Gjest Gjest Skrevet 26. oktober 2010 #1 Skrevet 26. oktober 2010 I godt over et år nå har jeg hatt problemer med å trekke pusten skikkelig. Det kjennes ofte ut som at jeg ikke får trukket inn nok luft (det er rett og slett umulig for meg), og jeg må fremprovosere gjesping for å få inn nok luft. Kan også bli litt kvalm når jeg ikke får pusta skikkelig. Hvilke årsaker kan dette ha, og hva kan man evt gjøre for å få det til å forsvinne? Det passer seg ikke alltid at man begynner å gjespe, og dessuten er det veldig ubehagelig!
-Karma- Skrevet 26. oktober 2010 #2 Skrevet 26. oktober 2010 Jeg vil anbefale deg å bestille en legetime, og høre hva de sier.
Becka Skrevet 26. oktober 2010 #3 Skrevet 26. oktober 2010 Jeg har det slik av og til, akkurat slik du beskriver. Men det skjer heldigvis ikke så altfor ofte, så det er levbart, men selvfølgelig ubehagelig når det står på. Jeg vet min mor har det samme. Hun har nevnt det for sin lege, uten at han har sagt det kan være noe alvorlig. Jeg selv tror at ved mitt tilfelle så har det mye skyldtes tidligere angst, og at det sitter litt i ennå, selvom det ikke trenger å ha "skjedd noe" for at jeg får slike "pusteproblemer". Det jeg gjør, er igrunn bare å forsøke puste helt rolig inn og ut. I allfall ikke få panikk! Du får nemlig puste, men det bare føles som du ikke får nok luft, men føler du at du ikke får luft, så hyperventilerer man gjerne, og da føles det verre. Jeg har dessverre ikke noen bedre råd... Skulle gjerne hatt noen bedre selv!
Gjest Applecore Skrevet 26. oktober 2010 #4 Skrevet 26. oktober 2010 Hvis man er veldig nervøs/sliten/stressa så kan man merke det på pusten. Vi har nemlig en haug med nerver i mellomgulvet (solar plexus) som kan knyte seg og gjøre det vanskelig å puste ordentlig om man er spent. Men det kan også hende at det er noe annet, og om du har hatt det sånn i flere år så er det nok en god idé å ta en tur til legen. Heller en gang for mye
Cæsar Skrevet 26. oktober 2010 #5 Skrevet 26. oktober 2010 Lege er selvsagt lurt, men ellers er det verdt å gå til en naprapat eller kiropraktor. Låsninger i brystryggen (altså øvre del av ryggraden) er vanlig å kunne få. Har du dette så merkes det veldig godt på pusten. Jeg har det ofte, og får hjelp av naprapat. Det er gjort på et minutt eller to å "Låse" opp dette, og føles fantastisk etterpå! Verdt et forsøk iallefall!
Gjest TS Skrevet 27. oktober 2010 #6 Skrevet 27. oktober 2010 Tusen takk for flotte svar! Det ante meg at stress kunne ligge til grunn, og så går det i en ond sirkel hvor jeg blir stressa av at jeg ikke får puste, og så blir jeg stressa fordi pusten er så dårlig... Lurt det du sier om kiropraktor/naprapat! Skal definitivt sjekke det ut! Føler jeg går til legen med så mye annet hele tiden, så jeg tør ikke å plage legen med dette... Legene hører da aldri på hva man sier uansett, så jeg har mye mer tro på alternativ behandling! Hvordan finner jeg en god naprapat? Tusen takk!!
Gjest Luna Skrevet 27. oktober 2010 #7 Skrevet 27. oktober 2010 Jeg har slike "annfall" innimellom jeg også, gjesper og gjesper, men får ikke nok luft. Men har slått meg til ro med at jeg bare hyperventilerer. Dette skjer når jeg blir veldig fokusert på pusten. Hyperventilereing har ofte sammenheng med angst og spenninger i kroppen.
Cæsar Skrevet 1. november 2010 #8 Skrevet 1. november 2010 Tusen takk for flotte svar! Det ante meg at stress kunne ligge til grunn, og så går det i en ond sirkel hvor jeg blir stressa av at jeg ikke får puste, og så blir jeg stressa fordi pusten er så dårlig... Lurt det du sier om kiropraktor/naprapat! Skal definitivt sjekke det ut! Føler jeg går til legen med så mye annet hele tiden, så jeg tør ikke å plage legen med dette... Legene hører da aldri på hva man sier uansett, så jeg har mye mer tro på alternativ behandling! Hvordan finner jeg en god naprapat? Tusen takk!! Hei igjen! Her finner du en oversikt over naprapater! naprapat.org
Gjest Saltkrill Skrevet 13. mars 2013 #9 Skrevet 13. mars 2013 Hei. Jeg har for min egen del finni ut at det er mellomgulvet som er stivt og at ved og ta et lagt inpust med nesen og holde den mens man slapper av i ryggen tøyer det ut slik at pusten blir normal.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå