Gå til innhold

Hvorfor anonymiseres drapsmenn?


Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Man har jo for eksempel denne tortur-saken som omtales mye i mediene for tiden.

Her brettes det krenkende drapet ut i detaljer i pressen med navn og bilde av offeret. Personlig synes jeg det er respektløst mot offeret og de pårørende!

Drapsfolkene derimot blir sladda og beskyttet som bare det. Skjønner ikke at detaljene rundt et drap skal være av offentlig interesse. Det er vel heller identiteten på de som utførte det som er av offentlig interesse så samfunnet vet hvem de skal passe seg for?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

De blir ikke publisert før de eventuelt er dømt! Alle er uskyldige frem til da..

  • Liker 6
AnonymBruker
Skrevet

Døde mennesker har ikke personvern

AnonymBruker
Skrevet

Fordi de ikke er dømt ennå? Man er som kjent uskyldig inntil det motsatt er bevist.

Gjest Spinell
Skrevet

Det er ikke hemmelig hvem som er offer i en drapssak. Navn holdes forresten hemmelig fram til de pårørende har fått beskjed.

Gjest Tirkes
Skrevet

Selvmord nevnes sjelden med navn i media, kun dersom personen det gjelder er allmenn kjent og dødsfallet er av en vesentlig offentlig interesse.

Trafikkulykker, arbeidsulykker, omkomne i fjellet eller andre tragedier blir sluppet navnene på med mindre de pårørende spesifikt ikke vil dette skal skje - men det skjer ikke før alle i nærmeste familie er informert.

Siktede i saker vil ikke nevnes med navn pga at de er siktet - ikke dømt.

Jeg vil anta at dømte i en god del saker heller ikke blir nevnt da publisering kan medøfre ytterligere belastning - og vi har faktisk (desverre?) ikke gapestokk i landet her. Der er også flere eksempler på justismord, og ganske mange som blir frikjent for det de måtte være siktet for.

Se for deg å bli siktet for et mord. Avisene slår det opp, arbeidsgivere skyr deg, alt kan googles, du er en morder, en avviker. Kanskje bankene avslår lån, borettslag vil ikke ha deg boende - og du hadde alibi, var uskyldig og ble tidlig sjekket ut av saken. Morsomt? Neppe. De som blir dømte har ofte mulighet til å anke dommen flere ganger og flere gjør det også, og i slike tilfeller er saken "fortsatt" til behandling, og identiteten vil holdes skjult inntil videre. Når anken er ferdig behandlet, har ofte sakene mistet offentlig interesse og avisene skriver ikke så mye mer om saken.

  • Liker 5
AnonymBruker
Skrevet

Jeg tenker litt på de pårørende også. Vil tro at det kanskje er mer stigmatiserende å ha en sønn som sitter inne for drap enn en som ble drept.

Det kan jo være uheldig å være utdannet førskolelærer og ha en bror som er dømt for pedofili. Selv om det er en halvbror man aldri har hatt kontakt med, men så finner noen av foreldrene i barnehagen ut av sammenhengen.

  • Liker 2
Gjest Aria.
Skrevet

Men de i Alvdal saken er da dømt nå? Hvorfor får vi ikke se bilde og navn?

Gjest Tirkes
Skrevet

Det kan jo være pga det som AB nr 7 skriver.

For de pårørendes del...

Skrevet

Er jo sikkert for å anonymisere og beskytte ofrene i denne saken som jo er barna til de dømte..

  • Liker 2

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...