AnonymBruker Skrevet 27. mars 2012 #1 Skrevet 27. mars 2012 I dag var jeg hos tannlegen. Det er snart 3 år (!) siden sist... Der fikk jeg den gledelige beskjeden at jeg har 8 hull...... 2 i 2 forskjellige visdomstenner, så de må jeg trekke. Det kommer til å bli så utrolig dyrt! Jeg er veldig nøye med tannpuss morgen og kveld, samt tanntråd og munnskyll hver kveld. Hva kan man gjøre for å ta bedre vare på tennene sine? Er det noen matvarer/drikkevarer man bør styre unna? Hjelp
Gjest Survival Skrevet 27. mars 2012 #2 Skrevet 27. mars 2012 Dra til tannlegen oftere. Det er ganske enkelt. 1
AnonymBruker Skrevet 27. mars 2012 #3 Skrevet 27. mars 2012 Kanskje du skulle ha spurt tannlegen din om dette, som sikkert vet det bedre enn oss?
skrue Skrevet 27. mars 2012 #6 Skrevet 27. mars 2012 (endret) Jeg anbefaler å gå til innkjøp av en god elektrisk tannbørste. Jeg var skeptisk selv, men det tok meg bare en pusserunde før jeg ble omvendt for ett år siden. Tannbørstene fra Philips er bra (og dyre, men det bør man ikke bry seg om i dette tilfellet). I tillegg er det som du skriver tanntråd og fluorskylling som gjelder. Samt at man tar en tur til tannlegen hvert år. Denne bruker jeg. Kan kjøpes hos Elkjøp. http://www.philips.no/c/Tannborster/flexcare-tre-modi-to-borstehoder-ett-mykt-reiseetui-hx6902_02/prd?country=NO&catalogType=CONSUMER&language=no&proxybuster=877241D2167B3003A7421B4D27137497.app102-drp2 Endret 27. mars 2012 av skrue 2
AnonymBruker Skrevet 27. mars 2012 #7 Skrevet 27. mars 2012 Du har vel samme problem som meg, tenker jeg: du er flink nå, men betaler for gamle synder. Jeg var elendig til å pusse tennene mine i tenårene, med det resultat at jeg nå i slutten av 20-årene fortsatt har masse flater som nesten er hull. Er jeg ikke nøye, så utvikler de seg videre og blir hull. Høres ut som om du gjør mye riktig, spør du meg. Bruker du munnskyll med alkohol i, så slutt med det, vanlig fluorholdig vann er tilstrekkelig (og ikke fluortabletter i tillegg som noen foreslår her - for mye fluor er faktisk skadelig for tennene!). Sjekk at du har riktig teknikk med tannbørsten og tanntråden (det finnes endel greie YouTube-videoer bl.a.). Tygg tyggis etter måltider, eller drikk mye vann. Kutt ned på sukker og sur mat. Slutt å røyke om du gjør det. Og jeg er redd Survival har et godt råd: dra til tannlegen oftere. Har du svake tenner bør du får dem sjekket en gang i halvåret.
AnonymBruker Skrevet 27. mars 2012 #8 Skrevet 27. mars 2012 Ikke puss tennene rett etter du har drukket/spist syrlige ting som brus, juice, sitrusfrukter osv. Da risikerer du å slite vekk emaljen. Skyll med litt vann, og vent helst en halvtime eller mer med tannpussen, slik at spyttet får tid til å gjøre jobben sin.
AnonymBruker Skrevet 27. mars 2012 #9 Skrevet 27. mars 2012 Elektrisk tannbørste. Braun er helt overlegen, har hatt Phillps også, men kan ikke sammenlignes. Får alltid skryt av tannlegen for godt renhold.
Gjest Gjest Skrevet 28. mars 2012 #10 Skrevet 28. mars 2012 Jeg vil IKKE anbefale elektrisk tannbørst. Brukte det i 4 år siden det "skulle være så bra". Har aldri vert plaget met tannhalser og ising i tennene tidligere. Men etter å ha brukt elektrisk tannbørst i 4 år har nesten alle tennene mine fått åpne tannhalser og det iser noe helt forferdelig i tennene. Sårt tannkjøtt ble det også. Brukte da en dyrere tannbørst som ble anbefalt av tannlege og pusset slik tannlegen anbefalte. Angrer bittert på at jeg hørte på det rådet. Tannlegen har måtte brukt veldig mye tid på å tette igjen mange av tannhalsene som var for dype og langt ned i tannkjøttet. Blidt noe bedre men det iser fremdeles mye. Nå bruker jeg mykeste form for tannbørste, pusser forsiktig og lett bruker fluortannkrem og fluorskylling for å redusere isingen.
Gjest Iah Skrevet 28. mars 2012 #11 Skrevet 28. mars 2012 I tillegg til tannpuss, tanntråd og fluorskyll. Ikke drikk sukkerholdig drikke. Styr unna juice, saft og brus. Vann er det som gjelder. Hold søtsakene og småspising til et minimum.
AnonymBruker Skrevet 28. mars 2012 #12 Skrevet 28. mars 2012 Kanskje du skulle ha spurt tannlegen din om dette, som sikkert vet det bedre enn oss? Hva om tannlegen min er like hyggelig som du virker? Til dere andre: Tusen takk for gode råd! Jeg tror nok at jeg har blitt født med svake tenner, og jeg skal gjøre alt for å forebygge hull i framtiden. Heller betale 300 kr for en sjekk i halvåret, enn x-antall tusen for å borre. TS
AnonymBruker Skrevet 30. mars 2012 #13 Skrevet 30. mars 2012 Sannsynligvis er nok ikke tennene dine svake i utgangspunktet. Svært mange som er plaget med mye hull tror dette. Det er tennenes miljø som er problemet. Kan være mange grunner: -du pusser ikke så godt som du tror (få en tannlege eller tannpleier til å virkelig vise hvordan du skal pusse. Finnes også fargetabletter som farger inn belegget. Kan være fint å prøve etter man har pusset for å se hvor det må pusses mer.) Puss morgen og kveld! -tennene utsettes for sukker. Har du noen vaner du ikke helt tenker over? Smådrikking av brus? Mye frukt fordelt utover dagen, mye småspising mellom måltider? -du har for lite spytt (dette gjelder bare noen få, oftest fordi man går på midisiner som reduserer spyttsekresjonene, kjenner du deg munntørr?) Beste råd: Puss godt morgen og kveld, skyll med fluor hver kveld, tenk på hva du putter i deg og gå til tannlegen en gang i året (så hullene ikke rekker å bli så store)... Lykke til!
AnonymBruker Skrevet 30. mars 2012 #14 Skrevet 30. mars 2012 Sannsynligvis er nok ikke tennene dine svake i utgangspunktet. Svært mange som er plaget med mye hull tror dette. Det er tennenes miljø som er problemet. Kan være mange grunner: -du pusser ikke så godt som du tror (få en tannlege eller tannpleier til å virkelig vise hvordan du skal pusse. Finnes også fargetabletter som farger inn belegget. Kan være fint å prøve etter man har pusset for å se hvor det må pusses mer.) Puss morgen og kveld! -tennene utsettes for sukker. Har du noen vaner du ikke helt tenker over? Smådrikking av brus? Mye frukt fordelt utover dagen, mye småspising mellom måltider? -du har for lite spytt (dette gjelder bare noen få, oftest fordi man går på midisiner som reduserer spyttsekresjonene, kjenner du deg munntørr?) Beste råd: Puss godt morgen og kveld, skyll med fluor hver kveld, tenk på hva du putter i deg og gå til tannlegen en gang i året (så hullene ikke rekker å bli så store)... Lykke til! Takk for tips:) Jeg skal prøve å lirke ut litt mer informasjon av tannlegen min neste gang! TS
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå