Gjest AnonymBruker Skrevet 2. juni 2010 #1 Skrevet 2. juni 2010 Da jeg fikk mensen var jeg veldig redd for at pappa skulle finne det ut og det var liksom bare min og mamma sin hemmelighet. Men selfølgelig visste han det og senere år har det vært enklere for meg å be han om å kjøpe bind eller tamponger til meg. Faren min er helt åpen om sånnt og skjønner det at alle kvinner har mensen. Men jeg har en venninne som ikke har mamma. Faren hennes har oppdratt hun og søsteren hennes helt alene og likevel tåler han ikke høre om mensen. Han blir liksom helt flau, nesten som om det skulle være tabu. Dette skjønner jeg ikke. Venninnen min og søsteren har hatt flere voksne kvinner i livet sitt siden barndommen som de kan prate med, men det som jeg syns er dumt er at en far som liksom skal være mamma og pappa for disse jentene ikke en gang kan si ordet "mensen". Hvordan er dere KG fedre på dette området? Jeg mener det er vel mor som datter kommer til, men er du som far skikkelig flau når det kommer til ting som mensen?
leirbål Skrevet 2. juni 2010 #2 Skrevet 2. juni 2010 Det er ikke bare menn som kan være flau over mensen, sex ol, når det kommer til barna sine. Jeg vet om flere kvinner som ikke har hørt et ord om mensen av mødrene sine, og som ikke forstod hva som skjedde når de fikk den. Det har nok mye med oppdragelse å gjøre, ha de er vant med hjemmenfra. Du er heldig som har en mor som er åpen om dette, og en far som synes det er helt naturlig. For alle er det ikke naturlig å gå til moren, noen går faktisk til fedrene sine, og andre snakker med folk utenfor famillien.
Vera Vinge Skrevet 2. juni 2010 #3 Skrevet 2. juni 2010 Jeg snakket en del om mensen med faren min i puberteten, og det var veldig greit. Det var for meg lettere å prate med ham om det enn med moren min. Tenkte nesten ikke over at han ikke hadde egne erfaringer rundt det selv, fordi han var så forståelsesfull og full av gode råd. Men at en far ikke klarer å si ordet mensen, syns jeg nå høres rart ut.
Chiyo Skrevet 2. juni 2010 #4 Skrevet 2. juni 2010 Haha! Jeg husker min første mens. Jeg sa det til moren min, men var livredd ford at noen andre skulle finne det ut. Mamma selfølgelig nevnte det av og til med "uhell" forran for eksempel pappa eller mormor og da ble jeg drit flau og sa: "mamma... herre gud så teit du er!" Det tok meg flere år før jeg godtok at det var naturlig og sluttet å være flau for å kjøpe bind og sånn. På den tiden var det sikkert like flaut som å kjøpe kondomer (ikke at jeg syns det er flaut nå heller).
MissStiles Skrevet 4. juni 2010 #5 Skrevet 4. juni 2010 Når jeg fikk mensen så var det pappa som måtte kjøre til butikken for å kjøpe bind. Han ante jo ikke hvilken type han skulle kjøpe. Jeg synes både det var flaut og morsomt. Mamma og jeg snakker ikke veldig mye om temaer som har med sex å gjøre. Så jeg tror det går litt begge veier hjemme hos meg. Man kan snakke med det om begge men trenger ikke.
Gjest AnonymBruker Skrevet 4. juni 2010 #6 Skrevet 4. juni 2010 Det behøver ikke å være kun fordi han syns det er flaut. For noen fedre tror jeg deg også handler om at den lille jenta han begynner å bli voksen og kan gjøre "farligere" ting snart. Kanskje de har litt vanskelig for gi slipp?
Miss Puddel Skrevet 4. juni 2010 #7 Skrevet 4. juni 2010 mannen min blir lysegrønn om han bare hører ordet mensen, jammen godt han bare har sønner... for om jeg sier mensen, retter han på meg og ber meg si "perioden" i steden
Lachesis Skrevet 5. juni 2010 #8 Skrevet 5. juni 2010 Jeg var svært nervøs for å fortelle pappa at jeg hadde fått mensen og drøyde det så lenge jeg kunne. Dreiv og stjal bind i fra mødrene til venninner og sånn. jaja, var jo bare 12. Da jeg endelig måtte si det så reagerte han ikke i det hele tatt. Jeg ba ham kjøpe bind til meg og han sa vel i grunn bare "hvilken farge er det på pakka." Han har aldri vært typen som etter seg ned og prater om sånne ting, men som han enkelt og greit sa: han måtte jo kjøpe til mamma en gang i blant da de var sammen, så det var vel ingenting å tenke på.
I.am.me Skrevet 5. juni 2010 #9 Skrevet 5. juni 2010 Det fins både menn og kvinner som er lik faren til venninna di. Jeg har hørt om at venninner av meg har fått mensen når de var 13-14, men ikke visste hva det var en gang fordi foreldrene deres ikke hadde snakket noe om det. Det er selvsagt utrolig dumt. Hvis man ikke vet noe om mensen og plutselig får det, er det klart at man begynner å uroe seg når man blør der-nede-ifra. Uheldigvis er det ikke stort annet du kan gjøre enn å fortelle veninna di alt hun lurer på som du vet. Du kan ikke tvinge faren hennes til å ville snakket om det, enda hvor dumt det er. Jeg syns selvsagt også at det er rart at noen føler tabu over å snakke om mensen, da det er så naturlig. Men slik er det jo om mange ting. Det fins jo dem som ikke klarer blod. Bare de ser en dråpe blod, kan de besvime eller få skikkelig kvalme - enda hvor naturlig blod i kroppen vår er.
fink Skrevet 6. juni 2010 #10 Skrevet 6. juni 2010 Det fins både menn og kvinner som er lik faren til venninna di. Jeg har hørt om at venninner av meg har fått mensen når de var 13-14, men ikke visste hva det var en gang fordi foreldrene deres ikke hadde snakket noe om det. Det er selvsagt utrolig dumt. Hvis man ikke vet noe om mensen og plutselig får det, er det klart at man begynner å uroe seg når man blør der-nede-ifra. Uheldigvis er det ikke stort annet du kan gjøre enn å fortelle veninna di alt hun lurer på som du vet. Du kan ikke tvinge faren hennes til å ville snakket om det, enda hvor dumt det er. Jeg syns selvsagt også at det er rart at noen føler tabu over å snakke om mensen, da det er så naturlig. Men slik er det jo om mange ting. Det fins jo dem som ikke klarer blod. Bare de ser en dråpe blod, kan de besvime eller få skikkelig kvalme - enda hvor naturlig blod i kroppen vår er. Dette skal vel godt gjøres, da dette med pubertet og seksualitet er innlemmet i dagens undervisning i grunnskolen. Vi fikk opplysning om dette både i 5. klasse ( da er man vel 10/11 år) og på ungdomsskolen, i tillegg til at et kapittel i naturfagsboka i 8. klasse var dedikert til kroppen og menssyklusen, så om min mor ikke hadde sagt noe om det, hadde jeg uansett visst hva som foregikk. Ser for meg at dette heller var et problem mange tiår tilbake, eller for dem som får sin første mens veldig tidlig.
Gjest AnonymBruker Skrevet 6. juni 2010 #11 Skrevet 6. juni 2010 Faren hennes har oppdratt hun Mener du henne?
Gjest Bianca26 Skrevet 6. juni 2010 #12 Skrevet 6. juni 2010 Da jeg fikk mensen var jeg veldig redd for at pappa skulle finne det ut og det var liksom bare min og mamma sin hemmelighet. Men selfølgelig visste han det og senere år har det vært enklere for meg å be han om å kjøpe bind eller tamponger til meg. Faren min er helt åpen om sånnt og skjønner det at alle kvinner har mensen. Men jeg har en venninne som ikke har mamma. Faren hennes har oppdratt hun og søsteren hennes helt alene og likevel tåler han ikke høre om mensen. Han blir liksom helt flau, nesten som om det skulle være tabu. Dette skjønner jeg ikke. Venninnen min og søsteren har hatt flere voksne kvinner i livet sitt siden barndommen som de kan prate med, men det som jeg syns er dumt er at en far som liksom skal være mamma og pappa for disse jentene ikke en gang kan si ordet "mensen". Hvordan er dere KG fedre på dette området? Jeg mener det er vel mor som datter kommer til, men er du som far skikkelig flau når det kommer til ting som mensen? Hehe huff. Stakkars mann
I.am.me Skrevet 6. juni 2010 #13 Skrevet 6. juni 2010 Dette skal vel godt gjøres, da dette med pubertet og seksualitet er innlemmet i dagens undervisning i grunnskolen. Vi fikk opplysning om dette både i 5. klasse ( da er man vel 10/11 år) og på ungdomsskolen, i tillegg til at et kapittel i naturfagsboka i 8. klasse var dedikert til kroppen og menssyklusen, så om min mor ikke hadde sagt noe om det, hadde jeg uansett visst hva som foregikk. Ser for meg at dette heller var et problem mange tiår tilbake, eller for dem som får sin første mens veldig tidlig. Javel, men det er deg. Du var heldig da. Ikke alle lærer om mensen på skolen, og ikke alle naturfagbøker har et eget kapittel om det. Så ikke dra alle under en kam bare fordi DU lærte om mensen.
Pialill Skrevet 6. juni 2010 #14 Skrevet 6. juni 2010 Javel, men det er deg. Du var heldig da. Ikke alle lærer om mensen på skolen, og ikke alle naturfagbøker har et eget kapittel om det. Så ikke dra alle under en kam bare fordi DU lærte om mensen. Alle under 20 i hvertfall (jeg er 21) har lært om mensen på skolen, det er pensum i 6 klasse på barenskolen. Lærere/skoler har ikke lov å hoppe over deler av pensum fordi de ikke liker å prate om det. De jentene som ikke viste om mensen når de fikk den må jo være godt over 25 nå. Vet ikke når de begyne å lære dette bort i skolen jeg. Men alle barn nå tildags lærer om mens, kropp og sex senest i 6 klasse med mindre de er borte fra skolen de 2-3 ukene det blir undervist. Tilbake til spørsmålet. Syns det hører rart ut med den faren. pappa har alltid vært supergrei når det kommer til sånne ting. Han hadde vel ikke noe annet valg siden han har 3 jenter... hehe=) Jeg sendte ofte pappa på butikken etter bind/tamponger når jeg var yngre Jeg syns fedre bør tåle såpass.
Gjest AnonymBruker Skrevet 6. juni 2010 #15 Skrevet 6. juni 2010 Alle under 20 i hvertfall (jeg er 21) har lært om mensen på skolen, det er pensum i 6 klasse på barenskolen. Lærere/skoler har ikke lov å hoppe over deler av pensum fordi de ikke liker å prate om det. De jentene som ikke viste om mensen når de fikk den må jo være godt over 25 nå. Vet ikke når de begyne å lære dette bort i skolen jeg. Men alle barn nå tildags lærer om mens, kropp og sex senest i 6 klasse med mindre de er borte fra skolen de 2-3 ukene det blir undervist. *snip* Jeg er 37, og når jeg gikk i 6. klasse hadde vi helsesøster på besøk for å ha seksualundervisning. Hun fortalte (ganske forenklet) om hva som skjer i kroppen når puberteten setter inn, og både bind, tamponger og kondomer ble sendt rundt i klassen. Mye rødming og fnising, men dette var noe alle klassene måtte gjennom, og som det gikk gjetord om på skolen. Jeg tror grunnen til at det var helsesøster som tok dette var at vår klasseforstander var en eldre, ganske religiøs dame som hadde litt problemer med å snakke om slike ting selv.
Miss Puddel Skrevet 6. juni 2010 #16 Skrevet 6. juni 2010 og strengt tatt er det vel flauere å skulle fortelle pappa at man IKKE har fått mensen, enn at man har fåt det...
Gjest brutal_mann Skrevet 6. juni 2010 #17 Skrevet 6. juni 2010 Det er greit at kvinner menstruerer, det er null problem å kjøpe nødvendige produkter, og null problem å informere en potensiell datter om hva og hvorfor. Men hvorfor i helvete skal det være så forbanna naturlig å snakke om mensen over kaffe og kaker i selskap? Skal vi gutta begynne å gnåle om sæd i hytt og pine?
Miss Puddel Skrevet 6. juni 2010 #18 Skrevet 6. juni 2010 Det er greit at kvinner menstruerer, det er null problem å kjøpe nødvendige produkter, og null problem å informere en potensiell datter om hva og hvorfor. Men hvorfor i helvete skal det være så forbanna naturlig å snakke om mensen over kaffe og kaker i selskap? Skal vi gutta begynne å gnåle om sæd i hytt og pine? det er da vel ingen som sitter og snakker om mensen i kaffeselskap med mannfolk tilstede vel? altså, mensen er noe man har, (eller ikke har) men det er såpass kvalmt og ubehagelig at det er da vel ikke noe man snakker om?...
Gjest Gjest Skrevet 6. juni 2010 #19 Skrevet 6. juni 2010 Jeg er 30 år, og fra jeg var 10 år lærte vi om mensen på skolen og litt om puberteten ellers for gutter og jenter, og vi fikk høre om at det var naturlig å kose med seg selv, og da jeg begynte på undomsskolen lærte vi om prevansjonsmiddel og kjønnssykdommer. Og jeg vokste opp på vestlandet i bedehusmijø.
fink Skrevet 6. juni 2010 #20 Skrevet 6. juni 2010 Javel, men det er deg. Du var heldig da. Ikke alle lærer om mensen på skolen, og ikke alle naturfagbøker har et eget kapittel om det. Så ikke dra alle under en kam bare fordi DU lærte om mensen. Dette er ikke generalisering og synsing fra min side. Dette er vedtatt av utdannigsdirektoratet, ikke av min skole. Det er pensum.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå