Gå til innhold

Fremhevede innlegg

Skrevet

Dette er garantert ikke en ny huff a meg, samboern min gjør ALDRI husarbeid, men en både samboern og jeg syntes det er så jæskla kjedelig tråd! Så jeg sitter nå og tenker da, på hvordan man skal få dette til å bli en lek, eller konkurranse e.l!

Det første jeg tenker på er og lage lista med oppgaver, både faste oppgaver som vi bytter på hver uke (vaske bad, vaske/rydde/støvsuge soverom, stue, o.s.v.) og ting som man burde ta når det burde tas (sette på/ta ut av oppvaskmaskinen, tørketrommel, vaskemaskin, henge opp vask, brette sammen, bytte sengetøy o.s.v.) skrive opp navn og krysse av når det er gjort. Den som gjør mes ti løpet av f.eks en måned får en premie e.l.

Men, det finnes vel kanskje andre mater også! Vi gjør jo ting når vi må, men vi venter gjerne også helt fram til vi virkelig MÅ gjøre ting! Så tenkte å prøve å få litt fortgang i dette da!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Når vi skal kose oss om kvelden med film eller pizza el.l, pleier vi å sette av 15-20 minutter først til husarbeid. Det er utrolig hva man får gjort i løpet av 20 minutter, og samtidig vet vi at det er tidsbegrenset, og at det er premie etterpå. Ekstra deilig å sette seg foran tv-en med snacks når vi har fortjent det.

  • Liker 2
Skrevet

Jeg hater husarbeid.Men det lille jeg gjør,da setter jeg på høy musikk,synger og "danser" til. Da går det lettere. Mannen gjør akkurat det samme.

Så naboene her vet når vi tar huset,de hører det :P

Hva med en belønning når du/dere er ferdig? Ekstra god middag ? Litt vin ? Tja, pizza og film?

Skrevet

Sett av en halv time og tving dere selv til å være effektive,man får gjort veldig mye på kort tid :) Ellers hjelper det jo på med god musikk.

AnonymBruker
Skrevet

musikk og dansing med husarbeid er en god løsning jeg gjør det alltid;P

ellers så kan dere leke med såpebobler,over hele huset.ta på dere mopptøffler og vaske i vei.

her i huset går vi ikke i seng før stua og kjøkknet er rent.det må gjøres hver kveld.

Gjest Kevlarsjäl
Skrevet

Jeg "gjemmer" ryddinga inne i andre dagligdagse gjøremål!

For eksempel setter jeg meg aldri ned mens jeg venter på at middagen blir ferdig i ovnen.

Hvis potetene har 20 minutters koketid, bruker jeg IKKE disse 20 minuttene forran tven, men jeg bruker dem til å feie over gulvet, ta oppvasken, gå ut med søpla, vaske over kjøkkenbenken, vaske speilet på badet ellerslike ting.

Det er effektivt!

  • Liker 2
Gjest Kevlarsjäl
Skrevet

Jeg tror forresten tidsbegresninger er nøkkelen. Hvis man ikke har en tidsbegresning blir man ALDRI fornøyd, og rydder og rydder og rydder - og så kan det hende kjæresten din blir sliten før deg, og da blir du demotivert.. Og når man setter seg tenker man "usj, jeg kunne jo gjort mer, det er jo ikke rent på badet enda.. Og jeg gjorde mye mer enn kjæresten, så dårlig gjort"

Man må si til seg selv at "nå har vi 20 minutter til rådighet, de skal vi bruke så effektivt som mulig, og så skal vi være fornøyd etterpå."

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

-Musikk.

-Rydd ting sammen.

-Ta en skikkelig opprydning og jobb bevisst for å holde det rent etterpå.

-Rydd opp etter middag, sett i oppvaskemaskinen, vask opp panner, vask av kjøkkenbenk og bord, og rydd bort boss.

-Ta 15 på tidlig kveld til å rydde litt

-Bruk 5 minutter før dere legger dere på å vaske av stuebord, kjøkkenbenk, legge sammen pledd, sette brukte glass i maskina osv.

-Ha vaskeremedier lett tilgjengelig, Jif Universal er uunværlig. Sett på ny tørrmopp på moppestativet før du setter det tilbake på plass etter bruk, da er det mye lettere å ta fram og sveipe over når det trengs. Det er ikke sikkert det er nødvendig å bytte mopp hver gang.

-Tenk oppbevaring, kjøp noen fine bokser til oppbevaring av kvitteringer, brev, regninger o.l.

-Sorter posten hver dag og kast/resirkuler det du ikke skal ha.

-Om du ikke har vedovn, er det greit med makuleringsmaskin. Det kommer jo dritt i posten hele tiden med private opplysninger. Makuler gjevnlig.

-En gang når du har vært på toalettet i løpet av dagen, før du vasker deg på hendene, kan du ta litt dopapir og sveipe over vasken og benkeplaten. Det samler seg fort støv der og det går veldig kjapt å gå over med litt fuktet dopapir.

-Se om det er noe dere kan forbedre for å få mer oppbevaringsplass og forsøk å kaste/gi bort med "hard hånd". Ofte ligger ting vi ikke bruker/trenger/hadde glemt vi hadde og tar opp plass i skuffer og skap slik at man aldri får plass til å oppbevare ting man faktisk bruker.

-Hold kontroll på skittentøyskurven og legg på plass klær når de er tørket. Lær mannen å sortere og vaske klær!

Dette er ting vi forsøker å gjøre gjevnlig hele tiden, i tillegg har vi fast vaskedag på torsdagen slik at huset er klart til helgen. Da tørker vi støv i vinduskarm, tvbenk, hyller osv, rydder litt på soverommet og tørker støv, vasker doen og badet skikkelig og vasker gulv. Rydder litt ekstra.

  • Liker 4
AnonymBruker
Skrevet

-Ta 15 på tidlig kveld til å rydde litt

Jeg mente "Bruk 15 minutter på tidlig kveld til å rydde litt."

Beklager evt andre skrivefeil ;)

Gjest Peaches
Skrevet

enkle ting man kan gjøre uten at det er noe stress.

noen ganger når man har brukt toalettet og har vasket hendene kan man sprute litt ajax på vasken og tørke av tar 1 min. det samme gjelder toalettet og speilet.

vask dusjen mens du dusjer. gjør det når hårkuren skal virke feks.

rydd etter maten.tørk over bord og benkflater også.

rydd før det er kveld. trenger ikke mer en 10-15 min.

ha en fast vaske dag.

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Ta en titt på Flylady. Mange gode tips.

Skrevet

Inviter folk hjem :fnise:

Før jeg ble gravid hadde vi ofte spontane fester med venner her i huset. Gjerne ble det kun en knapp times forvarsel før disse spontane sammenkomstene våre og på den tiden rakk vi alltid å ta grov helga-vasken så og si hver helg! :fnise:

Vi er urutinert og kommer alltid til å være det... :sjenert:

  • Liker 2
Skrevet

Inviter folk hjem :fnise:

Før jeg ble gravid hadde vi ofte spontane fester med venner her i huset. Gjerne ble det kun en knapp times forvarsel før disse spontane sammenkomstene våre og på den tiden rakk vi alltid å ta grov helga-vasken så og si hver helg! :fnise:

Vi er urutinert og kommer alltid til å være det... :sjenert:

Signerer denne. Det er ingenting som får huset til å skinne som et forestående besøk av svigermor :fnise:

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Et tips er å gjøre alle ting som tar mindre enn ett minutt å gjennomføre NÅ. Det gjelder forsåvidt andre ting enn husarbeid også.

Å sette i oppvaskmaskinen og tørke over kjøkkenbenken tar liten tid, men gjør at hele rommet ser merkbart bedre ut...

Skrevet

Vel, vi bruker vel maks en halvtime en gang i uka om vi skal vaske hele huset, det er ikke akkurat store plassen for å si det slik.

Og vel, vi har vel vært gjennom de fleste av forslagene her, det har ikke ført noen vei, derfor er alternativet en konkurranse e.l. tror jeg. Selv om vi setter av 15 min hver kveld, så er begge like tiltaksløse når det gjelder å starte. Samme med søpla, men er jo bare plass til en ting til o.l. Det er ikke det at det ser ut som en svinesti her, det er ganske så ryddig og pent. Litt støv er det jo nå ettersom naboen har en del trær og døra står oppe så bikkja flyr ut og inn hele tiden.

Glass blir alltid satt i oppvaskmaskinen, benken er alltid strøken o.l. Men er ting som å ta ut/inn av oppvaskmaskinen, tørketrommel og vaskemaskin som erlitt ork. De tingene man MÅ gjøre, men som man helst utsetter til man virkelig må.

Musikk er heller ingen god ide for oss tror jeg. Hadde blitt mer krangling om hvilken musikk vi skal høre på. Jeg kan ikke fordra hans musikk, og samme andre veien ;)

AnonymBruker
Skrevet

En mann skal ikke rydde i huset, det er kvinnens arbeid. :goodbye:

Skrevet

En mann skal ikke rydde i huset, det er kvinnens arbeid. :goodbye:

Vel, nå er jeg mer "mann" enn samboern min så det går helt fint det gitt ;) Han hater å vaske, jeg hater å rydde. Enkel løsning på det gitt :biggrin:

Skrevet

Poeng regning! Den som får flest poeng på en uke vinner massage ;) Han leder med tre poeng.. :(

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Musikk er heller ingen god ide for oss tror jeg. Hadde blitt mer krangling om hvilken musikk vi skal høre på. Jeg kan ikke fordra hans musikk, og samme andre veien ;)

Musikk på ørene er en fin ting!

Lag en vaskespilleliste som varer i feks 30 minutter på ipoden/mp3-spilleren hans, så har du det gående :)

Gjest Nuppdupp
Skrevet (endret)

skaff deg pisk og ring han som la en lapp i postkassen din. han fra polen :P "jeg gjøre alt for dere" må du ta bokstavlig hahaha.

Endret av Nuppdupp

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...