vennskap82 Skrevet 5. desember 2010 #1 Skrevet 5. desember 2010 Beklager om det ligger tråd om dette fra før!
Inx Skrevet 5. desember 2010 #2 Skrevet 5. desember 2010 Korte dusjer, kaldere vann når man vasker klær og peis/vedovn :D
AnonymBruker Skrevet 6. desember 2010 #3 Skrevet 6. desember 2010 Ullundertøy og minst mulig bruk av stekeovn. Ved koking av vann, alltid bruk lokk. Skru ned varmtvannstanken til 65-68 grader. Skru ned innetempraturen til 17-20 grader. Sparepærer i lamper og ledlys på julestakene Og som Inx nevner, 30 grader er nok til å gjøre rent klær.
Independent_ Skrevet 6. desember 2010 #4 Skrevet 6. desember 2010 Fyre med ved som man har fiksa selv
SusanneGullet Skrevet 9. desember 2010 #5 Skrevet 9. desember 2010 Tenn masse telys, kubbelys eller stearinlys. Når det har brent litt blir det kjempevarmt.
L79 Skrevet 10. desember 2010 #6 Skrevet 10. desember 2010 Ullundertøy og minst mulig bruk av stekeovn. Ved koking av vann, alltid bruk lokk. Skru ned varmtvannstanken til 65-68 grader. Skru ned innetempraturen til 17-20 grader. Sparepærer i lamper og ledlys på julestakene Og som Inx nevner, 30 grader er nok til å gjøre rent klær. Det er ikke så lurt å ha varmtvannstanken på temperaturer under 68 grader på grunn av legionella. Dersom man har en varmtvannstank som er nyere enn 15 år er det ikke noe merkbart varmetap fra denne på grunn av god isolering. Det er mye mer å spare på å bruke mindre varmtvann, enn å skru ned temperaturen. Ellers kan jeg informere om at ett stearinlys/kubbelys avgir en effekt på ca 100W, mens et stearinlys avgir ca 50W. Du skal altså ikke tenne så mange stearinlys før du merker effekten av disse.
AnonymBruker Skrevet 10. desember 2010 #7 Skrevet 10. desember 2010 Tetningslister på alt av dører, vinduer og loftsluke.
Gjest Raptuza Skrevet 19. desember 2010 #8 Skrevet 19. desember 2010 Skru av lys og varme i rom som ikkje er mykje i bruk på dagtid.
Gjest Vettel Skrevet 16. januar 2011 #9 Skrevet 16. januar 2011 Ikke ha på gulvvarme, den trekker enormt. Har målt effekten og telleren løp av gårde da vi hadde golvvarme på i badet.
Kvist Skrevet 16. januar 2011 #10 Skrevet 16. januar 2011 Ikke ha på gulvvarme, den trekker enormt. Har målt effekten og telleren løp av gårde da vi hadde golvvarme på i badet. Ehh, 1000 W gulvvarme trekker akkurat like mye strøm som 1000 W panelovn, eller 1000 W fordelt på mange lyspærer for den del. Det at varmen ligger i gulvet øker ikke strømforbruket.
AnonymBruker Skrevet 16. januar 2011 #11 Skrevet 16. januar 2011 Ehh, 1000 W gulvvarme trekker akkurat like mye strøm som 1000 W panelovn, eller 1000 W fordelt på mange lyspærer for den del. Det at varmen ligger i gulvet øker ikke strømforbruket. Sant det. Men ofte er jo det på badet folk har gulvvarme, og det er ikke akkurat der folk flest bruker mesteparten av tiden sin. Og da er det like greit å kutte den til rundt 10 grader for eksempel.
AnonymBruker Skrevet 16. januar 2011 #12 Skrevet 16. januar 2011 Kjøp oppvaskmaskin om du ikke har, de bruker minimalt med strøm og og vann. Mye mindre enn om du vasker opp selv. Kjøp sparedusj, halverer vannforbruket ditt. Er ikke så kjekt første uka, men det blir fort en vane og helt okey.
Fluffe Skrevet 16. januar 2011 #13 Skrevet 16. januar 2011 Dusj sammen(kjærester altså), stearin lys, innvister i noen skikkelige sokker, varme dyner,slå av lys i rom du ikke bruker, kle på deg inne i steden for å øke varmen så mye)
ondebanan Skrevet 17. januar 2011 #14 Skrevet 17. januar 2011 (endret) Kjøp tidsbrytere til ovner. Vi har dem av om natta, på et par timer før vi står opp så det er varmt om morgenen, av mens vi er på jobb, og på en time før vi kommer hjem så det er varmt mens vi er hjemme. Det har vi spart MASSE på! Tetningslister til dører og vinduer. Skru ned varmen om kvelden og tenn stearinlys. UTROLIG effektivt! disse tre tingene har vi innført i vinter, og det ser ut til at vi har halvert strømregninga iforhold til ifjor bare ved disse enkle tingene! Ikke fryser vi mer heller. Endret 17. januar 2011 av ondebanan
Trollmamma Skrevet 17. januar 2011 #15 Skrevet 17. januar 2011 Kutt ut, eller i det minste begrens, bruk av tørketrommel. Vi har gjort dette, og sparer masse.
Gjest Harriet Skrevet 17. januar 2011 #16 Skrevet 17. januar 2011 Nytt hus med vannbåren varme - strømregningene våre er redusert med minst 75% i motsetning til den digre eneboligen hvor vi allikevel alltid frøs om vinteren. Nå er det nesten for varmt, må lufte på kvelden hvis vi tenner stearinlys.
Hedda-78 Skrevet 19. januar 2011 #17 Skrevet 19. januar 2011 Det er liten vits i å skru av lys i et rom hvor du har termostatstyrt oppvarming. Det aller, aller meste av strømmen som en lyspære trekker, går til varme. Så hvis du skrur av en 40W pære, bruker panelovnen 40W mer for å holde temperaturen oppe, og du er like langt.
Antoinette Skrevet 19. januar 2011 #18 Skrevet 19. januar 2011 Dette med å slå av lys har lite for seg, men folk gjør det fordi det gir en følelse av å spare strøm. Det som virkelig hjelper er kortere dusjer, samt å fyre med ved hvis man har muligheten til det. De som ikke har peis/ovn bør kle på seg mer og skru ned varmen. Å kjøre en eller to vaskemaskiner mindre i uka er ikke noe som vises på regningen.
Gjest Mahareth Skrevet 19. januar 2011 #19 Skrevet 19. januar 2011 Kutte ut bruk av hårføner/rettetang o.l., ikke slå av og på lysstoffrør, slå av kaffetrakteren og hell kaffen på termos med en gang, kun varme opp rom som er i bruk, droppe tørketrommelen, kle seg godt i stedet for å skru opp varmen.
Antoinette Skrevet 19. januar 2011 #20 Skrevet 19. januar 2011 Kutte ut bruk av hårføner/rettetang o.l., ikke slå av og på lysstoffrør, slå av kaffetrakteren og hell kaffen på termos med en gang, kun varme opp rom som er i bruk, droppe tørketrommelen, kle seg godt i stedet for å skru opp varmen. Det eneste fornuftige med dette innlegget er å kle på seg mer. Alt det andre er bare tull.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå