Gå til innhold

Panikk om natten


Fremhevede innlegg

Skrevet

Jeg våkner av og til midt på natten og får panikk når jeg ser kjæresten min. Vi har bodd sammen i to år, og jeg VET jo at han ligger ved siden av meg, men jeg blir livredd, roper høyt, og han må roe meg ned... Jeg gjør dette i våken tilstand, og jeg er så VANVITTIG redd! Hva kommer dette av? Jeg vet at jeg ikke har hatt mareritt i denne forbindelsen heller, det kommer bare helt ut fra det blå. Merkelig.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tråden er ryddet. Spørsmål angående rydding kan stilles på pm.

Kråkesaks.

Skrevet

Tror det er dette som blir kalt Night terrors i amerikansk legelitteratur, spør legen din om h*n vet noe om det, eller noe annet som ligner på de opplevelsene du har.

Skrevet

Tror det er dette som blir kalt Night terrors i amerikansk legelitteratur, spør legen din om h*n vet noe om det, eller noe annet som ligner på de opplevelsene du har.

TS her, tusen takk for svar :) Har aldri hørt om dette, men skal sjekke ut om det kan stemme!

Skrevet
Natteterror

Natteterror er karakterisert av delvis oppvåkning fra dyp søvn, innledet med skrekkslagent skrik og ledsaget av fenomener som økt hjerte- og respirasjonsfrekvens og svetting. Episodene opptrer fortrinnsvis i første tredel av søvnperioden. Pasienten setter seg vanligvis opp i sengen, ofte med usammenhengende tale. Episodene er preget av sterk angst, og varer gjerne i flere minutter. Ved vekking er vedkommende forvirret og desorientert. Det er registrert episoder ved natteterror hos ca. tre prosent av alle barn før puberteten, mens forekomsten hos voksne er under en prosent.

Skrevet (endret)

Minner faktisk litt om noe søstera mi hadde da hun var liten, men da gikk hun også i en form for søvne, hun kjente ikke igjen mamma og pappa, og skreik og var redd og herja vilt, helt til hun kasta opp av utmattelse på slutten.

Mamma var dritredd da hun holdt på sånn, men det gikk over av seg selv etter en stund (vet ikke helt hvor lenge hun holdt på sånn).

Så tenkte de ikke mye mer på det før mamma tok sykepleierutdannelse for tjue år siden, da leste hun om noe som var dønn likt det søstera mi hadde gjort.

Husker dessverre ikke hva mamma sa det het i farta, men det er en tilstand som oppstår når man sover og det skjer som oftest med barn i alderen 3-7, selv om det i enkelte tilfeller kan ske med voksne også. (Godt mulig at det er natteterror det var snakk om, hva vet jeg)

En tilstand altså, ikke en sykdom eller syndrom eller whatnot.

Men jeg ville snakket med legen om det, forklar nøyaktig hva som skjer, hvor ofte og sånne ting. Da kan legen hjelpe deg å finne svar på hva det er samt en løsning på hva du kan gjøre for å få det til å gå over/bli bedre.

Endret av Minya

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...