Xaphan Skrevet 7. april 2011 #1 Skrevet 7. april 2011 Jeg sliter en del med en merkelig type mareritt. Jeg er klar over at det ikke er virkelig, men jeg klarer ikke vekke meg selv. Da har jeg utrolig ubehagelige mareritt, om for eksempel at det står en mann over meg og holder meg nede, at det sitter en demon i taket og stirrer på meg, at rommet blir mindre osv. Jeg er som sagt klar over at dette er mareritt, og jeg vet at alt som trengs for at jeg våkner er den minste bevegelse, men kroppen er så tung. Når jeg endelig klarer å våkne sovner jeg som regel med en gang igjen, og så skjer det samme. Dette er utrolig slitsomt og ekkelt! Det skjer ikke så ofte som det gjorde før, men jeg syns det er like skummelt hver gang. Er det noen som opplever det samme, og som vet hvordan man kan unngå det? Jeg pleier som regel ikke å ha "vanlige" mareritt ellers, bare disse typene.
Gjest Skrevet 7. april 2011 #2 Skrevet 7. april 2011 Ueæææææh!!! Jeg hadde det idag!! Sliter med insomnia, så jeg sover 2-3 timer, kaaaaanskje 2 ganger om dagen, og idag sovna jeg på senga foran TVen. Oppholder meg på soverommet fordi jeg har en fyr som legger nytt gulv i stua, en estlender, og jeg drømte seriøst at han kom inn og TISSA PÅ MEG! Jeg fikk helt panikk der jeg lå. For jeg var jo sikker på at jeg var våken, men jeg MÅTTE jo drømme Andre ganger bruker jeg også, som deg, å drømme samme fæle tingen gang på gang på gang. Det er som om det går på repeat inne i hodet. Og det trenger ikke egentlig være så veldig skummelt. Bare en.. snål scene, og så får jeg helt panikkangst i magen, og det føles ut som om alt blir mindre og at hjernen min skal eksplodere. Som en sensory overload kanskje? Uff..
Gjest Aria. Skrevet 7. april 2011 #3 Skrevet 7. april 2011 Det skjer med meg også. Det er som om hjernen er våken, men kroppen sover. Stort sett er det (heldigvis) ikke mareritt, men bare at jeg er klar over at jeg sover, men ikke klarer å våkne. Dette skjer typisk utenom det vanlige søvnmønstret, eks. hvis jeg har fri en dag, våkner tidlig og sovner igjen. Sovner når jeg sitter bak i en bil etc. Som deg, har jeg veldig lett for å sovne igjen, for er som regel ekstremt trøtt når dette skjer, og da skjer det samme med en gang. Det som er ekkelt er at jeg ofte hører ting i rommet, noen ganger høres det ut som det er noen der og jeg tenker at jeg må våkne fort fort fort. En gang var jeg sikker på at det var noen der som dyttet hodet mitt ned i puta. Jeg kommer meg ut av det ved å tvinge meg selv til å røre på noe, fokuserer på en kroppsdel, eks. foten eller hånda. Og prøver og prøver og prøver å røre på den, til slutt rører den litt på seg, så mer og mer til jeg våkner. Og da er jeg veldig sliten, og hjertet banker fort. Det er lett å få panikk, er redd for at jeg en gang ikke skal klare å våkne, føler meg liksom helt fanget. Det er ekkelt! Jeg vet ikke hva det er, eller hvorfor det skjer, men har snakket med andre som også har opplevd det.
Benedicte22 Skrevet 7. april 2011 #4 Skrevet 7. april 2011 Det er utrolig ekkelt. Nesten som jeg får angst for å legge meg noen ganger!
sequin Skrevet 7. april 2011 #5 Skrevet 7. april 2011 Jeg opplever det samme ofte, men aner ikke hva jeg skal gjøre... I motsetning til andre mareritt hvor jeg ikke skjønner hva som er virkelighet. Jeg fikk beskjed av psykologen min om å skrive ned marerittene før jeg sovnet igjen og eventuelt lage en god slutt på de, men disse marerittene jeg har, som ligner dine funker det ikke på.., :s
Mayah Skrevet 7. april 2011 #6 Skrevet 7. april 2011 Fra tid til annen så opplever jeg noe lignende av det du forteller, så fort jeg har sovna så "våkner" jeg brått, men lyden (?) fra tankene/drømmene jeg har i det øyeblikket henger igjen, så jeg ligger paralysert med en ringende lyd i ørene. Vet det høres ganske rart ut, men det er slik det oppleves. Det varer bare noen få sekunder før jeg får tvunget meg selv til å røre meg og våkne, men det er utrolig ubehagelig, og det skjer ofte igjen og igjen samme kveld. Jeg tror det kalles hypnagoge fenomener, og er relativt vanlig. Leste også at det kan utløses av for lite søvn, matinntak sent på kvelden og stress, selv kan jeg ikke si at jeg ser noe mønster i når jeg opplever det. Men ja, det er ganske skummelt der og da, og ikke minst vanvittig slitsomt når man bare vil sove!
Gjest Eugene Onegin Skrevet 8. april 2011 #7 Skrevet 8. april 2011 (endret) jeg har opplevd slikt men det var bare med vanlige drømmer. har aldri hat mareritt Endret 8. april 2011 av Eugene Onegin
Rosalie Skrevet 8. april 2011 #8 Skrevet 8. april 2011 (endret) Det de opplev er søvnparalyse eller hypnagoge hallusinasjoner (livaktige drømmer i halvveis vaken tilstand) Endret 8. april 2011 av Rosalie
Capricorn Skrevet 8. april 2011 #9 Skrevet 8. april 2011 Uff, det er skikkelig ekkelt! Av en eller annen grunn har jeg aldri hatt det på natta, men kun hvis jeg sovner på dagen. Har faktisk opplevd å sveve over sofaen. Drømmen var så virkelig at jeg ble livredd! Kunne strekke meg ned til sofaen under meg og kjente stoffet tydelig. Jeg var veldig bevisst hva som skjedde samtidig fikk jeg med meg hva som var på tven som sto på. Følte meg vektløs. Utrolig sprøtt. Dette skjedde to ganger under samme drømmen. Er nesten redd for å sovne på sofaen etter dette
Xaphan Skrevet 8. april 2011 Forfatter #10 Skrevet 8. april 2011 Det de opplev er søvnparalyse eller hypnagoge hallusinasjoner (livaktige drømmer i halvveis vaken tilstand) Åh, takk for link!
Gjest Aria. Skrevet 8. april 2011 #11 Skrevet 8. april 2011 Det de opplev er søvnparalyse eller hypnagoge hallusinasjoner (livaktige drømmer i halvveis vaken tilstand) Det forklarer jo en del. Skummelt! Betyr det at jeg har narkolepsi da?
nettvenninnen Skrevet 8. april 2011 #12 Skrevet 8. april 2011 Det forklarer jo en del. Skummelt! Betyr det at jeg har narkolepsi da? Nei, absolutt ikke. Leste hva det stod på wikipedia om det. Og jeg føler at ikke all info der stemmer. Selv ble jeg som fjortiss utredet for narkolepsi via et søvnlaboratorium. Årsaken var at jeg kunne blant annet sove i 32 timer i strekk uten å våkne. Jeg kunne også få meg til å sove hvor jeg ville og når jeg ville. Har det absolutt ikke slik lenger. Men dette er typisk for de som har narkolepsi. Det du opplever har jeg opplevd ved noen ytterst få anledninger. Har oppdaget at stress (hvis det dreier seg om nattesøvn), det å sove på dagtid og at det å spise før man legger seg er noe som påvirker.
Gjest Aria. Skrevet 8. april 2011 #13 Skrevet 8. april 2011 Nei, absolutt ikke. Leste hva det stod på wikipedia om det. Og jeg føler at ikke all info der stemmer. Selv ble jeg som fjortiss utredet for narkolepsi via et søvnlaboratorium. Årsaken var at jeg kunne blant annet sove i 32 timer i strekk uten å våkne. Jeg kunne også få meg til å sove hvor jeg ville og når jeg ville. Har det absolutt ikke slik lenger. Men dette er typisk for de som har narkolepsi. Det du opplever har jeg opplevd ved noen ytterst få anledninger. Har oppdaget at stress (hvis det dreier seg om nattesøvn), det å sove på dagtid og at det å spise før man legger seg er noe som påvirker. Ok, bra Det skjer ofte hvis jeg sover på dagen eller alt utenom det vanlige. Sånn som hvis jeg hadde stått opp 4 i natt, og skulle sovet litt nå, da kunne det lett ha skjedd. Det er veldig ubehagelig når du er ekstremt trøtt. Lurer på om det kan være farlig
Gjest Aria. Skrevet 8. april 2011 #14 Skrevet 8. april 2011 Tips til hvordan man kan takle det: http://www.wikihow.com/Cope-with-Sleep-Paralysis
Xaphan Skrevet 8. april 2011 Forfatter #15 Skrevet 8. april 2011 Tips til hvordan man kan takle det: http://www.wikihow.com/Cope-with-Sleep-Paralysis Kult! Tusen takk
Gjest ~Good&Bad~ Skrevet 8. april 2011 #16 Skrevet 8. april 2011 Dette hadde jeg mye av for noen år siden også. Det er fryktelig ubehagelig! Jeg var ekstremt stresset og hadde vansker med å få sove så dette kom som regel på morgenen når jeg endelig fikk sove. Eller om jeg sovnet av utmattelse på dagen. Ikke greide jeg å rope eller å bevege meg, selv da jeg virkelig kjempet. Kjente folk tok på meg og hørte tydelig de pratet. Leste en gang at den delen av hjernen som styrer kroppen sover, mens den andre delen er våken. Slik at man er faktisk delvis våken. Scary shit! Men er helt ufarlig tror jeg. Har iallefall ikke hørt noe annet. Stress ned og få nok hvile trådstarter så forsvinner det sikkert =) (Har selv ikke hatt det på flere år)
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå