AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #1 Skrevet 10. mars 2012 Hei. Har en bror som er ekstremt deprimert og føler veldig mye sinne, han vil ikke begynne på piller fordi han er redd for bivirkninger, vektoppgang etc. Jeg har lest om elektrosjokk og har inntrykket av at mange blir mye bedre etter det, men er det veldig få som får det? Hvordan går man evt frem for å få det? Hvis han kontakter fastlege f.eks?
cornflake_girl Skrevet 10. mars 2012 #2 Skrevet 10. mars 2012 Sånn jeg har forstått det, så er det kun de som har "prøvd alt annet" først som får tilbud om ECT. Det innebærer antidepressiva, innleggelser, ++. Hva tenker din bror om ECT, da?
Vegas Skrevet 10. mars 2012 #3 Skrevet 10. mars 2012 Elektrosjokk kan å ha uheldige utfall. Fastlegen sender hendvendelse til sykehuset.
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #4 Skrevet 10. mars 2012 Det går jo sikkert ann å få ECT hvis man betaler for det, kanskje ikke i Norge men i utlandet foreksempel USA vil jeg tro de har mye private klinikker som tilbyr dette.
I Grosny Skrevet 10. mars 2012 #5 Skrevet 10. mars 2012 Hei. Har en bror som er ekstremt deprimert og føler veldig mye sinne, han vil ikke begynne på piller fordi han er redd for bivirkninger, vektoppgang etc. Jeg har lest om elektrosjokk og har inntrykket av at mange blir mye bedre etter det, men er det veldig få som får det? Hvordan går man evt frem for å få det? Hvis han kontakter fastlege f.eks? Dette sier Psykolg Arild Walter Gladmann Karlsen: "Psykiatriens elektrosjokk er farlige Roar Fosse skriver i Tidsskrift for Norsk psykologforening, mars 2012, Vol 49, en artikkel med overskriften "Mer skade enn effekt". I ingressen står det: "Litteraturen som skal dokumentere klinisk virkning av elektrokonvulsiv behandling (ECT), synes snarere å underbygge påstanden om at effekter av ECT skyldes nevropsykologiske skadevirkninger." Hva som ligger i begrepet nevropsykologisk skadevirkning er uklart. Psykologisk skadevirkning er rett og slett et tåpelig begrep hvis det er snakk om hjerneskader og atferdsforandringer. Og hva annet kan det egentlig være snakk om? Jeg har advart mot bruk av elektrosjokk og forgiftningsbehandling i mer enn en mannsalder. La meg sitere fra min hovedoppgave som ble publisert i 1976: [Avsnitt] "Da Sol var 15-16 år ser det ut som om det ble foretatt et voldsomt fremstøt for å behandle hennes tilstand. Legene prøvde en rekke forskjellige medikamenter slik som _Covatin_, _Trilafon_, _Fenemal_, _Pherergen_, _Reserpur_, _Epinat_ og _Hibanil_. Det er vanskelig å tyde journalen på dette punkt, men det ser ut som flere av disse medikamentene ble gitt samtidig. Sols selvdestruktive atferd fortsatte. [Avsnitt] I denne perioden fikk hun også en _serie med elektrosjokk_ gjennom hjernen. Hvert sjokk var på _110 volt_ og varte _3 sekunder_. Sol kunne få kraftige krampeanfall etter et sjokk. Jeg skulle anta at sjokkene førte til varig endring av indre omgivelser, men legen rapporterer: "_Ingen virkning av el. chock._" Legen mener sannsynligvis at de elektriske sjokkene ikke hadde noen virkning i forhold til Sols selvdestruktive atferd. I "Psychology today" (1975) skriver lege _John Friedberg_: [Avsnitt] [innskutte setninger] It is time to put an end to shock treatment. Whatever it is called: electroconvulsive therapy (ECT), electroshock therapy (EST), electrostimulation, or any other euphemism. This so-called treatment is remarkable widespread, demonstrable ineffective, and clearly dangerous. It causes brain damage manifested in such forms as severe and often permanent loss of memory, learning disability, and spatial and temporal disorientation. [Avsnitt] John Friedberg mener altså at elektrosjokk er _demonstrerbart ineffektive_ og _klart farlige._" Nå må vi hjelpe psykiatriens ofre med å få erstatninger mot en feilbehandling som det ble advart mot for over 36 år siden i Norge."
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #6 Skrevet 10. mars 2012 Man må som regel ha prøvd medisiner uten nytte for å få ECT. Jeg har fått det, men fikk bivirkninger i form av problem med hukommelsen.
Gjest Nuppdupp Skrevet 10. mars 2012 #7 Skrevet 10. mars 2012 ja, kjøp strømbånd du kan ha rundt halsen hans. når du ser antydniinger til at han blir deppa, så gir du han et sjokk. dette gjøres hver gang. dermed slutter han å være deppa etterhvert! 1
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #8 Skrevet 10. mars 2012 Det må da finnes noe medisiner som kan gjøre han mer harmonisk og som ikke gir vektoppgang/bivirkninger?
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #9 Skrevet 10. mars 2012 Det må da finnes noe medisiner som kan gjøre han mer harmonisk og som ikke gir vektoppgang/bivirkninger? Det finnes mange forskjellige typer antidepressiva, og folk reagerer forskjellig på alle. Noen vil få ekstreme bivirkninger på alle, mens noen kan ha veldig god effekt av alle. Vektoppgang kommer hovedsaklig på grunn av økt apetitt, så det er en bivirkning det er mulig å forhindre.
I Grosny Skrevet 10. mars 2012 #10 Skrevet 10. mars 2012 Det må da finnes noe medisiner som kan gjøre han mer harmonisk og som ikke gir vektoppgang/bivirkninger? Så vidt jeg vet gir slike medisiner skadevirkninger. Sløvhet og trøtthet er ganske vanlig. Jeg tror det beste er å få ett skikkelig opplegg fra en god psykolog. 1
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #11 Skrevet 10. mars 2012 Det går jo sikkert ann å få ECT hvis man betaler for det, kanskje ikke i Norge men i utlandet foreksempel USA vil jeg tro de har mye private klinikker som tilbyr dette. Det re bare så unødvendig å svare på problemstillinger man så åpenbart ikke har peiling på. ECT gis i Norge, helt gratis, og det gis aldri på privatklinikker. Det vil ligge en omfattende medisinsk utredning og vurdering til grunn, slik flere andre skriver over her. Det vil aldri være førstevalg. Nyere forskning setter spørsmålstegn ved effekten, som tidligere har blitt vurdert som god. Dette bør tas med i behandlernes vurdering, i tillegg til kjente bivirkninger som hukommelsestap. 2
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #12 Skrevet 10. mars 2012 anbefaler medesiner jeg, medesiner + terapi finker best!! elektrosjokk er bare enda et av sammfunnets raske løsninger som ikke funker på sikt
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #13 Skrevet 10. mars 2012 Det re bare så unødvendig å svare på problemstillinger man så åpenbart ikke har peiling på. ECT gis i Norge, helt gratis, og det gis aldri på privatklinikker. Det vil ligge en omfattende medisinsk utredning og vurdering til grunn, slik flere andre skriver over her. Det vil aldri være førstevalg. Nyere forskning setter spørsmålstegn ved effekten, som tidligere har blitt vurdert som god. Dette bør tas med i behandlernes vurdering, i tillegg til kjente bivirkninger som hukommelsestap. Godt svart!
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #14 Skrevet 10. mars 2012 Forresten så er det som oftest ønsket at man går på medisiner etter å ha fått ECT, for å forhindre tilbakefall.
Kahlan Amnell Skrevet 10. mars 2012 #15 Skrevet 10. mars 2012 Jeg har hatt ect behandling, men det hjalp ikke noe videre det. Det var først etter at jeg la om kosthold, livsstil og skjønte at jeg faktisk må ta ansvar for egen lykke at ting ble bedre. Men det kan godt hende det har hjulpet andre. 1
AnonymBruker Skrevet 10. mars 2012 #16 Skrevet 10. mars 2012 Men går han til psykolog? Tror nok det bør være det første skrittet.
Gjest Gjest Skrevet 10. mars 2012 #17 Skrevet 10. mars 2012 Hvis han ikke trener så MÅ han begynne med det så fort som mulig. Utholdenhetstrening gir en endorphin boost som brenner bort depressivitet og vektløfting en testosteronboost som også motvirker dperimerthet og dårlig selvtillitt. Enda bedre få ham til å gjøre qigong eller yoga. Meget effektivt for psyken. Du kan også få ham til å gå til berøringsterapi. Det er veldig effektivt fordi det booster oxcyotcin nivået hans dramatisk. Det er virkelig som en antideppe pille, bare helt naturlig. Prøv også gjerne hypnose som kan være meget effektivt for en del. 1
Gjest Gjest Skrevet 10. mars 2012 #18 Skrevet 10. mars 2012 Hvis han ikke trener så MÅ han begynne med det så fort som mulig. Utholdenhetstrening gir en endorphin boost som brenner bort depressivitet og vektløfting en testosteronboost som også motvirker dperimerthet og dårlig selvtillitt. Enda bedre få ham til å gjøre qigong eller yoga. Meget effektivt for psyken. Du kan også få ham til å gå til berøringsterapi. Det er veldig effektivt fordi det booster oxcyotcin nivået hans dramatisk. Det er virkelig som en antideppe pille, bare helt naturlig. Prøv også gjerne hypnose som kan være meget effektivt for en del. Å røre på seg er tingen, er enig der! Man trenger ikke være treningsnarkoman, d kan være nok å gå seg en tur eller måke snø (mye snø i nord )! D hjelper på psyken min når jeg er langt nede i bølgedalen!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå