Gå til innhold

Unge idrettsfolk som dør


Anbefalte innlegg

Gjest Reza08
Skrevet

Synes det er kjempetrist at unge talenter dør så alt for tidlig. Det siste eksempelet var Aleksander Dale Oen. Han var en utrolig god svømmer, som hadde mye av livet foran seg. Trist uansett hvem som dør, men det gjør ekstra vondt når det skjer så uventet, i tillegg når man har hele livet foran seg.

Man kan jo spørre seg selv hva man kunne gjort for å unngå slike tragiske utfall som dette.

Videoannonse
Annonse
Gjest Corto Maltese
Skrevet

Folk dør det er tragisk ja men det er en del av livet

  • Liker 1
Skrevet

Toppidrett er ikke bare sunt...

  • Liker 5
AnonymBruker
Skrevet

Hva man kunne gjort?

Mindre press på å få til å bedrive idrett, da særlig på toppnivå. Konkurransen er beinhard og at det tærer på kroppen bør være kjent.

AnonymBruker
Skrevet

Toppidrett er ikke bare sunt...

Nettopp. Toppidrettsutøvere driver rovdrift på sin egen kropp, der det kun er om å gjøre å prestere, prestere og prestere til det ytterste. Det handler bare om å komme øverst på pallen, og det er bare gull som er bra nok. De som vinner sølv eller bronsje føler at noe har gått fullstendig skeis. Det er jo galskap!

Og så og si hele landets befolkning står på sidelinjen og heier frem disse egoene, slik at de får enda mere lyst til å dyrke seg selv og sin egen kropp. Og nå begynner vi å se resultatene av denne (u)kulturen: Den ene etter den andre faller død om fordi kroppen ikke tåler det.

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

Toppidrett er svært belastende for kroppen og man kan få f.eks. hjertesykdom av det (kraftig vekst av hjertemuskelen som disponerer for rytmeforstyrrelser). I tillegg vil de som har en uoppdaget hjertefeil/rytmeforstyrrelse ofte fint kunne leve normalt lenge med vanlig aktivitetsnivå - men blir de toppidrettsutøvere kan det forverre sykdommen.

Jeg tror ikke det er så mye å gjøre med det utenom å fortsette med den tette medisinske oppfølgingen av utøverne. Dessverre er det vanskelig å oppdage hvem som er i faresonen. Det er f.eks. normalt at de får kraftig vekst av hjertemuskelen, men det er vanskelig å vite hva som er for mye og hvem som burde gi seg.

  • Liker 3
  • 8 år senere...
Skrevet
På 4.5.2012 den 16.39, AnonymBruker skrev:

Hva man kunne gjort?

Mindre press på å få til å bedrive idrett, da særlig på toppnivå. Konkurransen er beinhard og at det tærer på kroppen bør være kjent.

Tar ikke alle idrettsutøvere (Topp) hjerte og lunge sjekk når dem trener så hardt som dem gjør?

 

Noe jeg legger merke til på Dale sine bilder, er at leppene er nesten lilla farget... Er ikke det et tegn på dårlig oksygentilførsel? Har ihvertfall lært det et sted... :( Trist at det ikke ble oppdaget...

Anonymkode: d76e7...e2c

  • Liker 1
Skrevet

All idrett skulle foregått på idealtid. Da ville vi også blitt kvitt dopingproblemer.

Anonymkode: f99c0...afc

Skrevet
5 timer siden, AnonymBruker skrev:

All idrett skulle foregått på idealtid. Da ville vi også blitt kvitt dopingproblemer.

Anonymkode: f99c0...afc

idealtid?

Anonymkode: d76e7...e2c

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...