AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #1 Skrevet 11. september 2010 På de gamle røde t-banevognene i Oslo pleide foreldre alltid å parkere barnevogna ved dørene på motsatt side av de som var i bruk. Der sto de minimalt i veien. Men etter at de nye moderne vognene kom, har jeg lagt merke til at stadig flere heller parkerer vogna på tvers foran de nye klappsetene som har kommet, slik at de ofte blokkerer både 3 og 4 sitteplasser. Hvorfor gjøres dette, når det fortsatt er plass ved de dørene som er ikke er i bruk?
Caramba Skrevet 11. september 2010 #2 Skrevet 11. september 2010 Du får spørre synderne. Ikke godt å vite, kanskje det er et "naturlig" sted å sette vogna. Kjørte mest røde t-baner med vogn, men også de nye. Stilte meg der det var best plass.
Susan Sto Helit Skrevet 11. september 2010 #3 Skrevet 11. september 2010 Jeg gjør det fordi disse plassene er tiltenkt rullestoler og barnevogner. Blir faktisk litt snurt når ikke folk gir plass til barnevogner der. Det er nok bare dårlig skilting som ikke viser at disse plassene skulle vært forbeholdt dette.
Rosalie Skrevet 11. september 2010 #4 Skrevet 11. september 2010 Så lenge plassene ikke er skiltet for rullestoler og barnevogner, er de IKKE tiltenkt disse gruppene. Jeg blir sur når det er stappfullt på t-banen og en barnevogn tar opp fem verdifulle sitteplasser ved å stå der i stedet for ved dørene som ikke brukes.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #5 Skrevet 11. september 2010 Du får spørre synderne. Ikke godt å vite, kanskje det er et "naturlig" sted å sette vogna. Kjørte mest røde t-baner med vogn, men også de nye. Stilte meg der det var best plass. Det er så mange som gjør det, at jeg håpet å finne noen av "synderne" her Det er slik jeg ser det ikke noe naturlig sted å stille vogna, siden man tar opp sitteplasser for flere andre. Det er også fullt mulig for mor (eller far) å bruke det ytterste av klappsetene selv, og ha vogna ved siden av.
Susan Sto Helit Skrevet 11. september 2010 #6 Skrevet 11. september 2010 Så lenge plassene ikke er skiltet for rullestoler og barnevogner, er de IKKE tiltenkt disse gruppene. Jeg blir sur når det er stappfullt på t-banen og en barnevogn tar opp fem verdifulle sitteplasser ved å stå der i stedet for ved dørene som ikke brukes. De var tiltenkt dette da vognene ble designet. At Ruter har skiltet dårlig hindrer ikke meg i å anse dette som det naturlige stedet å sette vogna. Den tar forøvrig ikke mer enn to seter, og det tredje sitter jeg på. Da er det fortsatt ett sete ved siden av meg som er ledig. Men jeg reiser ikke med barnevogn i rushen da, om jeg kan unngå det. Det er bare stress og trangt. Dermed er det jo masse andre ledige plasser for de som ikke har vogn. Det er mange linjer som bruker dørene på begge sider av vogna også, og da ville barnevogna sperret døra på noen stasjoner.
Inx Skrevet 11. september 2010 #7 Skrevet 11. september 2010 Jeg irriterer meg noe enormt over barnevogner på banen i rushtiden. Har opplevd flere ganger at det er "japanske forhold" og så forventes det å få plass til barnevogner.. Grr! - Må nevnes at jeg blir minst like sur på de som drasser med store bikkjer og sykler i rushtiden.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #8 Skrevet 11. september 2010 Den tar forøvrig ikke mer enn to seter, og det tredje sitter jeg på. Da er det fortsatt ett sete ved siden av meg som er ledig. Da er du flinkere enn mange, men fortsatt tar du tre plasser til to personer. Det er unødvendig så sant det er ledig ved den innerste døra, der barnevognene har stått i alle år.
Susan Sto Helit Skrevet 11. september 2010 #9 Skrevet 11. september 2010 Da er du flinkere enn mange, men fortsatt tar du tre plasser til to personer. Det er unødvendig så sant det er ledig ved den innerste døra, der barnevognene har stått i alle år. Som nevnt, så er ikke den innerste døra alltid innerst, så jeg opptar heller tre seter på to personer, enn å sperre døra for alle som skal av og på på enkelte stasjoner.
AnonymBruker Skrevet 11. september 2010 #10 Skrevet 11. september 2010 Som nevnt, så er ikke den innerste døra alltid innerst, så jeg opptar heller tre seter på to personer, enn å sperre døra for alle som skal av og på på enkelte stasjoner. Det er vel de samme døra som brukes på alle stasjoner, bortsett fra på linje 5 på Tøyen?
Gjest Dresden Skrevet 11. september 2010 #11 Skrevet 11. september 2010 Det er vel de samme døra som brukes på alle stasjoner, bortsett fra på linje 5 på Tøyen? På Storo og Nydalen brukes venstre og ikke høyre dør (linje 4/6 og 5). Her om dagen var det en dame som satte vogna foran to personer som satt i disse setene. Han ene gikk av før dama med barnevogna og måtte åle seg forbi. Hun reagerte ikke i det hele tatt. Tror nok dette tilhører sjeldenhetene da, har intrykk av at de fleste tar hensyn, begge veier.
helenaa Skrevet 11. september 2010 #12 Skrevet 11. september 2010 Jeg er en av synderne du leter etter! Men jeg reiser aldri i rushtiden, så det pleier ikke være særlig fullt. Grunnen til at jeg stiller vogna der, er at jeg selv ønsker å sitte, og barnet ønsker å variere mellom å sitte i vogna, sitte på fanget og ha eget sete. Jeg føler dessuten at jeg ikke står i veien for folk som skal forbi, eller som skal ut/inn.
Karmosin Skrevet 12. september 2010 #13 Skrevet 12. september 2010 Jeg skjønner jo at det er kronglete å parkere ved dørene på de linjene hvor begge sider er i bruk, men jeg ser at mange har ganske nette vogner som står greit inntil glasskilleveggen ved setene uten å sperre merkbart. Det er vel ikke meningen at barnevogner skal stå helt på tvers ved klappsetene, og det ser ut som om de fleste bare okkuperer ett sete til vognparkering og ett til seg selv, og det er bare greit. De som har joggevogn okkuperer jo gjerne alle klappsetene på begge sider med sin egne vogn, da... Å parkere barnevogna ved siden av sitt eget sete på 2+2- eller 2+3-plassene kan folk bare kutte ut. Disse menneskene har også enorme problemer med å flytte litt på vogna si når banen er stappfull og folk gjerne vil ha et av de fire andre tomme setene. Argh!
AnonymBruker Skrevet 12. september 2010 #14 Skrevet 12. september 2010 Så lenge plassene ikke er skiltet for rullestoler og barnevogner, er de IKKE tiltenkt disse gruppene. Jeg blir sur når det er stappfullt på t-banen og en barnevogn tar opp fem verdifulle sitteplasser ved å stå der i stedet for ved dørene som ikke brukes. Det er da vel ingen som har dødd av å stå på t-banen?
Gjest gjest_elena Skrevet 12. september 2010 #15 Skrevet 12. september 2010 Det er da vel ingen som har dødd av å stå på t-banen? Nei, kanskje ikke, men man kan fort slå seg kraftig. Transportmidlene i Oslo er ikke lagt for å stå. Svært få av dem har stenger å holde seg fast i, og om slike finnes er de kun ved dørene der det allerede er fullt av folk og barnevogner..
Christina_ Skrevet 12. september 2010 #16 Skrevet 12. september 2010 (endret) Skal innrømme at jeg aldri har sett noen gjøre det i rushtiden på t-banen. Jeg kan okkupere klappsetene (2 eller 3 av dem). Gjør det kun hvis det er mange ledige plasser på banen så folk kan sitte andre steder - syns det er litt deilig å sitte i ny og ne på banen. Gjør det aldri i rushtiden fordi setene er faktisk ment for å sitte på Endret 12. september 2010 av Christina_
Susan Sto Helit Skrevet 12. september 2010 #17 Skrevet 12. september 2010 Skal innrømme at jeg aldri har sett noen gjøre det i rushtiden på t-banen. Jeg kan okkupere klappsetene (2 eller 3 av dem). Gjør det kun hvis det er mange ledige plasser på banen så folk kan sitte andre steder - syns det er litt deilig å sitte i ny og ne på banen. Gjør det aldri i rushtiden fordi setene er faktisk ment for å sitte på I rushtiden er det faktisk litt egoistisk å sitte på klappsetene. For da opptar man plass som det kunne stått 4 personer på, og man er bare en. Tenk på de som kanskje ikke kommer på banen, fordi du er egoistisk og vil sitte i 10-15 minutter...
Christina_ Skrevet 12. september 2010 #18 Skrevet 12. september 2010 (endret) I rushtiden er det faktisk litt egoistisk å sitte på klappsetene. For da opptar man plass som det kunne stått 4 personer på, og man er bare en. Tenk på de som kanskje ikke kommer på banen, fordi du er egoistisk og vil sitte i 10-15 minutter... Leste du innlegget mitt? Jeg skrev at jeg ALDRI gjør det i rushtiden. Endret 12. september 2010 av Christina_
PopTart Skrevet 12. september 2010 #19 Skrevet 12. september 2010 Jeg står faktisk med barnevogna mot motsatt dør hver gang jeg tar t-banen. Skjønner ikke at jeg gidder å ta hensyn, for man får søren ikke mye igjen for det.
*Numi* Skrevet 12. september 2010 #20 Skrevet 12. september 2010 I rushtiden er det faktisk litt egoistisk å sitte på klappsetene. For da opptar man plass som det kunne stått 4 personer på, og man er bare en. Tenk på de som kanskje ikke kommer på banen, fordi du er egoistisk og vil sitte i 10-15 minutter... Ehm.. Nei, et slikt klappsete tar virkelig ikke plassen fire stående personer ville tatt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå