Gå til innhold

topimax og psyke


Fremhevede innlegg

Gjest pepsimax
Skrevet

hei.

legen min jobber litt i blinde med og finne frem til hva som funker for meg, det har han nesten sagt høyt til meg, bare med andre ord. jeg står på sarotex 50 mg kveld og topimax 100 mg hver dag.

topimaxen har gjort meg helt til en annen person. jeg er kjempedeppa, og ser ingenting positivt med noenting. dette kombinert med ny jobb har sendt meg rett i kjelleren, og jeg har daglig en indre dialog med meg selv der jeg kommer frem til at jeg helst ikke vil leve.

jo, ikke misforstå meg, jeg har nok selvinnsikt til at jeg forstår at det er medisinen som snakker, og at jeg faktisk ikke vil dø, men nå vil jeg slutte med topimaxen. jeg føler meg som en forsøkskanin. jeg fortalte legen at jeg følte meg forandret sist jeg var der, men han satte ikke opp ny time eller noenting, jeg skal inn til nevrologene og få satt opp en planlagt innleggelse fordi min migrene med påfølgende andre symptomer ble mye verre i mars, og jeg sliter veldig for tiden.

det dumme er at medisinene holder hodepinen unna, men jeg er totalt utmattet, deperimert og vet ikke hva jeg skal gjøre. samtidig prøver jeg og jobbe på somatisk på sykehjem.. jaiks! noe jeg er istand til, men som sliter meg ut.

vil begynne og nedtrappe topimaxen idag.. den må trappes ned forsiktig, 25 mg en uke av gangen, men jeg vil bare se om psyken bedres.

noen sier kanskje bytt fastlege, been there, just did that.

noen med erfaring?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ja, jeg har vært der! Jeg lider også av kronisk migrene, men Topimaxen hjalp meg ikke i det hele tatt.

Men jeg fikk mange ubehagelige bivirkninger, jeg ble veldig svimmel, tynn, mistet 75% av håret mitt, fikk hukommelsesproblemer og var ikke meg selv i det hele tatt. Prøvde dette noen måneder uten at migrenen ble bedre.

Du kan lese mer om andres reaksjoner på denne medisinen på den svenske migrenesiten, migran.org.

Har du forsøkt betablokkere eller andre blodtrykksnedsettende medisiner? Og har du prøvd alle triptanene, både i pilleform, smeltetablettform, nesespray og sprøyte?

Vil anbefale Migreneklinikken på Oslo. Dessverre er det lite å gjøre med min migrene, jeg er nå uføretrygdet etter 30 års migrene-helvete. Men jeg håper du får god hjelp, og at du er litt heldigere enn meg.

Og litt off topic angående nicket ditt, Pepsi Max er en av verstingene å drikke for en migrenepasient..

Gjest pepsimax
Skrevet

jeg har prøvd :

atacand, inderal som skulle gjøre noe med blodårer og slikt, hjalp egentlig ikke.

relpax,zoomig og maxalt av triptaner. overforbruk av relpax gjør at jeg ikke rører den nå, men bruker maxalt og pinex forte.

takk for svar, skal lese på den siden:) har også prøvd og være uten pepsimaxen, d hjalp ikke meg..

Skrevet

Jeg sier bare en ting. Pass på hva du putter i deg av piller! Sjekk bivirkningene!!

Jeg har også slitt med migrene, og min lege gjorde det samme som din. Bare prøvde ut forskjellige piller i hytt og pine. 10 år etter sliter jeg fortsatt med plager pga noen av disse pillene jeg fikk. (det var også piller som ikke hadde vært prøvd ut på barn, og jeg var da barn).

Gjest pepsimax
Skrevet

ja, jeg vet. jeg har insett at jeg må ta ansvar for egen helse, og at min egen lege bare prøver ting når han ikke har helt peiling. feks nå, når jeg går på 2 forskjellige typer forebyggende..han ville liksom bare se det an.. men jeg vil ikke bare sitte og se det an.

ikke har jeg hørt om noen andre som må gå på flere enn 1 forebyggende om gangen heller.

i tillegg mener jeg fullt og helt at migrenen bare er et tilleggsymptom på det jeg feiler og som oppsto i mars i år. men siden jeg har hatt migrene siden jeg var 12, så behandler legen dette som en forverret migrene.

HVER GANG prøver jeg og forklare at da skal man i det minste føle seg ok imellom anfall, men jeg gjør ikke det.. dette er en pågående tilstand!!! men han har meg på disse pillene, og var iferd med og øke dosen.. da satte jeg foten ned, og nå vil jeg fjerne sarotexen selv, fordi hjernen min reagerer så rart- det skal ikke være sånn.

Skrevet

Min erfaring er at fastleger vet forbausende lite om migrene. Få en henvisning til en spesialist, en nevrolog!

Går ut fra at du har prøvd å kutte ut ting i kosten din også som kan trigge migrene, som sukker, kunstige søtningsmidler, moden ost, ost i det hele tatt, sitrusfrukter, kakaoprodukter, raffinert mat, div. E-stoffer, alkohol, kaffe, te, gluten, evt. hvetemel?

Gjest pepsimax
Skrevet

ja, migrenen min virker ikke og være kostholdsrelatert.. desverre, da kunne jeg jo ha regulert den selv:)

Skrevet

Hm, kostholdsendringer har hjulpet mange migrenepasienter, og det er jo en av disse tingene vi kan gripe tak i selv. Men jeg har selv gått på steinharde (og upraktiske!) dietter, og ingenting har hjulpet på meg heller:(

Men er du flink til å spise ofte nok? Og passe på at du hverken blir for mett eller sulten? Og sover du nok? Jeg har dårlig sovehjerte selv, men tar ofte en halv sovetablett om kvelden for å ikke skape mer migrene. Og jeg legger meg halv elleve hver kveld, mandag som nyttårsaften..

Og så må du ikke bli for fysisk sliten, hvis mulig. Viktig å ta en oppgave om gangen og ikke overanstrenge seg. Migrenen kommer lett hvis man får for høy puls og/ eller begynner å svette.

  • 1 år senere...
Skrevet

Jeg har sliter med migrene siden barndommen, mens 2005 har jeg hatt konstant hodepine og migrene. Migrene anfall 5 ganger i uka. Hatt stiv nakke nakke siden 2005. Har prøvd alt. Så deprimert pga medisiner. Går på sarptex. Nettopp beg m topimax. Så dumt å ta den as?

Har til og med tatt botox flere ganger. Prøvd alt rett og slett:( fikk avslag på uføretrygd. Kan ik jobbe pga av migrene. Legene kan ingenting om migrene. Nevrolog bare prøver ut medisiner.

Gjest LadyAntebellum
Skrevet

Jeg har sliter med migrene siden barndommen, mens 2005 har jeg hatt konstant hodepine og migrene. Migrene anfall 5 ganger i uka. Hatt stiv nakke nakke siden 2005. Har prøvd alt. Så deprimert pga medisiner. Går på sarptex. Nettopp beg m topimax. Så dumt å ta den as?

Har til og med tatt botox flere ganger. Prøvd alt rett og slett:( fikk avslag på uføretrygd. Kan ik jobbe pga av migrene. Legene kan ingenting om migrene. Nevrolog bare prøver ut medisiner.

Hei, det var jeg som starta denne tråden en gang i tiden.. Jeg slet og slet og slet, helt til jeg fikk prøve atacand forebyggende, og har nå fått et nytt liv!

Har du prøvd den?

  • 7 måneder senere...
Gjest Gjest
Skrevet

Atacand, det er blodtrykksdempende? Jeg går på Catapresan om kvelden, sammen med Rivotril...og nå mener legen jeg skal ta Topimax. Vel....den har stått i skapet i 6mnd nå... Jeg har saumfart nettet..og det er KUN negative erfaringer....har IKKE lyst til å prøve, men det er det siste som står igjen å prøve før jeg søker om botox på blåresept... Jeg har hatt migrene og nakkeskader siden jeg var 12, så at jeg fortsatt lever, er et under.... men, jeg er seig...og sta...og har prøvd ALT av piller....som ikke hjelper...
Har noen her testet LDN?

Skrevet

Jeg har gått på topimax i nesten fire år, men slutta med den i begynnelsen av mai. Da hadde jeg først trappet ned i en måned. Medisinen gjorde meg slapp, ukonsentrert og forsterket angstfølelser. Jeg føler meg mye bedre nå. Legen sa også til meg at jeg virket i bedre form etter å ha vært fri for medisinen i en måned.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...