 13. Og hun fortalte at det har utviklet seg til så mye kluss og uvennskap mellom jentene i den klassen og at facebook er en viktig arena å markere seg på; enkelte bruker det strategisk for å gi feedback til alle bortsett fra den de vil ramme,.. en slags utfrysning.. og selvsagt blir de lei seg når andre får mer feedback, sa hun.. Vel, litt på siden, men relatert... Gruer meg til min datter om noen få år vil opprette profil på div nettsamfunn (hun er 10 og har alt spurt.. :( ) :( Vet jo hvor sårbar man er i den alderen og hvor sårt det kan være om man eksponerer seg et slikt sted uten å få oppmerksomheten man ønsker seg.

Anonym poster: d939be3a690be5581d8eb13e0f0bfce7

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...