AnonymBruker Skrevet 11. januar 2012 #1 Skrevet 11. januar 2012 Jeg har hele livet vært underdanig og svært lite selvhevdende i alle situasjoner nesten. Mye kommer av at min far under min oppvekst var ganske så dominerende. Jeg tør ikke hevde meg i noen situasjoner, jeg tør ikke spørre en lærer om hjelp, jeg tør ikke si i fra til butikkmannen at han har slått inn feil vare. Den jeg kan si imot er min kjære, han oppfordrer meg til å gjøre det. Jeg vil ikke være svak, det er en hard verden hvor de sterkeste kommer seg fram. Men det er vanskelig. Er det noen som har vært i samme situasjon og har forbedret seg, så kom gjerne med råd. Andre også, om dere har det. Takk..
AnonymBruker Skrevet 12. januar 2012 #2 Skrevet 12. januar 2012 Jeg lurer på det samme, da jeg sliter som deg, TS Vet hvordan det er ... jeg sliter med å hevde meg i alle situasjoner. Om det er noe jeg er flink eller dyktig i, tør jeg ikke å vise det ... jeg bare gjemmer meg bort. Om det skjer noe som er urettferdig, tør jeg ikke si ifra. Jeg hadde også en dominerende far og en underdanig mor.
Perle123 Skrevet 12. januar 2012 #3 Skrevet 12. januar 2012 Jeg sliter en del meg dette også. Har gått til behandling i flere år og først nå føler jeg at jeg er flinkere til å si det jeg mener, og gjøre ting slik jeg ønsker det. Jeg jobber mye med å snu sitasjonene slik at jeg ser det utenifra. Feks om jeg skal shoppe klær med en vennine, ender det som regel med at jeg ikke kjøper noenting. Jeg er kjemperedd for at jeg skal like klær som min vennine synes er kjempestygg. Derfor later jeg heller som at jeg ikke finner noe jeg liker. Om man snur på dette og ser på hvordan en selv tenker om det som andre kjøper, så ufarliggjør jeg det mer. Meg selv bryr meg ikke om hva andre kjøper, uansett om jeg synes det er pent eller ikke, så hvorfor skulle venninen min bry seg om hva jeg kjøper? Synes også det er en fint å øve seg på div forum på internett. Der kan man være annonym og øve seg på å si det en mener:) Sier også ofte til meg selv at jeg er like god som alle andre mennesker. Sliter med å tro på det nå, men tror at om man sier det mange nok ganger til en selv, begynner man til slutt å tro det. Ønsker deg lykke til, håper noe av det jeg har skrevet kan være til hjelp. Det er hardt arbeid å få troen tilbake på seg selv, men livet er for verdifullt til å la andre styre det for oss.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå