Mari*Nade Skrevet 26. oktober 2011 #1 Skrevet 26. oktober 2011 (endret) Edit Endret 6. november 2011 av Mari*Nade
mille86 Skrevet 26. oktober 2011 #2 Skrevet 26. oktober 2011 det eneste jeg kan gi av svar (har me selv) er at man må ha vært sykmeldt i 6mnd sammenhengende før de i det hele tatt kan begynne å utrede deg for det! Kanskje derfor de sier vente å se.. (fikk ikke med meg hvor lenge du har vært sykmeldt jeg)
Dragonfly84 Skrevet 26. oktober 2011 #3 Skrevet 26. oktober 2011 Uff, så fælt å lese! Veldig typisk å bare gi deg anti-depressiva og insinuere at du ikke er sjuk, du bare tror du er sjuk... Jaa, for du VIL jo sikkert mye heller ligge på sofaen enn å være i stallen. Jeg vet ikke hvordan det fungerer, hvor lenge du må ha vært sjuk og hvor mange tester for andre sjukdommer du må ha tatt, men du kan prøve å få henvisning til ME-senteret på Ullevål, hvis du bor noenlunde i nærheten av Oslo? Ellers fins det hvert fall et norsk ME-forum, meforum.info, kanskje det fins info som kan hjelpe deg der?
Dragonfly84 Skrevet 26. oktober 2011 #4 Skrevet 26. oktober 2011 Forresten, du er ikke lat. Ikke tro det! Du vil jo så gjerne, du merker det jo selv! Jeg er utbrent, og det er jo ikke det samme i det hele tatt, men jeg har også vært i gjennom de samme tankerundene. Og det er jo fordi jeg så gjerne vil så mye og fordi jeg har pressa meg selv for hardt at jeg har havna her. Selv om du ikke skulle ha ME, så har kroppen din vært veldig langt nede. Rett etter det (om jeg har forstått deg rett) jobba du til alle døgnets tider (fjøs, resepsjonist, nattevakt) og pressa kroppen med en gang. Og så prøvde du å jobbe deltid, studere og ha hester samtidig. Det er veldig mye for en frisk person som ikke har gått igjennom noe sånt som kroppen din har. Det kan hende kroppen din bare trenger tid til å bygge opp reservene igjen? Jeg går til akupunktør for å bygge opp energien igjen, og akupunktøren min sier at mange kommer dit etter å ha hatt kyssesyken og kroppen har vært helt skrapa for energi.
Sessipn Skrevet 26. oktober 2011 #5 Skrevet 26. oktober 2011 Kjenner meg veldig godt igjen i det du skriver. Eneste forskjellen er at jeg ikke fikk noe sykmelding fordi i følge legen min er jeg frisk. Er "bare" litt deprimert og da trenger jeg noe fast og gå til. At jeg blir så sliten at jeg besvimer på jobb spiller vist ingen rolle. Jeg fikk også resept på Cipralex og det var FØR legen min hadde sjekket noe som helst annet. Skjønner godt frustrasjonen over å ikke bli forstått eller trodd av legene. Det blir en kamp i seg selv bare å overbevise legen om at en er syk. Har vel ikke noen gode råd å komme med, men vil bare gi deg en og ønske deg lykke til videre
Mari*Nade Skrevet 26. oktober 2011 Forfatter #6 Skrevet 26. oktober 2011 Tusen takk for mange fine svar! Det hjelper å vite at jeg ikke er alene om dette! Skal prøve å ta kontakt med me-senteret(?) på ullevål, men trodde jeg måtte ha henvisning fra lege for å komme dit? Var 100% sykemeldtfra mars til juni i år, derette mente legen at jeg skulle prøve og begynne å jobbe igjen.. Selv om jeg ikke var klar for det. Så når legen ikke vil sykemelde meg i 6mnd får jeg vel heller ingen utredning for me..?
Dragonfly84 Skrevet 26. oktober 2011 #7 Skrevet 26. oktober 2011 Ja, du må nok ha henvisning. Kanskje du burde bytte fastlege, til en som ikke mener at anti-depressiva er en bedre løsning enn å prøve å få deg frisk...
Mari*Nade Skrevet 26. oktober 2011 Forfatter #8 Skrevet 26. oktober 2011 Har dessverre brukt opp byttene mine og vel så det i år.. har vært hos 8 leger på 7mnd, og ingen kan gjøre noe.. Tv2 hjelper deg blir vel neste men nå er det for meg! :-)
AnonymBruker Skrevet 26. oktober 2011 #9 Skrevet 26. oktober 2011 Helt tragisk at man ikke blir tatt mer seriøst. Jeg sliter selv og slet i mange år før jeg fikk AAP og var borte fra jobb i to år sammenhengende til slutt. Det hjalp. Men 100 % blir jeg aldri igjen Og så får folk heller kalle meg lat (selv om det svir).
Nabokona Skrevet 27. oktober 2011 #10 Skrevet 27. oktober 2011 Trist å høre at du har vært sliten så lenge! Hadde jeg vært deg, hadde jeg kuttet anti-depressiv-medisinen med en eneste gang. Hvis du ikke er deppa på grunn av noe, så virker det tullete på meg at du skal bruke den. Jeg er ingen lege, men har tro på at man bare skal bruke medisiner hvis det er ytterst nødvendig, og her mener du jo årsaken er noe helt annet enn psykiske problemer. Men som sagt, er ikke lege og har ingen erfaring med denslags medisiner. Bare en tanke jeg måtte slenge ut. Lykke til i jakten på å bli bedre! Ikke slit deg ut på veien:) (Man kan bli sliten av å ikke finne ut ting også...)
mille86 Skrevet 27. oktober 2011 #11 Skrevet 27. oktober 2011 har vært på me senteret. du kommer deg ikke dit før du har fått diagnose av en me spesialist.OG det er lang venteliste.. hadde diagnose i 2 år før jeg kom inn. Før det må du hatt vært syk i hvertfall 6mnd, så kan lege henvise deg til en spesialist.. Så må du igjennom en hel haug med prøver og diverse . Første steg er kanskje å bytte fast lege hvis du føler du ikke blir trodd... å så få en henvisning til en me spesialist!
Gjest Trolletrine Skrevet 27. oktober 2011 #12 Skrevet 27. oktober 2011 Vet neimen ikke om det er "lov" å opplyse om dette her inne,men forsøker likevel jeg vil anmode deg om å ta kontakt med ME nettverket i Norge.De har en nettside ( www.menin.no ), og du kan ringe de på tlf 901 08 891. De har også en mailadresse, men det ser du jo hvis du går inn på siden deres Dette er en organisasjon som samarbeider med fagpersoner m.m. Lykke til og god bedring
Gjest tantenipsy Skrevet 27. oktober 2011 #13 Skrevet 27. oktober 2011 Huff, så typisk allmennleger å skrive ut cipralex som en slags vidundermedisin mot "kvinnenerver". Har til gode å høre om en mann som blir behandlet på denne måten! Jeg har feks slitt med magesmerter og varierende avføring i flere år. Legen mente det var "nerver". Til slutt byttet jeg lege og fikk mast meg til en laktosebelastning, som viste at jeg har laktoseintoleranse. Etter 2 mnd på laktosefri kost var "nervene" borte vekk, og magen fungerte kjempefint... Samboeren min derimot, dro til legen fordi han hadde vondt i magen. Han ble sendt rett på sykehus i fall det var blindtarmen. Der ble han dullet og degget med i et døgn, før de fant ut at han sannsynligvis bare hadde luftsmerter... Skal ikke dra alle leger over samme kam, men har en stygg følelse av at det er lett å tilskrive alle uklare symptomer hos kvinner til psykiske problemer. Visste dere forresten at Hysterektomi, som er navnet på operasjon som fjerner livmoren stammer fra oldtiden da de mente at kvinners hysteri stammet fra livmoren, og at fjerning av denne ville løse problemet? 2
AnonymBruker Skrevet 27. oktober 2011 #14 Skrevet 27. oktober 2011 uff hater å høre slike historier. har selv en lege jeg må kjempe meg til for alt mulig rart. har man så store smerter at man ikke får sove får man ikke smertestillende. og prøver man å ta selvmord så får man fortsatt ikke komme til psykolog. og fordi blodprøven er fin er man frisk? medesinsk forskning finner nye ting hver dag og de mener at blodet kan påvise al sykdom? og så typisk behandling av kvinner, mannen min gikk ikke på do på 3 dager og legen la han inn på sykehuset, men når jeg kommer til samme lege og går på do ca hver 5-9 dag så gjør legen ikke noe med det..TRAGISKT.. jeg skal bytte lege for 6 gang nå på 2 år og håper inderlig at jeg får en god en. jeg har ikke så mange gode råd om hvordan du skal gå frem videre, det virker som om legene du har vært hos har slått seg vrang med deg. så bytt, bytt og bytt. og mellom byttene så slapper du av og søker sosialen og aap. det er viktig at du legger vekt på hvor mye du sliter med å gjøre daglige ting som å dysje, handle, lage mat, det finnes en test skala du kan ta hvor du kan krysse av hvor godt du fungereri hverdagen, scorer du "ubrukelig sofagris" så blir du sommregel sendt til psykolog. hvor du kan forklare at viljen er der men kroppen ikke vil følge med, da vil psykologen avfeie deprisjon og andre psykiske lidelser sommregel og sende et brev tilbake til legen og fortelle at du er "mentalt frisk".. og da MÅ legen vurdere ME eller sykemelde deg 6 mnd. for så å utrede mot ME etterpå. og hvis du ikke har ME så pleier kroppen å hente seg inn igjen etter 6 mnd når man er utbrent. lykke til håper virkelig at du får hjelp!! syns slike historier er så triste kjenner selv smerten av å bli avist av leger og helsepersonel. jeg vil også mye heller være i stallen en å bruke en hel dag på å manne meg opp te å dysje
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå