mousepad Skrevet 20. september 2010 #1 Skrevet 20. september 2010 Hva syntes dere om foreldre som knipser barne på fingrene når de feks ikke greier å ligge unna ting ? Personlig syntes ikke jeg dette er i nærheten av barnemishandling , men hadde aldri tenkt å bruke slike metoder selv da jeg syntes dette minner veldig mye om dyredressur , men lurer litt på hva andre mener om dette ?
Gjest BabyBlue Skrevet 20. september 2010 #2 Skrevet 20. september 2010 Litt knipsing på fingrene er da ikke smertefult, det? Av og til hjelper det ikke bare å snakke til barna, ettersom det som blir oppfattet går inn et øre og ut det andre. Driver de f.eks å stjele julekakene til moren sin gjentatte ganger selv om hun har sagt NEI er et lett klaps på fingrene og et advarende blikk å akseptere. Men det å klaske til de slik at det virkelig gjør vondt skal man ikke bedrive med.
Djungelvrål Skrevet 20. september 2010 #3 Skrevet 20. september 2010 Knipsing, barnemishandling? Har du i det hele tatt barn selv?
Gjest wild bird Skrevet 20. september 2010 #4 Skrevet 20. september 2010 Regner med at alle her syns det er ok å bli knipset på fingrene når de gjør noe de ikke skal!
Strix Skrevet 20. september 2010 #5 Skrevet 20. september 2010 Jeg har veldig følsomme fingre og en knipsing ville gjort meg som voksen veldig vondt. Personlig ville jeg nok fysisk tatt bort hendene til barnet og forklart hvorfor og hva som var årsaken. Men jeg ser ikkepå lett knipsing osm barnemishandling eller noe i den duren! Og vet at noen barn absolutt ikke reagerer på bare tilsnakk.
mousepad Skrevet 20. september 2010 Forfatter #6 Skrevet 20. september 2010 (endret) Knipsing, barnemishandling? Har du i det hele tatt barn selv? Ja , har barn selv ja , men bruker ikke fysiske avstraffelsesmetoder av noen slag , det gjør kanskje du ? EDIT: og hvis du gjør det , hva er det du mener du lærer barnet som du ikke greier å lære det uten å bruke fysiske avstraffelsesmetoder ? Og det jeg skrev betyr ikke noe annet enn det som står : at det ikke er barnemishandling . Endret 20. september 2010 av mousepad
Gjest BabyBlue Skrevet 20. september 2010 #7 Skrevet 20. september 2010 Vær helt ærlig nå, foreldre her... har det alltid vært nok å snakke barna deres til fornuft med en rolig stemme uten å ty til bestikkelser og trusler?
Sodrac Skrevet 20. september 2010 #8 Skrevet 20. september 2010 Knipsing på fingre og andre typer fysisk avstraffelse synes jeg er helt uakseptabelt. Hvordan hadde vi reagert om sjefen kom å knipset oss på fingrene dersom vi gjorde noe feil eller noe lederen oppfattet som uheldig? Nå mener jeg ikke at jeg er mine barns sjef,men jeg kan aldri tenke meg å gjøre dette som en del av oppdragelse og i mine øyne er dette en falitterklæring som forelder.
Gjest Iah Skrevet 20. september 2010 #9 Skrevet 20. september 2010 Barnemishandling? Nei. En metode jeg ville ha benyttet meg av? Nei. Synes knipsing o.l er en merkelig form form barneoppdragelse.
mousepad Skrevet 20. september 2010 Forfatter #10 Skrevet 20. september 2010 Vær helt ærlig nå, foreldre her... har det alltid vært nok å snakke barna deres til fornuft med en rolig stemme uten å ty til bestikkelser og trusler? Jo , men nå snakket vi ikke om bestikkelser eller trusler , men om å bruke fysiske avstraffelsesmetoder ? Jeg syntes det går et viktig skille mellom å snakke og å gjøre ungen vondt ( selvom det kanskje bare er litt vondt ) .
Gjest Gjest Skrevet 20. september 2010 #11 Skrevet 20. september 2010 Vær helt ærlig nå, foreldre her... har det alltid vært nok å snakke barna deres til fornuft med en rolig stemme uten å ty til bestikkelser og trusler? Javisst, er det nok. Vel det er jo ikke alltid det hjelper å bare snakke barnet til fornuft, kommer an på alder og modenhet. Handlinger bæ bør automatisk føre til passende konsekvenser. Fjern barnets hånd, avled barnet, fjern tingen de ikke skal røre. qalt ettersom hvea det gjelder og i tråd med barnets alder. Knipsing på fingre eller det som verre er burde være unødvendig for enhver oppegående forelder.
Gjest BabyBlue Skrevet 20. september 2010 #12 Skrevet 20. september 2010 Jo , men nå snakket vi ikke om bestikkelser eller trusler , men om å bruke fysiske avstraffelsesmetoder ? Jeg syntes det går et viktig skille mellom å snakke og å gjøre ungen vondt ( selvom det kanskje bare er litt vondt ) . Hvis du regner "knipsing" på fingrene som barnemishandling kan du vel ikke være i stand til å snakke særlig hardt til ungene dine heller? Og hvor langt kommer man med såkalte tomme trusler?
Gjest Meg Skrevet 20. september 2010 #13 Skrevet 20. september 2010 Om dere kommer for seint på jobben, hva foretrekker dere som "straff" av: Trekk i lønn eller smekk på fingrene? Jeg vet hva jeg ville foretrekke og det er ikke smekk på fingrene mine. Smekken gjør meg sint og trassig, mens lønnstrekket er logisk( man blir lønnet etter hva man gjør) og fører til mindre penger til mat den mnd. Jeg blir ikke sur for det.
Gjest Gjest Skrevet 20. september 2010 #14 Skrevet 20. september 2010 Jeg er i mot fysisk avstraffing av barn, men et lite knips på fingrene er ok - så lenge barnet er tilsnakket og har fått en sjanse. Husker da min sønn var ca 3-4 år gammel og gav seg f* på at han skulle åpne frysedelen til kjøleskapet. Til tross for flere rolige beskjeder om at den døren skulle være lukket samt at jeg lukket døren bestemt hver gang han åpnet den, fortsatte han å åpne døra så snart jeg snudde ryggen til. Tror nesten det gikk prestisje i det! Til slutt satt jeg meg ned og sa til han at dersom han åpnet den døra èn gang til så fikk han knips på fingrene. Han så meg trassig rett i øynene og åpne døra. Jeg så han rett inn i øynene og knipset han på fingere. Han omtrent "brøt sammen", begynte å gråte og kastet seg rundt halsen på meg. Tror nesten han var like lettet som meg for at "stillingskrigen" var over. Og frysedøra fikk forbli lukket
Gjest mor Skrevet 20. september 2010 #15 Skrevet 20. september 2010 Knipsing på fingre og andre typer fysisk avstraffelse synes jeg er helt uakseptabelt. Hvordan hadde vi reagert om sjefen kom å knipset oss på fingrene dersom vi gjorde noe feil eller noe lederen oppfattet som uheldig? Nå mener jeg ikke at jeg er mine barns sjef,men jeg kan aldri tenke meg å gjøre dette som en del av oppdragelse og i mine øyne er dette en falitterklæring som forelder. Jeg anser meg da virkelig som mine barns sjef! Gjør ikke alle foreldre det? Eller er vi i den frie barneoppdragelsens ånd likeverdige individer hvor inge har rett til å bestemme over andre?
Djungelvrål Skrevet 20. september 2010 #16 Skrevet 20. september 2010 Man kjefter ikke på andre voksne eller til kolleger heller, men man gjør det noen ganger på barna. Nekter å tro at man klarer å oppdra uten aldri å kjefte.........
Piper Skrevet 20. september 2010 #17 Skrevet 20. september 2010 Jeg anser meg da virkelig som mine barns sjef! Gjør ikke alle foreldre det? Eller er vi i den frie barneoppdragelsens ånd likeverdige individer hvor inge har rett til å bestemme over andre? Så da får sjefen din lov til å knipse deg på fingrene, når sjefen mener du har fortjent det? Og er det enten fysisk avstaffelse, eller fri barneoppdragelse?
Gjest mor Skrevet 20. september 2010 #18 Skrevet 20. september 2010 Så da får sjefen din lov til å knipse deg på fingrene, når sjefen mener du har fortjent det? Og er det enten fysisk avstaffelse, eller fri barneoppdragelse? Jeg anser forholder forelder/barn som noe helt annet enn forholdet ansatt/sjef.
Piper Skrevet 20. september 2010 #19 Skrevet 20. september 2010 Jeg anser forholder forelder/barn som noe helt annet enn forholdet ansatt/sjef. Så du har lov til å gjøre barnet ditt vondt, men sjefen din ahr ikke lov til å gjøre deg vondt? Du har lov til å gjøre en som er mindre enn deg vondt, emn de som er like stor som deg eller større har ikek lov til det? jaja, kanskje politiet burde bruke enda mer ressurser på dette, for å stoppe de som mener det er greit å bruke fysisk avstraffelse. Fengslene kommer nok til å bli ganske full da, men like greit siden man tydeligvis må ty til sånne metoder for å få barnet til å høre på en.
Shade Skrevet 20. september 2010 #20 Skrevet 20. september 2010 Jeg vil ikke kalle knipsing for barnemishandling men jeg synes det er litt merkelig å late som om det ikke er fysisk avstraffelse, det er jo straff og det er fysisk så hvordan kan man late som om det er noe annet? Har ikke gjort det selv men har heller ikke fri barneoppdragelse
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå