AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #1 Skrevet 9. oktober 2011 Jeg bor i et kollektiv med 2 andre ukjente. Den ene har besøk nesten hele tiden av all slags folk. Jeg liker å slappe av når jeg først er hjemme og jeg synest det derfor er veldig slitsom at det er besøk hos oss hele tiden. Er det jeg som er sær? eller er det rett og slett han som viser lite hensyn ved å ikke høre med oss andre i kollektivet om det er greit at han har fester/besøk hver dag? Hva ville du gjort i en lignende situasjon? Jeg vurderer sterkt å flytte... :S
altflyter Skrevet 9. oktober 2011 #2 Skrevet 9. oktober 2011 (endret) Jeg ville reagert på festing hver dag, men venner kan du ikke nekte folk å ha... Om det koster deg noe (De sover over, dusjer ol.) Da kan du protestere... Men utover det, må du nok bare akseptere at du bor i et kollektiv (Jeg hadde aldri taklet det, og bor derfor for meg selv) Endret 9. oktober 2011 av altflyter 2
NovaFlare Skrevet 9. oktober 2011 #3 Skrevet 9. oktober 2011 Ja, jeg synes du er sær. Vil du ha privatliv så får du bo for deg selv, som de fleste andre. Kollektiv er liksom ikke måten å bo på om du vil være for deg selv, hihi. 1
hello Skrevet 9. oktober 2011 #4 Skrevet 9. oktober 2011 Er jo enig at man ikke kan nekte folk i å ha venner, men jeg har venner jeg også, men det betyr ikke at jeg har de på besøk hos meg hver dag. Det går jo ann å møtes ute, dra på kino, kafe, trening i lag og i tillegg skifte på hvem man er hos...blir så oppgitt :S
AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #5 Skrevet 9. oktober 2011 Å ha venner og bekjente på besøk må du nok bare finne deg i. Så lenge det ikke ødelegger natteroen, eller på annen måte bryter mot ordensregler.
Gjest Badabing Skrevet 9. oktober 2011 #6 Skrevet 9. oktober 2011 Ja, jeg synes du er sær. Vil du ha privatliv så får du bo for deg selv, som de fleste andre. Kollektiv er liksom ikke måten å bo på om du vil være for deg selv, hihi. Er egentlig litt enig i denne. Det har alltid vært vanlig å ha folk hos seg til enhver tid i de kollektivene jeg har bodd i. Jeg savner det, ble jo kjent med så mange fine folk! Men synes også at man skal ta hensyn til hverandre, så å være høylytte langt utover kvelden og natten om du skal tidlig opp, er ikke greit selvfølgelig.
hello Skrevet 9. oktober 2011 #7 Skrevet 9. oktober 2011 Er egentlig litt enig i denne. Det har alltid vært vanlig å ha folk hos seg til enhver tid i de kollektivene jeg har bodd i. Jeg savner det, ble jo kjent med så mange fine folk! Men synes også at man skal ta hensyn til hverandre, så å være høylytte langt utover kvelden og natten om du skal tidlig opp, er ikke greit selvfølgelig. Ok, folk er vel forskjellige. Får vel bare innse at kollektiv ikke er noe for meg da.
AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #8 Skrevet 9. oktober 2011 Det kommer an på hva som menes med å "ha besøk". Dersom de ikke bråker og forstyrrer de andre som skal sove/slappe av så mener jeg man ikke kan si noe på det. Men det er ikke urimelig å forvente at man ikke bråker uforholdsmessig mye eller at man ikke fester hver dag, samt at fellesområder ryddes hvis de blir tatt i bruk. Jeg mener det heller ikke er helt greit hvis en av beboerne har en kjæreste som nærmest flytter inn over lengere tid ,dvs. overnatter der hver kveld og egentlig oppfører seg som vedkommende bor der.
pinar Skrevet 9. oktober 2011 #9 Skrevet 9. oktober 2011 Jeg har bodd i mange ulike kollektiv, og jeg syns det er greit at folk har besøk på rommene sine, så lenge man ikke bråker, spiller høy musikk i sene natettimer osv. Men syns det kan være slitsomt om man kommer hjem fra skole og jobb og finner mange ukjente folk slengt rundt i sofaen man gjerne selv skulle ligget i. Eller når man går på kjøkkenet og finner fremmede folk romstere rundt i skap, kokkelerer osv, eller gå på do og møter en fremmed person i dusjen. Det siste kollektivet jeg bodde i var et mer voksent kollektiv hvor vi ikke hadde noen felles stue. Vi hadde en enighet om at vi ønsket at dette skulle være et stille og rolog kollektiv uten fester, vors og nach. Jeg bodde ikke i kollektv fordi jeg syns det var så gøy, men fordi det var det jeg hadde råd til. 2
AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #10 Skrevet 9. oktober 2011 om de ikke bråker eller plager deg, så har du jo ingenting å klage på men om det er samme personen som er på besøk der dag ut og dag inn, og overnatter der hele tiden, så hadde jeg krevd leie
Xaphan Skrevet 9. oktober 2011 #11 Skrevet 9. oktober 2011 Jeg bor i kollektiv med 15 andre. Disse er i tillegg veldig sosiale, så det er så å si alltid en jevn strøm av besøkende hos oss. Jeg syns stort sett det bare er hyggelig, men noen ganger vil jeg ha alenetid så da trekker jeg meg tilbake til rommet mitt. Problem solved
AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #12 Skrevet 9. oktober 2011 Jeg tror nesten du bare må finne deg i det, så lenge de ikke bråker, roter uten å rydde etter seg eller "flytter inn". Skjønner godt at du ikke er komfortabel med det, jeg tror jeg hadde blitt rimelig sliten selv, men andre har en helt annen terskel uten at det egentlig er over streken. Men det går jo an å prøve å snakke med de andre om det på en ok måte da, man kan jo ta mer hensyn til hverandre enn man strengt tatt er nødt til også. Og dere er jo så få at det er mulig å gjennomføre, litt verre om man bor sammen med 4-10 andre, da blir det vanskleig å holde styr på "besøksdagene"... 1
AnonymBruker Skrevet 9. oktober 2011 #13 Skrevet 9. oktober 2011 Om de rydder opp etter seg, ikke plager med musikk og respekterer at folk har skole/jobb og skal sove normalt, og ikke okkuperer dusjen 24/7 så må man bare forvente dette i et kollektiv.
kaprifolen Skrevet 10. oktober 2011 #14 Skrevet 10. oktober 2011 Kollektiv med 15 andre!? Da blir det vel mer som et studenthybel-hus??? Eller leier dere en gigantisk enebolig?
AnonymBruker Skrevet 10. oktober 2011 #15 Skrevet 10. oktober 2011 Jeg bor i kollektiv med 15 andre. Disse er i tillegg veldig sosiale, så det er så å si alltid en jevn strøm av besøkende hos oss. Jeg syns stort sett det bare er hyggelig, men noen ganger vil jeg ha alenetid så da trekker jeg meg tilbake til rommet mitt. Problem solved 15? Jeg kan godt like kollektiv, men ikke med så mange. Hvordan ser fellesområdene deres ut til vanlig når det er så mange frem og tilbake? Og det er vel da mer enn et bad, ser for meg kaoset om morgenen hvis 15 stykker står i kø :gjeiper:
Xaphan Skrevet 10. oktober 2011 #16 Skrevet 10. oktober 2011 Kollektiv med 15 andre!? Da blir det vel mer som et studenthybel-hus??? Eller leier dere en gigantisk enebolig? 15? Jeg kan godt like kollektiv, men ikke med så mange. Hvordan ser fellesområdene deres ut til vanlig når det er så mange frem og tilbake? Og det er vel da mer enn et bad, ser for meg kaoset om morgenen hvis 15 stykker står i kø :gjeiper: Bor i en studenthybel-blokk, så vi har en etasje i blokka Det er et kjøkken (med dobbelt opp av stekeplater osv), fire bad og to dusjer. Også et rom til hver, så klart. Jeg har bare bodd her i en uke, men det går overraskende bra. Vi slipper å vaske selv (er vaskehjelpordning her), så det eneste vi må gjøre som fellesskap er å ta oppvasken og rydde vanlig. Og det går fint Det hjelper at vi kommer godt overens med hverandre.
altflyter Skrevet 10. oktober 2011 #17 Skrevet 10. oktober 2011 Bor i en studenthybel-blokk, så vi har en etasje i blokka Det er et kjøkken (med dobbelt opp av stekeplater osv), fire bad og to dusjer. Også et rom til hver, så klart. Jeg har bare bodd her i en uke, men det går overraskende bra. Vi slipper å vaske selv (er vaskehjelpordning her), så det eneste vi må gjøre som fellesskap er å ta oppvasken og rydde vanlig. Og det går fint Det hjelper at vi kommer godt overens med hverandre. WOW. hvordan i alle dager får dere til det? to dusjer på femten personer... Det må da bli slåssing om morgenen?
Xaphan Skrevet 10. oktober 2011 #18 Skrevet 10. oktober 2011 WOW. hvordan i alle dager får dere til det? to dusjer på femten personer... Det må da bli slåssing om morgenen? 16 personer, om du teller med meg og Som sagt har jeg bare bodd her i en uke, men jeg tror ikke det kommer til å bli et problem. Vi går på universitet og har forelesninger til forskjellige tider, så de færreste står opp samtidig om morgenen. Og noen foretrekker å dusje på ettermiddagen, I guess. Jeg skal nok overleve en dusjkø en gang i blant, syns mer syns på en av de som bor i etasjen under oss. Han er her for å studere, men har havnet med de mest bråkete, villeste partyfolka ever. "I'm scared," sa han der han satt på rommet sitt mens festen pågikk på utsiden. Haha, stakkars! Sorry for off topic btw (oi, det ble en veldig engelsk setning!)
AnonymBruker Skrevet 10. oktober 2011 #19 Skrevet 10. oktober 2011 På fellesarealene mener jeg at man må sette opp felles regler for slike ting som dette, for det er ikke bare en person som skal ta hensyn til den andre. På privatarelet er det helt og holdent en selv som bestemmer hvem en vil ha på besøk og hvor ofte, så lenge man tar hensyn til støy ol. Det er ikke normalt at en person skal styre hele kollektivet, der de andre må innrette seg etter dette med uttrykk som bor man i kollektiv må man bare akseptere slike ting som dette. Det handler om å ta hensyn begge veier, og ønsker ikke en eprson besøk hver eneste dag på fellesområdet, må det taes hensyn til dette. 1
AnonymBruker Skrevet 10. oktober 2011 #20 Skrevet 10. oktober 2011 Det er nok ganske vanlig utlandet at det er mange i kollektiv , eller mer dorm da. Jeg bodde "bare" sammen med 5 andre i studenthus, mens en venninne av meg bor med 90 jenter! De har jo mange doer og dusjer, men usj, tenker også på kultur-clashen det blir der, kinesisk, europeisk, amerikansk... jeg ville ikke bodd der =)
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå