lunem Skrevet 8. november 2011 #1 Skrevet 8. november 2011 (endret) Fant en liten kul under huden ved siden av brystvorten på venstre pupp for noen uker siden. Var hos fastelegen min, og hun sa hun tvilte på at det var noe alvorlig, men hun ville likevel sende meg videre til en sjekk for sikkerhetsskyld, og ble da henvist til ultralyd på grunn av at jeg har ganske små og faste pupper. Men nå når jeg har fått brevet fra sykehuset står det at jeg skal på mammografi... Ringte til sykehuset og spurte om dette, og da sa hun jeg prata med at det er satt opp time både med mammografi og ultralyd, og at de som kan dette vil se hva som er best av alternativene. Så nå kjenner jeg at jeg gruer meg noe voldsomt til timen Lurer vel igrunn på om det er noen som kan fortelle meg om sine erfaringer med mammografi VS ultralyd når det kommer til dette med små bryst? Ser for meg at puppen min sprekker om jeg må klemme den flat mellom to plater:P Endret 8. november 2011 av lunem
Sugerøret Skrevet 8. november 2011 #3 Skrevet 8. november 2011 Hei du. Nå har jeg store bryster men erfaring med mamografi og ultralyd. De nye maskinene ( ialle fall på A-hus) er utrolig fine,de klemmer ikke så innmari som de gamle maskinene gjorde.Du blir plassert på et sted,armen må opp og du holder fast i et stativ på maskinen. Det går fort og er smertefritt.Samme for ultralyden,den er bare kald.BRRrrrr Ikke gru deg !
Fanta Exotic Skrevet 8. november 2011 #4 Skrevet 8. november 2011 Du er nok ikke første kvinnen på mammografi med små pupper.. 2
lunem Skrevet 8. november 2011 Forfatter #5 Skrevet 8. november 2011 Hei du. Nå har jeg store bryster men erfaring med mamografi og ultralyd. De nye maskinene ( ialle fall på A-hus) er utrolig fine,de klemmer ikke så innmari som de gamle maskinene gjorde.Du blir plassert på et sted,armen må opp og du holder fast i et stativ på maskinen. Det går fort og er smertefritt.Samme for ultralyden,den er bare kald.BRRrrrr Ikke gru deg ! Tusen takk for svar Har hørt så mange skrekkhistorier, så blir fort engstelig..
lunem Skrevet 8. november 2011 Forfatter #6 Skrevet 8. november 2011 Du er nok ikke første kvinnen på mammografi med små pupper.. Grunnen til at jeg postet innlegget var for å få høre fra andre med erfaring hva jeg kan vente meg..
Sugerøret Skrevet 8. november 2011 #7 Skrevet 8. november 2011 Tusen takk for svar Har hørt så mange skrekkhistorier, så blir fort engstelig.. Den første gangen jeg tok mamografi var vel drøyt 20år siden.OG det var type vondt ja.De gamle maskinene + damen som strakk ,drog og misshandlet brystene ,gjorde undersøkelsen til noe jeg ikke ønsket igjen Men i år var jeg og sjekket igjen ,denne gangen med nye maskiner og ei flott dame med litt kalde hender men hun var forsiktig.Så både teknologien og "kundebehanldlingen" har gjort fremskritt siden den gang.
lunem Skrevet 8. november 2011 Forfatter #8 Skrevet 8. november 2011 Den første gangen jeg tok mamografi var vel drøyt 20år siden.OG det var type vondt ja.De gamle maskinene + damen som strakk ,drog og misshandlet brystene ,gjorde undersøkelsen til noe jeg ikke ønsket igjen Men i år var jeg og sjekket igjen ,denne gangen med nye maskiner og ei flott dame med litt kalde hender men hun var forsiktig.Så både teknologien og "kundebehanldlingen" har gjort fremskritt siden den gang. Setter pris på at du tar deg til til å fortelle litt Og godt å høre at de har blitt flinkere! Nå er det ikke A-hus jeg skal til da jeg bor i Molde, men satser på jeg er i gode hender her også. Jeg krysser likevel fingrene for at jeg får slippe å klemme puppen flat, eller at de rett og slett er så små at de ikke får det til, og at jeg helder blir undersøkt med UL
AnonymBruker Skrevet 8. november 2011 #9 Skrevet 8. november 2011 Jeg var til mammografi for noen år siden av samme årsak som deg, og jeg har også små pupper. Det gikk helt fint Var ikke akkurat behagelig, men ingen smerte å snakke om Var også redd for at de ikke skulle få det til, men det gikk helt greit. Fikk også ultralyd sånn som deg. De tok også vevsprøve av kulen, og den viste seg å være ufarlig. Litt av en lettelse, man rekker å tenke ganske mange scenarier innen man får det svaret... Det er som sagt noen år siden nå, men jeg har egentlig lyst til å fjerne kulen selv om den er ufarlig. Jeg kjenner den hver gang jeg dusjer eller av andre grunner tar på puppene mine, og kvekker til hver gang. Har liksom glemt den, og så kjenner jeg en kul igjen for første gang hver gang. Ja, jeg vet. Gullfisk... Uansett, jeg liker ikke at det er en kul der, selv om den ikke er farlig. Er visst veldig vanlig, disse ufarlige kulene, husker ikke hva det her lenger. De er veldig flinke og profesjonelle, og ikke noe å grue seg til sånn sett Hold oss oppdatert da!
lunem Skrevet 10. november 2011 Forfatter #10 Skrevet 10. november 2011 Jeg var til mammografi for noen år siden av samme årsak som deg, og jeg har også små pupper. Det gikk helt fint Var ikke akkurat behagelig, men ingen smerte å snakke om Var også redd for at de ikke skulle få det til, men det gikk helt greit. Fikk også ultralyd sånn som deg. De tok også vevsprøve av kulen, og den viste seg å være ufarlig. Litt av en lettelse, man rekker å tenke ganske mange scenarier innen man får det svaret... Det er som sagt noen år siden nå, men jeg har egentlig lyst til å fjerne kulen selv om den er ufarlig. Jeg kjenner den hver gang jeg dusjer eller av andre grunner tar på puppene mine, og kvekker til hver gang. Har liksom glemt den, og så kjenner jeg en kul igjen for første gang hver gang. Ja, jeg vet. Gullfisk... Uansett, jeg liker ikke at det er en kul der, selv om den ikke er farlig. Er visst veldig vanlig, disse ufarlige kulene, husker ikke hva det her lenger. De er veldig flinke og profesjonelle, og ikke noe å grue seg til sånn sett Hold oss oppdatert da! Tusen takk for svar! Kjenner meg igjen i det du sier om når du kommer borti og kjenner den "for første gang" Får et hopp i hjertet og blir nesten svimmel fordi jeg tenker så mye rart:P Nå sitter jeg på nattevakt, og skal på sykehuset i morgen tidlig etter jobb. Hva gjør de når de tar vevsprøve av kulen? Eller hvordan gjør de det? Skal oppdatere når jeg er tilbake i morgen:)
AnonymBruker Skrevet 10. november 2011 #11 Skrevet 10. november 2011 Jeg har et litt småteit spørsmål; om det er mulig å sjekke brystene med ultralyd, hvorfor bruker man mammografi? Er det mer nøyaktig eller noe? Har svært følsomme bryster, og klarer ikke en gang tanken på å noen gang måtte skvise dem i en maskin...
Gjest Helle Skrevet 10. november 2011 #12 Skrevet 10. november 2011 Hei! for noen månder siden fant jeg også ein kul, og jeg har veldig små pupper, så jeg bekymret meg for akkurat det samme. men når jeg kom til sykehuset tok dem bare ultralyd og biopsi. Det var ingen problem noen av dem. jeg tror ikke de tar mammografi om du har små pupper, siden der ikke er så vanskelig og se kulen med ultralyd da. min var 3,5 cm og de så den med en gang. så tror ikke du trenger bekymre deg for dette. Det sto mammografi i min innkallese også. Du må ha masse lykke til! støtter deg og håper det går bra:)
lunem Skrevet 10. november 2011 Forfatter #13 Skrevet 10. november 2011 Jeg har et litt småteit spørsmål; om det er mulig å sjekke brystene med ultralyd, hvorfor bruker man mammografi? Er det mer nøyaktig eller noe? Har svært følsomme bryster, og klarer ikke en gang tanken på å noen gang måtte skvise dem i en maskin... Jeg har lurt litt på det samme.. Kan kanskje være det er lettere å se på mammografi for de med store pupper enn hva det er å se på ultralyd og omvendt for oss med små pupper kanskje? Jeg skal jammen spør når jeg skal til undersøkelse nå snart:)
lunem Skrevet 10. november 2011 Forfatter #14 Skrevet 10. november 2011 Hei! for noen månder siden fant jeg også ein kul, og jeg har veldig små pupper, så jeg bekymret meg for akkurat det samme. men når jeg kom til sykehuset tok dem bare ultralyd og biopsi. Det var ingen problem noen av dem. jeg tror ikke de tar mammografi om du har små pupper, siden der ikke er så vanskelig og se kulen med ultralyd da. min var 3,5 cm og de så den med en gang. så tror ikke du trenger bekymre deg for dette. Det sto mammografi i min innkallese også. Du må ha masse lykke til! støtter deg og håper det går bra:) Tusen hjertelig takk! Godt og høre at det ikke var noe farlig:) Synest det er betryggende å høre andres erfaringer.. Blir så lett nervøs når jeg ikke vet hvordan ting foregår.. Jeg fyller såvidt en A-cup, så får håpe på at det kreves mer enn det for å klemme flat puppen (forresten første gang i mitt liv jeg er litt glad for at puppene mine er små)
lunem Skrevet 10. november 2011 Forfatter #15 Skrevet 10. november 2011 (endret) Da har jeg vært og undersøkt meg. På grunn av at jeg ikke er sikker på om jeg er gravid eller ikke, så ville ikke legen ta mammografi. Så da ble det ultralyd:) Han kunne ikke se noe som så farlig ut, så han mente at jeg ikke skulle bekymre meg:) Men det kan være at siden den er såpass liten, så KAN den fortsatt være i et tidlig stadie, men sjangsen for det er minimal. Så da kan jeg leve i lettelse i en ukes tid:) ( må visst til en kirurg for utredning og finne ut om kulen bør fjernes ) edit: haha... skreiv kuken istedenfor kulen.. Endret 10. november 2011 av lunem
Gjest bekymret Skrevet 10. november 2011 #16 Skrevet 10. november 2011 Jeg har spurt om hvorfor de bruker både mammografi og ultralyd (og ikke bare ultralyd), og fikk vite at det tar en evighet hvis de skal sjekke begge brystene (og hele brystene) med ultralyd. Ultralyd passer best for å sjekke små områder (det området de allerede er usikre på f.eks. ved en kul). Det er visst dessuten vanskeligere å komme til over alt i brystet med ultralyd, så derfor er jeg sjeleglad for at de bruker begge deler på meg selv om det er litt ubehagelig mens det pågår.
AnonymBruker Skrevet 10. november 2011 #17 Skrevet 10. november 2011 Jeg tok mammografi og ultralyd for et par mnd siden etter å ha oppdaget en kul på størrelse med en drue i det ene brystet. jeg har også små bryster (A-cup) og tenkte akkurat det samme som deg. men dette var ikke noe problem! syntes nesten ikke det var vondt en gang, bare litt ubehagelig såklart! Måtte ta ultralyd etterpå da de ikke så godt nok på bildene og deretter tok de en biopsi. Biopsien syntes jeg var veldig vond, men var heldigvis veldig fort gjort. De brukte en type sprøyte og stakk inn i brystet og inn i kulen å trakk ut væske fra kulen. Brystet mitt var blått i noen dager etterpå, men gikk jo greit. Men mange trenger ikke ta en biopsi, så ikke gru den unødvendig for det Mammografien er ikke veldig vond og er fort gjort
AnonymBruker Skrevet 10. november 2011 #18 Skrevet 10. november 2011 et OT spørsmål.. Har man mindre sjanse for brystkreft hvis man har små pupper? Siden det er mindre plass til kreft der. :gjeiper: Eller er det like stor sjanse som en med store pupper ^_^
Grønt blad Skrevet 10. november 2011 #19 Skrevet 10. november 2011 et OT spørsmål.. Har man mindre sjanse for brystkreft hvis man har små pupper? Siden det er mindre plass til kreft der. :gjeiper: Eller er det like stor sjanse som en med store pupper ^_^ Jeg tror ikke størrelsen har så mye å si, men tror det er enklere å oppdage en kreftkul i mindre bryster, noe som gjør at man oppdager den tidlig og tidlig kommer i behandler. Jeg vet ikke sikkert om dette stemmmer, men tror det er slik.
lunem Skrevet 10. november 2011 Forfatter #20 Skrevet 10. november 2011 et OT spørsmål.. Har man mindre sjanse for brystkreft hvis man har små pupper? Siden det er mindre plass til kreft der. :gjeiper: Eller er det like stor sjanse som en med store pupper ^_^ Jeg tror sjangsen for brystkreft er like stor/liten uansett størrelse, og kommer nok endel an på genene:) Min bestemor hadde brystkreft, så derfor var jeg ganske kjapp med å komme meg til legen når jeg oppdaga kulen:)
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå