Honeydew Skrevet 9. november 2011 #1 Skrevet 9. november 2011 Hei! Jeg ønsker å jobbe som frivillig i et fattig land til sommeren. Jeg hadde i utgangspunktet bestemt meg for et prosjekt i Mozambique i regi av Explore, men har måttet innse at jeg som fulltidsstudent ikke klarer å spare 3000 kr i måneden, som jeg ville trengt for å kunne gjennomføre dette (15000 til flybillett, 13000 for en mnd på prosjektet, lommepenger vil komme utenom). Jeg lurer derfor på om noen kan anbefale meg noen andre måter jeg kan gjøre det på, som blir mindre kostbart? Andre aktører osv? Jeg har et par begrensninger. Jeg har bl.a. kraftig allergi mot egg og nøtter, og føler meg ikke trygg på å bo hjemme hos en familie og spise måltidene mine der, da folk ofte ikke helt forstår hvor alvorlig allergiene er (jeg kan ikke spise noe som har vært i berøring med noe som har vært i berøring med noe som inneholder egg eller nøtter, feks kan jeg ikke spise noe med smør hvor der også har vært en kniv i smøret som er brukt på feks en kake). Jeg ser særlig for meg at dette kan bli et problem om de jeg evt skulle bodd hos ikke behersker god engelsk, noe som så klart er veldig vanlig. Det føles derfor tryggere å bo i et slags "bofellesskap" e.l. for de frivillige hvor der er mennesker som snakker norsk eller engelsk. Jeg ser på ingen måte for meg å bo i "sus og dus", men jeg trenger å føle meg helt trygg på feks maten. Jeg er 20 år, og ser etter et prosjekt hvor der er andre unge frivillige også. Er det noen som har noen råd eller erfaringer? På forhånd takk
AnonymBruker Skrevet 13. november 2011 #3 Skrevet 13. november 2011 Du kan sjekke gjennom LNU eksempelvis. Men jeg vil nok si at din ekstreme allergi er et vesentlig problem. Jeg har vurdert å jobbe i utlandet selv(har erfaring fra før i humanitær org) - men anser helsen min for å være for ugunstig til det - noe jeg også har fått tilbakemelding på. Og jeg er ikke i nærheten av å ha farlige allergier. Jeg tror du kan slite noe med å bli tatt opp av seriøse aktører fordi det er en stor risiko for dem å ha med mennesker med allergier som kan få livsfarlige utslag. Jeg tror ikke du vil få noen særlig god opplevelse av det heller selv, det er jo rett og slett ikke mulig å ha kontroll over matlagingsprosessen, og som du sier - ikke alle forstår alvoret i slikt. Kanskje du kan være frivillig på andre måter - noe som ikke innebærer å dra til utviklingsland?
Rainbow Skrevet 13. november 2011 #4 Skrevet 13. november 2011 Jeg har jobba på Harnas Wildlife Foundation i Namibia. Det er med ville dyr, løver, aper, geparder etc. Det er dyrt å reise gjennom organisasjoner. Første gangen reiste jeg gjennom Atlantis, og mange andre der reiste gjennom Explore. Mye biigere å bestille direkte fra stedet man skal til. På Harnas er det veldig enkelt, man bare snakker med dem på mail. Betalte 19.500 til Atlantis for fire uker i 2009, og da var ikke visum inkludert. Betalte 18000 for fem uker inkludert visa da jeg bestilte utenom norsk organisasjon. Fly kom i tillegg. På Harnas sender man inn søknad på forhånd (eller, de kaller det søknad, men man får jo plass uansett), og da kan du skrive ned hvilke matallergier man har. Da får man spesialmat. I det siste er det en ung kokk som jobber der, og man får veldig god mat. De er flinke til å ta hensyn til det. Vi spiste uansett ikke noe som hadde med nøtter å gjøre. Alt foregår på engelsk, og det er mange frivillige fra mange land, mange skandinaviske. De fleste er i alderen 18-26. Man bor i hytter med fire frivillige i hver. Men det kommer jo an på om du er interessert i å jobbe med dyr, da.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå