AnonymBruker Skrevet 21. oktober 2011 #1 Skrevet 21. oktober 2011 Er det slik at jeg skal gi velkomstgaver til svigerforeldrene mine for at de kommer inn i min familie og mannen min gir velkomstgave til mine foreldre? Min mormor er veldig sjalu og da tror jeg hun også mener at hun må ha gave. Går det an å gi henne noe enkelt, f eks et hårnett eller noe? Morfar er ikke så nøye på det, men det er jo i tilfelle hyggelig å gi ham noe fra mannen min også. Han er veldig opptatt av fyring og ved, så jeg tenkte på opptenningsbriketter, for det får vi ham ikke til å bruke (skal absolutt hogge fliser selv). Til min mor har jeg tenkt at mannen min (vi) kan gi katteshampo (hun driver med avl så det blir jo personlig) og til faren min noe som har med suppe å gjøre da han er veldig glad i supper og koker mye suppe, f eks en fin øse eller suppekrydder. Til hans mor er vi litt i beit for hun sitter mye hos venninnen sin når hun ikke er på jobben så vi vet ikke så godt hva hun liker, men vi tenkte litt på et fotbrett (med masserende rugler). Faren hans har forloveden bestemt at skal få noe bilgreier (har bildilla), kanskje spraykjetting eller eventuelt fine solbriller. Er dette helt ute, eller? Jeg synes det høres koselig ut. For å gjøre litt stas på de som faktisk fødte oss og oppdro oss. Vi har tenkt å dele ut disse gavene litt utpå kvelden på bryllupet (hvis det blir noe av, da).
AnonymBruker Skrevet 21. oktober 2011 #2 Skrevet 21. oktober 2011 Vi har tenkt å dele ut disse gavene litt utpå kvelden på bryllupet (hvis det blir noe av, da). Gavene, ikke bryllupet. Bryllupet blir noe av. Hilsen TS
Carrot Skrevet 21. oktober 2011 #3 Skrevet 21. oktober 2011 Vi hadde gaver som vi delte ut i vårt bryllup, til forlovere, venner som hadde hjulpet oss og foreldre og faddere.. Vi valgte ut fra vårt forhold til de forskjellige, jeg ville ikke gitt katteshampoo eller hårnett ikke fordi de ikke trenger det eller setter pris på det, men fordi jeg syns det virker litt "smått" på en måte sett i forhold til "takk for at vi er her"
AnonymBruker Skrevet 21. oktober 2011 #4 Skrevet 21. oktober 2011 Vi hadde gaver som vi delte ut i vårt bryllup, til forlovere, venner som hadde hjulpet oss og foreldre og faddere.. Vi valgte ut fra vårt forhold til de forskjellige, jeg ville ikke gitt katteshampoo eller hårnett ikke fordi de ikke trenger det eller setter pris på det, men fordi jeg syns det virker litt "smått" på en måte sett i forhold til "takk for at vi er her" Vi tenkte bare på en liten oppmerksomhet og noe som var personlig. Regner ikke med at alle får det med seg for det blir ingen seremoni med gavene. Vi går bare bort til dem med dem og gir dem en klem. Ikke noe oppstuss. Men er det for billig så får vi finne på noe annet eller droppe det.
AnonymBruker Skrevet 21. oktober 2011 #5 Skrevet 21. oktober 2011 Du kan jo gi noe lite, men som også er stilfullt og passer til dagen. Jeg tror jeg hadde syntes at et hårnett e.l hadde vært litt stusselig. Hadde det vært meg, hadde jeg kanskje heller nevnt og takket disse personene i talen min og gitt dem alle noe symbolsk som noen roser hver med et kort til. Eller kanskje spa-gavekort til damene og fotballbilletter til mannfolka. Men ikke til besteforeldrene også. Det blir litt over the top for meg. Men alle familier er forskjellige, så gjør det du føler er riktig.
Sol79 Skrevet 21. oktober 2011 #6 Skrevet 21. oktober 2011 Jeg skjønner ikke helt poenget. Er det ikke gave nok at dere er lykkelige da?
FruN Skrevet 21. oktober 2011 #7 Skrevet 21. oktober 2011 Jeg har ikke fått med meg en slik tradisjon/vane før... 5
fridr Skrevet 21. oktober 2011 #8 Skrevet 21. oktober 2011 Har heller aldri om dette før. Men hvis du føler for det, hvorfor ikke?
AnonymBruker Skrevet 21. oktober 2011 #9 Skrevet 21. oktober 2011 Dette har jeg aldri hørt om, og hvor er dette vanlig? Har hørt om takkegave til forlovere, men aldri en velkommen i familien gave til foreldre.
Carrot Skrevet 26. oktober 2011 #11 Skrevet 26. oktober 2011 Jeg tar TS seriøst fordi i min krets er det helt normalt å sette pris på andre i egen bryllup, først og fremst forlovere og de som er med å bidrar til at festdagen blir akkurat det; en fest, dernest fordi det er normalt slik jeg ser det å gi en oppmerksomhet til foreldre, faddere etc som har hatt en betydning for ens liv.. I vårt bryllup gjorde vi det til en del av vår tale, altså vi holdt ikke tale til hverandre men sammen, der vi takket de som hadde bidratt til at dagen kunne gjennomføres i den form vi gjorde, for eksempel hadde vi med en gave til våre kontakter på hotellet fordi de gjorde en kjempejobb, vi gav også en gave til konditoren på hotellet som virkelig jobbet hardt for å lage DEN kaken vi ønsket, til kjøkkensjefen som skaffet oss DE råvarene og riktig vin osv - jeg syns det er helt normalt..
AnonymBruker Skrevet 26. oktober 2011 #12 Skrevet 26. oktober 2011 Jeg tar TS seriøst fordi i min krets er det helt normalt å sette pris på andre i egen bryllup, først og fremst forlovere og de som er med å bidrar til at festdagen blir akkurat det; en fest, dernest fordi det er normalt slik jeg ser det å gi en oppmerksomhet til foreldre, faddere etc som har hatt en betydning for ens liv.. I vårt bryllup gjorde vi det til en del av vår tale, altså vi holdt ikke tale til hverandre men sammen, der vi takket de som hadde bidratt til at dagen kunne gjennomføres i den form vi gjorde, for eksempel hadde vi med en gave til våre kontakter på hotellet fordi de gjorde en kjempejobb, vi gav også en gave til konditoren på hotellet som virkelig jobbet hardt for å lage DEN kaken vi ønsket, til kjøkkensjefen som skaffet oss DE råvarene og riktig vin osv - jeg syns det er helt normalt.. Jeg kan forsåvidt forstå det med å gi gave til forlovere, foreldre etc, men kontaktene ved hotellet, konditoren og kjøkkensjefen forstår jeg ikke. Dere betaler dem jo for å gjøre den jobben, hvorfor gi dem gave i tillegg? Vi skal ha lavbudsjettbryllup, og hvis vi skulle gitt gaver til "alle" så hadde det gjort at vi ikke kunne bedt så mange som vi har gjort (evt. andre ting). Er det bare jeg som tenker at bryllupet er brudeparet sin dag? Hvorfor skal vi, som feires, gi gaver til alle andre? Vi bruker da mer enn nok penger på alt det andre som gjestene også har glede av.
Carrot Skrevet 26. oktober 2011 #13 Skrevet 26. oktober 2011 Jeg sier bare at VI valgte gjøre det slik fordi vi syns de fortjente det med tanke på den jobben de gjorde og servicen de gav at dere velger gjøre det på en annen måte er helt opp til dere..
AnonymBruker Skrevet 26. oktober 2011 #14 Skrevet 26. oktober 2011 Jeg sier bare at VI valgte gjøre det slik fordi vi syns de fortjente det med tanke på den jobben de gjorde og servicen de gav at dere velger gjøre det på en annen måte er helt opp til dere.. Jeg forstår jo at du ikke skriver det som om det er noe alle burde gjøre, jeg forstår bare ikke helt hvorfor dere ga gaver til noen dere allerede betaler for å utføre en jobb. Ja, det er jo vanlig å tipse enkelte plasser dersom man er fornøyd med servicen, men som ansatt ville jeg da satt større pris på mer betalt enn en gave. Fint gjort er det jo uansett da, de ble nok veldig glade Resten av innlegget mitt var egentlig ment litt mer sånn generelt, ikke nødvendigvis kun til ditt innlegg. Du skriver at det er vanlig i din krets, og jeg som ikke egentlig har erfaring fra bryllup får litt "angst" av at det virker som om såpass mange skal gi gaver eller mener at man bør gi gave til forlover eller andre. Ikke bare i denne tråden. Selvfølgelig er det helt opp til oss hvordan vi velger å gjøre det.
bobbi Skrevet 26. oktober 2011 #15 Skrevet 26. oktober 2011 Har det blitt sånn at folk forventer seg en organza pose med noe tjafs i nå, eller er det fortsatt "greit" å ikke gi alle gjestene noe? Man skulle jo tro at gjestene har forståelse for at å kjøpe en gave til dem alle blir en ekstra kostnad til noe som (som regel) koster en god del fra før....eller blir man sett på som gjerrig hvis man ikke gir noe? Må legge til at i vårt bryllup er det fri drikke, og gjestene tenger heller ikke å ta med seg noe selv...
Carrot Skrevet 27. oktober 2011 #16 Skrevet 27. oktober 2011 Den gaveposen vet jeg ikke helt om er vanlig, men i de bryllup vi har vært i har det ligget en liten konfekt eller noe på bordkortet for eksempel til alle gjestene... Noen har laget sanghefter og greier, men det er mer sjeldent nå enn før... Mange velger også bort gavebord og ønsker gavene privat for å unngå noe form for press på gjestene, noe jeg liker - vi valgte få alle gavene levert opp på suiten vår og pakket dem opp i fred og ro dagene etterpå men valgte takke alle i talen vår likevel... Jeg tenker at det er den mest spesielle dagen for brudeparet og de må gjøre som de vil. Når det gjelder vår gave til de ansatte syns vi det var en fin måte siden vi fikk ekstremt god oppfølging fra hotellet vi valgte, vi hadde tilreisende fra flere land for eksempel og de fikk veldig god individuell oppfølging av event manageren på hotellet ut over det andre gjester ville fått - derfor syns vi en gave var mer personlig enn tips da tips ikke er så vanlig her hjemme liksom.. Så gav vi en rose til alle servitørene på slutten av middagen og presenterte dem for gjestene, det ble klappet for dem - og jeg tror slik anerkjennelse gjør noe med de som serverer også, de settes pris på ut over en "vanlig arbeidsdag" og yter litt ekstra
AnonymBruker Skrevet 27. oktober 2011 #17 Skrevet 27. oktober 2011 Jeg får mer følelsen av at folk vil at gavene de har gitt skal vises frem, men kanskje jeg tar feil?
bobbi Skrevet 27. oktober 2011 #18 Skrevet 27. oktober 2011 Men hvis har ønsket seg penger da, skal de legges utover et bord og vises fram også da, eller hvordan bruker man å gjøre det da? Noen som vet?
AnonymBruker Skrevet 27. oktober 2011 #19 Skrevet 27. oktober 2011 Men hvis har ønsket seg penger da, skal de legges utover et bord og vises fram også da, eller hvordan bruker man å gjøre det da? Noen som vet? Jeg aner ikke, men tenker kanskje at de som vil at pengegaven skal "vises" skriver et kort? 2
bobbi Skrevet 27. oktober 2011 #20 Skrevet 27. oktober 2011 Jeg aner ikke, men tenker kanskje at de som vil at pengegaven skal "vises" skriver et kort? he he, ja kanskje sånn ; Værsågod for de 1000 kronene, lykke til i ekteskapet
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå