tåke Skrevet 17. desember 2010 #1 Skrevet 17. desember 2010 jeg liker ikke faren min, og vet ikke hva jeg skal gjøre med det. trenger deres råd... pappa er nesten arbeidsløs (jobber to ganger i uka) grunnet en sykdom han har i øyet. mamma er derfor nødt for å jobbe seks dager i uka, for å holde økonomien i familien gående. vi sliter ganske mye økonomisk på grunn av dette problemet. i tillegg ser det ut som et rent rottereir i huset vårt, i alle fall fellesrommene (stue, kjøkken). mamma drar ca syv hver morgen og kommer enten hjem fem, eller ni, kommmer an på hvilken dag det er. når hun kommer hjem har hun ikke anledning til å sette seg ned å slappe av, men må begynne å rydde med en eneste gang, for det ser ikke ut her. siden pappa er hjemme hver dag, synes jeg HAN kunne rydde litt, men nei. mamma er utslitt. selv kommer jeg som oftest hjem sent hver dag, og er altfor sliten til å begynne å rydde da. holder meg mest på mitt eget rom her det er ryddig. pappa, som er arbeidsledig rydder IKKE. han sitter som oftest på dataen og leser polske (ja, han er polsk) aviser hele dagen og han klikker FULLSTENDIG når noen kritiserer han for det. det er nesten skummelt å være hjemme når han får sinneutbrudd er rett og slett redd at han skal reagere fysisk. når vi var små pleide han å gi oss "ris på rompa" hvis vi gjorde noe galt. og det var ikke noe han gjorde forsiktig heller. han kunne bli så sint at han slo med sin fulle kraft. i senere tid har jeg hatt veldig vondt i halebenet, og jeg har misstanke om at det kommer fra "risen". har virkelige traumer med akkurat dette. for et år tilbake oppdaget jeg også at han hadde vært innom flere pornosider. kanskje dette er normalt for menn i hans alder (ikke vet jeg), men jeg synes uansett det er utrolig grisete, og typisk late menn som han å se på dette. selvfølgelig har han gode sider også, men jeg synes de vonde veier mer. jeg har mest lyst at han og mamma skal skille seg. hva skal jeg gjøre? og synes du at jeg setter den på spissen når jeg vil at han og mamma skal skilles? hva mener du?
Meridian Skrevet 17. desember 2010 #2 Skrevet 17. desember 2010 Jeg syns moren din skal sette hardt mot hardt og forlange at han lager middag hver dag og rydder hver dag siden han bare jobber 2 ganger i uken, mens moren din jobber 6 ganger i uken. Du går vel på skole, og ditt ansvar er å gjøre lekser og å være flink på skolen, og å holde orden på rommet ditt. Det er moren og faren din som har hovedansvaret for huset. Hvis moren din jobbet 2 ganger i uken, og faren din jobbet 6 ganger i uken, så hadde moren din gjort alt da også... Det er moren din som må holde faren din i ørene og sette han på plass. Det er ikke ditt ansvar... Det at han riset dere som barn var ikke rett, og kanskje du skulle pratet med noen om det? Og godtok moren din at dere ble rist?
AnonymBruker Skrevet 17. desember 2010 #3 Skrevet 17. desember 2010 Er han arbeidsløs eller syk? Er han arbeidsløs så bør han finne seg litt mer jobb. Er han syk sånn at han ikke fungerer i 100% jobb så bør han ta en tur til nav. At han ikke gjør noe hjemme på dagene er ikke greit. Samtidig så er det faktisk moren din som må sette foten ned. Hun er i et forhold til ham. Hennes ansvar og hennes mulighet til å si i fra. Din mulighet er å flytte. Vet at mange unger ikke liker å se på foreldrene sine som seksuelle vesener. Han gjør ingenting galt i forhold til porno. Igjen så er det en diskusjon mellom foreldrene dine. Hva med å prate med moren din? Hør litt hvordan hun opplever det og hvilke tanker hun gjør seg. Dersom hun er villig til å dele dette med et barn. Jeg hadde ikke gjort det. Det koker ned til at dette er mellom de voksne og det eneste du kan gjøre er å flytte.
tåke Skrevet 17. desember 2010 Forfatter #4 Skrevet 17. desember 2010 Jeg syns moren din skal sette hardt mot hardt og forlange at han lager middag hver dag og rydder hver dag. det er akkurat det hun gjør, men han reagerer så utrolig sterkt på det, når hun prøver å forklare han problemet. omtent hver eneste kveld har de en lang og ikke minst høy krangel om akkurat dette. han tolerer ikke å bli kjeftet på. Er han arbeidsløs eller syk? han har grønn stær (sykdom i øye) og er arbeidsredusert. men han kunne helt klart ha jobbet mer enn han gjør i dag, og det er også meningen. og den ene dagen i uken mamma er fri fra jobben har hun storrengjøring her hjemme, så dersom det var omvendt og pappa måtte jobbe og ikke hun, ville huset vårt vært mye finere.
Gjest mamma Skrevet 17. desember 2010 #5 Skrevet 17. desember 2010 Jeg synes du, på en forsktig måte, skal snakke med moren din om det. Det er ikke utenkelig at hun selv er lut lei, men at hun ikke vil skilles på grunn av deg. Dessverre er det nok sånn at foredeldre tror at barna skjønner langt mindre enn de faktisk gjør om slike hjemmesituasjoner. En eventuell skilsmisse blir selvfølgelig foreldrene dine sin avgjørelse. Men jeg ville for eksempel spurt henne om hun ikke synes det er urettferdig at han gjør så lite? Eller du kan selv si at du synes det virker veldig urettferdig, og at du lurer på hvorfor det er sånn?
tåke Skrevet 17. desember 2010 Forfatter #6 Skrevet 17. desember 2010 Jeg synes du, på en forsktig måte, skal snakke med moren din om det. Det er ikke utenkelig at hun selv er lut lei, men at hun ikke vil skilles på grunn av deg. Dessverre er det nok sånn at foredeldre tror at barna skjønner langt mindre enn de faktisk gjør om slike hjemmesituasjoner. En eventuell skilsmisse blir selvfølgelig foreldrene dine sin avgjørelse. Men jeg ville for eksempel spurt henne om hun ikke synes det er urettferdig at han gjør så lite? Eller du kan selv si at du synes det virker veldig urettferdig, og at du lurer på hvorfor det er sånn? sannheten er at jeg og mamma HAR snakket om det. egentlig ofte, men jeg har ikke turt å legge fram dette med skilsmisse. jeg tror at en av grunnene til at de velger å holde sammen er at lillebroren min en gang spurte mamma "skal dere skilles, mamma?" og han gråt masse etterpå. jeg synes absolutt at hvis de ikke tåler hverandre burde de skille seg. det er mye verre for barna hvis de holder sammen på grunn av dem selv. 1
Titti72 Skrevet 17. desember 2010 #7 Skrevet 17. desember 2010 Nå vet jeg ikke hvor gammel du er, men når min datter var 16 år, så måtte hun ta sin del av husarbeidet. Ikke så mye som meg, men hun ryddet kjøkkenet, lagde middag, vasket på badet, vasket tøy/hang opp/la sammen. Du burde også ta din del, siden moren din jobber så mye. Hun er eldre en deg, og blir fortere sliten, i tillegg til at hun jobber 1 dag, hvor du har fri. Tenk hvor glad hun blir hvis hun kommer hjem i morgen, og du har vasket tøy, støvsugd og shinet rundt. Utrolig hva du klarer å gjøre på 2 timer.
Meridian Skrevet 17. desember 2010 #8 Skrevet 17. desember 2010 Nå vet jeg ikke hvor gammel du er, men når min datter var 16 år, så måtte hun ta sin del av husarbeidet. Ikke så mye som meg, men hun ryddet kjøkkenet, lagde middag, vasket på badet, vasket tøy/hang opp/la sammen. Du burde også ta din del, siden moren din jobber så mye. Hun er eldre en deg, og blir fortere sliten, i tillegg til at hun jobber 1 dag, hvor du har fri. Tenk hvor glad hun blir hvis hun kommer hjem i morgen, og du har vasket tøy, støvsugd og shinet rundt. Utrolig hva du klarer å gjøre på 2 timer. Men du forventer vil ikke at tåke skal gjøre alt husarbeidet faren skal gjøre? Tåke går vel på skolen 5 dager i uken, og må gjøre lekser og har vel fritidsinteresser. Faren hennes jobber 2 dager i uken, og de andre 5 dagene sitter han bare hjemme og leser polske aviser. Han burde vel klare å rydde 2 timer hver dag? 1
Gjest Mysticgirl Skrevet 17. desember 2010 #9 Skrevet 17. desember 2010 Men du forventer vil ikke at tåke skal gjøre alt husarbeidet faren skal gjøre? Tåke går vel på skolen 5 dager i uken, og må gjøre lekser og har vel fritidsinteresser. Faren hennes jobber 2 dager i uken, og de andre 5 dagene sitter han bare hjemme og leser polske aviser. Han burde vel klare å rydde 2 timer hver dag? Ja men nå er jo ståa det at det ikke nytter å snakke til han , over flere år! Så da har de jo valget. Skille seg fra han , eller at dattera hjelper det hun klarer i huset for å avlaste moren som sliter for føden 1
Titti72 Skrevet 18. desember 2010 #10 Skrevet 18. desember 2010 Men du forventer vil ikke at tåke skal gjøre alt husarbeidet faren skal gjøre? Tåke går vel på skolen 5 dager i uken, og må gjøre lekser og har vel fritidsinteresser. Faren hennes jobber 2 dager i uken, og de andre 5 dagene sitter han bare hjemme og leser polske aviser. Han burde vel klare å rydde 2 timer hver dag? Hvis ikke faren gjør noen ting, så er det jo ikke kun moren som kan bidra. Det kan TS også. Kan ikke gjemme seg bak at siden han ikke gjør det så gjør ikke jeg det heller.
nickless Skrevet 18. desember 2010 #11 Skrevet 18. desember 2010 Ut i fra det du beskriver , er din far egoistisk, lat og voldelig. Jeg tenker att det kan v're godt for deg aa snakke med noen utenforstaaende om dette, f.eks helsesoster paa skolen. Du kan ogsaa fortelle din mor akkurat hva du tenker. Det er ikke rart du er sint paa faren din,respekt og kjerlighet er ikke noe en faar,men noe en gjor seg fortjent til! Sender en klem til deg
Gjest chickpea Skrevet 19. desember 2010 #12 Skrevet 19. desember 2010 mamma drar ca syv hver morgen og kommer enten hjem fem, eller ni, kommmer an på hvilken dag det er. når hun kommer hjem har hun ikke anledning til å sette seg ned å slappe av, men må begynne å rydde med en eneste gang, for det ser ikke ut her. siden pappa er hjemme hver dag, synes jeg HAN kunne rydde litt, men nei. mamma er utslitt. selv kommer jeg som oftest hjem sent hver dag, og er altfor sliten til å begynne å rydde da. holder meg mest på mitt eget rom her det er ryddig. selvfølgelig har han gode sider også, men jeg synes de vonde veier mer. jeg har mest lyst at han og mamma skal skille seg. Så lenge du bor hjemme hos dine foreldre, synes jeg det er en selvfølge at du hjelper til med husarbeid. Jeg synes det er ganske ille at samtidig som du ser alt som må gjøres og ergrer deg over at din far gjør ingenting slik at din overarbeidete mor må gjøre alt, så gidder ikke du å hjelpe til for du er "altfor sliten".. Er det slik at forstå at din omsorg for din mor rekker ikke lenger enn hva som er bekvemt for deg..? Hvis dine foreldre skulle skille seg, hva kommer til med å endre seg for din mor? At hun i stedet for å rydde opp etter mann og barn, må "bare" rydde opp etter barna..?? Før du begynner med pekefingeren, synes jeg du kan tenke litt over hva DU kan gjøre for å gjøre hverdagen lettere for din mor. 1
Antoinette Skrevet 20. desember 2010 #13 Skrevet 20. desember 2010 Polske menn ser på husarbeid som noe kvinner skal gjøre, menn som gjør husarbeid er "femi og underkuet". Den innstillingen der har jeg fått omrent servert på dørstokken da vår nabo en periode i fjor sommer hadde 3 polske leieboere som kauket og ropte etter mannen min som de så hang opp tøy til tørk ute i sommersolen, ristet teppene og var med til butikken for å handle. Heldigvis satte han de grundig på plass Men til TS. Det er din mor du må snakke med, det er hun som må ta tak i problemet og du må også ta din del. Hvis du virkelig går inn for det får du gjort MYE på kort tid. Begynn med å sette over evt, klesvask, mens maskinen går rydder du, gå ut med søppel, gamle aviser ol. Sett skitne kopper, tallerkener etc. i oppvaskmaskinen, og sett den på om den er full. Rist løse tepper, så begynner du å vaske. Hvis faren din ikke er særlig datakyndig så sett opp parental control på antivirusprogrammet. Da kan du blokkere pornosidene hans. Og igjen, moren din må sette foten ned eller hive han ut.
Gjest elfhybrid Skrevet 20. desember 2010 #14 Skrevet 20. desember 2010 Dette var utrolig trist å lese. Har du sagt i fra til moren din om at du syns de bør skilles? Har du noen andre voksne i nærheten du kan snakke med? Håper dette ordner seg, en voksen ,helst moren din,er nødt til å snakke til ham. Sånn går det ikke an.
Gjest annen datter Skrevet 20. desember 2010 #15 Skrevet 20. desember 2010 Skulle tro at faren min var polsk også men det er han visst ikke... men ellers er det ganske så likt. Tror det har noe med kjønnsrollene å gjøre, min mor var hjemmeværende og min far den som jobbet. Min far gjorde en del hjemme da mor var på sykehuset og det lever han på ennå, mange år etterpå. Å, så flink han var da. Mye ris på baken her også, og ikke av det milde slaget. Klår på unge damer, og det har han alltid gjort og holder på ennå. Jeg er lite hjemme, flyttet hjemmefra før jeg fylte 18 og har klart meg selv siden. Det nytter ikke å si noe til han og det nytter ikke si noe til min mor. Så jeg holder kjeft og er der så sjelden som mulig. Mitt råd, flytt for deg selv så fort som råd for faren din får du ikke endret på. Og når du hjelper til hjemme så tenk at det er din mor du hjelper.
Hanselot Skrevet 20. desember 2010 #16 Skrevet 20. desember 2010 Ut i fra det du beskriver , er din far egoistisk, lat og voldelig. Jeg tenker att det kan v're godt for deg aa snakke med noen utenforstaaende om dette, f.eks helsesoster paa skolen. Du kan ogsaa fortelle din mor akkurat hva du tenker. Det er ikke rart du er sint paa faren din,respekt og kjerlighet er ikke noe en faar,men noe en gjor seg fortjent til! Sender en klem til deg Hvor leser du at far er voldelig? Det er meningsløst å tillegge noen slike ting, når noe slikt ikke er antydet i noen av ts innlegg. Til TS: Jeg og min bror ønsket i flere år at min mor og far skulle skille seg og når de endelig gjorde det ble både mamma og pappa helt nye mennesker å forholde seg til (positivt). Mamma lurte i ettertid på hvorfor vi ikke sa hva vi følte, da hun holdt seg gift for vår del.
Gjest Eurodice Skrevet 20. desember 2010 #17 Skrevet 20. desember 2010 (endret) Hvor leser du at far er voldelig? Det er meningsløst å tillegge noen slike ting, når noe slikt ikke er antydet i noen av ts innlegg. Les det første innlegget til TS en gang til, du. Der forteller hun i klartekst om sin fars temperament og oppførsel. Endret 20. desember 2010 av Belladonna
tåke Skrevet 20. desember 2010 Forfatter #18 Skrevet 20. desember 2010 Så lenge du bor hjemme hos dine foreldre, synes jeg det er en selvfølge at du hjelper til med husarbeid. Jeg synes det er ganske ille at samtidig som du ser alt som må gjøres og ergrer deg over at din far gjør ingenting slik at din overarbeidete mor må gjøre alt, så gidder ikke du å hjelpe til for du er "altfor sliten".. Er det slik at forstå at din omsorg for din mor rekker ikke lenger enn hva som er bekvemt for deg..? Hvis dine foreldre skulle skille seg, hva kommer til med å endre seg for din mor? At hun i stedet for å rydde opp etter mann og barn, må "bare" rydde opp etter barna..?? Før du begynner med pekefingeren, synes jeg du kan tenke litt over hva DU kan gjøre for å gjøre hverdagen lettere for din mor. så klart hjelper jeg til! jeg har nok ikke fått det fram; jeg rydder ganske masse faktisk. men det er i det siste jeg har syntes jobben jeg gjør har blitt ganske håpløs og det er derfor jeg søker hjelp her på forumet.
HedvigR Skrevet 20. desember 2010 #19 Skrevet 20. desember 2010 Hvor leser du at far er voldelig? Det er meningsløst å tillegge noen slike ting, når noe slikt ikke er antydet i noen av ts innlegg. "når vi var små pleide han å gi oss "ris på rompa" hvis vi gjorde noe galt. og det var ikke noe han gjorde forsiktig heller. han kunne bli så sint at han slo med sin fulle kraft." Ikke antydet?
Gjest chickpea Skrevet 20. desember 2010 #20 Skrevet 20. desember 2010 så klart hjelper jeg til! jeg har nok ikke fått det fram; jeg rydder ganske masse faktisk. men det er i det siste jeg har syntes jobben jeg gjør har blitt ganske håpløs og det er derfor jeg søker hjelp her på forumet. Ok, da skjønner jeg deg bedre
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå