Gå til innhold

Nordlandsbunad?


Fremhevede innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Er det noen her som har noenlunde peiling på hva en ferdig brodert og montert nordlandsbunad med sølv koster? Skal være uten cape og lue, men ellers komplett. Jeg forsøkte å søke på Husfliden sine sider og på google, men fant ikke noe relevant.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tror du kan regne med ca 15.000kr(?)

Jeg har selv, og mener at det var det vi betalte... Mulig jeg er på bærtur.

Skrevet

Jeg fikk min forsikret i fjor og da var ny pris ca 21.000. Med sølv og montering.

Gjest Anonymous
Skrevet

Takk ! :D

Og da lurer jeg også på om jeg skal ha blå eller grønn. (Mye av grunnen til at jeg ikke har skaffet bunad før, er simpelthen at jeg ikke har greid å velge farge!) Har spurt flere, men de sier bare "du kler begge deler."

Jeg er mørk i hår og øyne, og kler egentlig både blå og grønn. Og så synes jeg begge er like vakre, kanskje med det unntak at jeg har sett en del stygge fargenyanser på den grønne. Men i den "riktige" grønnfargen er den aldeles nydelig. Har hørt det om at blå representerer sjøen og grønn er for innlandet, men så har jeg også lest at det kun er en myte som oppsto da det var mangel på en av fargene til stoffet og det måtte brukes en annen farge. Men jeg husker ikke om det var blå eller grønn som var den opprinnelige fargen.

Skrevet

Jeg synes den blå er den aller fineste (er selv fra Nordland). :)

Skrevet

Alt det du nevner med fargemangel og hav og innland er myter.

Jeg valgte grønn siden min mor har grønn.

Men ta den du foretrekker mest. I mange år så har den blå vært svært populær, men nå har jeg sett flere konfirmanter med grønn så kanskje det har snudd.

Hvor skal du kjøpe den fra??

Gjest Anonymous
Skrevet

Hadde visst enda et spørsmål... :oops:

Er det OK å bruke nordlandsbunad selv om jeg er fra Troms og ikke har noen tilknytning til Nordland? Jeg vil ikke ha tromsbunad, liker den ikke noe særlig. (Ikke meningen å fornærme noen!) Tenker jo som så at før tromsbunaden kom, var det nordlandsbunaden som representerte Nord-Norge.

Hvis jeg finner ut at jeg ikke vil ha nordlandsbunad, tenker jeg å skaffe meg en drakt fra stedet jeg vokste opp og har tilknytning til. Men det er altså ikke godkjent som bunad, bare drakt. Er festdrakt greit så lenge det faktisk har tilknytning til et sted? (Blir litt matt av disse fantasidraktene i diverse postordrekataloger...)

Gjest Anonymous
Skrevet
Hvor skal du kjøpe den fra??

Husfliden i Tromsø.

Skrevet

Teknisk sett, så kan du ha akkurat den bunaden eller drakten du vil

Ikke uten grunn at Telemarksbunaden kalles Oslo3 bunaden.

Den er fryktelig dyr og var en stund veldig populær på oslos vestkant :ler:

Så ingenting kan stoppe deg fra å kjøpe Nordlandsbunad.

Skrevet

Jeg sier blå jeg, siden jeg har en blå selv. :wink:

Skrevet

Jeg har blå!

Kommer an på personen, men de fleste kler blå best.

Gjest KATTAstrofe
Skrevet
Er det OK å bruke nordlandsbunad selv om jeg er fra Troms og ikke har noen tilknytning til Nordland?

Det er sikkert ok. Før tromsbunaden kom ble nordlandsbunaden brukt over hele nordnorge. Selv har jeg lofotbunad, men ønsker meg en tromsbunad fordi jeg syns den er så fin! Så smaken er tydeligvis som baken. :D

Skrevet

Det er sikkert ok. Før tromsbunaden kom ble nordlandsbunaden brukt over hele nordnorge. Selv har jeg lofotbunad, men ønsker meg en tromsbunad fordi jeg syns den er så fin! Så smaken er tydeligvis som baken. :D

Er Tromsdrakten blitt bunad? Hadde jeg ikke fått med meg. Selv har jeg Målselv-bunad. Mamma er fra Målselv, og vi har familie der. Og Målselv-bunaden er finere enn Nordlandsbunaden :wink:

Skrevet
Og Målselv-bunaden er finere enn Nordlandsbunaden :wink:
:tunge1:
Skrevet

Jeg ville helst hatt blå. Men så vil jeg heller ha Lofot-bunad da.

Gjest KATTAstrofe
Skrevet

Tromsbunaden og tromsødrakten er to forskjellige drakter/bunader. Den blå med broderier av tromsøpalmen er tromsødrakten, og den syns jeg er direkte stygg. Den med rødt eller gult brokadeliv og brunt skjørt, er tromsbunaden, og den liker jeg kjempegodt!

Skrevet
Tromsbunaden og tromsødrakten er to forskjellige drakter/bunader. Den blå med broderier av tromsøpalmen er tromsødrakten, og den syns jeg er direkte stygg. Den med rødt eller gult brokadeliv og brunt skjørt, er tromsbunaden, og den liker jeg kjempegodt!

Se, så lærte jeg noe nytt i dag også :-)

Gjest Anonymous
Skrevet

Jeg synes min nydelige mørkegrønne nordlandsbunad er finest!

Den blå ser så ordinær ut synes jeg, så jeg stemmer altså GRØNT :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...